بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

معرفی روش‌های جراحی بسته دیسک کمر


در فتق دیسک کمر، مواد دیسک بیرون‌زده روی اعصاب و نخاع فشار وارد می‌کند و باعث درد و ضعف در بیمار می‌شود. با جراحی بسته‌ی دیسک کمر، طی یک سری اعمال فتق دیسک کمر درمان می‌شود.

در فتق دیسک کمر، مواد دیسک بیرون‌زده روی اعصاب و نخاع فشار وارد می‌کند و باعث درد و ضعف در بیمار می‌شود. با جراحی بسته‌ی دیسک کمر، طی یک سری اعمال فتق دیسک کمر درمان می‌شود. در جراحی بسته دیسک کمر از یک سری تزریقات و روش‌های کم تهاجمی برای درمان فتق دیسک کمر استفاده می‌شود. هدف جراحی بسته دیسک کمر کاهش درد و ناراحتی ناشی از فتق دیسک کمر است.

تزریقات نخاعی

  • تزریق اپیدورال استروئیدها (ESI)
  • تزریق در مفصل فاست (آپوفیزیال)
  • تزریق در محدوده‌ای که پیچ‌گذاری شده (محدوده‌ای که پلاتین در ستون فقرات قرار دارد)
  • تزریق در مفصل ساکروایلیاک (خاجی تهیگاهی)
  • تزریق دیسکوژل

تزریق استروئید به روش اپیدورال

تزریق اپیدورال استروئید یک روش تزریق متداول است و درد ناشی از دیسک کمر را تسکین می‌دهد. فضای اپیدورال فضای بین پوشش نخاع (سخت شامه) و پوشش استخوانی داخل کانال نخاع است و در تمام طول ستون مهره‌ها این فضا وجود دارد. زمانی که جراح استروئید را در این ناحیه تزریق می‌کند، این دارو آزادانه از بالا تا پایین ستون مهره‌ها حرکت می کند تا ریشه های عصبی و پوشش خارجی مفاصل فاست در نزدیکی محل تزریق را پوشش دهد. برای مثال اگر تزریق در ستون مهره کمری انجام شود دارو معمولاً روی کل قسمت انتهایی ستون مهره‌ها تأثیر می‌گذارد.

پزشک سوزن اپیدورال را در کمر فرو می‌کند و از قرار گرفتن سوزن در فضای اپیدورال اطمینان حاصل می‌کند؛ سپس مقدار کمی از لیدوکائین را در فضای اپیدورال قرار می‌دهد و صبر می‌کند تا در پاها احساس گرما و بی‌حسی کنید. اگر این احساس را داشتید، سوزن به احتمال زیاد در جای درست قرار گرفته است. بنابراین پزشک باقیمانده دارو را تزریق می‌کند و سوزن را بیرون می‌کشد.

دیسکوژل

تزریق دیسکوژل یک روش جدید برای جراحی بسته‌ی دیسک کمر است. دیسکوژل این روند را تسریع می‌کند و با جذب آبی که از دیسک تخریب شده خارج می‌شود، برای نخاع یک حمایت ساختاری تأمین می‌کند. ژل آن ترکیبی از سلولز، الکل و فلز تنگستن است و به طور مستقیم داخل دیسک مشکل‌دار تزریق می‌شود. (تنگستن: یک فلز که در رادیوگرافی نمایان می‌شود تا پزشک بتواند بر آن نظارت داشته باشد)

این روند درمانی طی یک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا بتوانید همان روز به خانه برگردید.

تزریق در مفصل فاست

 تزریق در مفصل فاست برای تعیین محل درد در کمر و درمان آن استفاده می‌شود. این مشکلات به خاطر مفاصل فاست رخ می‌دهند. این مفاصل در دو طرف مهره‌ها قرار دارند و مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند و به نخاع اجازه می‌دهند تا با انعطاف بیشتری حرکت کند. تزریقات در مفصل فاست درد را در آن ناحیه متوقف می‌کند و اینگونه پزشک تشخیص می‌دهد که علت درد همان فصل فاست است. داروها همچنین التهاب مفصل ناشی از آرتروز و دژنراسیون مفصل را کاهش می‌دهند. پزشک باید مطمئن شود که دارو مستقیم داخل مفصل فاست تزریق می‌شود. قبل از اینکه جراح هر نوع دارویی تزریق کند، بهتر است به روش فلوروسکوپی از قرار گرفتن سوزن در محل صحیح اطمینان حاصل شود.

یک فلوروسکوپ با استفاده از رادیوگرافی تصاویر زنده تهیه می‌کند و تصاویر روی یک مانیتور نمایش داده می‌شوند. پزشک در حالی که سوزن را داخل مفصل فرو می‌کند از تصاویر استفاده کرده و همچنین تصاویر را بزرگنمایی می‌کند تا با دقت بیشتری سوزن را داخل مفصل قرار دهد.

تزریق در مفصل ساکروایلیاک (خاجی تهیگاهی)

درد در مفصل ساکروایلیاک به راحتی با کمردرد ناشی از نخاع اشتباه گرفته می‌شود. مفصل ساکروایلیاک بین استخوان خاجی (ساکروم) و استخوان‌های لگنی قرار دارد. پزشک با تزریق لیدوکائین در مفصل ساکروایلیاک تشخیص می‌دهد که آیا منشأ درد همین مفصل است یا خیر. اگر پزشک داخل مفصل دارو تزریق کند و درد از بین نرود، به احتمال زیاد منشأ درد جای دیگری است و اگر درد فوراً از بین برود پزشک قبل از خارج کردن سوزن احتمالاً کورتیزون نیز تزریق می‌کند. کورتیزون برای درمان التهاب ناشی از فتق دیسک کمری اضافه می‌شود. این تزریق درد و ناراحتی را به طور موقت به مدت چند هفته یا چند ماه تسکین می‌دهد.

روش‌های کم تهاجمی

برداشتن فشار دیسک به روش رادیوفرکوئنسی

این روش یک گزینه کم تهاجمی است. در این روش یک سوزن را داخل دیسک کمر فرو می‌کنند و با ساطع شدن امواج رادیویی، دیسک بزرگ شده تجزیه شده و فشار برداشته می‌شود. این عمل طی یک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا از ریسک‌های بیهوشی عمومی جلوگیری شود.

در این عمل نیازی به ایجاد بُرِش در ماهیچه‌ها نیست در نتیجه درد عضلانی به حداقل می‌رسد.

روند رادیوفرکوئنسی

  • ابتدا آزمایشات قبل از عمل انجام می‌شود. (آزمایش خون، نوار قلب و رادیوگرافی)
  • به دنبال بی‌حسی موضعی یک سوزن نازک داخل دیسک کمر قرار می‌گیرد (بدون ایجاد برش)
  • رادیوفرکوئنسی دیسک را بدون سوزاندن بافت، تبخیر می‌کند و فشار را بر می‌دارد
  • اگر ستون مهره کمری مورد نظر است برای اجرای این تکنیک باید به روی شکم بخوابید
  • اگر ستون مهره گردنی مورد نظر است برای اجرای این تکنیک باید به روی کمر خوابیده و گردن خود را بکشید

جراحی دیسک کمر با لیزر

لیزر‌ها چندین سال است که در جراحی استفاده می‌شوند و درجات موفقیت آنها نیز متفاوت است. با پیشرفت اخیر در تکنولوژی لیزر پزشکی، انرژی لیزر روی مرکز دیسک بیرون زده متمرکز شده و مواد دیسک بدون آسیب به ساختارهای حیاتی اطراف آن مانند اعصاب و عروق خونی، تبخیر می‌شوند. در حین جراحی دیسک کمر با لیزر، پروب لیزر از طریق یک سوزن و با راهنمایی رادیوگرافی (x-ray) داخل ستون مهره‌ها وارد می‌شود و انرژی لیزر توسط فیبرهای نوری بسیار نازک و منعطف به محل فرستاده می‌شود.

جراحی لیزری دیسک کمر را می‌توان بدون ریسک بیهوشی عمومی و با آرامبخشی ملایم تحت نظارت پزشک و به صورت سرپایی انجام داد. در جراحی دیسک کمر با لیزر، ریسک عفونت، از دست دادن خون و جراحت احتمالی عضلات و بافت نرم کمر، کمتر از روش مرسوم جراحی باز است. به این خاطر که این روش جراحی کم تهاجمی است دوره بهبودی نیز کوتاه‌تر است. علاوه بر این پزشکان پیوسته در حال گسترش تکنیک‌های کم تهاجمی برای جراحی ستون مهره‌ها هستند. با این تکنیک‌ها بیماران با دقت بیشتر و عوارض کمتر درمان می‌شود.

اندوسکوپی

 به دنبال فتق دیسک کمر، مواد دیسک بیرون زده بر روی اعصاب یا نخاع فشار وارد می‌کند. برای برداشتن مواد دیسک بیرون زده از پایین کمر، از روش دیسککتومی کمری که یک روش جراحی است، استفاده می‌کنند. زمانی که این جراحی به کمک یک اندوسکوپ انجام می‌شود، به آن دیسککتومی اندوسکوپیک یا جراحی بسته دیسک کمر می گویند.

 این روش یک جراحی بسته ی دیسک کمر محسوب می‌شود زیرا در این روش تنها یک بُرش کوچک نیاز است. علاوه بر آن، اندوسکوپ (یک لوله فلزی که در انتهای خود دوربین و نور دارد) توسط تصاویر ویدیویی بزرگنمایی شده، مستقیماً به تجسم کردن کمک می‌کند و محل عبوری برای ابزار جراحی نیز هست و به این طریق عضلات بیمار بُرش یا شکاف داده نمی‌شوند.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3096

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins