بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

اریک برن کیست؟ + زندگینامه بنیان‌گذار تحلیل رفتار متقابل (TA)


اگر در زمینه تحلیل و روان‌شناسی رفتار مطالعه کرده باشید، قطعاً نام اریک برن را شنیده‌اید. برن به عنوان ابداع‌کننده تحلیل رفتار متقابل شناخته می‌شود.

اگر در زمینه تحلیل و روان‌شناسی رفتار مطالعه کرده باشید، قطعاً نام اریک برن را شنیده‌اید. برن به عنوان ابداع‌کننده تحلیل رفتار متقابل شناخته می‌شود. تا حدود زیادی نگرش وی نزدیک به فروید است اما ابداع تکنیک تحلیل رفتار متقابل باعث ایجاد یک دسته جدید در روان‌شناسی شده است. برن تا به امروز توانسته است کتاب‌های زیادی را در زمینه روان‌شناسی و تحلیل رفتار ارائه دهد که مورد استفاده بسیاری از روانپزشکان قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی اریک برن و زندگی‌نامه وی بپردازیم. در صورتی که می‌خواهید در مورد این شخصیت برجسته جهان اطلاعات بیشتری کسب کنید کافی است تا پایان همراه ما باشید.

اریک لئونارد برنشتین کیست

دکتر برن متولد 1910 در مونترال آمریکا است که پس از گذراندن دوره دکترا توانست در دوره تخصصی روانپزشکی در این شهر شرکت نماید. وی پس از رسیدن به تجربه کافی سعی کرد تا در ارتش آمریکا به عنوان روان‌پزشک فعالیت خود را ادامه دهد. تجربه کسب شده در سال‌های فعالیت برن در ارتش باعث شد تا بتواند ایده‌های جدیدی را از ذهن خود عبور دهد. اریک برن در سال 1950 برای اولین بار در سمینار تحلیل رفتار متقابل شرکت کرد و توانست با به کارگیری تجربه‌های کسب شده در سال‌های حضور خود در ارتش آمریکا، نظریه  این تحلیل را ارائه نماید.

در اوایل پس از ارائه این نظریه، درک آن برای افراد حاضر در آن دوره کمی دشوار بود اما پس از گذشت نیم قرن، افراد متخصص در زمینه روان‌شناسی توانستند این نظریه را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند. حضور دکتر برن در سمینارهای مختلف باعث شناساندن این نظریه به اقشار مختلف جامعه شد. در حال حاضر نظریه‌های اریک برن مورد توجه بسیاری از روان‌شناسان امروزی قرار دارد. پیشرفت تحلیل رفتار متقابل در زندگی امروزی به روان‌شناسان کمک خواهد کرد تا بتوانند مشکلات رفتاری بیماران را تا حدود زیادی درمان کنند.

نظریه دکتر برن در مورد تحلیل رفتار متقابل چیست

برن دراین تحلیل برخلاف نظریه فروید که به زندگی و شخصیت لحظه‌ای معقتد بود، بیان می‌دارد که حاصل زندگی ما در هر زمان برگرفته از سه من است که شامل والد، کودک و بالغ می‌شود. نظریه وی در حال حاضر در علم روان‌پزشکی مورد توجه بسیاری از روانپزشکان قرار دارد. یکی از ایده‌های جالب دکتر برن، نگاه ویژه وی به بیماران بوده است. اریک برن معتقد است که بیمار رفتار خود را از والدینش به یادگار گرفته است. TA در نظریه تحلیل رفتار متقابل برن به عنوان راهی است برای مشاهده اینکه درون مردم چه می‌گذرد. این شیوه می‌تواند لایه‌های زیرین ارتباطات میان یک انسان را به خوبی نمایش دهد. نظریه رفتار متقابل بیان می‌دارد که بسیاری از بیماری‌هایی که در وجود انسان پدیدار می‌شود ریشه در کل وجود ما دارد و ما باید بتوانیم منشاء اصلی بیماری را از طریق تحلیل رفتار و گفت‌و‌گو درمان کنیم. برن از همان زمان کودکی تحت‌تأثیر پدر خود قرار داشت و همواره سعی می‌کرد تا با الگوبرداری از وی بتواند راه پیشرفت را برای خود همواره کند. در تجزیه و تحلیل رفتار متقابل سه حالت نفسانی وجود دارد که افراد را درگیر خود می‌نماید که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

بررسی نظریه تحلیل رفتار متقابل

پایه نظریه اریک برن براساس ایده‌های فروید استوار است اما با نگاه جزئی به آن می‌توان تفاوت‌های مختلفی را احساس کرد. شیوه درمان فروید براساس تمرکز بر روی شخصیت بیمار است اما در نظریه دکتر برن می‌توان وجود سه حالت نفسانی را مشاهده کرد که شامل والدین، بزرگسالان و کودکان هستند. در نظریه انواع بالغ ارتباط میان احساس افراد با وضعیت فعلی بیمار باعث می‌شود تا بتوان راه درمانی مناسبی را اتخاذ کرد. تعاملات انجام شده بین حالت‌های مختلف یک انسان را می‌توان رفتار متقابل نامید که در این سبک با اشاره به الگوهای تعاملی خاص، روان‌پزشک قادر است تا فرد بیمار را به خوبی درمان نماید. مقاله‌های چاپ شده توسط دکتر برن در زمینه تحلیل رفتار باعث جداسازی بزرگسالان از کودکان شده است. وی با تحلیل درونی حالت‌های فردی هر شخص توانست رویکرد روان درمانی را به خوبی پیاده‌سازی کند.

کتاب روان‌شناسی روابط انسانی به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های اریک برن شناخته می‌شود که تا به امروز چیزی حدود 5 میلیون بار فروخته شده است. با نگاه به بخش‌های مختلف این کتاب می‌توان وجود تعاملات اجتماعی و عملکردی را توصیف کرد. شاید جالب باشد بدانید که کتاب روان‌شناسی روابط انسانی به عنوان پرفروش‌ترین کتاب نیویورک تایمز شناخته شد.

اهمیت مهارت‌های ارتباطی در درمان بیماری‌های روانی

دکتر برن با درنظر گرفتن حالت‌های نفسانی و صفت مثبت برای هر شخصیت که شامل والد، کودک و بزرگسال می‌شود، سعی کرد تا بتواند تفکر و قضاوت‌های افراد را نسبت به خود تغییر دهد. وجود یک سری پیش‌داوری و باورها در والدین باعث ایجاد شخصیت نامتقارن در کودکان می‌شود. این ارتباط با توجه به ریشه افراد قابل شناسایی است.

در نظریه افراد بالغ، دکتر برن با پردازش اطلاعات صحیح از فرد بیمار توانست مشکلات و ریشه‌های بیماری را تعیین نماید. بسیاری از احساسات اخلاقی، هدف‌ها و آینده‌نگری‌ها در بخش بالغ فرد شکل می‌گیرد. روانپزشکان با استفاده از اهمیت مهارت‌های ارتباطی در بیماری‌هایی که دارای حالت روحی و روانی نامناسب هستند می‌توانند تا حدود زیادی مشکلات را درمان کنند. اریک برن به عنوان مبدع نظریه تحلیل رفتارمتقابل توانست کمک بزرگی به علم روان‌شناسی نماید. وی پس از گذراندن سختی‌های زیاد در دوران زندگی خود در سال 1970 درگذشت. در حال حاضر نظریه وی توانست به صورت فراگیر و پویا در سطح علم روان‌شناسی مورد استفاده بسیاری از پزشکان قرار بگیرد.

مطالعه تحلیل زندگی اریک برن در وب سایت توانا

اگر به زندگی روان‌شناسان و افراد برجسته در جهان علاقه‌مند هستید و می‌خواهید با مطالعه مقالات علمی، سطح فردی خود را افزایش دهید، می‌توانید به وب سایت توانا مراجعه کنید. وب سایت توانا برگزارکننده دوره‌های فن بیان علوم ارتباطات توسعه فردی است که با داشتن تجربه کافی توانسته است خدمات زیادی را به افراد ارائه نماید. سایت توانا با بیش از ده سال سابقه در برگزاری دوره‌های آموزشی و همایش‌های بزرگ به صورت حضوری با دعوت از بزرگان ایران در زمینه‌های رشد کسب و کار، فن بیان و علوم ارتباطات، نیازی بسیاری از افراد در این حوزه‌ها را برطرف کرده است. در صورت تمایل برای بازدید از وب سایت توانا کافی است به آدرس tavanaedu.com مراجعه کنید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3052

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins