بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

انتخاب متخصص دیسک کمر و متخصص دیسک گردن در اصفهان


مهره‌ها، استخوان‌هایی در ستون فقرات شما هستند که از پایه جمجمه تا دنبالچه ادامه پیدا کرده‌اند. بین این مهره‌ها بالشتک هایی به نام دیسک قرار گرفته است. این دیسک‌ها مثل یک فنر بین استخوان‌های شما قرار دارند و به شما کمک می‌کند به راحتی خم شوید و یا حرکت کنید.

مهره‌ها، استخوان‌هایی در ستون فقرات شما هستند که از پایه جمجمه تا دنبالچه ادامه پیدا کرده‌اند. بین این مهره‌ها بالشتک هایی به نام دیسک قرار گرفته است. این دیسک‌ها مثل یک فنر بین استخوان‌های شما قرار دارند و به شما کمک می‌کند به راحتی خم شوید و یا حرکت کنید و از آن مهم‌تر فشار وارده به استخوان‌ها را کاهش داده و کنترل می‌کنند و وقتی یکی از این دیسک‌ها به هر علتی پاره یا سوراخ شود، ازجای خود جابجا شده و یا به بیرون نشت کند، دچار فتق دیسک شده‌اید.

از آنجا که دیسک بخشی از ستون فقرات است، متخصصان این رشته، که شامل جراحان ارتوپد، متخصصان مغز و اعصاب، جراحان مغز و اعصاب، متخصصان طب درد، متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی، فیزیوتراپیست‌ها و روماتولوژیست‌ها می‌باشند، فتق دیسک را تشخیص داده و درمان و مدیریت می‌کنند.

فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک (به اصطلاح برجسته، لغزیده یا پاره شدن) قطعه ای از هسته دیسک است که از محیط داخلی دیسک خارج شده و از طریق پارگی در حلقه اطراف به داخل کانال نخاع رانده می‌شود. دیسک‌هایی که به فتق دچار می‌شوند، معمولاً در مراحل اولیه فرسودگی قرار دارند. کانال نخاعی فضای محدودی دارد که برای عصب نخاعی و قطعه دیسک جابجا شده کافی نیست. به دلیل این جابجایی، دیسک با فشار بر روی اعصاب نخاعی، اغلب درد ایجاد می‌کند، که ممکن است شدید باشد.

علام فتق دیسک چیست؟

علائم فتق دیسک بسته به محل فتق و پاسخ خود شما به درد بسیار متفاوت است. گزگز دست و پا و درد در پشت و گردن، از علائم کلی فتق دیسک هستند.

فتق دیسک می‌تواند در هرجای ستون فقرات کمر ایجاد شود.اگر دچار فتق دیسک کمر شده باشید، ممکن است درد، سوزش، گزگز یا بی‌حسی را احساس کنید که از ناحیه کمر، باسن و سپس پشت ران و پشت ساق پا تیر بکشد. ممکن است دردی مانند شوک الکتریکی احساس کنید که در حالت ایستاده، راه رفتن یا نشستن شدید می‌شود. فعالیت‌هایی مانند خم شدن، بلند کردن، یک طرف پیچیدن و نشستن ممکن است درد را افزایش دهد. صاف کردن پا در سمت آسیب دیده اغلب می‌تواند درد را بدتر کند. همراه با پا درد، فرد ممکن است کمردرد را تجربه کند.

معمولاً بیرون زدگی دیسک گردن با درد بسیار زیادی همراه است، فتق دیسک گردن موجب رادیکولوپاتی گردنی می‌شود. این عارضه ناشی از فشرده شدن عصب در گردن است که ممکن است شامل درد مبهم یا تیز در گردن یا بین تیغه‌های شانه باشد، درد، بی‌حسی یا گزگزی که از بازو تا کل دست و تا انگشتان نیز ساطع می‌شود. میزان درد ممکن است با قرارگیری فرد در موقعیت‌های خاص یا با حرکات خاص گردن، افزایش یابد.

ارائه دهندگان خدمات درمان غیر جراحی فتق دیسک گردن و کمر در اصفهان

هدف از درمان فتق دیسک، تسکین درد و ناراحتی و افزایش تحرک است. در بیشتر موارد، پزشکان درمان‌های غیرجراحی را برای کاهش درد و ناراحتی توصیه می‌کنند. بهترین روش‌های درمانی غیرجراحی شامل استراحت، داروهای ضد التهابی، فیزیوتراپی و تزریق استروئید اپیدورال است.

ارائه دهندگانی که درمان‌های غیرجراحی برای فتق دیسک ارائه می‌دهند عبارتند از:

 • جراحان ارتوپد: جراحان ارتوپد پزشکانی هستند که در سیستم اسکلتی عضلانی استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، تاندون‌ها و ماهیچه‌هایی که برای حرکت و زندگی روزمره بسیار ضروری هستند، تخصص دارند. برخی از جراحان ارتوپد به طور انحصاری به درمان برخی از مشکلات ستون فقرات مانند فتق دیسک می‌پردازند.
 • متخصصین مغز و اعصاب: متخصصان مغز و اعصاب در تشخیص کمر درد و گردن درد و ارزیابی خطرات و گزینه‌های درمانی تخصص دارند. هر بیمار مبتلا به کمر درد و گردن درد، درجات مختلفی از مشکلات مرتبط با ناهنجاری دیسک را داراست. متخصص مغز و اعصاب در تشخیص علت علائم تخصص دارد.
 • جراحان مغز و اعصاب: جراح مغز و اعصاب پزشکی است که در تشخیص و درمان جراحی اختلالات سیستم عصبی مرکزی و محیطی از جمله ناهنجاری‌های مادرزادی، تروما، تومورها، اختلالات عروقی، عفونت‌های مغز یا ستون فقرات، سکته مغزی یا بیماری‌های دژنراتیو ستون فقرات تخصص دارد.
 • متخصصین طب درد: متخصص طب درد، پزشکی است که درد ناشی از بیماری، اختلال یا ضربه را درمان می‌کند.
 • متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی: متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی تلاش می‌کنند تا بیمار را به طور کلی درمان کنند، نه فقط آسیب یا شرایط خاص را، تا بیمار به بهبود کلی دست یابد و از بازگشت و عود کمر درد یا سایر منابع اختلال عملکرد جلوگیری می‌کنند. اهداف این نوع درمان همیشه بازگرداندن عملکرد طبیعی بیمار و بهبود کیفیت زندگی بیماران از منظر فیزیکی، عاطفی، روانی اجتماعی و شغلی است.
 • فیزیوتراپیست‌ها: فیزیوتراپیست متخصص سلامتی است که اختلالات بدن انسان را ارزیابی و درمان می کند. فیزیوتراپیست به بیمار در مدیریت بیماری‌ها یا جراحات کمک می‌کند.
 • روماتولوژیست‌ها: روماتولوژیست یک متخصص داخلی یا متخصص اطفال است که آموزش‌های بیشتری در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌هایی که عضلات، استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند، دیده است.

ابتدا باید با پزشکتان مشورت کنید. می‌توانید در «گفت‌وگو با پزشک خود درباره فتق دیسک» متوجه تجربه وی بشوید. اگر پزشک خودتان تجربه زیادی در مورد درمان فتق دیسک ندارد، به پزشک دیگری مراجعه کنید.

ارائه دهندگان درمان جراحی فتق دیسک گردن و کمر در اصفهان

در صورت شدید بودن علائم و ماندگاری آنها پس از گذشت 6 هفته با وجود به کارگیری روش‌های غیرجراحی، احتمالا تنها راه حل، انجام عمل جراحی است. رایج‌ترین نوع جراحی برای فتق دیسک، برداشتن دیسک آسیب دیده است. این عمل دیسککتومی نام دارد. پزشکانی که دیسککتومی را انجام می‌دهند شامل جراحان ارتوپد و جراحان مغز و اعصاب هستند:

 • جراحان ارتوپد
 • جراحان مغز و اعصاب

جراحان ارتوپد و جراحان مغز و اعصاب معمولاً در نوعی از ارتوپدی یا جراحی مغز و اعصاب تخصص بیشتری دارند.

مهمترین ویژگی‌هایی که در یک پزشک باید جستجو کنید

هنگامی که به دنبال پزشکی برای درمان فتق دیسک هستید، به دنبال فردی باشید که اطلاعات کافی و زیادی در مورد این بیماری داشته باشد. پزشکی را پیدا کنید که تجربه قابل توجهی در درمان افرادی مانند شما با همین مشکل داشته باشد.

به منظور تحقیق و انتخاب پزشک وقت بگذارید، پزشک باید دارای ویژگی‌ها و شرایط زیر باشد:

 • دارای مدرک و گواهی در تخصص خود باشد و در درمان ستون فقرات نیز تخصص داشته باشد
 • تجربه درمان فتق دیسک با درمان‌های کم تهاجمی و جراحی را داشته باشد
 • با شما راحت صحبت کند و به سؤالات و نگرانی‌های شما پاسخ دهد.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 2996

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins