بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آسانسور با موتور گیربکس یا موتور گیرلس؟ کدام نوع موتور برای ساختمان شما بهتر است.


موتور آسانسور کششی گیربکسی در مقابل موتور آسانسور بدون دنده.

آسانسور با موتور گیربکس یا موتور گیرلس؟ 

موتور آسانسور کششی گیربکسی در مقابل موتور آسانسور بدون دنده. کدام نوع موتور بهتر است؟ سوال رایجی است که سازندگان در تمام پروژه‌ها با آن مواجه هستند. پاسخ نامشخص است. در حالی که یکی از آنها مزایای مشخصی نسبت به دیگری دارد، گزینه بهتر  بر‌اساس خواسته‌ها، مهارت‌ها، مناسب بودن، مقرون به صرفه بودن و بسیاری از تغییرات دیگر  انتخاب می‌شود. ساده‌ترین راه برای یافتن این موضوع، فهرست کردن مزایا و معایب است تا تصمیم‌گیری ساده‌تر شود. در این پست، ما تمام جنبه‌های آسانسور دنده‌ای و بدون دنده را با هم مقایسه می‌کنیم تا به شما کمک کنیم تعیین کنید کدام  موتور آسانسور و بالابر در ایران تولید می‌شود.

نیاز به اتاق موتور‌خانه در استفاده از موتور گیربکس

اتاق موتور‌خانه یکی از مهم‌ترین تفاوت بین آسانسور دنده‌ای و بدون دنده است. در آسانسورهای دنده‌ای، چرخ و موتور الکتریکی باید در ماشین آلات واقع در بالای چاه آسانسور (در موتورخانه) نصب شوند. با این حال، از آنجایی که فلکه مستقیماً به موتور و کابین متصل است، نیازی به ماشین آلات با آسانسورهای بدون دنده نیست. به همین دلیل است که آسانسور‌های بدون دنده اغلب به عنوان آسانسور‌های بدون اتاق (MRL) نامیده می‌شوند.

موتور‌خانه‌ها اغلب در بالای چاه آسانسور قرار دارند و باید در طراحی ساختمان در نظر گرفته شوند. اتاق موتورخانه باید به خوبی روشن و دارای تهویه مطبوع باشد. اتاق های ماشین آلات اندازه قابل توجهی دارند و باید برای سبک معماری خانه ساخته شوند. در نتیجه، اتاق‌های موتور‌خانه را می‌توان یک اتلاف فضا و یک نقطه ضعف قابل توجه در تولید گیربکس دستگاه بالابر دنده‌ای در ایران در نظر گرفت.

مصرف انرژی در موتورهای بدون گیربکس

موتورهای آسانسور بدون گیربکس می‌توانند کوچکتر از موتورهای آسانسور دنده‌ای (گیربکسی) باشند زیرا دنده ندارند. موتورهای گیرلس می‌توانند کوچکتر از 1⁄2 موتور دنده‌ای باشند. این باعث می‌شود که موتورهای گیرلس در استفاده از برق مؤثرتر باشند. با کوچکتر کردن موتور، سایر قطعات نیز کوچکتر می‌شوند. این به افزایش عملکرد و جذابیت بیشتر موتورهای گیرلس کمک می‌کند.

مسائل مربوط به ظرفیت موتور آسانسور

آسانسورهای کششی گیربکسی می‌توانند با سرعت 152 متر در دقیقه و حداکثر ارتفاع تقریباً 75 متر حرکت کنند، در حالی که آسانسورهای کششی بدون دنده می‌توانند با سرعت 610 متر در دقیقه در فاصله تا 600 متر حرکت کنند. با این حال، آسانسورهای دنده‌ای و بدون دنده تقریباً ظرفیت بار یکسانی دارند که برای سفر مسافر کافی است. مشخصات ممکن است بسته به پروژه‌ها متفاوت باشد، اما واضح است که قابلیت سرعت و مسافت آسانسور‌های بدون دنده نسبت به آسانسورهای دنده‌ای سودمندتر است.

نگهداری موتور‌های گیربکس و گیرلس

یکی از مشکلات کلیدی البته تعمیر هر دو موتور است. آسانسورهای کششی دنده‌ای موتور بزرگتری نسبت به آسانسورهای بدون دنده دارند و به ابزارهای ترکیبی بزرگتری نیاز دارند که تعمیر و نگهداری را دشوارتر می‌کند. علاوه بر این، موتورهای گیربکس به روغن گیریس نیاز دارند که باید مرتباً تعویض شوند و تعمیر و نگهداری را دشوارتر و پرهزینه‌تر می‌کند. این مشکلات تعمیر و نگهداری آسانسورهای کششی بدون دنده (قطعات کوچکتر هستند و در آسانسورهای بدون دنده از روغن استفاده نمی‌شود) مزیت و جذابیت بیشتری نسبت به آسانسورهای دنده‌ای دارند.

مزایای آسانسورهای بدون دنده (گیرلس)

در اینجا چند مزیت قابل توجه آسانسورهای بدون دنده آورده شده است:

 1. این نوع آسانسور با زمان کوتاه پرواز به حرکت سریع از طبقه‌ای به طبقه دیگر کمک خواهد کرد
 2. این نوع آسانسور برای ارائه سفر نامحدود طراحی شده است
 3. سرعت ماشین کششی بدون دنده در مقایسه با کاربرد کشش دنده‌ای معمولاً سریعتر است
 4. دارای طیف وسیعی از ظرفیت‌ها برای کاربردهای حمل و نقل و مسافر است
 5. طراحی منحصر به فرد موتور گشتاور بالاتری را ارائه می‌دهد و در دورهای کم کار می‌کند، که به دستگاه گیربکس عمر طولانی می‌بخشد. این کار باعث ایجاد کشش و حرکت مؤثر خودرو می‌شود.
 6.  اندازه این نوع موتور کوچک است
 7. مصرف برق در موتورهای گیرلس 40 درصد کمتر است
 8.  وزن موتورهای گیرلس پایینتر است
 9. هزینه تعمیر و نگهداری آسانسورهای بدون دنده پایین است

با توجه به این مقایسه‌ها، وقتی سؤال استفاده از «آسانسور دنده‌ای یا بدون دنده» مطرح می‌شود، راه‌حل کاملاً واضح است که موتورهای آسانسور بدون دنده نسبت به موتورهای دنده‌ای سود مندتر هستند. اما پاسخ درست به این سؤال کاملاً به وضعیت مالی کارفرما بستگی دارد. موتورهای آسانسور گیربکس دار هزینه  بیشتری نسبت به موتورهای گیرلس دارند و اگر آسانسورهای بدون دنده برای برآوردن نیازهای اندازه‌گیری شده کافی باشند، استفاده از موتورهای آسانسور غیر دنده ای برای صرفه جویی در هزینه و متناسب با بودجه مورد انتظار هوشمندانه‌تر خواهد بود. بنابراین واقعیت اصلی کارایی پول است که تصمیم نهایی را تشکیل می‌دهد.

موتور آسانسور ایرانی بخریم یا خارجی؟

اگر  این سؤال را 4 یا 5 سال پیش از ما و همکاران ما می‌پرسیدید کدام موتور مناسب است، بدون شک بیش از 70 درصد همکاران آسانسوری ما استفاده از موتورهای آسانسور خارجی را به شما پیشنهاد می‌دادند ولی با توجه به تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا و اروپا  طی سال های اخیر علیه ایران، واردات موتورهای گیربکس و گیرلس با محدودیت شدیدتری مواجه شد تا جایی که هیچ نوع پشتیبانی از موتورهای وارداتی صورت نگرفت و تأمین قطعات موتورهای خارجی با مشکل جدی روبرو شد.

موتور آسانسور ایرانی بخریم یا خارجی؟

باتوجه به شرایط حال حاضر، بی‌شک، بیش از 70 درصد همکاران ما استفاده از موتورهای ایرانی را بعلت پشتیبانی و بحث خدمات پس از فروش به شما پیشنهاد خواهند داد. البته جام لیفت کیفیت و گارانتی تمام موتورهای تولید داخل را تأیید نمی‌کند. در بین تولید کننده‌های داخلی موتور گیربکس آسانسور بهترین کیفیت را این شرکت‌ها دارند:

 • بهران

 • الکو

 • فرشباف

موتور گیربکس آسانسور

در بین تولیدکننده‌های موتور گیرلس آسانسور بهترین کیفیت تولید را این شرکت‌ها دارا هستند:

 • وبر

 • بهران

 • روسانی

فروش موتور گیرلس آسانسور

قیمت فروش ویژه انواع موتور گیربکس و گیرلس جام لیفت 

در جام لیفت، ما ارائه دهنده ممتاز انواع گیربکس‌های صنعتی، از جمله دستگاه‌های بالابر دنده‌ای و بدون دنده هستیم. اگر در مورد اینکه کدام موتور برای پروژه شما مناسب‌تر است سردرگم هستید، می‌توانید برای مشاوره رایگان به شماره 09128702510 واتساپ پیام دهید یا با ما تماس بگیرید. پرسنل مجرب ما شما را با توجه به نیازتان راهنمایی می‌کنند و با بهترین راه حل ها به شما کمک می‌کنند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3116

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins