بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تفاوت های کلید و پریز روکار و توکار کدامند ؟


تفاوت های کلید و پریز روکار و توکار کدامند ؟

 

به طور کلی کلید و پریزها اکنون دیگر به عنوان المانی از دکوراسیون داخلی ساختمان‌ ها شناخته می شوند. امروزه با توجه به نیاز و سلیقه کاربران، کلید و پریزها در تمامی خانه ها و اماکن یافت می شوند. کلید و پریزها در رنگها و انواع مختلفی تولید و به دست مشتریان می رسند تا بدین وسیله با هر مکانی متناسب بوده و به زیبایی آن محیط کمک کنند. کلید و پریزها همچنین در دو نوع روکار و توکار در ساختمان ها و فضاهای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. ما در ادامه این مقاله سعی خواهیم کرد تا خوانندگان را با انواع کلید و پریزهای ذکر شده، به طور کامل آشنا نماییم تا به درک بهتری در هنگام خرید خود برسند.

کلید و پریزهای توکار

در سیم کشی ساختمان ها، سیم ها به وسیله لوله های نصب، در داخل دیوارها به یکدیگر متصل می شوند. از این رو مهندسان در هر نقطه ای از ساختمان که نیاز به وجود تجهیزات برقی وجود دارد، قسمت کوچکی از سیم را از لوله نصب بیرون آورده و نمایان می کنند. در فرایند نصب کلید و پریز توکار، ابتدا می بایست در داخل دیوار قوطی کلید پریز توکار قرار گیرد و سپس کلید و پریز به همراه یک چنگکی داخل دیوار جایگذاری شود. همچنین برای زیبا سازی محل قرارگیری این المان ها، یک کادر و حلقه بر روی آن نصب می نمایند. نصب کلید و پریزهای توکار به دلیل کنده کاری دیوار محل، دارای دشواری بیشتری نسبت به انواع روکار می باشد. کلید و پریزهای توکار در رنگبندی ها و مدل های فراوانی در بازار به فروش می رسند و مشتریان این کالا به راحتی قادر خواهند بود متناسب با دکوراسیون خانه خود، مدل مورد نطرشان را خریداری نمایند.

همانطور که گفته شد، کلید و پریزهای توکار انتخاب مطلوب تری برای حفظ زیبایی دیوارها و کف ساختمان ها هستند. به این علت، اغلب در بیشتر فضاهای داخلی ساختمان های سراسر شهر، کلید و پریزها توکار رویت می شوند. کلید و پریزهای توکار در طرح ها، رنگ ها و مواد اولیه متفاوتی تولید و در رنج قیمت وسیعی به فروش می رسند.

کلید و پریزهای روکار

کلید و پریزهای روکار در مکان هایی که از قبل، در آن ها قوطی توکار تعبیه نشده است، به کار برده می شوند. به این صورت که یک قوطی روکار بر روی دیوار نصب می کنند و سپس کلید و پریز را بر روی آن و داخل دیوار قرار می دهند. کلید و پریزهای روکار به علت مشخص بودن سیم های آن ها، دارای زیبایی کمتری نسبت به انواع توکار می باشند. به این دلیل برای جلوگیری از به هم ریختن ترکیب زیبایی دیوار و محیط نصب به وسیله سیم ها، از داکت ها و ترانکینگ ها در مرحله نصب کلید و پریزهای روکار، استفاده می شود. کلید و پریزهای روکار در رنگبندی و مدل های کمتری نسبت به انواع کلید و پریزهای توکار به فروش می رسند. از این رو خرید کلید و پریزهای روکار برای دکوراسیون محیط داخل خانه، تصمیم مناسبی نمی باشد. ولی نصب انواع روکار کلید و پریز در نقاط حساس منزل مانند آشپزخانه و سرویس های بهداشتی که نیازمند امنیت بیشتری به دلیل استفاده زیاد از آب و مایعات مختلف هستند، توصیه می شود. به طور کلی کلید و پریز روکار در دو نوع بارانی و ساده تولید می شوند. کلید و پریزهای روکار بارانی دارای مقاومت بالایی هستند؛ از این رو از این نوع کلید و پریزها در محیط های خارجی ساختمان ها و منازل که دارای شرایط جوی پایداری نیستند، استفاده می شود. کلید و پریزهای روکار ساده برخلاف انواع بارانی آن، از استحکام پایین تری برخوردار هستند و آن ها را در فضاهای داخلی ساختمان ها، ادارات، مغازه ها و... نصب می نمایند.

کلید و پریزهای روکار مانند انواع توکار آن دارای طرح های متفاوت و رنگبندی های مختلف نمی باشند و اغلب در رنگ های سفید و طوسی که با اکثر محیط های خارجی خانه ها هماهنگ هستند، تولید می شوند. همچنین با در نظر گرفتن کارایی ها و مواد مورد استفاده در هر کدام از این نوع کلید و پریزها، در رنج قیمت های مختلفی در بازار به فروش می رسند.

سخن پایانی

کلید و پریزها نقش مهمی را در زیبایی و کارایی ساختمان ها و فضاهای باز ایفا می کنند. با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله، هرکدام از کلید و پریزهای توکار و روکار دارای کارایی های خاصی هستند و وابسته به این کارایی ها، در محیط های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ما در این مقاله برای آشنایی بیشتر کاربران، به تفاوت ها و انواع مختلف کلید و پریزهای روکار و توکار پرداختیم تا بتوانند به این وسیله درک بهتری از آن ها پیدا کنند. درحال حاضر کلید و پریزها از دو طریق واردات و تولیدات داخلی، در بازار توزیع می شوند. در این راستا شرکت های بزرگ و معتبری در حوزه ساخت کلید و پریز در کشور به وجود آمده اند تا بتوانند نیاز مشتریان را  فراهم کنند.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3116

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins