بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

بهینه سازی سیستم های انرژی


بهینه سازی سیستم های انرژی ، به مدل سازی ترمودینامیکی ، تحلیل و بهینه سازی انواع سیستم های انرژی در کاربردهای مختلف می پردازد .

بهینه سازی سیستم های انرژی ، به مدل سازی ترمودینامیکی ، تحلیل و بهینه سازی انواع سیستم های انرژی در کاربردهای مختلف می پردازد . بهینه سازی انرژی به درک جدیدی از سیستم ها و فرآیندها برای تعیین مناسب ترین پارامترهای طراحی به منظور دستیابی به افزایش کارایی ، بهینه سازی هزینه و پایداری می پردازد .

دو نکته اصلی برای بهینه سازی یک سیستم عبارت است از : تعریف دقیق سیستم (مرز بین سیستم و محیط) و انتخاب ویژگی هایی که باید انجام شوند. اهداف مختلف انرژی، زیست محیطی و اقتصادی مستلزم معیارهای مختلفی برای به حداقل رساندن مصرف انرژی، گرمای غیرقابل بازیافت یا تولید آنتروپی و همچنین به حداکثر رساندن اثر مفید (حتی بازده) هستند.

خودروهای الکتریکی

خودرو های الکتریکی وسایل نقلیه ای هستند که از یک یا چند موتور الکتریکی برای حرکت استفاده می کنند . ماشین الکتریکی می تواند توسط یک سیستم کلکتور ، با برق از منابع خارج از خودرو ، یا توسط یک باتری (با پنل های خورشیدی ، یا تبدیل سوخت به برق با استفاده از سلول های سوختی یا ژنراتور) تغذیه شود . یکی از چالش های خودروهای الکتریکی ، بهینه سازی و شارژ باتری است .

بهینه سازی باتری

تعویض باتری برای سوخت‌گیری خودروهای الکتریکی مهم است . به رغم اینکه آینده پایدار فریبنده ای در مورد تعویض باتری وجود دارد اما چالش ها در مورد آن در حال افزایش است . از سویی ، مطلوب است که نزدیکی باتری و در دسترس بودن آن برای مشتریان به حداکثر برسد و از سوی دیگر ، شبکه های برق برای شارژ باتری تخلیه شده همه جا در دسترس نیستند . برای حل این چالش ، شهرها از ساخت شبکه زیر ساختی " مبادله محلی متمرکز بر شارژر " استقبال می کنند .

وبینار "Scaling Up Battery Swapping Services in Cities: A Joint Location and Repairable-Inventory Model"

وبینار "افزایش خدمات تعویض باتری در شهرها: یک مکان مشترک و مدل موجودی قابل تعمیر" توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد . وبینار رایگان "افزایش خدمات تعویض باتری در شهرها: یک مکان مشترک و مدل موجودی قابل تعمیر" در تاریخ 28 دی 1400 ساعت 16.30 تا 18 برگزار خواهد شد.مدرس این وبینار Dr. Wei Qi دانشیار دانشکده Desautels Faculty of Management دانشگاه McGill است . تخصص Wei Qi ،  Operations Management "مدیریت عملیات" است و همچنین مقاله ای با عنوان Scaling Up Electric-Vehicle Battery Swapping Services in Cities: A Joint Location and Repairable-Inventory Model در سال 2021 منتشر کرده است .

منابع :

Qi, Wei and Zhang, Yuli and Zhang, Ningwei, Scaling Up Electric-Vehicle Battery Swapping Services in Cities: A Joint Location and Repairable-Inventory Model (June 19, 2020).

Blaise, M., Feidt, M. A four objectives optimization for an energy system considered in the environment. Int J Energy Environ Eng 9, 1–11 (2018). https://doi.org/10.1007/s40095-014-0141-1

 

پست های مرتبط

تحلیل شبکه های اجتماعی علمی

تاریخ: 1401/01/16

بازدید: 339

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با سرعت و شتاب سریع داده های بزرگ علمی ، فناوری های شبکه های اجتماعی اخیرا توجه زیادی را در عرصه تحقیقات علمی به خود جلب کرده است .

مدرس

@ins

نشست ارتباط صنعت با دانشگاه

تاریخ: 1400/08/25

بازدید: 460

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در دنیای امروز ، سرمایه های فکری بیشتر از زمان های دیگر اصلی ترین سرمایه های کشور محسوب می شوند. سرمایه های فکری شامل سرمایه انسانی ، سرمایه اجتماعی و سرمایه سازمانی است .

مدرس

@ins

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی

تاریخ: 1400/09/29

بازدید: 940

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است .

مدرس

@ins

مقدمه ای بر یادگیری ماشین برای کاربردهای مهندسی آب شهری

تاریخ: 1401/02/05

بازدید: 351

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بحران آب و کم آبی یکی از مشکلات اخیر بسیاری از کشوها است . تعیین مصارف نهایی آب در املاک مسکونی می تواند رویکرد مناسب تری در مدیریت تقاضا داشته باشد .

مدرس

@ins

واقعیت‌ افزوده

تاریخ: 1401/04/05

بازدید: 142

1401

زمان مطالعه: 1 دقیقه

واقعیت‌ افزوده،‌ یک ‌نمای ‌مستقیم ‌یا ‌غیر ‌مستقیم‌ است که از ‌محیط‌ فیزیکی دریافت می شود و ‌با ‌استفاده‌ از‌ اطلاعات ‌مجازی‌ گرافیکی که ‌توسط ‌کامپیوتر‌ ‌تولید‌ یا تقویت ‌شده ‌گفته می‌شود.

مدرس

@ins

وبینار رایگان در حوزه یادگیری ماشین پزشکی

تاریخ: 1400/09/03

بازدید: 414

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در سال های اخیر به استفاده از یادگیری ماشین در پزشکی توجه زیادی شده است. تشخیص کرونا از روی صدا یا تصاویر رادیولوژی، تشخیص سرطان، پیش‌بینی آلزایمر و کشف دارو، تنها حوزه‌های کوچکی هستند که یادگیری ماشین تاکنون توانسته توانایی خود را برای تقویت و حتی تحول مسائل پزشکی ارائه کند.

مدرس

@ins

مدرسه و کارگاه پاییزی بهینه‌سازی ترکیبیاتی

تاریخ: 1400/08/19

بازدید: 508

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهینه سازی ترکیبیاتی زیرشاخه ای از بهینه سازی ریاضی است که به پژوهش در عملیات ، نظریه الگوریتم و نظریه پیچیدگی محاسباتی مربوط است .

مدرس

@ins

پژوهشگر متعهد : تاثیر گسترش تحقیقات دانشگاهی در دنیای امروز

تاریخ: 1401/01/31

بازدید: 226

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تاثیر گسترش تحقیقات دانشگاهی از نیاز دانشگاهیان برای خارج شدن از جوامع تحقیقاتی خاص خود و رساندن کار خود در جهانی که به آن نیاز دارد ، صحبت می کند .

مدرس

@ins

وبینار کاربرد دیتا ساینس در دیوار

تاریخ: 1400/11/17

بازدید: 465

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

حجم داده با پیشرفت فناوری سرعت گرفته است . با حجم روزافزون داده ، نیاز به بستری که بتوان این داده ها را ذخیره کرد وجود دارد . به این حجم از داده که نیاز به بستر دارد کلان داده گفته می شود .

مدرس

@ins

وبینار درحوزه علوم شناختی با حضور پروفسور نوام چامسکی

تاریخ: 1400/07/17

بازدید: 311

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

موسسه آموزش عالی علوم شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی وبیناری در حوزه علوم شناختی با حضورپروفسور نوام چامسکی چهره برجسته علوم شناختی معاصر به همراه یکی از اساتید داخلی برگزار می کند.

مدرس

@ins