بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

بیوسنسور چیست ؟


بیوسنسورها از واکنش های بیوشیمیایی برای تشخیص ترکیبات شیمیایی که توسط مبدل های الکتریکی ، حرارتی یا نوری انجام می شوند ، استفاده می کنند .

بیوسنسورها از واکنش های بیوشیمیایی برای تشخیص ترکیبات شیمیایی که توسط مبدل های الکتریکی ، حرارتی یا نوری انجام می شوند ، استفاده می کنند . بیوسنسورها دارای مزیت های قابل توجهی نسبت به روش های تشخیص آزمایشگاهی هستند .  این مزیت ها شامل حساسیت و سرعت پاسخ بالا ، اندازه و قیمت پایین و به مقدار بسیار کمی از آنالیت نیاز دارند . با توجه به امتیاز بیوسنسورها می توان آنها را آزمایشگاهی جهت تشخیص بسیاری از آنالیت های بیوشیمیایی مانند AFB1 کرد . بیوسنسورها ، کاربردهای جدیدی از حسگرهای زیستی را برای نظارت و کنترل فرآیندهای زیستی مهم مانند تولید آنتی انتخابی آنزیمی داروها یا آفت کش ها در حلال های آلی باز می کند. تنوع حسگرهای زیستی که ترکیبات بیولوژیکی را با سیستم‌های مبدل ترکیب می‌کنند، بسیار زیاد است .

بیوسنسورهای رنگ سنجی یا Calorimetric biosensor

بیوسنسورهای رنگ سنجی را می توان برای تشخیص یک آنالیت خاص از طریق تغییر رنگ به راحتی با چشم غیر مسلح یا آشکارسازهای نوری قابل حمل ساده برای اندازه گیری کمی استفاده کرد . بیوسنسورهای رنگ سنجی بر اساس تشخیص کالریمتری گرمای تولید شده توسط فرآیندهای آنزیمی است . گرمای تولید شده توسط یک واکنش آنزیمی با غلظت آنالیت متناسب است. بیوسنسورهای رنگ سنجی اهمیت ویژه ای دارند زیرا می توانند ضرورت استفاده از ابزارهای گران قیمت و پیچیده را برای تشخیص به حداقل برسانند یا از بین ببرند .

بیوسنسورهای رنگ سنجی بر اساس DNA

وبیناری با عنوان Colorimetric biosensors based on DNA adsorption on gold nanoparticles : facts and artifacts با حضور دکتر لیو توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد . Juewen Liu پرفسور دانشگاه واترلو است که دارای 457 مقاله و 32524 استناد بر اساس پایگاه گوگل اسکالر است .

فیلم وبینار Colorimetric biosensors based on DNA adsorption on gold nanoparticles : facts and artifacts

منابع:

سجادی، س.، و حسین پور، س.، و رفیعی، ش. (1399). مدلسازی و شبیه سازی بیوسنسور آنزیمی برای تشخیص آفلاتوکسین B1 با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی. مهندسی بیوسیستم ایران (علوم کشاورزی ایران), 51(1 ), 23-35. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=506898

Zhao, V. X. T., Wong, T. I., Zheng, X. T., Tan, Y. N., & Zhou, X. (2020). Colorimetric biosensors for point-of-care virus detections. Materials Science for Energy Technologies, 3, 237-249.

پست های مرتبط

وبینار آرتروپلاستی مفصل ران و زانو

تاریخ: 1400/08/11

بازدید: 334

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آرتروز زانو يکي از مهم ترين علل ناتواني در افراد مسن است . بالا رفتن سن با افزايش آرتروز زانو ارتباط دارد . میانگین سنی افراد جامعه رو به افزايش است. در سی سال آينده ، ايران جز کشورهایی خواهد شد که 30% جمعيت آن سن بالاتر از 65 سال را خواهند داشت .

مدرس

@ins

ساختارهای کنترلی توزیع یافته و جایگاه آن در توسعه سامانه های هوشمند

تاریخ: 1400/08/16

بازدید: 293

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استفاده از هوش مصنوعی توزيع شده و به کارگيری زيرساخت های کنترل باعث ايجاد طرحي انعطاف پذير براي کنترل شبکه قدرت مي شود ، بسیاری از فناوری ها بر پایه توسعه استراتژی های بهینه و زمان استوار هستند .

مدرس

@ins

سیستم های عصبی انسان از دیدگاه یک مهندس برق

تاریخ: 1400/08/05

بازدید: 14440

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دستگاه عصبی یا سیستم عصبی ، که به انگلیسی Nervous System نام گذاری شده ، وظیفه هماهنگی فعالیت‌های ماهیچه ها در بدن انسان را دارد .

مدرس

@ins

مگنتوسیال دیجیتال از قطرات فروسیال تا ماربل ها

تاریخ: 1400/09/13

بازدید: 371

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

میکروفلوئیدیک یا ریز سیال‌ شناسی ، با رفتار، کنترل و نگهداری سیالاتی که دارای سلول هستند ، مرتبط است.

مدرس

@ins

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی

تاریخ: 1400/09/29

بازدید: 920

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است .

مدرس

@ins

تکنولوژی های نوظهور برای علم و فناوری

تاریخ: 1400/08/15

بازدید: 322

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نانو مواد به موادی گفته می شود که دست کم یکی از ابعاد آن‌ در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ نانومتر باشد . نانو مواد می تواند به صورت طبیعی ، یا به عنوان محصول جانبی واکنش های احتراق ، ایجاد شود و به صورت هدفمند از راه مهندسی برای انجام عملکردی تخصصی تولید شوند.

مدرس

@ins

کاربرد کلان داده در صنعت

تاریخ: 1401/03/08

بازدید: 446

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

ظهور مفهومی مثل شبکه جهانی وب ، رایانش ابری و اینترنت اشیا باعث به وجود آمدن حجم زیادی از داده ها شد .

مدرس

@ins

سیاه چاله‌های اولیه و شواهد رصدی

تاریخ: 1401/03/01

بازدید: 281

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

وجود کهکشان‌های امروزی نشان می‌دهد که احتمال دارد جهان اولیه ناهمگن باشد . برخی از مناطق ممکن است به قدری فشرده شده باشند که برای تولید سیاهچاله ها دچار فروپاشی گرانشی شوند .

مدرس

@ins

کوآنتوم از نوع سوم آنیون ها

تاریخ: 1400/08/24

بازدید: 634

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آنیون ها ، اتم ها یا گروهی از اتم ها با نام رادیکال هستند که از الکترون به دست آمده اند.

مدرس

@ins

مشاهدات آب و هوا و مدل سازی برای برنامه ریزی منابع آب منطقه ای انتظارات ، وعده ها و واقعیت

تاریخ: 1400/12/03

بازدید: 298

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

وبینار مشاهدات آب و هوا و مدل سازی برای برنامه ریزی منابع آب منطقه ای انتظارات، وعده ها و واقعیت توسط آب و محیط زیست دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد .

مدرس

@ins