بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

همه چیز درباره سقف وافل


سقف وافل نوعی سقف بتنی است که ظاهر زیبایی دارد. مهندسان و طراحان سعی می‌کنند از سازه‌های سقفی سبک برای ساختمان استفاده کنند تا حفاظت ساختمان در برابر بارهای وارده از زلزله تأمین شود.

سقف وافل نوعی سقف بتنی است که ظاهر زیبایی دارد. مهندسان و طراحان سعی می‌کنند از سازه‌های سقفی سبک برای ساختمان استفاده کنند تا حفاظت ساختمان در برابر بارهای وارده از زلزله تأمین شود. 
اجرای این نوع سقف در سازه‌های بزرگ مقرون به صرفه و کم هزینه است. ایجاد این نوع سقف‌ها ساده و سریع است و می‌توان بر روند اجرا به درستی نظارت کرد. در ادامه این مطلب به بیان جزئیات بیشتر درزمینه سقف وافل می‌پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

سقف وافل سازه‌ای کاملاً جدید و پیشرفته است که معمولاً برای ساخت سقف‌های بلند (معمولاً بیش از 12 متر ارتفاع) استفاده می‌شود. برای اجرای وافل، ارتفاع هر طبقه باید زیاد باشد، بنابراین تعداد طبقات کاهش می‌یابد. وافل از بتن مسلح ساخته شده و ظاهری مشبک و پنجره مانند دارد. سقف وافل معمولاً در فضاهایی استفاده می‌شود که وزن زیادی به سقف وارد نمی‌شود و معمولاً سقف صاف و مسطح است مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار و مترو، سالن‌ها، نمایشگاه‌ها یا حتی منازل مسکونی.
این سازه‌ها به دلیل وزن سبکی که دارند، بار مرده کمتری روی آن‌ها وارد می‌شود و بنابراین خطر ناشی از حوادث طبیعی نیز کاهش پیدا می‌کند. 
سقف وافل سبک است وعلت وزن کم آن، حذف قسمتی از بتن سازه یا به عبارتی، تو خالی بودن آن‌ها نسبت به سازه‌های مرسوم امروزی است، با این تفاوت که در قالب سقف‌های دیگر مانند کوبیاکس و یوبوت، بتن‌ریزی است و ماندگاری بالایی دارند اما در سقف وافل پس از بتن‌ریزی، قالب‌ها جدا شده و قابل استفاده مجدد هستند.

https://kohandeck.ir/waffle-ceiling/

انواع سقف وافل

سقف وافل از دو نوع یک طرفه و یک طرفه تشکیل شده است: 

وافل یک طرفه در حقیقت همان تیرچه یک طرفه است که از قالب پلاستیکی غیر ماندگار به جای یونولیت استفاده می‌شود. در حالی که وافل دو طرفه قابلیت انتقال بار را به صورت دوطرفه دارد، بار به تمام تیرهای اطراف سقف منتقل می‌شود و تحمل بار روی آن از سقف وافل یک طرفه بیشتر است. 
اگرنسبت طول به دهانه بیش از 2 باشد، نوع سقف به یک طرفه تغییر پیدا می‌کند. اولین معیار برای تصمیم‌گیری در مورد نوع سقف، این نسبت است که معمولاً به پلان معماری و نوع بارگذاری بستگی دارد.
 به محض تعیین نوع سقف، نوع اجرا آن نیز بر‌اساس ابعاد دهانه تعیین می‌شود. به عنوان مثال، سقف وافل یک طرفه، برای ابعاد دهانه 10 در 4 بسیار اقتصادی‌تر از سایر روش‌های دیگر خواهد بود.

ویژگی‌های سقف وافل 

 •  قالب‌گیری‌های مختلف در اشکال متفاوت و نیازی به برش‌های اضافی قالب نیست 
 •  به دلیل استفاده حداکثری از فضا، ضخامت آن کمتر از دال‌ بتنی است 
 •  کاهش فاصله آرماتورها 
 •  امکان اجرای سقف‌هایی با دهانه‌های بلند و اشکال نامنظم
 •  استقامت بالا در مقابل خمش‌های ناگهانی
 • به دلیل استفاده از میلگرد دو طرفه، لرزش ناگهانی کمتر می‌شود.
 •  به دلیل ظاهر کاسه‌ای، قالب حداکثر صرفه‌جویی در مصالح را دارد که وزن کل سقف را در مقایسه با سایر روش‌ها کاهش می‌دهد.
 • به دلیل استفاده نکردن از آرماتورهای تقویتی، سرعت اجرای آن نسبت به سایر تکنیک‌ها بیشتر است 
 •  به دلیل اجرای ساده‌تر آن، نیاز به نیروی متخصص کمتری برای اجرای آن است که باعث صرفه‌جویی در نیروی کار می‌شود.

روش اجرای سقف وافل

اولین قدم برای ساخت سقف وافل، اسکافلد گذاری( شمع بندی) است. سپس شاسی سقف انجام می‌شود. در این روش نیازی به تخته کشی زیر سقف نیست و به دلیل ساختاری که دارد خود قالب به عنوان نگهدارنده بتنی عمل می‌کند که باعث صرفه‌جویی در زمان اجرای سقف می‌شود. سپس قالب‌ها روی قوطی‌ها قرار می‌گیرند و آرماتور سقف اجرا می‌شود.

مطابق با لیستوفر مهندسی شده، میلگردهای مخصوص برش خرده و اجرا می‌شود و نوبت به بتن‌ریزی می‌رسد که اغلب برای بتن‌ریزی در ارتفاعات بیشتر به پمپ بتن نیاز است. پس از اینکه بتن‌ریزی انجام شد و بتن به قدرت کافی رسید، براساس آیین‌نامه قالب‌ها باز شده و اجرای سقف به پایان می‌رسد. قالب‌های باز را می‌توان برای پروژه‌های مختلف مورد استفاده مجدد قرار داد و این یکی از مزایای قالب‌های سقف وافل است.

قالب سقف وافل

انتخاب نوع قالب سقف وافل نیز یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. مهمترین عامل در ساخت قالب های سقف وافل، شکل نهایی بتن، استحکام، سطح صاف و صیقلی آن پس از اجرا می باشد. بهترین انتخاب برای ساخت قالب های سقف وافل، استفاده از قالب های کامپوزیت به دلیل سهولت اجرا و جداسازی آن است و برای صرفه جویی بیشتر در منابع و کاهش آلاینده های محیطی، ساخت این قالب از قالب های کامپوزیت در داخل و خارج از کشور در دستور کار قرار گرفته است.

فواید سقف وافل

 •  دوری از مصالح  ازپیش ساخته شده و پرهیز از هزینه‌های اضافی برای خرید آنها
 •  صرفه‌جویی در مصرف سیمان و بتن مصرفی 
 •  قابلیت اجرا روی بدنه فلزی و اسکلت بتنی 
 •  هزینه کمتر 
 •  عدم نیاز به تخته‌ریزی زیر شاسی و امکان اجرا از طریق نیروهای عمومی و کاهش هزینه نیروی کار 
 •  مقاومت در برابر لرزش زیاد 
 •  مقاوم در برابر آتش سوزی
 •  قابلیت اجرای چند باره از قالب پس از اتمام کار
 •   مقاومت در برابر برش 
 •  عایق مناسب صدا و حرارت و ایمنی بالای آن
 •  به اجرای آرماتورهای تقویتی احتیاجی نیست و در زمان اجرا صرفه‌جویی می‌شود.

معایب سقف وافل

این نوع سقف دارای قالب‌بندی برای بتن است، بنابراین، در این روش برای تهیه قالب نیاز به هزینه زیادی است. با توجه به این که این نوع سقف، ارتفاع طبقات باید زیاد باشد، بنابراین به دلیل حفظ استاندارد ساختمان، تعداد طبقات کاهش می‌یابد. برای ساخت سقف وافل نمی‌توان کارگران ساده استفاده کرد زیرا نصب سقف وافل تخصص خاصی را می‌طلبد.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3169

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins