بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تحلیل شبکه های اجتماعی علمی


با سرعت و شتاب سریع داده های بزرگ علمی ، فناوری های شبکه های اجتماعی اخیرا توجه زیادی را در عرصه تحقیقات علمی به خود جلب کرده است .

با سرعت و شتاب سریع داده های بزرگ علمی ، فناوری های شبکه های اجتماعی اخیرا توجه زیادی را در عرصه تحقیقات علمی به خود جلب کرده است . تحلیل شبکه های اجتماعی در سال های اخیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است . به عنوان یک جریان تحقیقاتی ، تحلیل شبکه های اجتماعی به عنوان یک جریان تحقیقاتی پارادایم جدیدی را در علوم اجتماعی و رفتاری ایجاد کرده است که هم از نظر مفهومی و هم از نظر روش شناسی بر ویژگی های رابطه های پدیده های اجتماعی و الگوهای رفتاری تمرکز دارد . تحلیل شبکه های اجتماعی خود را از رویکردهای علمی سنتی که معمولا حداقل از نظر روش شناسی موضوعات مختلف از نظر تحقیقاتی را مستقل از هم تجزیه و تحلیل می کنند.

در کاربرد عملی ابزارها و تکنیک های تحلیل شبکه ، تحلیل شبکه های اجتماعی به عنوان رویکرد مفید برای مطالعه ارتباط متقابل بازیگران فردی یا جمعی در فرآیندهای اجتماعی مانند جریان های ارتباطی یا موقعیت های تصمیم گیری تثبیت شده است . به دلیل سودمندی مفاهیم و تکنیک های اولیه قابل دسترسی ، تحلیل شبکه های اجتماعی نظرات زیادی را به خود جلب کرده است .

شبکه های اجتماعی علمی ، شبیه به شبکه های اجتماعی عادی هستند با این تفاوت که برای جامعه علمی در نظر گرفته شده اند . این شبکه های اجتماعی علمی ، کمک می کند تا یک پروفایل ایجاد کنید و با محققان ارتباط برقرار کنید و محتوای علمی را با دیگر محققان به اشتراک بگذارید . معمولا عضویت در شبکه های اجتماعی علمی به صورت رایگان است . برخی از شبکه های اجتماعی علمی ، مانند ریسرچ گیت ، آکادمیا ، مندلی ، گوگل اسکالر ، لینکدین و غیره .

تحلیل شبکه های اجتماعی علمی

تحلیل شبکه های اجتماعی علمی

مفهوم شبکه های اجتماعی علمی ، بر اساس محتوای علمی در چارچوب داده های کلان ، که بر شبکه های دانشگاهی پیچیده تشکیل شده و بر روابط علمی اشاره دارد ، ساخته شده است . داده های علمی متفاوتی می تواند تجزیه و تحلیل و مطالعه در مورد شبکه های اجتماعی علمی را برای ما آسان کند . تحلیل شبکه های اجتماعی علمی ، مانند روش های کتابسنجی عمل می کند و مواردی مثل استناد ، هم استنادی ، زوج های کتابشناختی ، هم نویسندگی های جهانی ، و هم تالیفی را بررسی می کند . استفاده از هر کدام از برنامه های کاربردی تحلیل شبکه های اجتماعی علمی ، برای پاسخ دادن به سوال خاصی به کار می رود .

فیلم وبینار تحلیل شبکه های اجتماعی علمی

در وبینار ابزارهای تحلیل شبکه های اجتماعی علمی که در تاریخ 17 فروردین 1401 برگزار شد دکتر مهران بادین دهش حضور داشت . دکتر بادین دهش در مدیریت سیستم ها، دانشگاه شهید بهشتی مشغول به کار است . علاقه مندان می توانند برای ملاحظه وبینار ابزارهای تحلیل شبکه های اجتماعی علمی به فیلم مراجعه کنند .

منبع: 

Kong, X., Shi, Y., Yu, S., Liu, J., & Xia, F. (2019). Academic social networks: Modeling, analysis, mining and applications. Journal of Network and Computer Applications, 132, 86-103. https://doi.org/https://doi.org/10.1016/j.jnca.2019.01.029

 

پست های مرتبط

وبینار ساخت بافت و اندام

تاریخ: 1401/05/08

بازدید: 69

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

هدف پزشکی، تامین سلامت افراد است. ساخت بافت و اندام، به منظور جایگزینی یا ترمیم بافت ها و اندام هایی است که بر اثر جراحت یا عوامل مختلف آسیب دیده یا از بین رفته‌اند.

مدرس

@ins

وبینار: چگونه با استفاده از هوش مصنوعی، مقاله خود را برای ارسال به مجله آماده کنیم

تاریخ: 1400/03/18

بازدید: 807

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با ابزار هوش مصنوعی به منظور نگارش مقاله

مدرس

@ins

یادگیری مداوم Continual Learning چیست ؟

تاریخ: 1400/07/26

بازدید: 1278

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

یادگیری مداوم Continual Learning مفهومی برای یادگیری الگوی مداوم در تعداد زیادی از وظایف به صورت متوالی و بدون فراموش کردن دانش به دست آمده از وظایف قبلی است ، جایی که داده های وظایف قبلی در حین آموزش کارهای جدید دیگر در دسترس نیست .

مدرس

@ins

مدرسه و کارگاه پاییزی بهینه‌سازی ترکیبیاتی

تاریخ: 1400/08/19

بازدید: 505

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهینه سازی ترکیبیاتی زیرشاخه ای از بهینه سازی ریاضی است که به پژوهش در عملیات ، نظریه الگوریتم و نظریه پیچیدگی محاسباتی مربوط است .

مدرس

@ins

وبینار آرتروپلاستی مفصل ران و زانو

تاریخ: 1400/08/11

بازدید: 334

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آرتروز زانو يکي از مهم ترين علل ناتواني در افراد مسن است . بالا رفتن سن با افزايش آرتروز زانو ارتباط دارد . میانگین سنی افراد جامعه رو به افزايش است. در سی سال آينده ، ايران جز کشورهایی خواهد شد که 30% جمعيت آن سن بالاتر از 65 سال را خواهند داشت .

مدرس

@ins

وبینار مدل سازی، نظارت و تشخیص سیستم های پیچیده با داده های جریانی با ابعاد بالا

تاریخ: 1401/04/26

بازدید: 73

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

وبینار Modeling, monitoring, and diagnosis of complex systems with high-dimensional streaming data در روز سه شنبه 28 تیر ماه 1401، ساعت 17:00 الی 18:30 توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

مدرس

@ins

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی

تاریخ: 1400/09/29

بازدید: 922

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است .

مدرس

@ins

نشست ارتباط صنعت با دانشگاه

تاریخ: 1400/08/25

بازدید: 457

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در دنیای امروز ، سرمایه های فکری بیشتر از زمان های دیگر اصلی ترین سرمایه های کشور محسوب می شوند. سرمایه های فکری شامل سرمایه انسانی ، سرمایه اجتماعی و سرمایه سازمانی است .

مدرس

@ins

مدرسه زمستانه مجازی نقشه برداری مغز

تاریخ: 1400/10/25

بازدید: 499

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مغز انسان متشکل از شبکه‌های متعددی است که در فضا توزیع شده و در طول زمان به هم متصل شده‌ تا تعامل معناداری با دنیای بیرون تنظیم کند .

مدرس

@ins

واقعیت‌ افزوده

تاریخ: 1401/04/05

بازدید: 138

1401

زمان مطالعه: 1 دقیقه

واقعیت‌ افزوده،‌ یک ‌نمای ‌مستقیم ‌یا ‌غیر ‌مستقیم‌ است که از ‌محیط‌ فیزیکی دریافت می شود و ‌با ‌استفاده‌ از‌ اطلاعات ‌مجازی‌ گرافیکی که ‌توسط ‌کامپیوتر‌ ‌تولید‌ یا تقویت ‌شده ‌گفته می‌شود.

مدرس

@ins