بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

همه چیز در مورد لمینت دندان


بکارگیری لمینت دندان در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی بسیار متداول شده است و علاقه‌مندان بسیاری دارد.

بکارگیری لمینت دندان در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی بسیار متداول شده است و علاقه‌مندان بسیاری دارد. اگر در مورد لمینت‌های دندانی و انواع آن اطلاعاتی ندارید، حتماً این مقاله را مطالعه نمایید.

لمینت دندان

برای لمینت دندان باید دندانپزشک شرایط دندان‌های فرد را بررسی نموده و متناسب با آن روش درمان مناسب را انتخاب نماید، بهره بردن از خدمات دندانپزشک با تجربه می‌تواند درصد موفقیت درمان را بالا برد. با لمینت‌های دندانی، دندان‌های ردیف و درخشان برای افراد فراهم شده و این امر در افزایش حس اعتماد به نفس افراد بسیار تأثیرگذار است.

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندانی به صورت یک لایه و پوسته نازک از جنس کامپوزیت یا سرامیک بوده که بر روی مینای دندان قرار گرفته و برای برطرف نمودن نقوص ظاهری کاربرد دارد. لمینت‌ها در دو نوع کلی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی مورد استفاده قرار گرفته که هر یک شرایط خاص خود را دارد. برای انتخاب نوع لمینت مناسب برای دندان های شما بهتر است این امر را بر عهده دندانپزشک خود بسپارید، دندانپزشک متناسب با دندان های شما و شرایط بودجه و هزینه ای که قرار است صرف نمایید، اقدام به انتخاب و درمان لمینت مناسب می‌نماید.

برای لمینت کردن دندان ها شرایط کلی به این نحو بوده که در گام نخست، مینای دندان برای نصب لمینت آماده می‌گردد، از این رو نیاز به تراش دندان است. میزان تراشی که در لمینت‌های کامپوزیتی برای دندان ها نیاز است، به نسبت لمینت‌های سرامیکی کم‌تر است. در گام دوم دندانپزشک اقدام به قالب‌گیری دندان موردنظر کرده و در لابراتوار متناسب با ابعاد دندان، لمینت برای نصب آماده می‌گردد. برای نصب لمینت بر روی دندان های فرد از چسب مخصوص استفاده می‌گردد که این امر باعث چسبیدن محکم لمینت به دندان شده و آن را در برابر فشار‌ها بسیار مستحکم می‌سازد. فراهم کردن خط لثه مناسب و عدم فشار لمینت به لثه باید در درمان لمینت مورد نظر قرار گیرد.

انواع لمینت دندان برای افراد

لمینت های مورد استفاده برای افراد در دو دسته کلی لمینت کامپوزیتی و سرامیکی دسته بندی می شوند، هر یک از لمینت‌های مذکور دارای محاسن و مزیت‌های نسبی به یکدیگر هستند، برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو نوع لمینت به شرح زیر است:

 • لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیتی دارای استحکام بالاتر است، این استحکام به سبب جنس خاص لمینت که سرامیکی بوده، ناشی شده است.
 • زیبایی لمینت‌های سرامیکی بالاتر است.
 • برای درمان با لمینت‌های کامپوزیتی، میزان تراش دندان کم‌تر بوده و این مورد از مزایای لمینت‌های کامپوزیتی به حساب می‌آید.
 • هزینه و قیمت لمینت‌های کامپوزیتی کم‌تر از سرامیکی است.

لمینت دندان

با استفاده از لمینت‌های دندانی می‌توان دندان‌هایی سفید و درخشان برای خود فراهم آورید، انتخاب نوع لمینت مناسب برای شما بسته به نظر دندانپزشک و بودجه شما و همچنین شرایط دندانی شما است. انتخاب لمینت مناسب را بر عهده دندانپزشک خود قرار دهید.

کاربرد لمینت دندان

یکی از پر‌کاربردترین روش‌ها در درمان‌های زیبایی دندان، مربوط به لمینت کردن دندان ها است. از لمینت برای برطرف کردن بسیاری از نقص‌های دندانی استفاده می‌گردد، برخی از موارد کاربردی برای استفاده از لمینت دندان به شرح زیر است:

 • سفید کردن دندان ها
 • اصلاح نامرتبی دندان ها
 • اصلاع بلندی تاج دندان
 • از بین بردن فواصل دندانی
 • شکستگی‌ها و ترک‌های دندانی
 • فراهم کردن لبخند زیبا
 • ...

لمینت دندان

روش‌های دیگر در بسیاری از موارد کارایی لمینت کردن دندان ها را ندارند، به عنوان مثال در برطرف کردن فواصل بین دندانی، اگر این فاصله محدود به دو یا چند دندان باشد، لمینت کردن یکی از روش‌های مناسب برای رفع این نقیصه است. این در حالی است که روش‌های قدیمی نظیر ارتودنسی نیاز به زمان بالا برای درمان دارد، همچنین سیم‌کشی و براکت‌های دندانی فرد را ناراضی می‌نماید.

مراقبت‌های لازم از لمینت دندان

پس از لمینت کردن دندان ها، برای افزایش طول عمر استفاده از آن‌ها، رعایت نکات بهداشتی و مسواک زدن از اهمیت بالایی برخوردار است، لمینت نباید تحت فشار بالایی قرار گیرد. بنابراین از مصرف آجیل و شکستن مواد مختلف با لمینت باید خودداری کرد. مصرف مواد رنگی نظیر چای و قهوه می‌تواند باعث تغییر رنگ لمینت گردد، بنابراین پس از مصرف مواد غذایی رنگی باید سریعاً مسواک زدن لمینت صورت گیرد. لمینت‌های سرامیکی کمتر تحت تغییر رنگ در مقایسه با لمینت‌های کامپوزیتی قرار می‌گیرند.

مراقبت صحیح لمینت‌های دندانی می‌تواند عمر استفاده از آن‌ها را به شکل محسوسی بالا برد، معمولاً لمینت‌های سرامیکی با کیفیت تا بالای 20 سال نیز قابل استفاده هستند.

درمان لمینت در مراکز معتبر

مراکز مختلفی در زمینه لمینت کردن دندان ها فعالیت می‌نمایند، انتخاب مرکزی معتبر در این زمینه می‌تواند اطمینان و درصد موفقیت درمانی را به شکل مناسبی افزایش دهد. برای انتخاب یک مرکز دندانپزشکی معتبر برای لمینت کردن دندان ها، به سطح تخصص دندانپزشکی این مرکز، نمونه کارهای ارائه شده توسط مرکز و موارد این چنینی توجه نمایید. معمولاً مراکز معتبر دندانپزشکی اقدام به راه‌اندازی وب سایت های مخصوص به خود کرده‌اند. با مراجعه به وب سایت دندانپزشکی مراکز مختلف به سطح تخصص و نمونه کارهای ارائه شده توسط مراکز توجه نمایید.

 یکی از مراکز معتبر برای خدمات زیبایی و لمینت دندان، دندانپزشکی دکتر سعید کریمی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب سایت www.drskarimi.com مراجعه نمایید یا با شماره تماس 88888590-021 تماس بگیرید

با بهره بردن از خدمات مراکز معتبر زیبایی دندان، لبخندی زیبا برای خود به ارمغان آورید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3168

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins