بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آیا تزریق چربی از نظر علمی تائید شده است؟


آیا تزریق چربی از نظر علمی تائید شده است؟

 

با افزایش سن، حجم صورت کاسته میشود. این کاهش حجم بویژه در قسمت میانی صورت رخ میدهد، که می‌تواند صورت را گودافتاده نشان دهد. تزریق چربی یا همان لیپوفیلینگ، موجب بازگرداندن این حجم از دست رفته میشود و نتایج بسیار مطلوب و طبیعی ایجاد می کند. این روش پر طرفدار، جایگزین فیلرهای موقت صورت شده و اغلب به عنوان یک درمان کمکی برای لیفت صورت استفاده می شود.

فرم و زاویه صورت، عواملی هستند که تحت تاثیر ژنتیک فرد تعیین می شوند، به همین دلیل است که برخی افراد چانه و گونه های برجسته ای دارند و برخی دیگر دارای صورتی گرد و صاف هستند.

تزریق چربی به منظور زاویه سازی صورت، روشی طبیعی تر و موثرتر است که امروزه جایگزین روش های دیگر شده است. به طور معمول، تا 70 درصد از سلول های چربی تزریق شده با موفقیت به بافت صورت پیوند می خورند، بنابراین نتایج این روش، طولانی تر از فیلرهای موقت است.

آیا تزریق چربی بی خطر است؟

تزریق چربی به نقاط مختلف بدن پروسه‌ای است که از اوایل قرن بیستم تا به امروز ادامه داشته و از جهات مختلف مورد آزمون قرار گرفته است. به همین جهت میتوان گفت که با توجه به پیشینه این عمل و البته پیشرفت هایی که در زمینه های مختلف علمی چه از نظر تجهیزات و چه از نظر تکنیکی صورت گرفته فرآیندی کاملا بی خطر است.

در سالهای اخیر در مقالات علمی مختلفی به بررسی زوایای مختلف تزریق چربی به نقاط مختلف بدن پرداخته شده و بی خطر بودن این پروسه اثبات شده است. برای نمونه در مقاله The science behind autologous fat grafting که در سایت https://www.ncbi.nlm.nih.gov به بررسی جنبه های علمی که از تزریق چربی پشتیبانی می کند پرداخته است.

تزریق چربی برای چه افرادی مناسب است؟

اگر موارد زیر را دارید، تزریق چربی می تواند برایتان موثر باشد:

  • گودی زیر چشم و سیاهی دور چشم

  • نازک بودن لب ها

  • از دست دادن حجم صورت در ناحیه گونه ها

  • چین و چروک و خطوط ریز اطراف چشم و لب ها

تزریق چربی چگونه انجام میشود؟

ابتدا مقداری چربی از ناحیه هایی از بدن که چربی در آنجا انباشته شده، کشیده می شود. این کار از طریق برش های کوچک و یک کانول لیپوساکشن انجام می شود. چربی برداشت شده، شسته میشود و مایع اضافی آن از بین رفته و تنها چربی خالص و تمیز باقی می ماند. سپس این چربی با کانولا های کوچک به قسمت هایی از صورت که دارای حجم کم هستند تزریق می شود. تزریق چربی را می توان تحت بی حسی موضعی انجام داد، اما این روش می تواند با روش های تهاجمی تر مانند لیفت صورت، لیفت گردن و بلفاروپلاستی نیز ترکیب شود.

چه مراحلی دارد؟

این روش شامل برداشتن چربی از نواحی غیرضروری از طریق لیپوساکشن و تزریق مجدد آن به صورت است.

سلول‌های چربی ابتدا با لیپوساکشن از ناحیه ای که چربی در آن انباشته شده، برداشته می شود. چربی مورد نیاز از نواحی مانند شکم، ران‌ها یا باسن برداشته می‌شود. سپس این سلول‌های چربی قبل از تزریق، در دستگاه سانتریفیوژ تمیز و پردازش می‌شوند (فرآیندی که بسیار سریع توسط جراح متخصص شما انجام می‌شود و بین 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد).

تزریق تحت بی حسی موضعی انجام می شود و یک روش سرپایی است و نیازی به بستری شدن شخص نیست.  نتایج این روش، طولانی مدت، طبیعی و فوری هستند.

در چه نواحی از صورت می توان تزریق چربی را انجام داد؟

تزریق چربی به صورت می تواند با موفقیت علائم رایج پیری صورت، از جمله خطوط ریز پیشانی و گونه های فرورفته را درمان کند. همچنین با تزریق چربی زیر چشم و اطراف آن خطوط اطراف چشم و پف زیر چشم را رفع کرد. این روش باعث می شود که چهره ی فرد، زیبا و با طراوت و جوان به نظر برسد. تزریق  چربی به صورت، حجم گونه ها، لب ها و زیر چشم ها را باز می گرداند. میتوان چربی را به چندین ناحیه از صورت تزریق کرد.

این روش برای ترمیم گونه های فرورفته، که به دنبال افزایش سن و به دلیل تحلیل استخوان و چربی صورت رخ میدهد، بسیار موثر است. همچنین می‌توان از تزریق چربی به صورت برای پر کردن گودی شقیقه‌ها و پیشانی استفاده کرد.

تزریق چربی به زیر ابروها باعث بلند شدن ابروها و پلک های بالایی می شود و در نتیجه ظاهری جوان تر با چشم های گشادتر ایجاد می کند. در افراد مسن، تزریق چربی به صورت، یک روش عالی برای بازیابی حجم از دست رفته ی بافت صورت و اصلاح شکل چانه ی نوک تیز است.

نه تنها می‌توان تزریق چربی به صورت را با سایر روش‌های درمانی ترکیب کرد، بلکه اگر در حال حاضر لیپوساکشن انجام می‌دهید تا قسمت‌های دیگر بدن مانند شکم یا ران‌ها را لاغرتر کنید، حتما این روش را امتحان کنید. چراکه چربی اضافی خارج شده با لیپوساکشن را میتوان بجای دور ریختن، به صورت تزریق کرد.

خطرات

تمام جراحی ها با خطراتی همراه هستند. خطرات مرتبط با تزریق چربی به صورت، شامل خونریزی، عفونت، عدم تقارن صورت و جای زخم است. به طور معمول، 50 تا 75 درصد چربی که در ابتدا به صورت تزریق می شود، با گذشت زمان تغییری نمی کند و در این ناحیه باقی می ماند. اگر هم کاهش قابل توجهی در چربی تزریق شده رخ دهد، می توان دوباره تزریق چربی اضافی را انجام داد. طبق آنچه در مقاله تزریق چربی که در سایت drelnazadmadi.com گفته شده، بروز عفونت و یا حساسیت و واکنش آلرژیک بسیار نادر است اما برای کسب اطمینان بیشتر‌ می توانید با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی این روش مشورت کنید تا پزشک شما را راهنمایی کند.

بهبودی

تزریق چربی به خودی خود یک روش تهاجمی نیست. برش های کوچک و نواحی تحت درمان بسیار موضعی هستند. معمولاً کبودی در عرض 1 الی 2 هفته برطرف می شود، اما تورم صورت ممکن است تا 6 هفته طول بکشد تا برطرف شود. اکثر افراد می توانند بلافاصله زندگی و فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند و بعد از 5 الی 7 روز به سر کار بازگردند. هنگامی که تزریق چربی به صورت با روش های تهاجمی تر ترکیب شود، مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی، طولانی تر خواهد بود.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3169

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins