بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

میکرونیدلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟


میکرونیدلنیگ یک روش درمانی بی خطر و غیر تهاجمی است که متخصصان پوست برای درمان بیماری‌های مختلف پوست از آن استفاده می‌کنند. این تکنیک شامل استفاده از چندین سوزن ریز و استریل برای سوراخ شدن پوست و ایجاد ضربه فیزیکی است.

میکرونیدلنیگ یک روش درمانی بی خطر و غیر تهاجمی  است که متخصصان پوست برای درمان بیماری‌های مختلف پوست از آن استفاده می‌کنند. این تکنیک شامل استفاده از چندین سوزن ریز و استریل برای سوراخ شدن پوست و ایجاد ضربه فیزیکی است. میکرونیدلینگ با ایجاد ضربه به پوست، تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد . کلاژن  و الاستین دو  پروتئین ضروری پوست هستند که باعث جوانی، صافی و سفتی پوست می‌شوند.

پوست به دلایل مختلف می‌تواند  دارای جای جوش و زخم، لک و همچنین چین و چروک باشد. بنابرابن  می‌توان میکرونیدلینگ را یک درمان مناسب و تأثیرگذار برای حل مشکلات مختلف پوستی دانست.  

میکرونیدلینگ

فواید میکرونیدلینگ

چین و چروک را کاهش می‌دهد. هیچ کس نمی‌خواهد پیرتر از سن خود به نظر برسد اما پیری زودرس که به صورت خطوط و چین و چروک ظاهر می‌شود، این کار را انجام می‌دهد. خراشیدگی‌های ریز ناشی از میکرونیدلینگ باعث افزایش کلاژن و الاستین شده و چین و چروک را از بین می‌برد.

از آنجا که میکرونیدلینگ تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند، در رفع جای جوش و سایر اسکارهای روی پوست نیز بسیار مؤثر است. تنها نوع اسکار که درمان آن ممکن نیست،  زخم‌های کلوئیدی یا برجسته است. میکرونیدلینگ در کاهش ظاهر آسیب‌های ناشی از نور خورشید، به ویژه هایپرپیگمانتاسیون و لکه‌های پیری مؤثر است. اگر صورت شما لکه‌دار است که احتمالاً در نتیجه روزهای زیاد آفتاب گرفتن است، میکرونیدلینگ و توانایی آن در در تحریک تولید کلاژن جدید و سلول‌های پوستی می‌تواند ظاهر پوست شما را دوباره زنده کرده و آن را یکدست کند.

پیری فقط به صورت چین و چروک ظاهر نمی‌شود، با افزایش سن، پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، بنابراین شل به نظر می‌رسد. همچنین پیری پوست ممکن است با از بین بردن درخشندگی و شفافیت پوست شما همراه باشد که میکرونیدلینگ می‌تواند این وضعیت را بهبود ببخشد. علیرغم این واقعیت که میکرونیدلینگ شامل ایجاد سوراخ‌های ریز در پوست شما می‌شود اما اندازه منافذ پوست شما را افزایش نمی‌دهد، در واقع به منافذ پوست شما کمک می‌کند تا بسیار کوچک‌تر به نظر برسند.

اثربخشی محصولات موضعی را بهبود می‌بخشد .  پس از میکرونیدلینگ بهترین زمان برای استفاده از محصولات ضد پیری، مرطوب کننده‌ها و سایر درمان‌های موضعی است که به سلامت و ظاهر پوست  کمک می‌کنند. میکرو سوراخ‌هایی که بدلیل میکرونیدلینگ ایجاد شده کرم‌ها، سرم‌ها و ژل‌ها را با سهولت بیشتری دریافت می‌کند و آنها را عمیق‌تر از زمانی که به طور عادی روی پوست شما قرار می‌گیرند، جذب می‌کند.

به بهبود ظاهر خطوط کششی پوست (استرچ مارک) ها کمک می‌کند. میکرونیدلینگ را تقریباً در هر نقطه از بدن می‌توان استفاده کرد. میکرونیدلینگ می‌تواند در کاهش علائم ظاهر ترک‌های پوستی که معمولاً پس از دوره‌های رشد سریع ظاهر می‌شود،  تا حد زیادی مؤثر باشد.

به کااهش روزاسه کمک می‌کند. سرخی و ضخیم شدن پوست ناشی از روزاسه را می‌توان با میکرونیدلینگ برطرف کرد. اگر از این بیماری رنج می‌برید، تجزیه سریع کلاژن را تجربه می‌کنید. میکرونیدلینگ باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود و این تجزیه را جایگزین می‌کند، بنابراین پوست شما کمتر ملتهب و تحریک شده به نظر می‌رسد.  پوست را لایه برداری می‌کند. لایه برداری پوست که باعث از بین بردن بیرونی‌ترین لایه پوست می‌شود باعث می‌شود  که سلول‌های مرده موجود در این ناحیه از بین رفته و پوست نرم‌تر، شفاف‌تر و شاداب‌تر شود.

میکرونیدلینگ می‌تواند باعث روشن کردن پوست شما شود و چندین درجه پوست شما را نسبت به پوست طبیعی‌تان روشن‌تر سازد.

نمونه تأثیر میکرونیدلینگ

عوارض میکرونیدلینگ

مانند همه روش‌های دیگر درمانی و زیبایی میکرونیدلینگ نیز عوارضی دارد.

 • خون‌ریزی بلافاصله پس از میکرونیدلنیگ
 • کبودی
 • احساس سوزش و خارش
 • ورم خفیف و التهاب موقت
 •  جوش زدن
 • بروز تبخال

هر یک از عوارض گفته شده موقتی بوده و به مرور از بین خواهد رفت. برای جلوگیری از بروز تبخال بهتر است قبل از انجام میکرونیدلنیگ قرص آسیکلوویر مصرف کنید.

مراقبت‌های قبل از میکرونیدلینگ چیست؟

 • یک هفته قبل از میکرونیدلینگ استفاده از محصولات فعال نظیر رتینول، آلفا هیدروکسی اسید، سالیسیلیک اسید و ...   را متوقف نمائید.
 • یک هفته قبل از میکروندلینگ از مصرف داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن خودداری کنید.
 • یک هفته قبل از میکرونیدلینگ از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند ویتامین ای و امگا 3 خودداری کنید.
 • دو هفته قبل از درمان از آفتاب گرفتن یا سولار رفتن اجتناب کنید.
 • در صورتی که طی هفته‌های گذشته تحت درمان خاصی قرار گرفته ایید پزشک خود را مطلع کنید.

مراقبت‌های پس از میکرونیدلینگ

 • چند ساعت پس از میکرونیدلینگ صورت خود را فقط  با آب ولرم بشویید. 24 ساعت پس از میکرونیدلینگ پوست خود را با  شوینده ملایم شسته و از کرم‌های آبرسان، مرطوب کننده و ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.
 • تا 48 ساعت به هیچ عنوان از محصولات آرایشی روی پوست خود استفاده نکنید.  
 • تا یک هفته از دوش آب داغ، فعالیت‌های جسمی و  ورزشی شدید، سولاریم و آفتاب گرفتن و همچنین استفاده از محصولات پوستی حاوی مواد فعال نظیر رتینول بپردازید.
 • معمولاً پوست طی سه الی هفت روز به حالت عادی برگشته و می‌توان به فعالیت‌های نرمال زندگی‌تان بپردازید. در این مدت می‌توانید از کرم‌های ترمیم کننده پوست جهت تسریع بخشیدن به سرعت ترمیم پوست استفاده کنید.

انجام میکرونیدلینگ برای چه افرادی ممنوع است؟

 • افرادی که زخم باز، خراش یا بریدگی رو پوست خود دارند.
 • افرادی که طی یک سال گذشته تحت اشعه درمانی قرار گرفته‌اند.
 • افرادی که  زخم دیابتی دارند.  
 • افرادی که عفونت پوستی دارند.
 • درصورتی که سابقه کلوئید یا گوشت اضافه دارید.
 • درصورتی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنید.
 • در صورتی که طی سه ماه گذشته ایزوترتینوئین یا راکوتان مصرف کرده‌اید.

آیا نتایج میکرونیدلینگ دائمی است ؟

میکرونیدلینگ را می‌توان درمانی مؤثر و ماندگار دانست، اما برای ماندگار شدن نتایج بهتر است توصیه‌های پزشک خود را رعایت کنید و در صورت لزوم تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا هرچه بهتر از نتایج میکرونیدلینگ بهره ببرید.

تعیین هزینه میکرونیدلینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. کلینیک موردنظر، ناحیه مورد نظر و همچنین تعداد جلسات مورد نیاز از جمله عوامل تأثیرگذار بر قیمت میکرونیدلینگ هستند.

پست های مرتبط

واقع‌بینی در تحقیقات؛ خودشیفتگی، آفتی بزرگ در مسیر توسعه علمی کشور

تاریخ: 1399/03/18

بازدید: 1048

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دکتر شاهین آخوندزاده: باید تأکید کنم هدف از نگارش این مکتوب پرهیز از توهم و خودشیفتگی در پژوهش است.

مدرس

@ins

معماهای علمی که تاکنون حل نشده اند

تاریخ: 1397/04/25

بازدید: 496

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

گزارش علمی

مدرس

@ins

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

تاریخ: 1399/08/14

بازدید: 3480

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

درمان اضطراب بیش فعالی افسردگی در بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

مدرس

@ins

شاخص تاثیر مجلات ایرانی در JCR 2016-2017

تاریخ: 1397/04/25

بازدید: 544

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

اینفوگرافی

مدرس

@ins

معرفی10 مقاله پر استناد ریترکت شده

تاریخ: 1397/10/11

بازدید: 2458

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مقالات ریترکت شده

مدرس

@ins

تاریخچه پرچم

تاریخ: 1399/11/28

بازدید: 3838

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این پست با تاریخچه و انواع پرچم آشنا می شویم

مدرس

@ins

محققان در 2018 میلادی در پایگاه‌های علمی Scopus، SID وموتور جستجو Google چه کلماتی را بیشتر جستجو کرده اند؟

تاریخ: 1397/10/30

بازدید: 1864

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کلمات جستجو شده توسط محققین

مدرس

@ins

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی را برای تشخیص به هنگام بیماری‌ های دریچه قلب ابداع کردند.

تاریخ: 1397/05/23

بازدید: 635

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دستاوردهای علمی

مدرس

@ins