بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مقدمه ای بر یادگیری ماشین برای کاربردهای مهندسی آب شهری


بحران آب و کم آبی یکی از مشکلات اخیر بسیاری از کشوها است . تعیین مصارف نهایی آب در املاک مسکونی می تواند رویکرد مناسب تری در مدیریت تقاضا داشته باشد .

بحران آب و کم آبی ، یکی از مشکلات اخیر بسیاری از کشوها است . تعیین مصارف نهایی آب در املاک مسکونی می تواند رویکرد مناسب تری در مدیریت تقاضا داشته باشد . این نوع اطلاعات ، به مردم ، دولت و کسب و کارها کمک می کند تا استراتژی های مدیریت تقاضا و تعامل با مشتری را مقرون به صرفه تر و هدفمندتر اجرا کنند . آنالیز همه شرایط و گزینه های موجود قبل از اتخاذ تصمیم عملیاتی ، در رابطه با مدیریت منابع آب شهری با توجه به کمبود آب ، اقدامی ضروری است .

عدم قطعیت در مورد جریان های ورودی به سیستم چالش بر انگیز است و با عدم قطعیت روبرو است . از رایج ترین رویکردها برای تبیین این عدم قطعیت ، ترکیب استفاده از نظریه تصمیم‌گیری بیزین با روش بهینه سازی برنامه نویسی پویا است . با این وجود ، برنامه نویسی پویا با پیچیدگی های زیادی روبرو است . همچنین ، استفاده از آمار کلاسیک به طور دقیق جریان های ورودی را نشان نمی دهد .

با ظهور یادگیری ماشین و هوش مصنوعی ، بسیاری از صنایع دچار تغییر شدند . با استفاده از روش های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی ، می توان به بهینه سازی در مهندسی آب شهری دست یافت . وبینار تخصصی مقدمه ای بر یادگیری ماشین برای کاربردهای مهندسی آب شهری که با حضور سیدامیرهوشنگ آیتی  دکترای مهندسی عمران، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشکده عمران و معماری برگزار شد .

محورهای وبینار مقدمه ای بر یادگیری ماشین برای کاربردهای مهندسی آب شهری :

یادگیری ماشین چیست؟ چرا یادگیری ماشین؟  تعاریف پایه ، مسائل استاندارد در یادگیری ماشین ، مراحل یک مساله یادگیری ماشین ، تعمیم پذیری و بیش برازش ، Bias-Variance Trade-off ، الگوریتم ها شناخته شده در یادگیری ماشین ، پلتفرم ها و زبان‌های برنامه نویسی ، یادگیری ماشین در MATLAB ، یادگیری ماشین در Python ، آخرین کارهای تحقیقاتی در حوزه نشت‌یابی به روش ML/TB

در ادامه ، می توانید وبینار مقدمه ای بر یادگیری ماشین برای کاربردهای مهندسی آب شهری را ملاحظه کنید .

منابع:

Rozos E. Machine Learning, Urban Water Resources Management and Operating Policy. Resources. 2019; 8(4):173. https://doi.org/10.3390/resources8040173

Nguyen, K., Stewart, R., Zhang, H., Giurco, D., Blumenstein, M., & Rahim, S. (2020). Next generation machine learning for urban water management. Water eJ, 5, 1-7.

 

پست های مرتبط

نسبی گرایی معرفتی

تاریخ: 1400/08/22

بازدید: 788

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نسبی گرايی معرفت شناختی ، به عنوان يک جريان فکری نيرومند در حوزه تاملات فلسفي مطرح است .

مدرس

@ins

تحلیل شبکه های اجتماعی علمی

تاریخ: 1401/01/16

بازدید: 337

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با سرعت و شتاب سریع داده های بزرگ علمی ، فناوری های شبکه های اجتماعی اخیرا توجه زیادی را در عرصه تحقیقات علمی به خود جلب کرده است .

مدرس

@ins

وبینار کاربرد دیتا ساینس در دیوار

تاریخ: 1400/11/17

بازدید: 463

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

حجم داده با پیشرفت فناوری سرعت گرفته است . با حجم روزافزون داده ، نیاز به بستری که بتوان این داده ها را ذخیره کرد وجود دارد . به این حجم از داده که نیاز به بستر دارد کلان داده گفته می شود .

مدرس

@ins

وبینار رایگان در حوزه یادگیری ماشین پزشکی

تاریخ: 1400/09/03

بازدید: 414

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در سال های اخیر به استفاده از یادگیری ماشین در پزشکی توجه زیادی شده است. تشخیص کرونا از روی صدا یا تصاویر رادیولوژی، تشخیص سرطان، پیش‌بینی آلزایمر و کشف دارو، تنها حوزه‌های کوچکی هستند که یادگیری ماشین تاکنون توانسته توانایی خود را برای تقویت و حتی تحول مسائل پزشکی ارائه کند.

مدرس

@ins

کوآنتوم از نوع سوم آنیون ها

تاریخ: 1400/08/24

بازدید: 637

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آنیون ها ، اتم ها یا گروهی از اتم ها با نام رادیکال هستند که از الکترون به دست آمده اند.

مدرس

@ins

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی

تاریخ: 1400/09/29

بازدید: 932

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است .

مدرس

@ins

وبینار: چگونه با استفاده از هوش مصنوعی، مقاله خود را برای ارسال به مجله آماده کنیم

تاریخ: 1400/03/18

بازدید: 810

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با ابزار هوش مصنوعی به منظور نگارش مقاله

مدرس

@ins

واقعیت‌ افزوده

تاریخ: 1401/04/05

بازدید: 139

1401

زمان مطالعه: 1 دقیقه

واقعیت‌ افزوده،‌ یک ‌نمای ‌مستقیم ‌یا ‌غیر ‌مستقیم‌ است که از ‌محیط‌ فیزیکی دریافت می شود و ‌با ‌استفاده‌ از‌ اطلاعات ‌مجازی‌ گرافیکی که ‌توسط ‌کامپیوتر‌ ‌تولید‌ یا تقویت ‌شده ‌گفته می‌شود.

مدرس

@ins

مشاهدات آب و هوا و مدل سازی برای برنامه ریزی منابع آب منطقه ای انتظارات ، وعده ها و واقعیت

تاریخ: 1400/12/03

بازدید: 299

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

وبینار مشاهدات آب و هوا و مدل سازی برای برنامه ریزی منابع آب منطقه ای انتظارات، وعده ها و واقعیت توسط آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد .

مدرس

@ins

وبینار ساخت بافت و اندام

تاریخ: 1401/05/08

بازدید: 70

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

هدف پزشکی، تامین سلامت افراد است. ساخت بافت و اندام، به منظور جایگزینی یا ترمیم بافت ها و اندام هایی است که بر اثر جراحت یا عوامل مختلف آسیب دیده یا از بین رفته‌اند.

مدرس

@ins