بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مباحث مهم و پرتکرار ریاضی کنکور تجربی


یکی از رشته‌هایی که هر ساله آمار بالایی از داوطلبان کنکور به آن اختصاص دارند، رشته تجربی است.

یکی از رشته‌هایی که هر ساله آمار بالایی از داوطلبان کنکور به آن اختصاص دارند، رشته تجربی است. از دروس مهم این رشته می‌توان به ریاضی کنکور تجربی اشاره داشت. از آنجایی که در سال‌های اخیر نوع سؤالات تغییر کرده و بیشتر حالتی مفهومی دارند، باید برنامه‌ریزی و سبک و سیاق خواندن دروس این رشته را کمی تغییر داده و با دقت و محاسبه شده پیش بروید. برای موفقیت در کنکور، علی‌الخصوص دروسی مانند درس ریاضی حتماً باید از سؤالات پر تکرار کمک گرفته و تمرکز بیشتری بر روی این مباحث داشته باشید.

کنکور تجربی

در کنکور داوطلبان در رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، انسانی و هنر شرکت می‌کنند. یکی از پرطرفدارترین این رشته‌ها تجربی است که بیشتر کسانی که علاقه‌مند به زیرشاخه‌های مربوط به پزشکی و زیست‌شناسی هستند در آن شرکت می‌کنند و هر‌ساله تعداد بالایی داوطلب دارد. اما سؤال اینجاست که از این تعداد چند نفر موفق می‌شوند تا به آنچه در ذهن دارند، برسند. 

در قدم اول و برای شرکت در کنکور باید سؤالات کنکور سال گذشته را مورد بررسی قرار دهید و با جمع‌بندی آنها متوجه شوید که کتاب‌ها را چگونه و بیشتر کدام مباحث آن را باید مطالعه کنید. سؤالات پرتکرار را جمع‌بندی کرده و مورد مطالعه قرار دهید و مشکلات خود را در مباحث پرتکرار طی این سالها برطرف نمایید.مباحث مهم و پرتکرار ریاضی کنکور تجربی

درس ریاضی یکی از دروس مهم در کنکور تجربی

در صورتی که می‌خواهید در رشته‌های پزشکی و زیر مجموعه‌های آن با رتبه‌های بالا و در نتیجه در شهر و دانشگاه مورد علاقه خود قبول شوید، باید به برخی از دروس از جمله دروس تخصصی بیشتر اهمیت داده و تست‌های آن دروس را بیشتر بزنید و با نکات آن به خوبی آشنا شوید.

یکی از این درس‌ها که با توجه به ضریبی که در رشته تجربی دارد از اهمیت خاصی برخوردار است، درس ریاضیات است که نیاز دارد تا زمان بیشتری را برای خواندن آن اختصاص دهید تا بتوانید کنکوری موفق‌تر را پشت سر بگذارید. برخی از مباحث در ریاضی به عنوان بخش‌های مهم همیشه مطرح بوده‌اند و این مباحث به دلیل داشتن نکات ریز و یا شاید کمی دقت بیشتر در حل و محاسبات بیشتر از سایر بخش‌ها مورد توجه طراحان سؤال هستند و به عنوان سؤالات پر‌تکرار همیشه مورد بحث بوده‌اند.

مباحث پر‌تکرار در ریاضی کنکور تجربی به‌طور کلی

با کمی بررسی در نمونه سؤالات کنکور تجربی در این سالها متوجه می‌شویم که از مباحث زیر بیشتر سؤال داده شده است.

1- مبحث مربوط به احتمالات

2- مباحث هندسی 

3- مبحث مربوط به مشتق

4- مبحث مربوط به آمار

5- مبحث در ارتباط به لگاریتم و فاکتوریل و همچنین دنباله‌ها

6- ترسیم‌های هندسی

مباحث مهم و پرتکرار ریاضی

قبولی پزشکی در دانشگاه مورد‌نظر شما

در صورتی که هدف شما از شرکت در کنکور قبولی در رشته‌های پزشکی است، باید برخی از نکات را از شروع کار خود که همان شروع درس خواندن برای کنکور است تا زمان کنکور و تست زدن مورد توجه قرار دهید.

برای موفقیت باید تمام مباحث پر‌تکرار که اصطلاحاً به آنها مباحث تست خیز نیز گفته می‌شود در ریاضی کنکور تجربی مورد توجه قرار داده و یک جمع‌بندی و تست زنی کاملاً حرفه‌ای و با برنامه و کاملاً هدفمند بر‌اساس مقدار زمان خود انجام دهید. البته به زمان باقیمانده نیز توجه ویژه داشته باشید. هرچه به کنکور نزدیک‌تر می‌شوید قطعاً زمان باقیمانده از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. در این مرحله باید مباحث درسی خود علی‌الخصوص درس‌های مهمی همچون ریاضیات را بر‌اساس اولویت‌بندی‌هایی که انجام می‌دهید خوانده و تست آنها را بزنید. البته هستند مؤسسات آموزشی که در این مسیر و در این زمینه همیشه کنار شما بوده و به شما کمک خواهند کرد.

طبقه‌بندی مباحث درسی ریاضی کنکور تجربی به منظور تست‌زنی قبل از کنکور

در صورتی که به روزهایی رسیده‌اید که دیگر زمان کمی برای شما باقی مانده باید درس ریاضی کنکور تجربی و مباحث آن را به صورت زیر دسته‌بندی نمایید و به خواندن و تمرین کردن طبق این برنامه ادامه دهید.

در درجه اول باید سراغ مباحث نیمه کاره و ناتمام بروید و پس از آن مطالب اساسی‌تر را در دستور تمرین خود قرار دهید. حال باید به سراغ تمرین‌ها و مباحثی بروید که فهم آنها ساده‌تر بوده و زمان کمتری را از شما می‌گیرند. در آخر باید یک نگاه کلی به کنکور سال‌های قبل و سؤالات ریاضی آن داشته باشید. توجه به سؤالات پر تکرار را نباید فراموش نمایید.

مباحث مهم و پرتکرار ریاضی کنکور تجربی

مباحث آسان، مهم و پر‌تکرار در ریاضی کنکور تجربی

همانطور که گفته شد یکی از دروس با اهمیت ریاضی کنکور تجربی است که در اینجا توجه شما را معطوف مباحثی از این درس می‌کنیم که هم آسان و هم مهم هستند. در ریاضی کنکور تجربی به طور معمول 30 سؤال مطرح می‌شود که معمولاً به شرح زیر هستند:

2 تا 3 تست در ارتباط با بخش احتمالات

2 تا 3 تست در ارتباط با بخش تابع

2 تست برای بخش آمار

5 تست برای مشتق و کاربردهای آن

2 تا 3 تست در رابطه با مبحث حد

2 تا 3 تست در رابطه با مقاطع مخروطی

2 تا 3 تست در رابطه با معادلات

2 تست برای بخش مثلثات

1 تا 2 تست در رابطه با مبحث تصاعد

4 تست برای بخش هندسه

همانطور که می‌بینید مباحثی همچون احتمال و مشتق، تابع و حد و البته هندسه از مباحث مهم و پر‌تکرار در ریاضی کنکور تجربی هستند.

مباحث و سؤالات تکراری در کنکور 

سؤالی که شاید ذهن شما را درگیر کند این است که آیا سؤالات تکراری نیز در کنکور وجود دارد و آیا وقتی صحبت از دروسی همچون ریاضی کنکور تجربی می‌شود و توصیه‌ها بر این اساس است که سؤالات سالهای قبل را مطالعه کرده و بر روی سؤالات پر‌تکرار تمرکز کنیم پس آیا سؤالات تکراری هستند؟

در جواب باید بگوییم که خیر اما از بابت ساختار بسیار شبیه به هم هستند و به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌شود تا سؤالات پر‌تکرار را در ریاضی کنکور تجربی بیشتر مورد توجه قرار دهید زیرا در صورتی که مفهوم و ساختار آن را به‌طور کامل فرا بگیرید دیگر با اندکی تغییر هم دچار مشکل نخواهید شد.

به زبان ساده باید بگوییم که تیپ‌بندی سؤالات یکسان بوده و راه حل آن نیز یکسان است و این بیان ادبیات است که تغییر کرده و البته مقادیر آن نیز تغییر می‌کند و در صورت مسلط نبودن شما را به اشتباه می‌اندازد. به همین دلیل تأکید مشاوران بر این است که سؤالات پر‌تکرار سال‌های قبل را بیشتر مورد بررسی و مطالعه قرار دهید.

مباحث پر‌تکرار درس ریاضی کنکور تجربی در سال 1400

در سال 1400 به عنوان نمونه برای درس ریاضی کنکور تجربی 30 تست با 40 دقیقه زمان در نظر گرفته شده که به شرح زیر است و شما با کمی دقت و توجه و مقایسه با سال‌های قبل می‌توانید مسیر درست‌تری را برای زمان باقیمانده تا کنکور بعد برای خواندن این درس در نظر بگیرید.

5 تا 6 تست مختص مبحث مشتق و کاربرد آن که مبحثی ساده اما نیازمند دقت زیاد است.

4 تا 8 تست در رابطه با مبحث توابع

به طور میانگین 4 تست به مبحث مثلثات اختصاص داده شده

3 تست به بخش مربوط به معادلات و نامعادلات اختصاص دارد

3 تا 4 تست به طور میانگین مربوط به بخش آمار و احتمالات می‌شود.

3 تا 4 تست مربوط به مبحث حد و پیوستگی است که شاید به دلیل داشتن نکاتی نیازمند دقت و توجه بیشتری باشد.

در نهایت در صورتی که نیاز به یک استادان کاردان که تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان تک رقمی کنکور تجربی شاگرد ایشان بوده دارید، به وب سایت مهندس امیر محمودزاده مراجعه نمایید تا از بهترین ترفند‌های ریاضی کنکور با خبر شوید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3086

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins