بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

راه خروج از هزارتوی یادگیری زبان انگلیسی را پیدا کنید.


این روزها کمتر کسی صرف دانستن زبان مادری را کافی می‌داند. در زندگی امروز همه چیز، از پژوهش‌های تخصصی دانشگاهی گرفته تا حتی کار کردن با تلفن همراه، به یادگیری زبان انگلیسی گره خورده است.

این روزها کمتر کسی صرف دانستن زبان مادری را کافی می‌داند. در زندگی امروز همه چیز، از پژوهش‌های تخصصی دانشگاهی گرفته تا حتی کار کردن با تلفن همراه، به یادگیری زبان انگلیسی گره خورده است. بیش از 60 کشور در دنیا انگلیسی را زبان اول خود می‌دانند، بیش از 1.5 میلیارد نفر در سراسر جهان به این زبان صحبت می‌کنند و این اعداد بدون در نظر گرفتن میلیون‌ها فردی است که در همین لحظه مشغول فراگیری این زبان هستند. با این اوصاف، تعجبی ندارد که یادگیری زبان انگلیسی برای ما به یکی از ضروری‌ترین مهارت‌ها تبدیل شده است. اما این تمام ماجرا نیست.
با افزایش قابل توجه تقاضا، عرضه کلاس‌های آموزشی رنگ به رنگ نیز روز به روز افزایش می‌یابد. شمار تبلیغات پکیج‌ها و کلاس‌هایی که توسط هر معلم و مؤسسه زبان انگلیسی منتشر می‌شود از شمارش خارج شده است. این تنوع سرسام‌آور برای کسی که در آستانه قدم گذاشتن در مسیر یادگیری زبانی جدید است می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. حال سؤال اینجاست: با این سردرگمی چه باید کرد؟
در ادامه این مطلب به عنوان یک زبان‌آموز سعی می‌کنم تجربه خود را در اختیار شما قرار دهم تا با هم چالش‌ها و فرصت‌های این مسیر را بررسی کنیم. پس با من همراه باشید.

یادگیری زبان انگلیسی

بازار آموزش زبان انگلیسی، پررونق‌تر از همیش

از نظر جمعیتی زبان چینی (ماندارین) بیشترین متکلم را در دنیا دارد، اما از نظر گستردگی بدون شک زبان انگلیسی با اختلاف فراگیرترین زبان در جهان است. تسلط بر این فراگیرترین زبان دنیا فرصت‌های شغلی و تحصیلی به مراتب بیشتری را چه در ایران و چه در سایر کشورها در اختیار شما قرار می‌دهد. به علاوه، یادگیری زبان انگلیسی درهای بسیاری را رو به فرهنگ، هنر و سرگرمی در سراسر جهان به روی شما باز می‌کند.
در کنار همه این موارد باید این مورد را نیز اضافه کرد که نرخ مهاجرت کاری و تحصیلی در سال‌های اخیر رشد غیرقابل‌انکاری را تجربه می‌کند و کسب نمره‌ قابل قبول در یکی از آزمون‌های معتبر زبان خارجی مانند آیلتس یا تافل از مدارک اصلی فرآیند مهاجرت است. همین موضوع به تنهایی به بازار آموزش فشرده زبان انگلیسی رونق دو چندان بخشیده است.
این تنوع، تناقض جالب توجهی رقم زده است. از سویی باعث شده هر شخصی با هر عادت مطالعاتی منحصر به فردی قادر باشد منبعی مناسب خود بیابد. اما از سوی دیگر، همین تنوع و گستردگی سبب شده شخصی که قصد شروع یادگیری زبان انگلیسی را دارد، خود را میان دریایی از منابع، اساتید، متدها و توصیه‌های متفاوت بیابد و نتواند تصمیم بگیرد چه راهی او را سریع‌تر به مقصد مورد نظرش می‌رساند.

زبان انگلیسی، ساده اما پر از چالش

چه برای ما فارسی‌زبانان و چه برای سایر مردم دنیا، زبان انگلیسی معمولاً از جمله زبان‌هایی بوده که فراگیری‌اش به نسبت سایر زبان‌ها ساده‌تر است. اما یادگیری یک زبان جدید هیچ‌گاه خالی از چالش نبوده و این زبان نیز از این قائله مستثنی نیست. بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم.

آموزش فشرده زبان انگلیسی

چالش‌های یادگیری زبان انگلیسی 

پرطرفدار بودن زبان انگلیسی لزوماً به این معنی نیست که برای فراگیری آن مسیر آسانی در پیش داریم؛ اما با آگاهی از چالش‌های احتمالی پیش‌رو شانس بیشتری در انتخاب روش درست غلبه بر آن‌ها خواهیم داشت. در این قسمت 5 چالش اصلی در یادگیری زبان انگلیسی را با هم بررسی می‌کنیم:

1. دستور زبان (Grammar)

آموختن گرامر مانند آموختن رانندگی است. شما می‌توانید تمام قواعد و قوانین را به صورت تئوری بیاموزید، اما نمی‌توانید آن‌چه را که آموخته‌اید به درستی به کار بگیرید، مگر آن که تمرین فراوان داشته باشید. به خاطر بسپارید که نباید اهمیت دستور زبان را دست کم گرفت؛ چرا که استفاده اشتباه از قواعد، حتی کوچکترین اشتباه‌ها، می‌تواند موجب انتقال مفهوم نادرست شود یا حتی معنای عبارت را تغییر دهد و مخاطب شما را گیج کند.

2. دایره واژگان (vocabulary)

یکی از چالش‌های اساسی در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، غنی کردن گنجینه لغات است؛ مخصوصاً وقتی پای استفاده به‌جا از انواع مختلف فعل‌ها و زمان‌های متفاوت آن‌ها به میان می‌آید. گستره دایره واژگان زبان انگلیسی یکی از گسترده‌ترین‌ها در میان تمام زبان‌های دنیاست. این موضوع می‌تواند سبب سردرگمی هر کسی شود که در مسیر یادگیری زبان انگلیسی قرار دارد. هرچند که ممکن است استفاده از لغات ساده‌تر یا به عبارتی دم‌دستی‌تر معنای کلام شما را تغییر ندهد، اما تأثیری که شما انتظار دارید را نیز بر مخاطب نخواهد گذاشت.

3. اصطلاحات (slang)

با وجود چنین دایره واژگان غنی و دستور زبان گسترده‌ای، حجم آموختنی‌ها برای زبان‌آموزان چنان زیاد است که ممکن است عده‌ای از آن‌ها از فراگیری زبان محاوره‌ای و عبارات مصطلحی که به طور روزمره توسط انگلیسی‌زبانان استفاده می‌شود غافل شوند. بنابراین تنها یادگیری زبان انگلیسی معیار کافی نیست، بلکه در طول مسیر آموزش باید به انگلیسی عامیانه نیز پرداخته شود. در غیر این صورت این امکان وجود دارد که زبان‌آموز، با وجود تسلط قابل قبول بر اصول و مبانی این زبان، از ادامه مکالمه با فرد انگلیسی‌زبان باز بماند.

4. تلفظ (pronunciation)

هر زبانی سیستم آوایی مختص به خود را دارد و افراد نحوه تولید آواهای زبان مادری خود را از کودکی فرا می‌گیرند. اما هنگامی که زبانی جدید می‌آموزند، گاهی مجبور به ادای آواهایی می‌شوند که پیش‌تر با آن‌ها آشنایی نداشتند. به عنوان مثال، یک فرد انگلیسی‌زبان از کودکی تفاوت تلفظ لغات thorough (کامل) و through (از میانِ) را می‌داند، در حالی که این تفاوت برای یک غیرانگلیسی‌زبان ممکن است گیج‌کننده باشد. پس طبیعی است اگر حین یادگیری زبان انگلیسی، زبان‌آموز برای تلفظ دقیق برخی فرم‌های آوایی دچار مشکل شود.

5. تفاوت‌ها و دگرگونی‌ها (variations)

گاهی درک تفاوت‌ها میان شکل‌های مختلف زبان انگلیسی می‌تواند دشوار باشد. برای مثال، تفاوت میان استفاده از قالب رسمی و غیررسمی و یا شکل گفتاری و نوشتاری زبان می‌تواند سبب شود زبان‌آموز کلمات را همان‌طور که می‌شنود بنویسد، نه به صورتی که باید نوشته شوند. همچنین استفاده از برخی اصطلاحات عامیانه در موقعیت‌ها و مکالمات رسمی می‌تواند بر نظر مخاطب انگلیسی‌زبان تأثیر منفی بگذارد.

با تمام این چالش‌ها، چرا ساده؟ 

با وجود تمام مواردی که قید شد، هنوز هم یادگیری زبان انگلیسی به نسبت سایر زبان‌های دنیا از ساده‌ترین‌هاست. بیایید مسئله را از زاویه جدیدی ببینیم.
زبان انگلیسی برخلاف سایر زبان‌ها (مثلاً فرانسوی) فاقد حالت یا case (حالت؛ تغییرشکل‌یافته اسم، ضمیر یا صفتی است که ارتباط دستوری آن با سایر کلمات را بیان می‌کند.) است. به علاوه، در این زبان کلمات جنسیت ندارند، پس مقوله مذکر و مؤنث و همخوانی جنسیت فعل و فاعل یا ترکیبات اسمی از لیست دغدغه‌های زبان‌آموز خط می‌خورند. همچنین داشتن حروف الفبای بسیار ساده و بی‌نیازی از صرف افعال از دیگر دلایلی است که یادگیری زبان انگلیسی را ساده کرده است.
از سوی دیگر، گستره بسیار وسیعی از فیلم، سریال، کتاب، پادکست و منابعی از این دست به زبان انگلیسی وجود دارند که به تقویت مهارت‌های زبان‌آموز کمک می‌کنند. در کنار این منابع، بهره‌گیری از هدایت و تخصص تیمی باتجربه می‌تواند از سردرگمی زبان‌آموز جلوگیری کند و در ریتم تند زندگی امروز با آموزش فشرده زبان انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن او را به بهترین نتیجه برساند.

موسسه زبان انگلیسی

یک باور غلط

گاهی گفته می‌شود یادگیری زبان انگلیسی در سنین بزرگسالی با عبور از دوران کودکی دشوارتر می‌شود. این باور نادرست است. بزرگسالان نه تنها می‌توانند درست مثل زمانی که در سنین پایین‌تر بودند زبان جدید بیاموزند، بلکه به واسطه تجربه و شناختی که از خود به دست آورده‌اند می‌توانند مسیر مناسب خود را سنجیده‌تر پیدا کنند.
این آگاهی هنگام انتخاب دوره آموزشی به کمک زبان‌آموز می‌آید. برخی افراد ممکن است به واسطه ناآشنایی با فرآیند آموزش زبان جدید، با تبلیغات رنگارنگ و ادعاهای توخالی فریب بخورند، وقت، سرمایه و انرژی خود را در مسیر نادرست هدر دهند و در نهایت انگیزه و روحیه خود را ببازند.
بهترین کار برای شروع صحیح فرآیند یادگیری زبان انگلیسی، شرکت در یک آزمون تعیین سطح اصولی است که به شما بگوید دقیقاً کجای راه ایستاده‌اید. مرحله بعد، دریافت مشاوره از تیمی است که تخصص و مهارت آن‌ها ثابت شده است تا به شما راهنمایی دهند که قدم بعد را چگونه بردارید، چه دوره‌ای برای شما مناسب‌تر است و با سطح علمی، هدف و نحوه زمان‌بندی زندگی شما همخوانی دارد. پس از آن، تنها کاری که باقی می‌ماند شرکت در کلاس و طی کردن پله‌های ترقی است.
مؤسسه زبان انگلیسی سفیر گفتمان، به عنوان یکی از پیشگامان صنعت آموزش زبان در کشور، با بیش از دو دهه تجربه و سابقه درخشان و تیمی حرفه‌ای می‌تواند شما را در گذر از تک تک این مراحل و چالش‌ها تا رسیدن به هدفتان یاری کند. از آزمون‌های تعیین سطح اصولی گرفته تا خدمات مشاوره رایگان و دوره‌های تخصصی زبان انگلیسی، همه و همه در 63 شعبه در تهران و مراکز استان‌ها و با قیمتی منطقی در دسترس شما هستند.
• اگر ضرب‌العجلی در پیش دارید که باید هر چه سریع‌تر به آن برسید، دوره‌های آموزش فشرده زبان انگلیسی سفیر در کوتاه‌ترین زمان ممکن شما را به آمادگی لازم می‌رساند.
• اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را اصولی فرا بگیرید اما به هر دلیلی امکان شرکت در کلاس حضوری را ندارید، دوره‌های آموزش از راه دور (سایبرتاک) سفیر بهترین گزینه برای شماست.
 اگر آزمون آیلتس در پیش دارید، تمرکز دوره‌های آموزش فشرده زبان انگلیسی ویژه آیلتس سفیر بر آماده‌سازی شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.
پس اگر یادگیری زبان انگلیسی یکی از اهداف شماست، برای دسترسی به تمام موارد بالا و بیشتر از این‌ها تنها کاری که باید بکنید این است که به وبسایت مؤسسه زبان انگلیسی سفیر گفتمان سر بزنید. در این وبسایت توضیحات کامل تمام دوره‌ها و خدمات سفیر با جزئیات درج شده است و شما می‌توانید یک بار برای همیشه و بدون اتلاف وقت و هزینه بیشتر، سریع‌ترین راه ممکن برای رسیدن به هدف خود را پیدا کنید. موفق باشید!

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3142

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins