بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آموزش جامع حسابداری در مجتمع فنی تهران


از گذشته تاکنون ساختار حسابرسی مالی در کسب‌وکارهای مختلف، تغییرات زیادی پیدا کرده و بسیاری با آموزش حسابداری در تلاشند تا با این تحول همراه شده و امور پیچیده مالی را با استفاده از دانش قوانین مالیاتی به انجام رسانند.

از گذشته تاکنون ساختار حسابرسی مالی در کسب‌وکارهای مختلف، تغییرات زیادی پیدا کرده و بسیاری با آموزش حسابداری در تلاشند تا با این تحول همراه شده و امور پیچیده مالی را با استفاده از دانش قوانین مالیاتی به انجام رسانند. با توجه به اینکه کسب‌وکارها و فعالیت‌های مختلف مالی به تنهایی از عهده صاحب شرکت و یا مدیران یک مجموعه بر نمی‌آید؛ نیاز است تا افرادی که در حوزه حسابداری از تسلط بالایی برخوردارند، انتخاب شوند. تا با توجه به تجربه‌ای که دارند بتوانند با استفاده از علم حسابداری و همچنین با نرم‌افزارهایی که هر روزه برای این حوزه طراحی و آماده می‌شوند، کار کرده و در تصمیم‌گیری‌های آتی شرکت بنابر نیاز کمک نمایند. ما در ادامه این مطلب، ضمن ارائه تعریفی جامع از حسابداری به شما خواهیم گفت که در دوره‌ های حسابداری چه مباحثی به علاقمندان آموزش داده می‌شود.

دوره حسابداری

حسابداری چیست؟

در یک تعریف، ساده حسابداری به علم کار با اعداد و ارقام گفته می‌شود و در تعریفی علمی باید گفت: حسابداری به فرآیند شناسایی، حسابرسی و اندازه‌گیری و همچنین ثبت آن‌ها گفته می‌شود که در نهایت گزارشی از آن‌ها تهیه شده و ارائه خواهد شد. بر‌اساس این تعریف، فرد حسابدار با آموزش حسابداری می‌آموزد که چگونه فرایند‌هایی مانند جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها را انجام دهد و آن‌ها را دسته‌بندی نماید تا بتواند در زمان و دوره‌های مشخص، گزارش‌هایی از آن‌ها را تهیه کرده و به مدیران ارائه نماید. این گزارش‌های حسابداری به اندازه‌ای اهمیت دارند که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های آتی مدیران شرکت و یا هر کسب‌وکاری مفید واقع شود. اگر شما علاقمند به شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری هستید، لازم است بدانید حسابداری به دو روش عملی و تئوری آموزش داده می‌شود که ما در بخش بعد به این موضوع خواهیم پرداخت.

آموزش حسابداری شامل چه روش‌هایی می‌شود؟

برای اینکه بتوانید این رشته بسیار کاربردی را فراگیرید می‌توانید به دو روش اقدام نمایید.

روش تئوری: همان‌طور که می‌دانید رشته حسابداری در سه رشته ریاضی، غلوم تجربی و علوم انسانی به صورت شناور آموزش داده می‌شود. پس از طی دوره دبیرستان افرادی که علاقمند به ادامه تحصیلات خود در این رشته هستند، می‌توانند رشته حسابداری را در دانشگاه به صورت اکادمیک دنبال کرده و مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد را دریافت نمایند.

 روش تجربی: اگر شما پیش زمینه خاصی در این حوزه ندارید و یا آموخته‌های شما در رشته ریاضی و آمار و ... اندک است می‌توانید با مراجعه به مؤسسات آزاد و مختلفی که اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش حسابداری کرده‌اند، این رشته را فراگرفته و با فعالیت در شرکت‌هایی که نیاز به حسابدار دارند، تجربه‌های کافی را در این حوزه به دست آورید.

در دوره‌های آموزش حسابداری فرد چه مباحثی را می‌آموزد؟

مهارت لازم برای حسابداری در گرو آموزش صحیح و همچنین مداومت در این امر است. به گونه‌ای که در آینده متوجه خواهید شد این مهارت‌ها تا چه اندازه در پیشرفت شغلی و مالی شما نقش داشته است. با شرکت در دوره آموزش حسابداری، موارد زیر را فراخواهید گرفت.

 • آموزش قدرت تجزیه و تحلیل داده‌ها و اطلاعات جهت صدور اسناد
 • آشنایی با نرم افزارهای حسابداری و کار با آن‌ها
 • محاسبه بیمه، حقوق، دستمزد و مالیات
 • ارائه گزارش‌های دوره‌ای خرید و فروش شرکت‌ها و سایر کسب‌وکارها
 • ثبت اطلاعات و داده‌ها در دفاتر رسمی و قانونی
 • محاسبه انواع مالیات‌ها اعم از اجاره، حق‌الزحمه، حقوق و ..
 • محاسبه هزینه‌های تمام شده محصولات و خدمات
 • آموزش کار با کامپیوتر و اینترنت
 • جمع‌آوری گزارش‌های لازم مدیریتی
 • ارائه موارد و مباحث مورد نیاز به مدیران با فن بیان بالا

آموزش حسابداری

چرا آموزش حسابداری از اهمیت بالایی برخوردار است؟

شاید شنیده باشید که می‌گویند حسابداری زبان تجارت است؛ به این دلیل که در هر جای دنیا روش‌های حسابرسی بر امور مختلف مالی یکسان است و به یک روش انجام می‌شود. اگر یک نگاه آماری به تمامی مردم جهان داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که بسیاری از افراد سواد مالی خوبی ندارند و به همین دلیل اغلب در معاملات خود دچار مشکل می‌شوند. بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها به استثنای کسب‌وکارهای بزرگ شرکتی و مالی نیز دارای چنین مشکلاتی هستند و اغلب نیاز دارند تا فردی به عنوان حسابدار که در علوم مالی سر رشته و تجربه دارد در کنارشان باشد تا بتواند به این امور رسیدگی نماید.

شاخه و گرایش‌‌های حسابداری شامل چه مواردی می‌شود؟

چنانچه علاقه‌مندید رشته حسابداری را در دانشگاه ادامه دهید و یا با شرکت در دوره‌های آموزش حسابداری مؤسسات آزاد، این حرفه را به صورت تئوری و عملی فراگیرید؛ لازم است بدانید که این رشته نیز شامل شاخه‌های گوناگونی می‌شود که با تبحر و کسب تجربه در هر یک از آن‌ها، می‌توانید علاوه بر داشتن کار موفق به بهبود زندگی و پیشرفت مالی خود نیز کمک نمایید. ما در ادامه به معرفی این گرایش‌ها خواهیم پرداخت.

 •  حسابداری مالی

در این نوع حسابداری فرد حسابدار روش‌های تهیه و تدوین صورت‌های مالی را فرا گرفته و می‌تواند به صورت دوره‌ای و یا سالیانه آن را ارائه نماید. معاملات مالی یک شرکت اعم از سود و زیان، دارایی و بدهی‌ها و ... در یک گزارش نهایی به دست مدیران خواهد رسید.

 • حسابداری دولتی

می‌دانید که لازم است تا دولت به طور سالیانه هزینه‌ها و درآمدهای سال آینده را پیش‌بینی کرده و آن را به مجلس ارائه نماید. این روند بر عهده مجموعه‌ای از حساب‌داران دولتی است که به طور دقیق به بررسی این امر پرداخته و سعی می‌کنند بودجه را به شکل صحیحی برآورد نمایند.

 •  حسابداری مدیریت

پیشتر اشاره کردیم که حسابدار هر مجموعه‌ای، گزارش‌هایی را به صورت ماهانه و سالانه به مدیران ارائه می‌کند. بخش حسابداری مدیریتی نیز وظیفه دارد تا اطلاعات ارائه شده را تحلیل و بررسی کرده تا بتوانند تصمیمات بهتری را در این حوزه اتخاذ نمایند.

 • حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی یکی دیگر از گرایش‌های رشته حسابداری به شمار می‌آید و به آن حسابداری بهای تمام شده نیز می‌گویند. در این نوع حسابرسی فرد حسابدار تلاش می‌کند تا بهای تمام شده محصولات تولید شده توسط شرکت صنعتی یا کارخانه و همچنین هزینه‌های مربوط به مراحل تولید و میزان سودآوری حاصل از تولید را محاسبه نماید.

 •  حسابداری مالیاتی

همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر مالیات در تمامی جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور حسابداری امور مالیاتی نیز از اهمیت خاصی بهره‌مند می‌باشد. برای فعالیت در این گرایش حسابداری، لازم است فرد علاوه بر دانش و تجربه حسابداری از قوانین حقوقی و مالیاتی نیز اطلاع داشته باشد.

 • حسابداری فروشگاهی

در گذشته با توجه به محدود بودن کالاهای یک فروشگاه شاید نیاز چندانی به داشتن حسابدار نبود و مالک فروشگاه می‌توانست به تنهایی از عهده این امر برآید اما در حال حاضر شما فروشگاه‌هایی را می‌بینید که انبوهی از کالاهای مختلف را به فروش می‌رسانند. بهره‌مندی از یک حسابدار فروشگاهی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طور منظم کنترل حساب‌ها، دریافت و پرداخت چک‌ها را تحت کنترل داشته و با استفاده از نرم‌افزارهای حسابداری کمترین خطا را در محاسبات داشته باشید.

آموزش حسابداری در مجتمع فنی تهران

مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد برگزار کننده دوره‍ای حسابداری

برای یادگیری رشته حسابداری و خبره شدن در آن، مجتمع فنی تهران می‌تواند به عنوان یکی از بهترین و نام آشناترین مؤسسات در این حوزه به شمار آید. با شرکت در دوره‌های این مجموعه شما بر حسابداری مالی، حسابداری شرکت‌های بازرگانی، کار با نرم‌افزارهای مختلف حسابداری، آموزش حسابداری مالی خدماتی و همچنین استفاده از ترفندهای اکسل در حسابداری و نحوه تهیه اظهارنامه مالیاتی آشنا خواهید شد. علاوه بر این مجتمع فنی تهران دوره آموزش ارز دیجیتال و آموزش بورس و سرمایه‌گذاری را نیز برگزار کرده که علاقمندان می‌توانند در این دوره‌ها نیز شرکت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به وب‌سایت این مؤسسه به آدرس الکترونیکی https://mftmirdamad.com/ مراجعه کنید. 

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3096

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins