بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

اهمیت استفاده از سیم برق با کیفیت و خرید آن در ساختمان‌سازی


یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای استفاده از نیروی برق، سیم برق است. از این سیم برای انتقال جریان از منبع به مصرف‌کننده استفاده می‌شود.

الکتریسسیته در دنیای مدرن نقش بسیار زیادی دارد و بدون وجود آن زندگی امکان‌پذیر نیست. یکی از مهم‌ترین تجهیزات برای استفاده از نیروی برق، سیم برق است. از این سیم برای انتقال جریان از منبع به مصرف‌کننده استفاده می‌شود. سیم‌های برق از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند و انواع مختلفی دارند. همچنین به دلیل استفاده زیاد مردم از برق، برند‌های زیادی پا به عرصه تولید سیم گذاشته‌اند. در نتیجه ممکن است برخی از سیم‌ها کیفیت لازم را نداشته باشند. استفاده از سیم بی‌کیفیت می‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد، به همین دلیل بهتر است تا ویژگی‌های یک سیم باکیفیت و مناسب را بدانید و هنگام خرید توجه کافی را داشته باشید. در این مقاله به بررسی اهمیت استفاده از سیم برق با کیفیت پرداخته شده است.

خرید سیم برق

سیم برق چیست؟

سیم برق در واقع یک ماده هادی است که‌رسانای جریان الکتریسیته بوده و آن را از مکانی به مکان دیگر هدایت می‌کند. سیم‌ها معمولاً دارای رشته مسی هستند. مس یکی از بهترین و ارزان‌ترین فلزات‌رسانای برق است و از آن برای ساخت انواع سیم استفاده می‌شود. سیم‌ها ممکن است روکشی پلاستیکی یا فلزی داشته باشند که از هرکدام استفاده‌های متفاوتی می‌شود.

انواع سیم برق

سیم‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از انواع سیم‌های برق، دارای کابرد‌های گوناگونی هستند. به طور کلی سیم‌های برق به سه دسته سیم مفتول، سیم افشان و سیم نیمه افشان تقسیم می‌شوند. این دسته‌بندی براساس نوع هادی داخل سیم است. هادی داخل هر سیم رشته‌های مسی است اما نحوه قرارگیری و تابیده شدن این رشته‌ها به یکدیگر باعث به وجود آمدن این تفاوت‌ها و دسته‌بندی‌های مختلف سیم برق می‌شوند.

  • سیم مفتول

سیم مفتول که به آن سیم خشک نیز گفته می‌شود، نوعی از سیم برق است که از یک رشته سیم مسی به عنوان هادی و یک روکش پی‌وی‌سی تشکیل شده است. از سیم مفتول در ساختمان‌سازی، تابلو‌های برق و توزیع‌کننده‌ها استفاده می‌شود و برای استفاده در فرکانس‌های بالا مناسب است.

  • سیم نیمه افشان

سیم نیمه افشان نوع دیگری از سیم‌ها است که در واقع همان سیم مفتول بوده ولی انعطاف‌پذیری بیش‌تری نسبت به آن دارد. کاربرد این نوع از سیم نیز مشابه با سیم مفتول است.

  • سیم افشان

این نوع از سیم‌های برق، رشته‌های تابیده شده مس هستند و در نتیجه سطح مقطع بیش‌تری نسبت به سیم‌های مفتولی دارند. این سطح مقطع بیش‌تر باعث می‌شود تا در ولتاژ یکسان، مقاومت این سیم‌ها کم‌تر بوده و در نتیجه جریان بیش‌تری را از خود عبور می‌دهند. انعطاف‌پذیری این سیم بسیار بیش‌تر از سیم‌های دیگر بوده و در مکان‌هایی مانند گوشه‌های دیوار از آن استفاده می‌شود.

اهمیت استفاده از سیم برق باکیفیت

همانطور که اشاره شد، سیم‌های برق در بازار تنوع زیادی دارند و این تنوع باعث می‌شود تا از سیم برق نامناسب یا باکیفیتی برای سیم کشی استفاده شود. استفاده از سیم‌های برق باکیفیت مزایایی دارد و اهمیت این موضوع بسیار بالا است.

سیم برق با کیفیت

  • تعدیل هزینه‌ها

هزینه برق مصرفی در صورت استفاده از سیم‌های بی‌کیفیت و نامناسب می‌تواند بسیار بالا باشد. هزینه برق براساس میزان انرژی صرف شده برای ایجاد جریان برق تعیین می‌شود. این انرژی با مقاومت سیم رابطه مستقیم دارد، یعنی هرچه مقاومت سیم بیش‌تر باشد، انرژی موردنیاز برای به وجود آوردن جریان در آن سیم نیز بیش‌تر خواهد بود. سیم‌های بی‌کیفیت، از متریال بی‌کیفیتی ساخته شده‌اند و به همین دلیل ممکن است مقاومت سیم بسیار بالا باشد. این موضوع هزینه برق مصرفی را افزایش می‌دهد. استفاده از سیم‌های نامناسب نیز از دلایل دیگر افزایش هزینه‌ها است. هر چه قطر سیمی بیش‌تر باشد، مقاومت آن کم‌تر شده و در نتیجه انرژی کم‌تری برای ایجاد جریان در آن صرف می‌شود. استفاده از سیم‌هایی با قطر پایین در مسافت‌های طولانی، می‌تواند هزینه برق مصرفی را تا حد زیادی افزایش دهد.

  • سلامت دستگاه‌ها

یکی از دلایل اهمیت بالای استفاده از سیم باکیفیت، افزایش سلامتی دستگاه‌های الکتریکی است. دستگاه‌ها برای استفاده در ولتاژ و توان معینی طراحی شده‌اند. همچنین استفاده از دستگاه‌های الکتریکی با گذشت زمان باعث کاهش بازدهی و کارایی آن‌ها می‌شود. به همین دلیل بهتر است تا سیم‌های مناسب و باکیفیتی برای برق‌دهی به این دستگاه‌ها به کار گرفته شوند. سیم بی‌کیفیت باعث می‌شود تا دستگاه با توان بالاتری کار کند و سلامت آن در خطر بیش‌تری باشد.

عوامل مؤثر هنگام خرید سیم برق با کیفیت

دانستن ویژگی‌های یک سیم باکیفیت باعث می‌شود تا بازده خرید بالاتر رود. انتخاب سیم باکیفیت مسأله‌ای پیچیده است که نیازمند آگاهی راجع ویژگی‌های انواع سیم است.

  • قیمت سیم

در واقع این یکی از پرکاربردترین تجهیزات در صنایع برقی محسوب می‌شوند که علاوه بر انتقال دهنده جریان برق، در نصب و جابه‌جایی اجسام سنگین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد .هنگام خرید سیم برق باکیفیت، قیمت آن عاملی مهم و تأثیرگذار است. قیمت سیم براساس اندازه سیم خریداری شده، جنس هادی آن، سطح مقطع سیم و جنس روکش آن تعیین می‌شود. بدیهی است که سیم‌های باکیفیت‌تر نسبت به سیم‌های بی‌کیفیتی که از عایق نامناسب تهیه شده‌اند و رشته هادی ناخالصی دارند، قیمت بالاتری خواهند داشت.

  • نوع و ساختار سیم

نوع سیم، عاملی مهم است که هنگام خرید می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. با توجه به محلی که از سیم استفاده می‌شود و کاربرد سیم، نوع متغیری از آن باید خریداری شود. توجه به این مورد می‌تواند بازده استفاده از سیم را بالاتر ببرد.

  • جنس عایق و روکش سیم

ضروری است تا جنس عایق سیم با توجه به این که در چه محیطی از سیم استفاده می‌شود، انتخاب شود. جنس عایق سیم‌هایی که در فضای داخل خانه استفاده می‌شوند، می‌تواند با جنس عایق سیم‌های بین دیوار و فضای بیرون خانه متفاوت باشد. به طور کلی بهتر است تا عایق سیم مقامت زیادی داشته باشد و در برابر تغییرات جوی و انواع آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی از بین نرود.

  • ضخامت و طول سیم

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید باید رعایت شود، ابعاد سیم است. همانطور که اشاره شد، سیم‌های ضخیم‌تر جریان بیش‌تری را از خود عبور می‌دهند. در نتیجه برای وسایلی مانند لامپ‌ها بهتر است تا از سیم‌های نازک استفاده شود. بهتر است برای اتصال وسایلی مانند یخچال که همواره به برق متصل هستند، از سیم‌های ضخیم‌تر بهره گرفته شود. در این صورت میزان مقاومت و در نتیجه انرژی مصرفی کاهش می‌یابد.

سیم برق

خرید سیم از کابل آنلاین

کابل آنلاین مجموعه‌ای است که بیش از 12 سال است در زمینه عرضه و توزیع انواع سیم و کابل فعالیت می‌کند. این مجموعه انواع سیم برق و و کابل را در سراسر کشور توزیع کرده و به فروش می‌رساند. انواع بوشن، لوله‌های PVC و UPVC و خرطومی‌های باکیفیت از محصولات دیگر این مجموعه است. محصولات این مجموعه بالاترین کیفیت را در کنار بهترین و مناسب‌ترین قیمت دارند. برای خرید سیم برق باکیفیت از کابل آنلاین کلیک کنید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3118

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins