بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تولید محصولات و پانسمان‌های پیشرفته ترمیم زخم توسط یک دانش بنیان ایرانی


یک شرکت دانش‌ بنیان ایرانی در زمینه تولید و عرضه محصولات پیشرفته ترمیم زخم با تکیه بر دانش محققان خود و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا توانسته است به دانش تولید انواع مختلف محصولات پیشرفته ترمیم زخم دست پیدا کند.

تریتا

تریتا (طبازیست پلیمر) نام یک شرکت دانش‌ بنیان ایرانی در زمینه تولید و عرضه محصولات پیشرفته ترمیم زخم است که  با تکیه بر دانش محققان خود و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا توانسته است به دانش تولید انواع مختلف محصولات پیشرفته ترمیم زخم دست پیدا کند.

شرکت تریتا فعالیت خود را از آبان ماه سال 1394 و با چشم‌انداز نوآفرینی و تولید پانسمان‌های باکیفیت آغاز نموده و همگام با پیشرفت تکنولوژی‌ و دانش روز بر آن شد تا کیفیت پانسمان‌های تولیدی را به بالاترین سطح برساند؛ برای این منظور مجموعه دانش بنیان تریتا طی 8 سال پژوهش و تحقیق مستمر توسط محققین طراز اول خود، امروز توانسته است به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات پیشرفته ترمیم زخم در خاورمیانه شناخته شود.

 در این مسیر این شرکت توانسته است به تولید انبوه محصولاتی با ساختاری شبیه به پوست انسان و باکیفیت بسیار بالا، با هدف التیام هرچه سریع‌تر انواع زخم‌ها دست پیدا کند.

مجموعه تریتا (طبازیست پلیمر) علاوه بر تولید محصولات خود با تکیه بر جدیدترین علم روز دنیا، اولویت و هدف اساسی خود را ایجاد روش‌هایی نوین، مطمئن، سریع و مقرون به صرفه در جهت ترمیم زخم و در راستای بهبود شرایط بیماران قرار داده است.

تریتا در جهت محقق نمودن هرچه بیش‌تر این رسالت، سعی کرده است که با تولید محصولات متنوع خود و در اختیار قرار دادن این محصولات برای تمام بیماران، مراکز درمانی، پزشکان و خانواده‌های بیماران، در مسیر بهبود انواع زخم‌ها التیامی باشد.

محصولات تریتا

از پانسمان‌های سنتی تا تولید محصولات پانسمانی پیشرفته

یکی از چالش‌های مهمی که همیشه در مورد درمان و بهبودی انواع زخم‌ها وجود داشته است، مسئله کند و زمان‌بر بودن روند ترمیم زخم و مقابله با عفونت‌های باکتریایی مختلف است.

در چنین شرایطی رسیدن به اهدافی از جمله سرعت در روند ترمیم زخم، جلوگیری از نفوذ باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، پیشگیری از عوارض و مشکلات بعدی از قبیل ایجاد اسکار، یکی از اساسی‌ترین نیازهای بیمارانی است که با زخم‌های مختلف مواجه هستند.

انجام پانسمان‌های سنتی یا پانسمان‌های خشک از اولین راهکارهای انجام شده در هنگام مواجه با یک زخم بوده است.

اما به‌مرور زمان و با پیشرفت دانش متخصصین  مشخص شده است که اگر رطوبت زخم در حد تعادل نگه‌داشته شود، نه تنها باعث کندی درمان زخم نمی‌شود بلکه علاوه بر تسریع روند بهبودی زخم، از ایجاد اسکار نیز جلوگیری می‌کند.

وجود اثرات مفید ترمیمی و ضد میکروبی نانوکریستال‌های نقره و طلا و استفاده از کلاژن‌ که یک زیست ماده طبیعی است، در سرعت و کیفیت بهبود زخم اثبات شده است.

 امروزه با پیشرفت‌هایی که در دانش پزشکی و علوم دیگر مانند نانوفناوری به وجود آمده است، طراحی و ساخت انواع پانسمان‌های نوین و پیشرفته التیام زخم، به یکی از اولویت‌های اصلی شرکت‌های بین‌المللی مطرح در زمینه تولید محصولات سلامتی شده است. در این مسیر شرکت دانش بنیان تریتا همگام با برترین و به‌روزترین دانش و تکنولوژی جهانی قدم در این عرصه نهاده و توانسته است به معتبرترین شرکت تولیدکننده این پانسمان‌ها و محصولات در ایران و خاورمیانه تبدیل شود.

از مزیت‌های مهم محصولات پانسمان پیشرفته تریتا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد رطوبت بهینه در سطح زخم
 • کاهش قابل توجه آسیب و درد در ناحیه زخم شده
 • جذب ترشحات اضافی زخم‌هایی با ترشحات زیاد
 • عدم چسبندگی به بستر زخم
 • تسریع روند درمان و اثرگذاری بر میکروارگانیسم‌های مقاوم به درمان
 • کاهش التهاب در بستر زخم و عدم ایجاد حسایت
 • تسهیل دبریدمان زخم
 • تعویض راحت پانسمان

لیست انواع محصولات پیشرفته پانسمان زخم تریتا

تریتا به عنوان یک شرکت نوآور در زمینه سلامت، برای انواع مختلف زخم‌ها با شرایط گوناگون و درجه‌های متفاوت، انواع متنوع محصولات را تولید و طراحی نموده است که با توجه به شرایط زخم نیاز است تا محصول مناسب با آن انتخاب و به کار برده شود.

 در ابتدا باید نوع زخم از لحاظ میزان عفونت، نکروتیک، اسلاف، گرانولاسیون و اپیتلیزاسیون بررسی شود، سپس با توجه به اهداف درمانی و میزان ترشحات نسبت به انتخاب محصول مناسب پانسمان پیشرفته تریتا اقدام شود.

 در ادامه لیست انواع محصولات پیشرفته پانسمان زخم تولید شده توسط تریتا با ذکر توضیحاتی مختصر آورده شده است.

محلول آنتی سپتیک طباسپت

کاربرد این محلول در پیشگیری از عفونت و پاکسازی زخم با ایجاد اثرات ضد میکرو‌ارگانیسم مقاوم به درمان است. اسپری آنتی سپتیک طباسپت در انواع زخم‌های دیابتی، زخم بستر، سوختگی‌های درجه 1 تا 3، زخم‌های بعد از انواع اعمال جراحی و رادیوتراپی، انواع ضایعات پوستی و گزش حشرات و زخم حاصل از قرارگیری کاتترهای پزشکی اثرات مفید و قابل‌توجهی دارد.

این محلول سرعت اثرگذاری بسیار سریع‌تری در مقایسه با ترکیبات نقره بر روی انواع میکروارگانیسم‎‌ها و درنتیجه موفقیت بیش‌تری در بهبود زخم دارد.

ترمیم زخم تریتا

هیدروژل آنتی سپتیک زخم طباسپت (ژل ایکس)

این محصول یک هیدروژل حاوی پلی هگزانید و سورفکتانت بتائین با ویسکوزیته (غلظت) مناسب است که در پیشگیری از عفونت و پاکسازی انواع زخم‌های بعد از جراحی و بخیه‌ها، زخم‌های دیابت و تروما، زخم بستر، سوختگی‌های ناشی از لیزر و مواد شیمیایی کاربرد دارد.

 از ویژگی‌های خاص این محصول سرعت و تسهیل بهبود زخم، کاهش بوی زخم و کاهش ایجاد اسکار بعد از بهبودی است.

طبادرم (پانسمان ماتریکس کلاژن)

پانسمان طبادرم، دارای ساختاری شبیه به پوست انسان و حاوی کلاژن است که در بهبود زخم‌های سطحی و نیمه عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این محصول با تحریک تولید پروتئین و افزایش رگ‌زایی در بافت آسیب‌دیده در کنار اثرات ضد میکروبی، منجر به تسریع روند بهبود زخم خواهد شد.

طبادرم پلاس نقره (پانسمان ماتریکس کلاژن نقره)

طبادرم پلاس نقره که در انواع زخم‌های سطحی و نیمه عمیق به کار برده می‌شود، یک پانسمان ورقه‌ای کلاژن ماتریکس و حاوی نانو ذرات کریستال نقره است که بعد از فعالسازی به تدریج آزاد شده و اثرات آنتی میکروبیال خود را بر جای می‌گذارد.

طبابرن (پانسمان ماتریکس کلاژن طلا)

پانسمان طبابرن حاوی نانو ذرات طلا است که به دلیل اثرات قوی آنتی اکسیدانی خود در کاهش التهاب زخم‌های سطحی و نیمه عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 پانسمان طبابرن به دلیل حضور کلاژن در تحریک و رشد سلولی نیز نقش بسزایی ایفا می‌کند.

طباگرن (پانسمان گرانول کلاژن)

طباگرن در زخم‌های حفره‌ای و عمیق به کار برده می‌شود.  گرانول‌های استریل سفید رنگ متشکل از زیست پلیمرهای فعال و بر پایه کلاژن، موجب تسریع در روند گرانولاسیون و اپیتلیزاسیون به همراه حفظ رطوبت مناسب در سطح زخم می‌شود.

طباگرن پلاس نقره (پانسمان گرانول کلاژن نقره)

طباگرن پلاس نقره در درمان زخم‌های حفره‌ای و عمیق کاربرد دارد که حاوی گرانول‌های هوشمند بر پایه نانوذرات کریستال نقره و کلاژن است.

 این محصول در مراحل التهاب، عفونت و گرانولاسیون زخم بسیار قدرتمند عمل کرده و روند ترمیم زخم را تسهیل می‌نماید.

طبااستاپ

طبااستاپ، یک پانسمان بندآوردنده سریع خونریزی است و از یک پوشش پودری حاوی مواد سریع‌الاثر مانند کائولین ساخته شده است. از ویژگی‌های منحصر به فرد طبااستاپ، عملکرد سریع، عدم ایجاد حسایت و گرما در محل خونریزی و زخم را می‌توان نام برد.

ترمیم زخم با ژل ایکس

طبافلکس (پانسمان پلی‌اورتان آنتی میکروبیال)

پانسمان طبافلکس که از یک لایه پلی‌اورتان آغشته به PHMB غلیظ ساخته شده است، به عنوان جاذب ترشحات و تعدیل کننده رطوبت زخم، در زخم‌هایی که رطوبت و ترشحات زیادی دارند، عملکرد فوق‌العاده‌ای ایفا می‎‌کند.

 از ویژگی‌های خاص طبافلکس می‌توان به نفوذناپذیری در مقابل انواع باکتری‌ها، عدم چسبندگی به سطح زخم، پیشگیری از مسریشن و متعادل نگه داشتن رطوبت در سطح زخم اشاره نمود.

 این محصول پیشرفته پانسمانی می‌تواند در انواع زخم‌های فشاری، دیابت، سوختگی‌های درجه 1 و 2، محل بخیه و محل تراکئستومی به کار برده شود.

افتخارات شرکت دانش بنیان طبازیت پلیمر (تریتا)

طبازیست پلیمر (تریتا) با هدایت مدیرعامل این مجموعه، آقای مهندس قفقازی در کنار تک تک افراد مجموعه که نزدیک به 2000 همکار و درمانگر را دربرمی‌گیرد، توانسته است به افتخارات بسیاری دست پیدا کند که مرهون توان علمی، استفاده از روش‌های نوین و سریع و همراهی با بیماران و مصرف کنندگان محترم بوده است:

 • معرفی شده توسط وزارت علوم در سال 1399 به عنوان فناور برگزیده کشور
 • معرفی شده از طرف اداره کل تجهیزات پزشکی به عنوان تولیدکننده برتر
 • شرکت برگزیده حوزه سلامت در دومین کنگره نوآوری و فناوری سلامت
 • دستیابی به رتبه برتر در اولین جشنواره ملی کسب وکار‌های نوپا
 • معرفی شده توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1397به عنوان واحد فناور برتر مدیریت فناوری و توسعه نوآوری
 • معرفی شده توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1395 به عنوان واحد فناور برتر مدیریت فناوری و توسعه نوآوری

ارزش‌ها و اصول اساسی مجموعه تریتا

 • شرکت دانش بنیان تریتا ارزش‌های خود را بر پایه اصول زیر بنیان نهاده است:
 • آینده‌نگری، خلاقیت نظام یافته و نوآوری علمی
 • ارائه خدمات مشاوره تخصصی و حرفه‌ای توسط افراد متخصص
 • پایبندی به اصول اخلاقی و صداقت
 • اولویت در کیفیت محصولات، فناوری‌های مورد استفاده و نیروی انسانی متعهد و متخصص
 • التزام به تلاش و پشتکار برای بهبود هرچه بیش‌تر و بهتر خدمات

در نهایت لازم است ذکر کنیم که با توجه به ارتباط تنگاتنگ سلامتی انسان‌ها و محصولات پانسمان پیشرفته، کیفیت بالا برای محصولات تولیدی از اولویت‌های اصلی و مهم شرکت تریتا بوده است که به منظور رسیدن به این هدف، تریتا تمام فعالیت‌ها خود را تحت سیستم نظارتی مدیریت کیفیتGMP ، FDA QSR ،  ISO 10002و ISO 13485 انجام می‌دهد.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3052

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins