بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست و چقدر هزینه دارد؟


جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک روش زیبایی-درمانی برای برطرف کردن پوست و چربی اضافه در پلک بالا و پایین است که در سالهای اخیر بسیار رواج یافته است.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک روش زیبایی-درمانی برای برطرف کردن پوست و چربی اضافه در پلک بالا و پایین است که در سالهای اخیر بسیار رواج یافته است. جراحی پلک باعث جوان‌تر و شاداب‌تر شدن چهره افراد می‌شود و از طرفی مشکل کاهش میدان دید در برخی افراد نیز با استفاده از آن برطرف می‌شود. یکی از مسائلی که هنگام مراجعه به پزشک برای انجام بلفاروپلاستی، فکر افراد را به خود مشغول می‌کند؛ موضوع هزینه‌های جراحی است. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به عوامل مؤثر در هزینه‌های جراحی پلک بپردازیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی روشی برای برطرف کردن پف، پوست اضافه، چین و چروک و افتادگی پلک‌هاست. در حقیقت بیشترین کاربرد جراحی پلک، در جوانسازی چشم هاست. به طور کلی دو عامل افزایش سن و وراثت می‌توانند باعث مشکلات افتادگی پلک شوند که در هر دو صورت می‌توان با استفاده از بلفاروپلاستی این مشکل را برطرف کرد. البته جراحی پلک، همیشه هم جنبه زیبایی ندارد و گاهی جنبه درمانی دارد. در حقیقت گاهی اوقات، افتادگی در پلک‌ها آنقدر باعث سنگینی آنها می‌شود که به سختی می‌توان چشم‌ها را به طور کامل باز نگه داشت و در نتیجه جلوی دید افراد را می‌گیرد.

به طور کلی در صورتی که جراحی پلک تحت نظر یک پزشک متبحر و در کلینیکی تخصصی صورت گیرد، نتایج بسیار خوبی خواهد داشت و عوارض آن نیز بسیار اندک و زودگذر خواهد بود.

عوامل مؤثر در تعیین هزینه‌های جراحی پلک

تعیین هزینه جراحی پلک، وابسته به عوامل متعددی است که هر یک از آنها می‌توانند تأثیر زیادی بر روی هزینه داشته باشند. در ادامه به این عوامل اشاره می‌کنیم تا بتوانید به تخمین درستی نسبت به هزینه جراحی پلک‌های خود برسید.

ویژگی‌های فردی

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده هزینه‌های بلفاروپلاستی، ویژگی‌های پلک فرد زیباجوست. میزان افتادگی پلک‌ها، میزان چین و چروک، مقدار پوست و چربی‌های اضافه، نیاز به جراحی پلک بالا یا پایین و یا هر دو مورد و ... از جمله عواملی است که باعث می‌شود هزینه‌های بلفاروپلاستی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

از طرفی ممکن است به جز جراحی پلک، نیاز به عمل‌های زیبایی دیگری نیز باشد که پزشک ترجیح دهد همگی با هم انجام شوند تا در هزینه‌های زیباجو صرفه جویی گردد. از جمله این عمل‌های زیبایی عبارتند از فیکس کردن ابرو، لیفت ابرو، فیکس کردن غده اشکی، پیوند چربی، بوتاکس و .... در واقع با انجام یکباره عمل‌های زیبایی مربوط به ناحیه چشم و ابرو، هزینه اتاق عمل فقط یکبار محاسبه می‌شود؛ هرچند در این صورت زمان جراحی افزایش می‌یابد.

جراحی پلک

تکنیک مورد استفاده در جراحی

یکی دیگر از عوامل مؤثر در تعیین هزینه‌های جراحی پلک، تکنیک مورد استفاده در جراحی است. مثلاً تکنیک بلفاروپلاستی با لیزر با تکنیک پلاسما جت و آن نیز با روش جراحی، همگی با هم متفاوت بوده و هزینه‌های متفاوتی نیز می‌طلبند. بلفاروپلاستی با لیزر برای کاهش پف اطراف چشم و یا ایجاد برش جراحی کاربرد دارد. تکنیک پلاسما جت، با ایجاد سوختگی‌های سطحی باعث ایجاد کشیدگی در پلک‌ها می‌شود. اما می‌توان گفت که تکنیک جراحی نسبت به روش‌های مذکور در اغلب موارد بسیار مؤثرتر و مفیدتر است.

دستمزد جراح

یکی از مهمترین عوامل در تعیین هزینه‌های جراحی پلک، دستمزد جراح است. دستمزد جراح با توجه به نوع تخصص، میزان تجربه در انجام بلفاروپلاستی و به طور کلی عمل‌های زیبایی، میزان معروفیت، سابقه کار و ... متفاوت است. اما از آنجایی که جراحی پلک یک عمل زیبایی بسیار ظریف است و با حساس‌ترین عضو بدن یعنی چشم‌ها در ارتباط است؛ هرچقدر هم که در این مورد هزینه کنید باز هم به صرفه خواهد بود.

درصورتی که پزشک از تخصص و تجربه کافی در خصوص جراحی پلک برخوردار نباشد، می‌تواند باعث بروز مشکلات خطرناکی شود. عدم قرینگی پلک‌ها، برداشت بیش از اندازه پوست و چربی، آسیب به اعصاب چشم، عفونت، باقی ماندن جای زخم و ایجاد اسکار و ... می‌توانند از جمله این عوارض خطرناک باشند. بنابراین توصیه ما به شما زیباجویان عزیز این است که درمورد انتخاب پزشک معالج، دقت کافی را بکار ببرید.

هزینه‌های کلینیک

عامل مهم دیگری که باعث تغییر نرخ هزینه‌های جراحی پلک می‌شود، میزان هزینه‌های کلینیک است. هزینه‌های مربوط به کلینیک شامل دستمزد پزشک یا جراح، پرستاران و دستیاران پزشک، ابزار و وسایل جراحی (مانند سوزن، گاز، روپوش، دستکش)، متخصص بیهوشی در صورت نیاز، هزینه استفاده از اتاق عمل و ... است. از طرفی، عوامل متعددی مانند مجهز بودن کلینیک، برخورداری از کادر پزشکی ماهر، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، منطقه جغرافیایی، میزان شهرت و معروفیت و ... در نرخ هزینه‌های کلینیک تأثیرگذارند.

مثلاً ممکن است شما برای جراحی پلک به یک شهر کوچک مراجعه کنید و هزینه بسیار پایین‌تری را نسبت به شهرهای بزرگی همچون تهران دریافت کنید. حتی این موضوع درمورد کشورها نیز صادق است؛ به نوعی که کشورهایی مانند ایران و ترکیه، هزینه‌های بسیار پایین‌تری برای انجام عمل‌های زیبایی دریافت می‌کنند. این موضوع به عوامل مختلفی وابسته است. گاهی میزان رقابت و تعدد جراحان زیبایی در یک محدوده جغرافیایی باعث می‌شود هزینه‌ها پایین‌تر باشند. از طرفی معمولاً کلینیک‌هایی که در نقاط بهتر شهر قرار دارند به دلیل تجهیزات و امکانات بیشتر، هزینه‌های بیشتری دریافت می‌کنند.

هزینه‌های جانبی

علاوه بر هزینه‌هایی که برای انجام عمل جراحی پلک عنوان شد، برخی هزینه‌های جانبی نیز به هزینه‌های اصلی اضافه می‌شوند. مثلاً پزشک قبل از جراحی و در جلسه مشاوره حضوری، آزمایشاتی برای شما تجویز می‌کند تا از وضعیت سلامت عمومی شما مطلع گردد. گاهی لازم است برای افرادی که با مشکلاتی در سلامتی مواجه‌اند، تمهیدات خاصی اندیشیده شود. پزشک، آزمایشاتی برای بررسی سلامت چشم‌ها و اندازه‌گیری میزان تولید اشک، سلامت قلب و عروق، عملکرد تیروئید و ... انجام خواهد داد. همچنین مواردی همچون خشکی چشم، گلوکوما، آلرژی و مشکلات گردش خون نیز توسط وی دقیقاً بررسی می‌شود.

از طرفی هزینه داروهایی که بعد یا حتی قبل از جراحی توسط پزشک تجویز می‌شوند نیز به هزینه‌های مذکور اضافه می‌گردد. موضوع دیگر هزینه‌های رفت و آمد یا اقامت است. ممکن است زیباجویان از شهرها یا کشورهای دیگری به یک کلینیک زیبایی مراجعه کنند که در این صورت، باید به فکر هزینه‌های رفت و آمد و اقامت نیز باشند.

بلفاروپلاستی

آیا بیمه هزینه جراحی پلک را پرداخت می‌کند؟

اگر جراحی پلک با هدف زیبایی و جوانسازی انجام شود، مانند سایر عمل‌های زیبایی بیمه به آن تعلق نمی‌گیرد. اما گاهی افتادگی پلک می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بینایی شود که در این شرایط است که بیمه به انجام بلفاروپلاستی تعلق می‌گیرد و جراحی پلک با بیمه انجام می شود.در این حالت، شرکت‌های بیمه برای پرداخت هزینه عمل شرایط خاصی دارند. اکثر شرکت‌های بیمه از بیماران می‌خواهند تا نزد یک چشم پزشک مجرب که مورد اعتماد شرکت بیمه نیز هست بروند و آزمایش بینایی انجام دهند. اگر آزمایش بینایی اختلال بینایی را تعیین کرد، همه یا بخشی از هزینه‌های جراحی بسته به طرح پوشش بیمه، پرداخت می‌شود. اگر فرد دارای بیمه تکمیلی باشد، بیمه تمامی هزینه‌های پرداختی فرد را متقبل خواهد شد.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3096

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins