بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تأثیر اسید معده بر دندان ها


پوسیدگی دندان ها علت‌های متفاوتی دارند که شایع‌ترین آنها،‌ رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است؛ اما در مواردی دیده شده است که با وجود رعایت کردن نکات بهداشتی، باز هم افراد با پوسیدگی و آسیب دندان‌هایشان درگیر هستند.

پوسیدگی دندان ها علت‌های متفاوتی دارند که شایع‌ترین آنها،‌ رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است؛ اما در مواردی دیده شده است که با وجود رعایت کردن نکات بهداشتی، باز هم افراد با پوسیدگی و آسیب دندان‌هایشان درگیر هستند. اسید معده و تأثیر آن بر دندان ها،‌ جزو مواردی حساب می‌شود که کمتر کسی به آن توجه می‌کند در صورتی که برای خیلی از افراد، علت اصلی مشکل دندان‌هایشان است. ناراحتی‌های مکرر معده، می‌تواند باعث فرسایش دندان ها شود که تنها یکی از نتایج این فرسایش، از بین رفتن ظاهر دندان ها است. اسید معده در دفعات محدود و کم، آسیب چندانی به دندان ها وارد نمی‌کند اما در صورتی که برخورد آن با دندان ها در دفعات متعددی رخ دهد، تأثیرات مخرب گسترده‌ای را برای دندان ها به جا می‌گذارد و با هر بار جویدن و نوشیدن موارد غذایی، درد بسیاری برای فرد به وجود می‌آورد. علاوه بر موارد ذکر شده، از بین رفتن ظاهر دندان ها، تأثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس افراد می‌گذارد و باعث کمرنگ شدن آنها در اجتماع می‌شود. پایین آمدن اعتماد به نفس بر روایط روزانه، کاری و عاطفی هر فرد اثر خود را نشان می‌دهد و مانع پیشرفت آنها می‌شود. بنابراین یکی از لازمه‌های بهبود یافتن زندگی هر شخص، داشتن لبخند و دندان‌های مناسب و سالم است.

تأثیر اسید معده بر دندان ها

رفلاکس اسید معده

اکثر مردم در مواقع بسیاری حس سوزش را در سر معده خود حس کرده‌اند. این احساس ممکن است به علت‌های بسیاری در افراد ایجاد شود؛ برای مثال بالا بودن حجم غذا در یک وعده غذایی، بالا بودن میزان چربی غذا، خراب بودن و فاسد بودن غذای خورده شده و غیره. اما اگر داشتن این احساس بیش از اندازه و گاهاً بدون دلیل مشخصی باشد، می‌توان گفت که علامتی برای بیماری رفلاکس اسید معده مزمن است که به نام رفلاکس معده به مری نیز شناخته می‌شود. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که عضلات تحتانی مری شل می‌شوند و اجازه می‌دهند اسید‌های معده از آن خارج شده و به مری یا حتی دهان برسند. با پیشرفت کردن این بیماری، ماهیچه‌های مری توانایی مقابله و جلوگیری از جریان اسید معده به سمت بالا را نخواهند داشت که به مرور زمان این اتفاق، منجر به از بین رفتن و خوردگی پوشش مری و همچنین احساس سوزش سر معده می‌شود. در طی زمان و با شدیدتر شدن بیماری، این اسید‌ها در نهایت باعث پوسیده شدن دندان ها خواهند شد. تشخیص دادن بیماری رفلاکس معده می‌تواند مشکل باشد اما بیشترین علائم مربوط به این بیماری شامل موارد زیر است:

 • احساس سوزش سر دل
 • مشکل در بلع
 • احساس سوزش در دهان
 • گلو درد
 • حالت تهوع، استفراغ و آروغ زدن
 • فرسایش مینای دندان ها
 • حساسیت دندان ها
 • تغییر رنگ دندان ها
 • بوی بد دهان

مشکلات معده و تأثیر آن بر دندان ها

معده به طور طبیعی اسیدهای متفاوتی تولید می‌کند که به بدن کمک می‌کند تا غذاهای خورده شده را هضم کند و آنها را برای جذب شدن،‌ آماده کند. گاهی اوقات این اسید‌ها با شل شدن عضلات مری، به سمت گلو و دهان حرکت می‌کنند، به خصوص بعد از خوردن وعده‌های غذایی بزرگ. به طور معمول و طبیعی،‌ این اسید‌ها با بزاق دهان ترکیب می‌شوند و بزاق دهان، سطح اسیدهای موجود در دهان را تنظیم می‌کند و هیچ مشکلی به وجود نمی آید. اما وضعیت برای افرادی که از بیماری رفلاکس معده رنج می‌برند، کمی متفاوت است. در این اشخاص اسیدهای معده به طور مکرر حتی در طول روز به دهان می‌رسند. فرآیند انتقال اسیدها به دهان، به ویژه در طول شب و به هنگام خواب، بسیار مضر است؛ زیرا در طول خوابیدن، کمتر بلع انجام می‌شود و به همان میزان، مقدار کمتری بزاق دهان تولید خواهد شد و تنها سد دفاعی باقی مانده هم بی فایده می‌شود. یکی از نگرانی‌های دیگر نیز خشکی دهان بر اثر مصرف داروهایی است که برای درمان رفلاکس معده تجویز می‌شوند. بزاق دهان نه تنها کمک می‌کند که اسیدهای وارد شده به دهان خنثی شوند، بلکه به شستن ذرات غذای باقی مانده و از بین بردن باکتری‌هایی که به مینای دندان حمله می‌کنند و آسیب می‌زنند نیز کمک خواهد کرد. به همین علت هرچه بزاق دهان کمتر تولید شود، خطر پوسیدگی دندان ها و به وجود آمدن حفره در دندان، افزایش پیدا می‌کند.

راهکارهای کاهش علائم رفلاکس معده

رفلاکس معده

در صورتی که احساس می‌کنید مشکوک به این بیماری هستید، در اولین قدم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا به کمک ایشان، بتوانید از وجود داشتن یا نداشتن این بیماری در خودتان، مطمئن شوید؛ اما راهکارهایی وجود دارد که کمک می‌کند تا علائم ناشی از این بیماری را کنترل کنید. تعدادی از راهکارهای مورد تأیید برای کاهش علائم این بیماری، عبارتند از:

 • اجتناب از غذاهایی که منجر به عمل رفلاکس می‌شوند؛ مانند شکلات، غذاهای تند، قهوه و نوشیدنی‌های الکلی.
 • اگر سیگاری هستید، حتماً سیگار را ترک کنید.
 • حداقل دو الی سه ساعت، قبل از خوابیدن یا دراز کشیدن، از غذا خوردن پرهیز کنید.
 • در صورتی که اضافه وزن دارید، برای کاهش وزن خود اقدام کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ خودداری کنید.

فرسایش دندان ها در اثر اسید معده

اسید معده می‌تواند مینای دندان ها را از بین ببرد و این موضوع را تنها دندانپزشک شما، هنگام ویزیت‌های سالانه می‌تواند متوجه شود. متأسفانه زمانی که بیماری تشدید پیدا می‌کند و فرسایش مینای دندان ها آغاز می‌شود، جلوگیری از ادامه پیدا کردن آن، تقریباً غیرممکن خواهد شد. در صورتی که مینای دندان های شما شروع به آسیب دیدن کرده است،‌ ممکن است:

 • هنگام مصرف نوشیدنی‌های گرم، سرد یا شیرین، احساس درد یا حساسیت در دندان ها ایجاد شود.
 • دندان ها به رنگ زرد، تغییر رنگ دهند.
 • دندان های پر کرده، دچار تغییر شوند.
 • در سطح دندان ها، حفره ایجاد شود.
 • در موارد شدید، آبسه دندانی ایجاد شود.
 • علت، از دست دادن دندان باشد.
 • اگر میزان فرسایش بالا باشد، نیاز به عصب کشی دندان، روکش کردن و حتی کشیدن آن نیز احساس می‌شود.

زمانی که دندان ها فرسایش پیدا می‌کنند، ظاهر آنها تغییر خواهد کرد و احساس اعتماد به نفس افراد برای حضور در جامعه را کم می‌کند. اگر دندان های شما دچار آسیب به خاطر اسید معده‌تان شده اند، می‌توانید با انجام انواع مختلفی از درمان‌ها، به خودتان کمک کنید؛ یکی از موارد ممکن،‌ روکش کردن و لمینت کردن دندان ها است.

روشهای محافظت از دندان ها

با گذشت زمان، اسید معده مینای دندان ها را از بین می‌برد. طبق تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که مینای دندان ها در محیط اسیدی با PH =5.5 آسیب می‌بینند و فرسایش می‌یابند. PH اسید معده، 2 است که در صورت برخورد با دندان ها، آسیب‌های بسیاری از جمله حساس شدن، تغییر رنگ و شکستن آنها، ایجاد خواهد شد. بهترین راه برای حفاظت از دندان ها در مقابل اسید معده، رعایت بهداشت دهان و دندان است. علاوه بر استفاده از مسواک (دوبار در روز) و نخ دندان، می‌توانید اقدامات زیر را نیز انجام دهید:

 • دوبار در سال برای انجام چکاپ‌های کلی، مشخص شدن مشکلات کوچک دندان ها و چک کردن مینای دندان ها، به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که مخصوص دندان های حساس، طراحی و تولید شده باشند.
 • پس از دوره‌هایی که رفلاکس معده رخ داد، دهان خود را حتما با آب بشویید.
 • در صورتی که از غذاها یا نوشیدنی‌های اسیدی استفاده کردید، تا 60 دقیقه دندان های خود را مسواک نزنید.
 • برای تقویت دندان های خود، با کمک دندانپزشک، از فلوراید تراپی استفاده کنید.

تنها کسی که می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد، پزشک متخصص است که پس از تشخیص قطعی این بیماری، باید نزد دندانپزشک بروید. هنگام انجام ویزیت، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید که علاوه بر چکاپ سالیانه، شما با بیماری رفلاکس معده نیز درگیر هستید تا مینای دندان های شما را بررسی کنند و برای درمان آسیب‌های به وجود آمده، اقدام کنند. در صورتی که این بیماری آسیب‌های خود را وارد کرده باشد و دیگر برای پیشگیری دیر باشد، انواع مختلف پروتکل‌های درمان طبق نیاز شما، پیشنهاد خواهد شد. دندان هایی که رنگ خود را از دست داده‌اند، پوسیده شده‌اند، درون آنها حفره ایجاد شده است و یا شکسته است، می‌توانند بعدِ از بین بردن پوسیدگی‌ها از سطح دندان،‌ از خدمات ایمپلنت، بلیچینگ، لمینت و کامپوزیت استفاده کنند تا ظاهر دندان های خود را به بهترین حالت خود برسانید. برای انجام چکاپ‌های سالانه و انجام خدمات درمانی جهت بهبود دندان های فرسوده شده، می‌توانید از بهترین دندانپزشکان در کلینیک دندانپزشکی سفید صدفی کمک بگیرید. در صورتی که قصد رزرو نوبت از دندانپزشکان خوب و باتجربه این کلینیک را دارید می‌توانید با شماره 02188881984 تماس بگیرید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3118

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins