بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

انتخاب مناسب‌ترین عدسی عینک آفتابی چگونه صورت می‌گیرد؟


همه ما می‌دانیم که اشعه ماوراءبنفش برای چشم‌ها خطرآفرین است. به همین دلیل بسیاری از محققانی که در زمینه سلامت چشم فعالیت دارند، همواره بر ضرورت محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه یو وی تأکید می‌کنند.

مقدمه

عدسی عینک آفتابی، انواع مختلفی دارد. در این مقاله به معارفه این عدسی‌ها خواهیم پرداخت و در انتها بهترین مرکز خرید عدسی طبی آفتابی را معرفی خواهیم کرد. اگر می‌خواهید با انواع عدسی عینک آفتابی آشنا شوید و بدانید منظور از عینک‌های آفتابی پلاریزه چیست، این مقاله را از دست ندهید.

چرا باید از چشم‌ها در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کنیم؟

همه ما می‌دانیم که اشعه ماوراءبنفش برای چشم‌ها خطرآفرین است. به همین دلیل بسیاری از محققانی که در زمینه سلامت چشم فعالیت دارند، همواره بر ضرورت محافظت از چشم‌ها در برابر اشعه یو وی تأکید می‌کنند.

امروزه انواع لنزهای تماسی با قابلیت پیشگیری از پرتوهای فرابنفش از سوی برندهای مطرح تولید و روانه بازار شده است. اما مشکلی که لنزهای تماسی دارند این است که تمام سطح چشم را پوشش نخواهند داد. جایگزین مناسب برای لنزهای تماسی، عینک آفتابی می‌باشد.

بهترین مدل‌های عینک آفتابی، 100 یا حداقل 99 درصد از پرتوهای UVB ‌و UVA را مسدود خواهند کرد. این مدل از عینک‌ها با برچسب یو وی 400 قابل شناسایی‌اند و این یعنی می‌توانند طول موج‌های فراتر از 400 نانومتر را مسدود نمایند. در هنگام خرید عینک آفتابی بهتر است به سراغ محصولاتی بروید که می‌توانند کناره‌های چشم را نیز پوشش دهند.

ایده ساخت عدسی عینک آفتابی

همه چیز از یک ایده ذهنی آغاز می‌شود. ایده‌ای که بر‌اساس جلوه‌های طبیعی، فرهنگ، آثار هنری و… به ذهن سازندگان عینک آفتابی می‌رسد و آن‌ها را برآن می‌دارد که استانداردترین نمونه از این طرح‌ها را اجرا کنند. مهم‌ترین سوالی که طراحان عینک آفتابی می‌پرسند این است که عینک آفتابی چه احساسی در افراد به وجود می‌آورد؟ آیا می‌تواند به جذابیت استایل آن‌ها کمک کند یا نه؟

پس از یافتن ایده مورد نظر، نوبت به ساخت پروتوتایپ اولیه می‌رسد. منظور از پروتوتایپ، همان طرح اولیه‌ای است که به صورت دستی بر روی کاغذ ترسیم می‌گردد و سپس با متریال مناسبی ساخته می‌شود. این طرح به شکل سه بعدی اسکن شده و در مرحله بعد، با برنامه‌های کامپیوتری، به مرحله ساخت می‌رسد.

برای ساخت فریم عینک آفتابی از چه موادی استفاده می‌شود؟

سازندگان عینک‌های آفتابی برای تولید محصولات خود از مواد اولیه با کیفیتی استفاده می‌کنند. همانطور که می‌دانید فریم انواع عینک آفتابی از مواد فلزی یا پلاستیکی تولید شده است. حتی برخی از فریم‌ها با استفاده از مواد چوبی ساخته می‌شوند. با این حال بسیاری از مدل‌های عینک آفتابی که در بازار می‌بینیم، از جنس پلاستیک تزریقی‌اند. منظور از پلاستیک تزریقی همان کائوچو یا استات است که یک ترکیب منحصربه‌فرد از مواد طبیعی و مصنوعی می‌باشد و فریم‌های ساخته شده با آن در استحکام و مقاوم بودن، کم نظیراند.

عینک آفتابی طبی

کائوچو ماده‌ای است که از پنبه تولید می‌شود. به این منظور در ابتدا پنبه را می‌خشکانند و سپس آن را به پودر تبدیل می‌کنند. در مرحله بعد پودر را با اسید مخلوط خواهند کرد تا بدین ترتیب ماده خام کائوچو به دست آید و در نهایت به الوار تبدیل شود.

روش ساخت عینک‌هایی با فریم کائوچو با شیوه تولید عینک‌های فریم پلاستیکی متفاوت است. عینک‌هایی با فریم پلاستیکی قالب گیری می‌شوند؛ در حالی که عینک کائوچویی، نتیجه برش دادن تخته‌های کائوچویی است.

انواع عدسی عینک آفتابی

امروزه برای ساخت عدسی عینک آفتابی از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌شود. بی‌دلیل نیست که انواع مختلفی از عینک‌های باکیفیت و درجه یک با تنوع بی‌نظیری در طرح از سوی شرکت‌های بزرگ تولید و روانه بازار می‌شوند.

رنگ‌های گوناگون عدسی عینک آفتابی برای شرایط مختلف آب و هوایی در نظر گرفته شده است. برای انتخاب از بین انواع عدسی عینک آفتابی باید با ویژگی هر یک آشنا شوید و گزینه مناسب را انتخاب کنید.

انواع عدسی عینک آفتابی :

  • عدسی فتوکرومیک: عدسی فتوکرومیک، قابلیت جالبی دارد. در واقع میزان تیرگی آن بر اساس پرتوهای فرابنفشی که به آن تابیده تنظیم خواهد شد.
  • عدسی چند کانونی: برای آن دسته از افرادی که بیش از 40 سال سن دارند و از مشکل پیرچشمی رنج می‌برند، استفاده از عینک آفتابی چند کانونی توصیه می‌شود.
  • عدسی پلاریزه: عینک‌‌های آفتابی پلاریزه برای کسانی که ورزش‌های برفی یا آبی انجام می‌دهند، بسیار مناسب‌اند. عدسی این عینک‌ها به پوشش‌های ضد بازتاب مجهز است و می‌تواند درخشش آفتاب را به حداقل برساند. این پوشش بازتاب نور از سطح عینک را باز می‌گرداند و مانع از رسیدن اشعه‌های مضر به چشم خواهد شد.
  • عدسی زرد: عینک‌های آفتابی که با عدسی‌های زرد ساخته شده باشند، فیلتر کننده نور آبی‌‎‌اند. همانطور که می‌دانید نور آبی، در طولانی مدت موجب بروز بیماری‌هایی مانند دژنراسیون ماکولا می‌شود و به سلامت شبکیه آسیب می‌رساند. چنین عینک‌هایی که قادر به ایجاد کنتراست بسیار بالایی هستند و در میان خلبان ها، اسکی بازها، قایق سواران و… بسیار محبوب‌اند.
  • عدسی تدریجی: عدسی تدریجی همان مدل از عدسی است که از بالا به پایین رنگ آن تغییر می‌کند و روشن‌تر می‌شود. کسانی که زیاد رانندگی می‌کنند، می‌توانند برای محافظت از چشم‌های خود از عینک‌های آفتابی مجهز به این نوع عدسیی استفاده کنند. این عدسی، نوری که به چشم می‌رسد را کاهش می‌دهد و از قسمت پایین آن که کمرنگ‌تر است، می‌توان دید واضحی نسبت به محیط اطراف داشت.
  • عدسی تدریجی دوطرفه: عدسی تدریجی دوطرفه به عدسی گفته می‌شود که قسمت بالایی و پایینی آن پررنگ است و بخش مرکزی از رنگ روشن‌تری برخوردار است. کسانی که نمی‌خواهند عدسی عینکی که انتخاب می‌کنند بیش از حد تیره باشد، بهتر است به سراغ عینک‌های آفتابی بروند که با عدسی‌های تدریجی دوطرفه ساخته شده باشند. با این عینک نورهایی که از زمین و آسمان به چشم می‌رسد، تیره‌تر و البته میزان آن کمتر است.
  • عدسی آینه‌ای: عدسی آینه‌ای بخش قابل توجهی از نور ورودی به چشم را مسدود می‌کند و با بازگرداندن نور از سطح عدسی به بهترین شکل ممکن از چشم‌ها محافظت خواهد کرد. عینک‌های تولید شده با عدسی آینه ای برای استفاده در روزهای برفی یا آفتابی بهترین انتخاب محسوب می‌شوند. برخی از خریداران عینک آفتابی آینه ای، فکر می‌کنند رنگ عدسی در تقویت خاصیت محافظتی آن نقش دارد و به همین دلیل لازم است که نهایت دقت در انتخاب آن صورت پذیرد؛ در حالی که اینطور نیست و در انتخاب رنگ می‌توان آزادانه‌تر عمل کرد.

چه رنگ از عدسی عینک آفتابی بهتر است؟

برای انتخاب بهترین رنگ عدسی عینک باید به سلیقه‌ای که دارید تکیه کنید. در واقع انتخاب رنگ آن تابع سلیقه شما است و بر خلاف تصور تاثیری بر قدرت فیلتر کردن پرتوهای فرابنفش ندارد.

بسیاری از افراد در هنگام خرید عدسی عینک آفتابی ترجیح می‌دهند به سراغ گزینه‌هایی بروند که تغییر زیادی در رنگ‌های طبیعت ایجاد نمی‌کنند. به عنوان مثال می‌توان از عدسی‌های قهوه‌ای و توسی نام برد.

واضح است که ورزشکاران استفاده از عدسی‌های زرد را به دیگر رنگ‌ها ترجیح می‌دهند. این عدسی‌ها کنتراست بالایی دارند و قادر به کاهش بازتاب‌های نوری شدید هستند.

خرید عدسی عینک آفتابی

سؤالی که شاید در ذهن شما نیز ایجاد شده باشد این است که آیا هر اندازه عدسی عینک آفتابی تیره‌تر باشد، قدرت بیشتری در مسدود کردن اشعه فرابنفش دارد؟ پاسخ این سؤال منفی است. اگرچه عدسی‌های تیره‌ای که برای ساخت عینک آفتابی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عبور نور مرئی را کاهش می‌دهد اما قدرت محافظت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش بیشتر نیست. توصیه می‌کنیم برای خرید عدسی طبی آفتابی و یا عدسی عینک آفتابی معمولی به سراغ محصولاتی بروید که قادر به فیلتر 100 درصدی پرتوهای مضر آفتاب باشند.

قیمت عینک آفتابی

احتمالاً بسیاری از شما می‌خواهید بدانید که قیمت عدسی عینک آفتابی چقدر است؟ در پاسخ به پرسش شما باید بگوییم که همه چیز به کیفیت و برند عدسی بستگی دارد. مسلماً تولیدکنندگان برتر عدسی عینک آفتابی، محصولات خود را با قیمت بیشتری به فروش می‌رسانند که البته به دلیل دوام و ماندگاری طولانی مدت، ارزش خرید دارد.

قیمت عدسی عینک طبی آفتابی، در مراکز فروش معتبر، کاملاً متناسب با کیفیت آن در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید به مجموعه اینترنتی بلو بای بای به عنوان یک فروشگاه اینترنتی باسابقه در این زمینه اعتماد کنید و عینک‌های موردنظر خود را با قیمت‌های عالی سفارش دهید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3085

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins