بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آموزش صفر تا صد طراحی لباس


رشته و شغل‌های هنری یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها است. رشته‌های هنری شامل طراحی داخلی، آموزش طراحی لباس، طراحی انواع جواهرات و ... هستند.

رشته و شغل‌های هنری یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌ها است. رشته‌های هنری شامل طراحی داخلی، آموزش طراحی لباس، طراحی انواع جواهرات و ... هستند. فعالیت‌های هنری علاوه بر لذت‌بخش بودن، نیاز به تحقیق و یادگیری دارند که اگر اقدام به یادگیری آن‌ها بکنید می‌توانید موفقعیت‌های زیادی کسب کرده و به در آمد مطلوبی برسید. یکی از این رشته‌های هنری طراحی لباس است که افراد زیادی به آن علاقه دارند. در این مقاله قصد داریم تا به این رشته بپردازیم و نکات ضروری آن را به شما بیاموزیم. پس اگر از علاقه‌مندان این رشته شیرین هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

طراحی لباس

طراحی لباس چیست؟ 

به گزارش طرحستان، در قدیم‌الایام نوع قوم، اعتقاد، فرهنگ و شخصیت شخص با توجه به لباس او تشخیص داده می‌شد. از طرفی دیگر رشته آموزش طراحی لباس در جامعه امروز از ارزش بالایی برخوردار است. زیرا طراحان لباس همواره در تلاش برای حفظ فرهنگ و ملیت کشور خود هستند. علاوه بر این آن‌ها در تکاپو هستند تا کاربردی‌ترین و بهترین لباس‌ها را طراحی کرده و به تولید برسانند. اگر قصد دارید در رشته طراحی لباس تحصیل کنید، باید به شما بگوییم که شما در این رشته با انواع طراح‌های لباس برای افراد مختلف و محیط‌های مختلف آشنا می‌شوید.  

علاقه در طراح لباس چه جایگاهی دارد؟ 

در کنار خلاقیت، علاقه یکی از مهم‌ترین عناصر طراحی لباس است. زیرا همانطور که می‌دانید وجود نداشتن علاقه در هر کاری آن را سخت و طاقت فرسا می‌کند. علاوه بر این شما باید با تکیه بر علاقه خود دانش و شناخت دقیقی از لباس در سطح تاریخ و محلی داشته باشید. یعنی قبل از شروع این رشته و شغل باید زمان زیادی را به تحقیقات خود اختصاص دهید. 

طراح لباس کیست؟ 

شخصی که برای دسته‌بندی‌های مخلف تولید کننده یک پوشاک لباس طراحی می‌کند، طراح لباس محسوب می‌شود. این شخص ضروری است که با اصول طراحی لباس مانند رنگ شناسی و پارچه شناسی آشنایی کامل را داشته باشد. طراحان لباس اکثرا در یک کار گروهی در کنار افراد دیگر فعالیت می‌کنند. مجموعه‌ای که طراحان در آن‌ها به کار مشغول هستند، با توجه به افرادی که می‌خواهند برای آن‌ها لباس طراحی کنند متفاوت است. به عنوان مثال خیاطان، عمده فروشان، مشتریان فردی، سایر طراحان در این مجموعه و همچنین عکاسان و مدل‌ها را شامل می‌شوند. این افراد معمولاً در مرحله اول طرح اولیه خود را روی کاغذ در کامپیوتر با برنامه‌های طراحی لباس معروف، مدل خود را طراحی کنند. سپس به سراغ انتخاب پارچه می‌روند. در بعضی مواقع ممکن است مرحله تولید لباس نیز را طراحان لباس انجام دهند. اما به طور کلی وظایف اصلی آن‌ها طراحی، انتخاب پارچه مورد‌نظر و مولاژ کار محسوب می‌شود.

طراحان لباس باید چه مهارت‌هایی داشته باشند؟ 

یک طراح لباس باید دارای مهارت زیر باشد که شامل : 

  •  آگاهی از ترند‌ها 
  •  آگاهی از اخبار در دنیای مد و فشن 
  • مهارت در طراحی و یادگیری اصول آن 
  • داشتن دانش استفاده از نرم‌افزار‌های طراحی لباس 

در این رشته افراد با توجه به علاقه و توانایی خود در یک لاین فعالیت می‌کنند که این لاین ممکن است طراحی لباس ورزشی، لباس آقایان، لباس عروس، لباس کودکان و ... باشد. 

طراح مد کیست؟ 

کسب و کار‌های بزرگ مد و طراحان مد نقش پررنگی در اکثریت تولیدات پوشاک داشته و یکی از ارکان مهم بیزنس مد هستند. این رشته نیز مانند طراحی لباس به تولید لباس مرتبط است اما تفاوت‌هایی نیز دارد. در این رشته بحث از طراحی لباس فراتر می‌رود. به عبارتی دیگر طراحی لباس تنها بخشی از طراحی مد محسوب می‌شود. طراح مد شخصی است که ممکن است آموزش طراحی لباس، اکسسوری و سایر المان‌های یک استایل را طراحی کند. این افراد پس از طراحی در قسمت‌های مختلف تولید و عرضه لباس فعالیت می‌کنند. دو موضوع مهم در این رشته که بسیار دیده می‌شود، خلاقیت و رقابت است. اگر به طراحی مد علاقه دارید و می‌خواهید وارد آن شوید باید در زمینه‌های مختلفی همچون طراحی لباس، استایلینگ و حتی رشته بازاریابی مهارت داشته باشید. یعنی به طور کلی باید خود را برای دنیای پر از رقابت و خلاقیت آماده کنید. 

آینده شغلی طراحی لباس 

بی شک آینده شغلی در هر رشته یکی از مهم‌ترین محرک‌ها برای انجام آن است. حال می‌خواهیم در این قسمت با آینده شغلی رشته طراحی لباس و بخش‌های مختلف آن آشنا شویم. 

مهارت بازاریابی و فروش 

مهارت بازاریابی و فروش در آینده شغلی این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است. یعنی شما باید درک کاملی از تجارت داشته باشید. این تجارت مانند اصول کسب و کار، اصول فروش و بازاریابی هستند. همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم خلاقیت یکی از ارکان اصلی طراحی مد و لباس است اما بدون آگاهی از تجارت، حفظ سودآوری این شغل سخت و حتی غیر‌ممکن خواهد بود. 

بازار کار و آینده شغلی رشته طراحی لباس در ایران 

در دنیای امروز اکثریت مردم به پوشیدن پوشاک مختلف علاقه دارند. از این رو صنعت مد برای برطرف کردن نیاز مردم به صورت روز افزون درحال پیشرفت است. در نتیجه زمینه‌های شغلی متنوعی برای فارغ‌التحصیلان رشته طراحی لباس وجود دارد پس تمام نگرانی خود را دور بی اندازید. گرچه این رشته در ایران پیشرفت زیادی نکرده است اما شما بعد از فارغ‌التحصیلی از این رشته می‌توانید در مزون‌ها، شرکت‌های تولید پوشاک، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های مختلف کار خود را آغاز کنید. 

درآمد و حقوق رشته طراحی لباس در ایران 

درآمد و حقوق در این رشته به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل ممکن است توافق با کارفرما، سابقه کاری، مهارت کاری، نوع لباس و ... باشند. برای مثال شما اگر قصد  راه اندازی یک تولیدی لباس را داشته باشید، می‌توانید از طریق فروش طرح یا ایده خود و حتی هزینه دوخت لباس درآمدی حدود 6 میلیون در ماه کسب کنید. یکی از مزایای این رشته این است که شما می‌توانید با گسترش دادن کسب و کار خود و جذب نیروی کار بیشتر درآمدی حدودی 50 میلیون در ماه نیز داشته باشید. 

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3170

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins