بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

اسکلروتراپی واریس در تهران


بیماری واریس علائم ظاهری آشکاری دارد و رگ‌های کبود رنگ به وضوح خبر از وجود این بیمار را می‌دهند. در ابتدای بیماری وجود رگ‌های ریز و عنکبوتی شکل، درد و عوارض خاصی به همراه ندارد و بیمار پیگیر بیماری خود نیست؛ ولی با گذشت زمان، عوارض ناشی از بیماری واریس غیرقابل تحمل می‌شود.

بیماری واریس علائم ظاهری آشکاری دارد و رگ‌های کبود رنگ به وضوح خبر از وجود این بیمار را می‌دهند. در ابتدای بیماری وجود رگ‌های ریز و عنکبوتی شکل، درد و عوارض خاصی به همراه ندارد و بیمار پیگیر بیماری خود نیست؛ ولی با گذشت زمان، عوارض ناشی از بیماری واریس غیرقابل تحمل می‌شود. برای درمان واریس روش‌های متعددی توسط پزشکان متخصص پیشنهاد داده می‌شود. مؤثرترین روش‌های درمان این بیماری، انجام اسکلروتراپی واریس در تهران و درمان واریس با لیزر در تهران هستند. در این مقاله پیرامون این دو روش درمانی، بررسی‌های بیشتری خواهیم داشت.

درمان واریس با لیزر در تهران

بیماری واریس چیست؟

خون از طریق سیاهرگ‌ها به ریه و قلب بازگردانده می‌شود تا تصفیه شده و مجدد به ارگان مختلف بدن توسط شریان‌ها منتقل شود. خون از سیاهرگ‌های سطحی پوست به رگ‌های عمقی عضلات پا هدایت می‌شود. خونی که قصد بازگشت به قلب را دارد، برای بازگشت به قلب، خلاف نیروی جاذبه جریان پیدا می‌کند. دریچه‌هایی داخل رگ ها وجود دارند که بر نیروی جاذبه زمین غلبه می‌کنند. همچنین اندامها، با عملکرد پمپاژ خون به بازگشت خون از طریق سیاهرگ‌ها به سمت قلب کمک می‌کنند. در صورت تضعیف دیواره رگ‌ها، رگ‌ها حالت کشسانی خود را از دست می‌دهند و عملکرد دریچه‌های واقع در رگ‌ها مختل می‌شود. از این رو خون در اثر نیروی جاذبه زمین به عقب باز می‌گردد و باعث ایجاد رگ‌های عنکبوتی یا بیماری واریس می‌شود.

در رگ‌های واریسی امکان لخته شدن خون به طرز شدیدی افزایش پیدا می‌کند. اگر این لخته‌های خونی به سمت قلب یا ریه هدایت شوند، مشکلات جدی برای قلب و سلامتی فرد ایجاد خواهند کرد. از این رو درمان اسکلروتراپی واریس در تهران یا درمان واریس با لیزر در تهران زیر نظر متخصص قلب و عروق بسیار حائز اهمیت است.

روش‌های درمان بیماری واریس

از مهم‌ترین عوارض واریس علاوه بر لخته شدن خون، می‌توان به بی‌قراری در پاها، گرفتگی عضلات، خونریزی، خارش پوست و ایجاد زخم واریس اشاره داشت. با استفاده از تجهیزات نوین پزشکی، برای جلوگیری از این عوارض، روش‌های مؤثری عنوان می‌شوند که در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

درمان به روش اسکلروتراپی
در روش اسکلروتراپی از تزریق مستقیم دارو به رگ‌های خونی برای درمان واریس استفاده می‌شود. داروها باعث تحریک و تورم رگ‌های خونی می‌شوند و تورم موجب قطع شدن جریان خون و جمع شدن رگ‌ها می‌شود. برای درمان رگ‌های واریسی با قطر کوچک‌تر اغلب از این روش استفاده می‌کنند.

درمان به روش لیزر
درمان واریس با لیزر در تهران به دو شیوه متفاوت انجام می‌شود. تفاوت آن‌ها در منبع انرژی حرارتی و امواج کاربردی برای از بین بردن و درمان رگ‌های واریسی است. در شیوه اول از اشعه‌هایی از جنس نور استفاده می‌کنند و در شیوه دوم، امواج رادیویی مورد استفاده متخصصین است. برای درمان رگهای با قطر بزرگتر از روش لیزر درمانی استفاده می‌کنند.

اسکلروتراپی واریس در تهران

اسکلروتراپی واریس چگونه انجام می‌شود؟

اسکلروتراپی روشی تزریقی است که بدون نیاز به بیهوشی یا بی‌حسی انجام می‌شود و نیاز نداشتن به بی‌حسی از مهم‌ترین مزیت‌های این روش محسوب می‌شود. باید توجه داشت قبل از انجام اسکلروتراپی واریس از هیچ نوع پماد یا نرم کننده‌های موضعی روی محل درمان استفاده نشود. محلول دارو به محل رگ‌های واریسی تزریق می‌شود و در زمان تزریق احساس سوزن سوزن شدن به بیمار دست می‌دهد. مدت زمان تخمینی برای یک جلسه از اسکلروتراپی واریس در تهران حدود 45 دقیقه است که بنا به شرایط بیمار به تعدادی از رگ‌ها در این زمان محلول تزریق می‌شود.

مراقبت‌های بعد از اسکلروتراپی واریس

رعایت نکاتی بعد از انجام اسکلروتراپی ضروری است تا عوارضی به دنبال نداشته باشد. از جمله مراقبت‌های بعد از اسکلروتراپی واریس در تهران عبارتند از:

  • از مصرف داروهای ضدالتهاب اجتناب باید کرد و برای تسکین درد تنها داروی تجویزی توسط پزشک مصرف شود.
  • از تماس آب داغ با محل تزریق، رفتن به جکوزی و سونا و استفاده از کمپرس گرم باید اجتناب کرد.
  • برای دوش گرفتن از آب ولرم باید استفاده کرد.
  • برای شستشوی محل تزریق استفاده از آب ولرم و صابون توصیه می‌شود.
  • نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار گرفت.

درمان واریس با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام درمان واریس با لیزر، نیاز به بی‌حسی موضعی وجود دارد. بی‌حسی موضعی به دلیل جاگذاری فیبر نازک و قابل انعطاف است که این فیبر نازک با عنوان رادیوفرکونسی نیز شناخته می‌شود. برای جاگذاری فیبر از پروب سونوگرافی استفاده می‌کنند. پس از جاگذاری دقیق فیبر، زمان تابش پرتوهای حرارتی و پرانرژی فرا می‌رسد. نحوه تابش پرتوها به صورت یک بازه زمانی کوتاه به دیواره یک رگ واریسی است. این پرتوهای حرارتی و پرانرژی باعث خشک شدن رگ‌های واریسی می‌شوند. فرآیند درمان واریس با لیزر در تهران حدود 30 دقیقه به زمان نیاز دارد.

مزایای استفاده از لیزر برای درمان واریس

استفاده از لیزر به دلیل مزایایی که دارد بیشتر مورد توجه پزشکان و بیماران است. از جمله مزایای درمان واریس با لیزر در تهران عبارتند از:

  1. بدون نیاز به بستری در بیمارستان و بیهوشی عمومی
  2. بدون احساس درد و خونریزی
  3. ادامه فعالیت‌های روزانه پس از انجام لیزر
  4. بدون داشتن مراقبت‌های پیچیده و سخت

درمان واریس با لیزر در تهران

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا به بررسی بیماری واریس و روش‌های درمان آن پرداخته شد. اسکلروتراپی واریس در تهران و درمان واریس با لیزر در تهران از جمله بهترین روش‌های درمانی واریس به شمار می‌آیند. شما می‌توانید به مطب دکتر ابراهیم حاجی زاده، متخصص قلب و عروق و فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی (اقدامات مداخله‌ای و تهاجمی قلبی) در تهران مراجعه کنید. آقای دکتر حاجی زاده خدماتی مانند درمان واریس؛ کنترل فشار، درمان آریتمی و ... را در مطب به بیماران خود ارائه می‌دهند. بیماران سایر خدمات مانند آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی که نیاز به بستری دارند را در بیمارستان سلامت فردا توسط دکتر حاجی زاده می‌توانند دریافت کنند.

تماس با مطب دکتر ابراهیم حاجی زاده:

نشانی: تهران – بالاتر از میرداماد - خیابان منظر نژاد - پلاک 53 - واحد 9 - کلینیک قلب دکتر ضربان

شماره موبایل برای تماس و واتساپ : 09393333167 - 02149229112

سایت دکتر ابراهیم حاجی زاده: https://drhajizade.com

پیج اینستاگرام دکتر ابراهیم حاجی زاده: https://www.instagram.com/dr.ebrahimhajizadeh

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3085

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins