بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

موتور ویبره چیست و نحوه خرید ویبره بدنه چگونه است؟


موتور ویبره دارای انواع و اندازه‌های مختلفی است که با توجه به نوع مصرف در حوزه‌های مختلف انتخاب و به‌کارگیری می‌شوند.

شاید بیشتر ما دلیل لرزش گوشی‌‌های همراه را بدانیم. در واقع در بدنه این لوازم از موتور ویبره کوچک استفاده شده است که در زمان دریافت تماس و یا اعلان، گوشی به لرزش در خواهد آمد. اما در دیگر حوزه‌ها نیز از چنین ابزاری در وسایل استفاده می‌شود که ممکن است بنا به نیاز از انواع مختلف آن به‌کارگیری شود. به طورکلی اصلی‌ترین دلیل استفاده از این ابزار در صنایع گوناگون نیاز به ارتعاش‌های کوچک و بزرگ است که توسط ویبره صنعتی انجام می‌شود. موتور ویبره دارای انواع و اندازه‌های مختلفی است که با توجه به نوع مصرف در حوزه‌های مختلف انتخاب و به‌کارگیری می‌شوند. ویبره صنعتی در بخش‌هایی مانند صنایع‌غذایی و بسته‌بندی، صنعت ساختمان‌سازی، صنایع شیمایی و بهداشتی، صنایع سیمان و معدنی و مواردی از این دست کارآیی دارد. اگر به نیاز به ارتعاش در مقیاس بزرگ یا کوچک و استفاده از این دستگاه دارید پیشنهاد ما خرید موتور ویبره سام تجهیز است. حال اجازه دهید که در ادامه این مقاله به توضیحات مفصل‌تری در خصوص این تجهیز کاربردی بپردازیم.

خرید موتور ویبره سام تجهیز

ویبراتور صنعتی چیست؟

موتور ویبره که با نام‌های الکترو ویبره یا موتور ارتعاشی نیز شناخته می‌شود وسیله‌ای مکانیکی است که با انرژی را از منبع (الکتریکی یا پنومانیک) دریافت می‌کند و آن را به انرژی مکانیکی به صورت ارتعاش تبدیل کرده که در نتیجه سبب لرزش دستگاه خواهد شد. این وسیله در نوع الکتریکی ساختاری مشابه الکتروموتور دارد که دو وزنه گریز از مرکز در دو سمت آن وجود دارد و از اجزایی مانند چند محافظ عایق، روتور، چند شفت نیم دایره، پیچ و مهره و میله تشکیل شده و یک عایق نیز سطح آن را پوشش داده است که برای حفاظت از این وسیله در برابر گرد و غبار و تهدیدهای خارجی خواهد بود.

انواع موتور ویبره

همان‌طور که گفتیم این وسیله در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد به همین جهت می‌توان در بازار فروش، انواع و اقسام آن را تهیه کرد.

شرکت‌ها و کارخانه‌های مختلفی اقدام به تولید انواع مختلف این تجهیز پر‌کاربرد کرده‌اند. برندهای ایتالیایی، ترکیه‌ای، چینی و ایرانی این محصولات در بازار تجهیزات صنعتی فروخته می‌شود. مسلماً برندهای ایتالیایی اصل مثل ویبره ایتال ویبراس و ویبره OLI از کیفیت بالا و به تبع آن قیمت بالاتری دارند اما محصولات ترک از کیفیت خوب و قیمت مناسب تری برخودارند. برند موتور ویبره کمپ ترکیه (Kem-p) و ویبره آویبرو (AVIBRO) از جلمه محصولات با کیفیت ساخت ترکیه و با استانداردهای اروپایی هستند. این در حالی است که مهم‌ترین نوع ویبره بدنه شامل موارد زیر هستند:

 • موتور ویبراتور برقی

این نوع ویبره صنعتی از قدرت بسیار زیادی برخوردار است و از آن در حوزه‌های مختلف به کرات استفاده می‌شود. به طورکلی موتور ویبره برقی به شکل تک فاز یا سه فاز در نظر گرفته می‌شود که هرکدام ممکن است دارای سرعت چرخش مختلف باشند. همچنین گفتنی است که نحوه به‌کارگیری از این نوع دستگاه ویبره بدنه به نسبت دیگر دستگاه‌های ویبراتور ساده‌تر بوده، به همین دلیل بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 •  ویبره صنعتی بادی

اگر بنا به نیاز در صنایع مختلف، تشخیص داده شود که استفاده از ویبره بدنه برقی احتیاج نباشد، تصمیم به تهیه موتور ویبره بادی گرفته می‌شود. این نوع دستگاه‌ها به دلیل آن‌که هزینه‌های زیادی برای نگهداری دارند در اولویت خریداران نخواهند بود. با این وجود ممکن است در بسیاری از صنایع از چنین دستگاهی بعنوان ایجادکننده ارتعاش استفاده شود.

کاربردهای مختلف موتور ویبره

استفاده از این نوع دستگاه در حوزه‌های مختلف قابل انجام است و انتخاب آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. توصیه می‌کنیم این مطلب از وبلاگ سام تجهیز که نحوه انتخاب موتور ویبره برای کاربردهای مختلف در آن توضیح داده شده است را مشاهده کنید. اما اینکه در چه بخش‌های بیشترین به‌کارگیری از انواع موتور ویبراتور می‌شود را در ادامه به طور خلاصه شرح خواهیم داد:

 •  حباب‌گیری در قالب بتن

قالب‌های بتن در هنگام استفاده ممکن است دارای حباب باشند که برای از بین بردن این حباب‌ها نیاز به استفاده از یک دستگاه خواهد بود. برای این منظور به‌کارگیری از موتور بدنه بهترین تصمیم بوده چرا که به واسطه ارتعاش به طور کامل سبب از بین رفتن حباب‌ها از درون قالب بتن خواهد شد. به‌کارگیری از این وسیله در مواقعی که به یک بتن یکدست نیاز باشد، بیشتر به چشم می‌آید.

 •  پاک کردن غلات در دستگاه بوجاری

این دستگاه برای تمیزکردن حبوبات استفاده می‌شود و موتور ویبره بدنه به خوبی می‌تواند با ایجاد لرزش کمک به حذف سنگ‌ها کند. گفتنی است که در بعضی دیگر از صنایع‌غذایی مانند صنعت بسته‌بندی نیز از چنین دستگاهی برای زودتر پیش رفتن کارها به‌کارگیری خواهد شد.

 •  خشک کردن شن و ماسه

برای این‌که بتوان کیفیت شن و ماسه‌ها را افزایش داد، استفاده از ویبره بدنه در دستور کار قرار خواهد گرفت. همچنین به جهت آبگیری ماسه‌ها نیز بهترین راهکار به‌کارگیری از دستگاه موتور ویبراتور است.

 • تولید موزاییک

برای این‌که موزاییک با بهترین کیفیت تولید شود، استفاده از موتور ویبره بهترین تصمیم خواهد بود چرا که این دستگاه به خوبی می‌تواند حباب‌های درونی بتن که بخش عمده‌ای از موزاییک را تشکیل می‌دهد، از چرخه تولید خارج کند.

 • میزهای لرزشی (ارتعاشی)

یکسری میزها وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به تولید قطعات بتنی پرداخت. حتی در نظر گرفتن سنگ‌های مصنوعی نیز در برنامه این میزهای ارتعاشی است که برای انجام این موارد به‌کارگیری از ویبره بدنه نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

موتور ویبره چیست

راهنمای نصب ویبراتور صنعتی

بسیاری از صنایع در زمان نصب یا راه‌اندازی موتور ویبراتور دچار مشکل می‌شوند چرا که از نکات اساسی نحوه نصب این دستگاه بی‌اطلاع هستند. حال به همین جهت ما در ادامه به مهم‌ترین این موارد اشاره خواهیم کرد:

 1. بهترین پیچ استفاده شده برای سوار کردن موتور ویبره پیچ گرید 8.8 است. همچنین برای این منظور به‌کارگیری از آچارهای ترکمتر توصیه می‌شود.
 2. برای نصب این ابزار باید نهایت دقت را در نظر بگیرید تا در سطح مناسب و هموار نصب شود. گفتنی است که نصب این وسیله بر روی سطوح زنگ‌زده ممنوع است.
 3. تنظیم حرکت خلاف جهت موتور لرزهای این ابزار از دیگر مواردی است که باید در زمان نصب و راه اندازی دقت شود.
 4. برای اینکه موتور ویبره بدون کوچک‌ترین مشکل به فعالیتش ادامه دهد باید به صورت مکرر آن را بررسی کرده و در صورت نیاز به تنظیم، از کارشناسان امر استفاده شود.
 5. در نظر گرفتن آچارکشی پیچ‌های ویبره صنعتی از جمله نیازهایی است که باید به صورت دوره ای رعایت شود. پر واضح است که فقط در این صورت است که این ابزار برای طولانی مدت کار می‌کند.
 6. توصیه می‌کنیم برای خرید این وسیله باید به فروشگاه‌ها و مراکز معتبر و مجاز مراجعه کنید تا در نهایت موفق به خرید یک دستگاه موتور ویبره با کیفیت شوید.

معرفی ویبراتور صنعتی کمپ

از جمله موتورهای ارتعاشی که به نسبت سایر دستگاه‌های ویبره از کیفیت بسزایی برخوردار است، می‌توان به موتور ویبره کمپ ارشاره کرد. این ابزار با درجه حفاظت مختلف و همچنین فرکانس‌های متفاوت عرضه می‌شود که ممکن است هر کدام دارای بدنه‌ی متفاوت از جمله آلومینیوم یا چدن باشند. گفتنی است که از این دستگاه در صنایع مختلفی مانند آرد و سیلوها، نان، سیمان، غربال و مواردی از این دست استفاده می‌شود. در حال حاضر از انواع محصولات ویبره کمپ می‌توان به سری‌های EVM، Mv2، HSV، PSV و TV اشاره کرد. ضمناً توجه داشته باشید که انواع این ابزار را باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید که خرید ویبراتور صنعتی از سام تجهیز یکی از بهترین راه‌های آن است.

میکرو ویبره کمپ

نکات مهم در زمان خرید ویبراتور صنعتی

به طور حتم شرکت‌ها و صنایع مختلف نیاز مبرم به انواع ویبره صنعتی دارند که در این صورت باید با استفاده از یک مرکز معتبر اقدام به خرید نوع دلخواه کنند. اما شرکت‌ها باید در زمان خرید این محصول به بعضی از موارد مهم توجه داشته باشند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • توجه ویژه به نیروی گریز از مرکز. در واقع باید در نظر داشته باشید که این نیرو در دستگاه شرایط مناسبی را برای ادامه کار برقرار کند، لذا بررسی نیروی گریز از مرکز از ضروریاتی است که در بیشتر مواقع بی‌اهمیت جلوه داده می‌شود.
 • توجه به توان و سرعت موتور ویبراتور دارای اهمیت است. در واقع هرچه توان موتور افزایشی باشد، سرعت و میزان ضربه نیز بیشتر می‌شود.
 • در زمان خرید موتور ویبره توجه داشته باشید که مقدار آمپراژ مصرفی دستگاه پایین باشد چرا که در این صورت کیفیت دستگاه افزایش می‌یابد.
 • دقت کنید که دستگاه‌های خریداری شده دارای گارانتی باشند. البته برای این منظور نیاز به یک شرکت معتبر برای خرید این ابزار خواهید داشت.

قیمت موتور ویبره

اولین موردی که در تعیین قیمت ویبره بدنه نقش دارد، نوع کاربرد این دستگاه‌ ها است. در واقع بسته به نوع صنعتی که از موتور ارتعاشی بهره می‌برد، قیمت‌های دستگاه نیز متفاوت خواهد بود. در کنار این مورد نوع و جنس دستگاه نیز دارای اهمیت است. همان‌طور که در خِلال مقاله اشاره کردیم برقی یا نوع بادی دستگاه مهم است که بر اساس نوع استفاده، انتخاب می‌شوند. از دیگر مواردی که بر قیمت‌گذاری ویبراتور صنعتی مؤثر است شرکت سازنده یا نوع برند دستگاه است. ناگفته نماند که قدرت و کیفیت این دستگاه نیز از اهمیت خاصی برای قیمت‌گذاری برخوردار است. به طورکلی برای اینکه بتوانید قیمت یک موتور ویبره را بررسی کنید، کافی است به سایت‌های معتبر مراجعه کنید که ما در انتهای این مقاله به یکی از معتبرترین فروشگاه‌ها اشاره می‌کنیم.

خرید انواع موتور ویبره از شرکت سام تجهیز افزار خاورمیانه

با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله چنانچه در هر صنعتی مشغول به کار هستید و نیاز به یکی از انواع موتورهای ویبره، گیربکس‌های صنعتی، الکتروموتور، اینورتر درایو و پمپ‌های صنعتی دارید، کافی است که به یک سایت معتبر مراجعه کنید که پیشنهاد ما برای این منظور به‌کارگیری از خدمات شرکت سام تجهیز به آدرس samtajhiz.com است. در واقع این شرکت با داشتن کادر تخصصی و با دانش توانسته است که تجهیزات مورد نظر کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را در اختیار آن‌ها قرار دهد. بنابراین برای این‌که بتوانید از شرایط خرید و قیمت انواع موتور ویبره باخبر شوید، کافی است که از راه‌های ارتباطی قرار داده شده استفاده کرده و با مدیران یا مشاوران مجموعه سام تجهیز در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3170

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins