بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

فناوری‌های جدید به کار رفته در دستگاه تصفیه آب خانگی


هیچ فردی نمیتواند اهمیت آب را در زندگی انکار کند. از همه جهات برای ادامه زندگی به آب نیاز داریم. اما در صورتی آبی که به دست ما میرسد، از هر جنبه‌ای سالم نباشد چطور؟

هیچ فردی نمیتواند اهمیت آب را در زندگی انکار کند. از همه جهات برای ادامه زندگی به آب نیاز داریم. اما در صورتی آبی که به دست ما میرسد، از هر جنبه‌ای سالم نباشد چطور؟

در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌ها در پی تصفیه کردن آب تا رسیدن به آبی سالم بوده‌اند. بسیاری از این شرکت‌ها، سیستم اسمز معکوس را به عنوان یک روش مؤثر در تصفیه آب برگزیده‌اند.

این سیستم از مؤثرترین روش‌های تصفیه آب است که با اعمال یک نیروی خارجی، آب را از غشای نیمه تراوا عبور داده و تصفیه می‌کنند. اما این روش نیز معایب خاص خود را دارد.

سیستم اسمز معکوس در تصفیه آب

در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌های تصفیه آب تولید شده در بیشتر کشورهای جهان، از سیستم اسمز معکوس استفاده می‌کنند. اسمز معکوس دارای یک فیلتر به نام ممبران است. این فیتر در مرحله چهارم تصفیه آب نصب شده و اقدام به فیلتراسیون آب میکند.

در بسیاری از منابع ذکر شده است که اندازه تخلخل‌های فیلتر ممبران چیزی در حدود 0.0001 میکرون است. به این معنا که هر اگر ناخالصی بزرگتر از این اندازه از آب عبور کند، ممبران آن را حذب و از آب حذف می‌کند.

بنابراین آب پس از عبور از فیلترهای پیش تصفیه موجود در دستگاه تصفیه آب و فیلتر ممبران مرحله چهارم، چیزی در حدود 99 درصد آلاینده‌های خود را از دست می‌دهد و کاملاً سالم می‌شود.

اما اسمز معکوس نیز مشکلاتی دارد. یکی از این مشکلات ایجاد پساب نسبتا زیاد است. به دلیل کوچک بودن اندازه سوراخ‌های داخل ممبران، معمولاً آب بسیار زیادی از آن دفع می‌شود. مشکل دیگر اسمز معکوس کند بودن فرآیند آن است. به همین منظور نیاز است تا حتماً یک مخزن ذخیره در کنار آن نصب شود.

همانطور که ذکر شد، اسمز معکوس یکی از رایج‌ترین سیستم‌های تصفیه آب است. اما در این مقاله به معرفی چهار سیستم تصفیه آب که می‌توانند در آینده به عنوان یک جایگزین برای فرآیند تصفیه آب به کار بروند، خواهیم پرداخت.

تصفیه آب با فتو کاتالیز

تصفیه آب با استفاده از فتوکاتالیز یکی از روش‌هایی است که در سال‌های اخیر رایج‌تر شده است. به دلیل اینکه این روش در فیلتراسیون آب‌های آلوده مؤثر است، توسط شرکت‌های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است.

این روش از تصفیه آب که مبتنی بر استفاده از فتوکاتالیز است، می‌تواند طیف وسیعی از مواد آلی، استروژن‌ها، آفت کش‌ها، رنگ‌ها، نفت خام و میکروب‌هایی مانند ویروس‌ها و پاتوژن‌های مقاوم به کلر و همچنین ترکیبات معدنی مانند اکسیدهای نیتروژن را تجزیه کند.

کاربرد این سیستم‌ها بیشتر در تصفیه آب فاضلاب است. علاوه بر آن سیستم‌های تصفیه آب کاتالیستی می‌توانند پساب‌های صنعتی آلوده به مواد آلی و یا فلزات سنگین را تصفیه کنند.

تصفیه آب با نانو لوله‌های کربنی

یکی از فناوری‌های پیشرو در صنعت تصفیه آب استفاده از نانو لوله‌های کربنی است. این لوله‌های کربنی با قطر کمتر از 1 نانومتر اقدام به تصفیه آب می‌کنند. به این صورت که این لوله‌ها آب را به صورت یک ردیف فشرده از مولکول‌ها درآورده و می‌توانند یون‌های موجود در آب را به طور قابل ملاحظه‌ای حذف کنند.

این نانوله‌ها قابلیت این را دارند که آب را با سرعت بیشتری تصفیه کنند. این سرعت به حدی است که در پژوهشی در آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور ایالات کالیفرنیا آمریکا نشان داده شد که این نانولوله‎های کربنی علی رغم قطر بسیار نازکی که دارند، می‌توانند آب را با سرعت 6 برابر بیشتر از آکواپورین‌ها عبور دهند.

یکی از مشکلات عمده در تصفیه آب با هر روشی حذف یون‌های موجود در آب به خصوص سدیم کلرید یا نمک است. نانو لوله‌های کربنی به دلیل دارا بودن بار منفی در دیواره‌های خود، می‌توانند نمک را تجزیه یونی نموده و از آب حذف کنند.

فناوری تصفیه آب با آکواپورین

در حال حاضر بسیاری از تکنولوژی‌های تصفیه آب مانند اسمز معکوس از سیستم‌های هیدرولیکی استفاده می‌کنند. به این معنی که برای عبور مولکول‌های آب از غشای مورد نظر نیاز به نیروی خارجی است.

اما آکواپورین این مشکل را حل کرده است و برای تصفیه آب نیازی به نیروی خارجی هیدرولیکی ندارد. آکواپورین در که در اصل یک پروتئین است، به صورت انتخابی به مولکول‌های آب اجازه عبور داده و مانع عبور یون‌ها و دیگر ترکیبات می‌شود.

این سیستم به عنوان یک غشای از جنس آکواپورین در تصفیه آب خانگی و حتی صنعتی قابل استفاده است.

تصفیه آب با آلومینای فعال

آلومینای فعال یکی از موادی است که در سال‌های اخیر برای تصفیه آب کاربرد زیادی داشته است. این ماده از اکسید آلومینیوم متخلخل (بوکسیت) ساخته شده است که می‌تواند ناخالصی‌های موجود در آب را با شدت بالایی جذب کند.

آلومینای فعال به طور خاص برای حذف فلوراید‌، آرسنیک‌، سلنیوم و تالیم در آب طراحی شده است. به طور خاص، برای مناطقی مورد استفاده قرار می‌گیرد که آب شیر آن دارای مقدار زیادی فلوراید است.

زمانی که آب لوله کشی از محیط فیلتر آلومینا که از گرانول آلومینای فعال تشکیل شده است عبور می‌کند‌، فلوراید درون آب بر روی سطح آلومینای فعال جذب می‌شوند.

خرید دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس

همانطور که ذکر شد در حال حاضر سیستم‌های بسیاری در حال توسعه و رشد هستند. اما کماکان استفاده از سیستم اسمز معکوس به عنوان بهترین راه حل برای تصفیه آب به شمار می‌رود.

شرکت پاکاب گستر با بیش از یک دهه تجریه در صنعت تصفیه آب، اقدام به تولید و عرضه انواع تصفیه آب اسمز معکوس با کیفیت‌های مختلف می‌کند. انواع دستگاه‌های تصفیه آب ایرانی، تصفیه آب اورجینال تایوانی، انواع قطعات دستگاه تصفیه آب، فیلترهای آب تصفیه کن و ... از محصولاتی هستند که در شرکت پاکاب گستر به صورت عمده و تکی به فروش می‌رسند.

به منظور خرید انواع محصولات تصفیه آب خانگی می‌توانید به آدرس اینترنتی www.digipakab.com مراجعه کنید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3118

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins