بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

درمان دیسک کمر بدون جراحی


بیرون زدگی دیسک کمر می‌تواند مشکل بسیار دردناکی باشد که افراد ممکن است با آن روبرو شوند، به خصوص برای آنهایی که زندگی شلوغی دارند.

بیرون زدگی دیسک کمر می‌تواند مشکل بسیار دردناکی باشد که افراد ممکن است با آن روبرو شوند، به خصوص برای آنهایی که زندگی شلوغی دارند. آنهایی که از هر یک از این مشکلات رنج می‌برند، می‌بینند که بخاطر درد و ناتوانی در انجام حرکات معمولی، مجبورند که در تخت باقی بمانند. وقتی علائم همراه با بیرون زدگی دیسک کمر پدیدار شود، لازم است که فورا به دنبال متخصص برای درمان آن باشید.

بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر زمانی رخ می‌دهد که لایه سخت خارجی دیسک پاره می‌شود و ماده داخلی آن خارج می‌شود. این ماده که دیسک فقراتی هم نامیده می‌شود، با جذب شوک‌های وارده نقش بسیار مهمی در حمایت از ستون فقرات در مقابل حرکات ناگهانی و آسیب ایفا می‌کند.

عوامل مختلفی منجر به ایجاد دیسک می‌شوند که شایع‌ترین عامل آن، تحلیل دیسک در نتیجه افزایش سن است. عامل شایع دیگر در بروز این آسیب، وارد کردن فشار بیش از حد در نتیجه استفاده مکرر از عضلات کمر در بلند کردن اجسام سنگین است. وقتی تمام وزن اجسام سنگین یا پیچش به جای آنکه بر عضلات پا یا ساق وارد شوند، مستقیماً بر کمر اعمال شود، خطر متورم شدن دیسک، گسیختگی و بیرون زدگی در شما افزایش خواهد یافت.

نشانه‌های دیسک کمر

نشانه‌های بیرون زدگی دیسک کمر می‌تواند عبارت باشند از:

  • درد خفیف یا تیز در قسمت پایین کمر که با انجام حرکت یا فعالیت‌هایی مانند خم شدن، سرفه یا عطسه بدتر می‌شود.
  • اسپاسم یا گرفتگی عضلانی
  • سیاتیک (درد، سوزش و بی‌حسی که از باسن به ران یا کف پا ادامه می‌یابد.)
  • ضعف در پا یا از دست رفتن عملکرد پا

تشخیص دیسک کمر

یک درمان خوب همیشه بر مبنای یک تشخیص دقیق انجام می‌شود. فرآیند تشخیص شامل:

  • سابقه پزشکی: متخصص دیسک کمر با شما درباره علائمتان، شدت آنها و درمان‌هایی که تا الآن انجام داده‌اید، صحبت می‌کند.
  • تست ورزش و فیزیکی: به دقت توسط یکی از تیم متخصص ستون فقرات ما برای بررسی محدودیت‌های حرکتی، مشکل در تعادل و درد همراه با دیسک کمر مورد معاینه قرار می‌گیرید. در طول این تست، همچنین به دنبال عدم واکنش شما در مشکلات شدید دیسک کمر، ضعف عضلانی، بی حسی یا نشانه‌های دیگر ناشی از وارد شدن آسیب به نخاع خواهیم بود.
  • تست‌های تشخیصی: اصولاً متخصص دیسک کمر کارش را با تصاویر اشعه ایکس شروع می‌کند، که امکان تشخیص مشکلات دیگر مانند عفونت را نیز به ما خواهد داد. سی تی اسکن و ام ار ای معمولاً برای ارائه تصاویر سه بعدی از دیسک کمر به کار گرفته می‌شوند و می‌تواند به تشخیص بیرون زدگی دیسک کمر کمک کند.

درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی پس از تشخیص آغاز می‌شود.

روش‌های درمانی غیرتهاجمی دیسک کمر

مشابه با دیسک گردن که متخصص دیسک گردن کارش را با درمان دیسک گردن بدون جراحی آغاز می ‌ند، اولین گام در درمان دیسک کمر نیز درمان دیسک کمر بدون جراحی خواهد بود. برای تعیین شدت آسیب‌های وارده، متخصص شما کارش را به جای آنکه سریعاً به سراغ روش‌های تهاجمی درمان برود، از این روش‌ها استفاده خواهند کرد.

فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر

فیزیوتراپی با خودداری از فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی آغاز می‌شود که باعث ایجاد دوباره درد می‌شوند. شاید فکر کنید که فقط باید دراز بکشید، که باید بگوییم این اصلاً آن چیزی که می‌گوییم نیست. متخصص دیسک کمر احتمالاً به شما تمرین‌هایی می‌دهد که باید انجام دهید. در طول انجام این تمارین، هم درد را کاهش خواهید داد و در عین حال ستون فقراتتان را تقویت خواهید کرد. اگر تمارین فیزیوتراپی در کاهش علائم همراه با مشکل دیسک کمر موفق نباشند، ممکن است متخصص داروهایی را برای کاهش بیشتر درد همراه با این علائم تجویز کنند.

مصرف دارو برای درمان دیسک کمر

از روش‌های دیگر درمان دیسک کمر، تجویز داروهای ضدالتهاب مخصوص است. این داروها برای کاهش مؤثر درد اطراف اعصابی است که از همه بیشتر تحت تأثیر بیرون زدگی دیسک کمر قرار دارند. بعضی از داروها را بدون تجویز نیز می‌توان خریداری کرد، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به تزریق کورتیزون نیاز داشته باشند که این هم بستگی به شدت آسیب وارده دارد.

درمان دیسک کمر با یخ و درمان سرد

این روش برای درد بیرون زدگی دیسک کمر خفیف، منجر به کاهش التهاب و در نتیجه کاهش درد می‌شود. برای مثال استفاده از پد گرم یا بسته یخ روی ناحیه دردناک می‌تواند روش خوبی برای کاهش موقتی درد و کاهش التهاب باشد. دو بار در روز و در بازه‌های 10 تا 15 دقیقه‌ای به شکم بخوابید و یک یا دو متکا زیر باسنتان قرار دهید و بسته گرم یا سرد را روی ناحیه دردناک قرار دهید.

تزریق اپیدورال در درمان دیسک کمر

تزریق اپیدورال در درمان دیسک کمر، روش رایجی است که در آن ترکیبی از بی حسی موضعی و استروئید (ضدالتهاب) برای کمک به تسکین درد و التهاب عصب، در اطراف اعصاب ملتهب یا فشرده شده پایین کمر تزریق می‌شود.

تزریق PRP در درمان دیسک کمر

فرآیند درمان توسط PRP برای بیرون زدگی دیسک روش نسبتاً ساده است. پزشک یک یا چند لوله آزمایشگاهی از خون بیمار را می‌گیرد، آن را در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهد تا پلاسما، یا همان پلاکت‌های فعال، از مؤلفه‌های دیگر خون جدا شود.

اوزون تراپی در درمان دیسک کمر

اوزون در دیسک تحلیل رفته تزریق می‌شود و توسط فرآیند اکسیداسیون، التهاب را برطرف و باعث تسکین درد می‌شود. اوزون تراپی مخصوصاً برای بیماری‌های ناحیه ستون فقرات، و بخصوص بیرون زدگی دیسک کمر مؤثر است. اوزون همچنین بخشی از دیسک که بیرون آمده را خشک می‌کند، که در نتیجه منجر به کاهش یا حتی ناپدید شدن آن می‌شود.

چرا درمان دیسک کمر بدون جراحی معمولاً بهترین گزینه محسوب می‌شود؟

  • افراد بسیاری به کمک مواردی مانند تغییر در شیوه فعالیت‌هایشان، مصرف داروهای مسکن، تمرین ورزشی، فیزیوتراپی یا تزریق استروئید قادر به مدیریت نشانه‌هایشان هستند.
  • از خطرات جراحی جلوگیری می‌کنید.
  • نتیجه درمان دیسک کمر بدون جراحی و جراحی دیسک کمر در طولانی مدت معمولاً به یک میزان درد و نشانه‌های دیگر را کاهش می‌دهند.
  • در جراحی خطر اندکی از وارد شدن آسیب به ستون فقرات یا اعصاب وجود دارد.
  • شانس این وجود دارد که جراحی نتواند علائمتان را تسکین دهد و حتی اگر با جراحی دیسک کمر بهتر شوید، احتمال اینکه نشانه‌های جدیدی در آینده داشته باشید وجود دارد.

با این حال اگر درد دیسک کمر خیلی شدید باشد و یا درمان دیسک بدون جراحی، نتیجه لازم را به همراه نداشته باشد، می‌تواند گزینه جراحی دیسک کمر را در نظر گرفت.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3096

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins