بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تفاوت هواساز و فن کویل چیست؟


تفاوت هواساز و فن کویل چیست؟

هواساز از وسایلی است که برای تهویه مطبوع در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه در مدل‌های مختلفی در بازار موجود است. قیمت آن هم با توجه به مدل و گنجایشش تعیین می‌شود. این دستگاه دارای تجهیزات مختلفی است که شامل صنعتی، هایژنیک و آپارتمانی می‌شود. این دستگاه تهویه مطبوع آپارتمانی به‌طور معمول بر روی پشت بام نصب می‌شود و هوای تمیز را از طریق کانال کشی جابه‌جا می‌کند. انواع صنعتی در انبارها، کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی برای پایین آوردن مصرف انرژی کاربرد دارند. ظرفیت این مدل نسبت به آپارتمانی بیشتر است.

وظیفه هواساز تنظیم دما و رطوبت و فیلتراسیون محیطی است که در آن قرار می‌گیرد. این دستگاه هوای تازه بیرون را وارد خود می‌کند و بعد با عبور از فیلتر‌ها آن را پاکسازی و متناسب با هوای فصل آن را گرم یا سرد می‌کند و به وسیله کانال‌ها به محیط می‌رساند.

اطلاعاتی درباره هواساز

موتور، فن دمنده و فیلترهای هوا، دمپرها و کویل‌های گرما و سرما اجزای سازنده هواساز هستند. این دستگاه‌ها به‌صورت‌های افقی یا عمودی و یک منطقه‌ای یا چند منطقه‌ای تولید می‌شوند. البته به‌صورت بالازن و رو به رو زن نیز هستند. این دستگاه باید با توجه به نیاز ساختمان و با یک محاسبه دقیق انتخاب و طراحی شود تا بتوان از آن کارکردی اثرگذار انتظار داشت. اگر سیستم حساب شده انتخاب نشود، ممکن است به مصرف انرژی مازاد منجر شود و هزینه‌ها را بالا ببرد. چند گزینه وجود دارد که در نظر گرفتن آن‌ها یک دستگاه تهویه مطبوع با کارآمدی بالا به شما تحویل خواهد داد.

یک هواساز خانگی به‌طور معمول دارای فیلترهایی است که آلودگی و آلاینده‌های موجود در هوای بیرون را سانسور می‌کند و هوای پاک را به محیط خانه تحویل می‌دهد. نصب ابتدایی این نوع دستگاه‌ها هزینه بر است و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. این دستگاه‌ها در زمان کار سر و صدایی از خود ایجاد نمی‌کنند.

کاربرد چنین دستگاه‌هایی فراتر از گرم کردن و سرد کردن محیط است و آن‌ها برای تصفیه هوا و تنظیم رطوبت محیط نیز به کار می‌روند. در روزهایی که هوای بیرون بسیار آلوده است، وجود چنین دستگاه‌هایی در محیط بسته می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. آلودگی‌های هوای بیرون به علت استفاده از توری و فیلتر و اختلاف فشار به محیط داخل دست پیدا نخواهند کرد.

این دستگاه در هوای مرطوب عملکرد بهتری دارد و تغییر آن به حالت گرمایی و سرمایی به‌دلیل داشتن سیستم کنترل خودکار با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. در زمان خرید هواساز به این مسئله توجه داشته باشید که می‌توان در داخل آن‌ها از فیلترهای اضافی مثل کاغذی و نمدی و کیسه‌ای با هدف دست یافتن به هوای پاک‌تر استفاده کرد. خوشبختانه این دستگاه‌ها کارکرد گسترده‌ای دارند و آن‌ها را می‌توان در هر مکانی با هر اندازه‌ای از جمله بیمارستان‌ها، ساختمان‌های عمومی و اداری و همچنین فروشگاه‌های بسیار بزرگ و مراکز تجاری به کار برد. حتی برای سوله‌های بزرگ صنعتی و تالارها و رستوران‌ها نیز مفید هستند و محیط آن‌ها را پاک و تصفیه می‌کنند.

 برخی تفاوت‌های هواساز با فن کویل

هواساز با دستگاه‌های دیگر که برای تولید گرما و سرما در محیط استفاده می‌شوند متفاوت است و کارایی بسیار بیشتری نسبت به آن‌ها دارد. فیلترهایی که در این دستگاه‌ها به کار می‌روند بسیار قوی هستند، اما فیلترها در دستگاه‌های دیگر بسیار ساده ترند و مهم‌ترین کار آن‌ها کنترل شرایط دمایی است. از آن‌ها نمی‌توان در فضاهای صنعتی استفاده کرد. این دستگاه‌ها دارای رطوبت زنی هایی هستند که قطره‌های آب را در فضای درون آن‌ها اسپری می‌کنند تا هوای خنک در اثر تبادل حرارت در محیط جریان یابند. این دستگاه‌ها را می‌توان در مراکز پرورش قارچ نیز استفاده کرد. این دستگاه‌ها به‌طور معمول به شکل سیستم مرکزی هستند.

یکی از ویژگی‌های فن کویل داشتن یک شیر فلکه برای قطع و وصل کردن جریان هوا است و می‌توان آن را در فضاهای کوچک نصب کرد. فیلترهای این دستگاه نیز از جنس آلومینیوم یا الیاف نایلونی است. عملکرد آن برای تغییر جریان هوا کاملاً متفاوت است و به شکل دیواری و زمینی و سقفی کار گذاشته می‌شود. گنجایش این دستگاه آنقدری نیست که بتوان آن را در فضاهای صنعتی و بسیار بزرگ مورد استفاده قرار داد. این کویل‌ها به دو شکل دو لوله‌ای و چهار لوله‌ای هستند. بیشترین کاربرد این دستگاه برای تأمین دمای محیط و سرما و گرمای محیط است و امکان تأمین هوای تازه را ندارد. این دستگاه باید سینی تقطیر و سیستم تخلیه مجهز باشد که به شکل منظم و متناوب تمیز شود و دفع مایعات تقطیر شده می‌تواند هزینه بسیاری را به همراه داشته باشد.  

کارایی آن نسبت به دستگاه هواساز کمتر است. اما تمیزکاری کویل‌های این دستگاه سخت‌تر است و فیلترهایی که در آن به کار می‌رود کوچک و کم بازده‌اند و برای جلوگیری کردن از پایین آمدن حجم هوای خروجی و افت بازدهی به شست و شو یا عوض کردن مدام نیاز دارند.

 

 

مزایای تهیه هواساز از شرکت آساتهویه

برای تهیه هواساز می‌توانید به مراکز معتبری مانند شرکت آساتهویه مراجعه کنید که خدمات مشاوره و مهندسی هم ارائه می‌دهند و با توجه به شرایط هر محیطی بهترین انتخاب را به شما پیشنهاد می‌دهند. از آنجا که نصب این دستگاه به طراحی و ترسیم نقشه نیاز دارد، مهندسان مشاوران این شرکت در این کار سابقه زیادی دارند می‌توانند برای محل مورد نظر شما نقشه‌های اجرایی و بی‌نظیر بکشند. این شرکت در ضمن با داشتن نمایندگی فروش برندهای معتبر در تأمین تجهیزات نیز امکانات بسیار خوبی را در اختیار دارد. مهندسان این شرکت با نظارت عالی بر پروژه‌های در حال نصب بهره وری را بالا و هزینه‌ها را پایین می‌آورند.  

این شرکت گروه‌های اجرایی با سابقه‌ای را در استخدام خود دارد که در این کار سابقه طولانی دارند و می‌توانند زیرساخت‌ها و شبکه‌های اصولی را در محل مورد نظر به اجرا در آورند. قیمت هواساز در این شرکت مناسب است و خدمات پس از فروش نیز به خریداران ارائه خواهد شد.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3169

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins