بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

برای خرید بهترین پمپ آب چه نکاتی را بدانیم.


پمپ آب از جمله ابزارآلات صنعتی است که وجود آن در بسیاری از فضاها، حیاتی و بسیار مهم است.

پمپ آب از جمله ابزارآلات صنعتی است که وجود آن در بسیاری از فضاها، حیاتی و بسیار مهم است. کارخانه‌ها، باغات و مزارع کشاورزی، منازل مسکونی، ساختمان‌های تجاری و... همگی به خرید پمپ آب نیاز پیدا می‌کنند چرا که برای سرعت بخشیدن به کارها و راحتی بیشتر دسترسی به آب یا سیالی با فشار مناسب لازم است.

تا به حال چندین بار در زمان دوش گرفتن یا شستشوی ظروف کم فشاری آب شما را کلافه کرده است؟ یا حتی در کار یا حرفه خود کم فشاری آب سبب مختل شدن کار شما شده است؟ اگر نمی‌خواهید چنین موقعیت‌هایی مجدداً برای شما اتفاق بیافتد باید در فکر انتخاب یک پمپ مناسب باشید. بنابراین آشنایی با این ابزار کاربردی کمک می‌کند تا ما بتوانیم بهترین مدل پمپ آب را با توجه به نیاز خود پیدا کنیم و برای همیشه به آب با فشار مناسب دسترسی داشته باشیم.

پمپ آب اصفهان

انواع پمپ آب

پمپ آب با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی و سپس ایجاد فشار مکانیکی، فشار آب را افزایش داده و کمک می‌کنند آب یا سیال، به صورت افقی یا عمودی هدایت شود. برای آنکه مدل درست پمپ را انتخاب کنید ابتدا باید نیاز خود از پمپ را بشناسید.

آیا برای مصارف خانگی به یک پمپ نیاز دارید یا برای کارگاه تولیدی، کارخانه یا زمین و باغ؟ پمپ مناسب هر یک از این موارد با یکدیگر متفاوت است در واقع ساختار پمپ‌ها به شکل‌های گوناگون طراحی شده‌اند تا بالاترین کارایی را در آن فضای به خصوص داشته باشند. برای مثال واضح است پمپی که در یک زمین زراعی استفاده می‌شود باید دارای ویژگی‌هایی باشد که انتقال آب بصورت عرضی به خوبی انجام شود و یا پمپی که برای یک ساختمان چند طبقه استفاده می‌شود بایست ساختاری داشته باشد که بتواند آب را با فشار مناسب به طبقات بالاتر پمپاژ نماید.

برای آشنایی بیشتر بهتر است انواع پمپ را لیست کرده تا در ابتدا بدانیم ما به کدام نوع پمپ نیازمندیم. به طور کلی می‌توان انواع پمپ آب را به موارد زیر نام برد.

 • پمپ آب خانگی
 • پمپ آب صنعتی
 • پمپ آب تاسیساتی
 • پمپ آب کارواش
 • پمپ آب استخری

در زندگی روزمره با پمپ خانگی یا پمپ استخری و کارواش شاید بیشتر از سایر موارد سر و کار داشته باشیم بنابراین نام این پمپ‌ها به خصوص پمپ آب خانگی را بیشتر می‌شنویم. در واقع پمپ‌های تأسیساتی و صنعتی همانطور که مشخص است در صنایع یا بخش‌های تأسیساتی سازه و... مورد استفاده واقع می‌شوند.

انواع پمپ آب

نکاتی در انتخاب و خرید پمپ آب

برای انتخاب و خرید از میان انواع پمپ، گزینه‌ها و مدل‌هایی با مشخصات مختلف پیش رو خواهد بود که آشنایی با مفاهیم مهم پمپ به ما کمک می‌کند تا مشخصات مدل‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم اما گذشته از این بهتر است همیشه خرید ابزارآلات صنعتی را از متخصصان این حوزه انجام دهیم تا ضمن انتخاب از میان گزینه‌های متنوع بتوانیم از مشاوره و راهنمایی آنها نیز بهره‌مند شویم.

مهنام پمپ نماینده فروش پمپ آب اصفهان است که انواع پمپ‌های آب، موتور برق، منبع تحت فشار، الکتروموتور و سایر ابزار آلات صنعتی را از برترین برندها ارائه می‌کند تا افراد از سراسر کشور بتوانند به راحتی پمپ آبی مناسب و با کیفیت را برای ساختمان مسکونی یا محل کار خود تهیه نمایند. با مراجعه به سایت مهنام پمپ و یا مشاوره با کارشناسان این شرکت می‌توانید به ابزار آلات صنعتی با کیفیت از بهترین برندها دسترسی داشته باشید و مدل مناسب خود را خریداری کنید.

و اما نکاتی که در خرید پمپ کمک کننده خواهند بود:

1- عملکرد پمپ آب

یک پمپ آب در وهله اول باید عملکرد خوبی داشته تا به خوبی نیز بتواند جوابگوی نیاز ساختمان باشد. اگر به عنوان مصرف کنند دستگاه پمپ آب، به بازار مراجعه کنید قاعدتا دو اصطلاح اصلی یعنی هد و دبی پمپ آب را زیاد می‌شنوید. اما این دو اصطلاح به چه معنایی است و اهمیت آنها چیست؟

به طور کلی عملکرد پمپ آب به سه چیز وابسته است:

توان: همانطور که پیشتر گفته شد پمپ، انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. میزان نیرویی که پمپ آب می‌تواند بصورت مکانیکی به سیال وارد کند را توان یا قدرت پمپ می‌خوانند که بر حسب اسب بخار یا کیلووات مشخص می‌شود.

هِد یا ارتفاع: توانایی پمپ در انتقال آب را هِد می‌نامند به عبارت دیگر این مشخصه نشان دهنده آن است که پمپ آب تا چه ارتفاعی قادر است آب را هدایت کند. این مشخصه براساس متر محاسبه می‌شود.

به عبارت دیگر ارتفاعی که پمپ آب می‌تواند آب مورد نیاز را پمپاژ کرده و به بالا منتقل کند را هد می‌گویند. در شرایط یکسان و استاندارد این ویژگی در دستگاه پمپ آب، قادر است آب را تا ارتفاع 20 متر پمپاژ کند. برای مثال هر پمپ آب دارای هدی معادل 20 متر می‌باشد و این به معنای ایجاد شرایط استاندارد برای رابطه مستقیم هد و دبی می‌باشد که مکمل یکدیگرند.

برای محاسبه هد پمپ آب مورد نیاز باید تعداد طبقات را در ارتفاع ساختمان و یا هر طبقه ضرب کنیم و عددی را که از این محاسبه بدست آوردیم را با 3 بار فشار که برابر است با 30 متر افت فشار جمع کنیم.

دِبی یا میزان آبدهی: قدرت پمپ در مقدار و حجم آبی که قادر است انتقال دهد را میزان آبدهی می‌گویند که براساس لیتر بر دقیقه یا متر مکعب بر ساعت محاسبه می‌گردد. عمدتاً برای محاسبه این پارامتر در ساختمان‌ها فرض می‌شود که در تمام واحدهای موجود یک شیر با دبی عبوری 10 لیتر بر دقیقه باز است و سپس متناسب با مقدار حجم آب مورد نیاز و نیز ضریب اطمینان، پمپ مورد نظر انتخاب می‌گردد. به طور مثال در یک ساختمان 3 طبقه با 6 واحد مسکونی، با در نظر گرفتن ضریب اطمینان، عمدتاً پمپی با دبی 70 لیتر بر دقیقه باید تهیه شود.

خرید پمپ آب خانگی و صنعتی

2- مصرف انرژی پمپ آب

مصرف انرژی پمپ آب از جمله مهمترین عواملی است که به هنگام انتخاب مدل پمپ باید مد نظر قرار داد. کم نیستند مدل‌هایی که با ارائه کیفیت و بازدهی بالا، مصرف انرژی مناسب و استانداردی دارند که این موضوع در کاهش هزینه‌های مصرف کننده بسیار اثرگذار خواهد بود. بنابراین در هنگام انتخاب، میزان مصرف انرژی پمپ انتخابی خود را بررسی نمایید تا هزینه‌ای اضافی در آینده به شما تحمیل نشود.

3- برند تولید کننده

برندهای زیادی به تولید و ارائه پمپ مشغولند که در هر دوره محصولات خود را با کیفیت‌های گوناگون به بازار ارائه می‌کنند. با انتخاب یک برند معتبر صاحب دستگاهی با کیفیت و مناسب خواهید شد. پمپ آب لئو، هاچاسو، آبارا، ارس، اونیکس و... نمونه‌هایی از تولید کنندگان برتر پمپ آب به حساب می‌آیند.

ویژگی‌های یک پمپ آب کار آمد

یک پمپ آب با کیفیت شامل ویژگی‌هایی است که می‌توان این ویژگی‌ها را بصورت زیر بیان نمود. داشتن این ویژگی‌ها کمک می‌کند تا شما پمپی را تهیه کنید که تا سال‌ها از آن بهره ببرید.

 • دوام و پایداری بالا
 • مصرف انرژی پایین
 • استفاده از الکتروموتورهای با کیفیت
 • هزینه‌های تعمیر و نگهداری بسیار پایین
 • بکارگیری متریال مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی در ساختار پمپ
 • استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در فرآیند تولید این محصولات

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3116

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins