بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

درک مطلب چیست؟ چگونه درک مطلب را بهبود دهیم


برای بسیاری از ما در دوره‌های مختلف تحصیل یا کار و ... پیش آمده که احساس کردیم قدرت درک مطلب‌مان کاهش پیدا کرده است.

برای بسیاری از ما در دوره‌های محتلف تحصیل یا کار و ... پیش آمده که احساس کردیم قدرت درک مطلب‌مان کاهش پیدا کرده است. یعنی مطلبی را خوانده‌ایم اما متوجه معنای آن نشده‌ایم؛ بنابراین نتوانسته‌ایم برداشت درستی از آن داشته و یا معنا و مفهوم آن را به دیگران انتقال دهیم. برای رفع این مشکل واقعاً باید چه کرد؟ چنانچه تا انتهای این مطلب همراه ما باشید به این موضوع اشاره خواهیم کرد که درک مطلب چیست؟ و برای قدرت پیدا کردن و بهبود بخشیدن به آن باید چه راهکارهایی را در پیش گرفت؟

درک مطلب یعنی چه؟

اگر بخواهیم خیلی ساده به معنای درک مطلب بپردازیم باید گفت زمانی که مطلب و یا نوشته‌ای را می‌خوانید و می‌توانید به راحتی به معنا و هدف آن پی ببرید و آن را در ذهن‌تان تجزیه و تحلیل کنید، یعنی در درک مطلبی که خوانده‌اید، موفق شده‌اید؛ زیرا در این صورت است که می‌توانید همان مطلب را به خوبی به دیگران نیز انتقال دهید. اما ممکن است اکنون شما بگویید من هرچه می‌خوانم، حتی دو باره و سه باره باز هم برخی از مطالب را متوجه نمی‌شوم، چاره چیست؟

در پاسخ به این پرسش و احساس شما باید گفت چند بار خواندن چاره کار نیست و صد البته درست خواندن مهم است. بخش مهمی از درک مطلب خوب خواندن آن است. یک تمرین خوب این است که یک متن را شمرده و آهسته بخوانید و هنگام خواندن تلاش کنید تا معنای هر کلمه را متوجه شوید. ما هم با شما موافقیم که بسیاری از متون ثقیل نوشته می‌شوند یا برخی از نوشته‌ها که در حوزه کاری و تحصیلی ما نبوده است خواندن و درک مطلب‌شان برای ما سخت می‌شود؛ اما اگر تمرین درست خواندن را به درستی انجام دهید، خواهید دید که حتی اگر یکبار دیگر جمله و یا پاراگراف را از ابتدا بخوانید تا چه اندازه درک بهتر و روشن‌تری از مطلب پیدا می‌کنید. ما به شما این اطمینان را می‌دهیم هنگامی که خودتان در درک مطلب موفق باشید، قدرت انتقال‌تان نیز بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال تمامی معلمان، مربیان، مدیران و کارفرماهایی که روش تدریس و آموزش بسیار خوبی داشته‌اند و یا توانسته‌اند روش انجام کار را به کارکنان و کارمندان خود به خوبی تفهیم کنند به این دلیل بوده که خودشان در درک مطلبی که آموزش آن را به عهده گرفته‌اند، بسیار موفق بوده‌اند.

پس در پاسخ به پرسش درک مطلب چیست؟ می‌توان به طور خلاصه گفت زمانی که یک مطلب را به درستی می‌خوانید و آن را کامل متوجه می‌شوید، قدرت تجزیه و تحلیل آن را پیدا کرده، می‌توانید درباره آن نظر دهید و به این شکل از خواندن لذت بیشتری برده و انگیزه شما برای ادامه دادن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

با چه روش‌هایی می‌توان درک مطلب را بهبود بخشید؟

در ادامه این موضوع به موارد و راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که می‌تواند در درک مطلب شما بسیار تأثیرگذار باشد.

 •  دایره واژگانی خود را گسترش دهید

واضح است که هر چه کلمات بیشتری بدانید، بهتر می‌توانید موضوع یک مطلب را درک کنید. این مورد در تمامی زبان‌ها صادق است و برای اینکه بتوانید واژگان بیشتری را بشناسید به شما پیشنهاد می‌کنیم موارد زیر را حتماً انجام دهید.

 • به صحبت‌های دیگران توجه کنید.
 • هر کلمه‌ای که می‌بینید و معنای آن را نمی‌دانید درباره‌اش در لغت نامه جستجو کنید.
 • مطالعه خود را افزایش داده و کتاب‌های مختلفی بخوانید.
 • مترادف و متضاد هر کلمه را فراگیرید.
 • ارتباط بین کلمات را یاد بگیرید.
 • ریشه کلمات را بدانید زیرا کمک بزرگی به شما در درک مفاهیم خواهد کرد.
 • کلماتی که یاد گرفته‌اید را در صحبت‌های خود زیاد استفاده کنید.
 •  متنی که می‌خوانید را به چالش بکشید

این موضوع کمک می‌کند تا شما بتوانید ذهن و فکرتان را درگیر مطلب کرده و از آن چه که ذهن شما را در بیرون به خود مشغول داشته جدا کنید. از خودتان سؤال بپرسید و به سؤال پاسخ دهید؛ این مورد به درک مطلب هر چه بیشتر کمک می‌کند. به عنوان مثال چرا نویسنده این مطلب را گفته است و هدف آن چیست؟

 •  نکاتی را از درون متن پیدا کرده و به آن‌ها توجه کنید

توجه به سرنخ‌ها، چالش‌ها و نکات هر متن می‌تواند برای شما راهی به درک بهتر مطلب باز نماید. در این شرایط حتی اگر با همه واژه‌ها هم آشنا نباشید، می‌توانید پاسخ سوال و مشکل خود را در جملات بعدی و یا قبلی پیدا نمایید.

 •  به اسامی افراد، مکان‌ها و همچنین فهرست موضوعی توجه کنید

شاید این مورد ساده به نظر برسد، اما اگر با این موارد به خوبی آشنا شوید و بدانید که قرار است نویسنده و صاحب اثر دقیقاً در مورد چه موضوعی صحبت نماید، در درک مطلب هر چه بیشتر شما کمک کرده و شما با یک آگاهی کلی متن مورد نظر را مورد مطالعه قرار می‌دهید.

 • یادداشت‌برداری کنید

هر متنی که می‌خوانید مسلماً دارای توضیحات فراوانی است؛ شما می‌توانید پس از مطالعه هر فصل، نکات مهم را از دل توضیحات بیرون آورده و به زبان ساده بازنویسی کنید. علاوه بر درک مطلب، با این روش شما هر زمان دیگر با دیدن این یادداشت‌ها دوباره به کلیت کتاب پی برده و آن را یادآوری خواهید کرد و از خواندن دوباره آن بی‌نیاز خواهید شد.

 •  سرعت خود را هنگام خواندن مطالب پایین بیاورید

شاید دلیل ناتوانی در درک مطلب کتاب‌ها و مطالبی که می‌خوانید این باشد که آن را با سرعت بالایی انجام می‌دهید. آرام پیش رفتن و هضم هر مطلب به طور جداگانه به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید روی هدف کتاب متمرکز شوید. سریع تمام کردن یک مطلب نمی‌تواند درک درستی از یک مطلب به شما بدهد؛ مگر آن که شما دوره‌های تندخوانی را طی کرده باشید و بدانید که چگونه باید هنگام تندخوانی مطالب مهم یک متن را درک کنید.

وب سایت توانا

همان‌طور که اشاره کردیم اگر می‌خواهید در خصوص درک مطلب محتواها و نوشته‌هایی که می‌خوانید و می‌شنوید موفق باشید، لازم است پیش‌نیازهایی را برای آن مهیا کنید. در حال حاضر دوره‌هایی نیز وجود دارند که با شرکت در آن‌ها می‌توانید فنون مختلفی را آموزش ببینید که جهت درک مطلب بیشتر شما کمک نمایند و بتوانید در حوزه‌های توسعه فردی، مدیریت کسب و کار و برقراری ارتباطات با دیگران؛ فن بیان و ... موفق‌تر عمل کنید. وب سایت توانا به آدرس الکترونیکی https://tavanaedu.com/ دارای ده‌ها مطلب و مقاله در مورد این موضوعات است که به شما کمک می‌کند تا قدرت درک مطلب خود را افزایش دهید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3169

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins