بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

انتخاب آزمایشگاه خوب در تهران و شهر ری


انتخاب آزمایشگاه خوب در تهران و شهر ری

طی سال های اخیر، آزمایشگاه های تشخیصی یا به عبارتی، آزمایشگاه‌های بالینی به مراکزی جهت انجام آزمایش‌های تشخیصی تبدیل شده‌اند. از طرفی، خدماتی که این آزمایشگاه ها ارائه میدهند، دیگر جزء لاینفکی از روند شناسایی، تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها شده است. بیش از هزاران نوع آزمایش برای تشخیص طیف گسترده‌ای از بیماری ها، در این آزمایشگاه انجام می شود.

برای بیمار بسیار دشوار است که بتواند تشخیص دهد در داخل یک آزمایشگاه چه می گذرد، آزمایشگاه چگونه کار می کند، آزمایش ها چگونه انجام می شوند و آیا استانداردهای کیفیتی در آزمایشگاه مربوطه رعایت میشوند یا خیر. با تجاری‌سازی سریع بخش درمانی، مراکز یا آزمایشگاه‌های تشخیصی متعددی در گوشه و کنار کشور تاسیس شده‌اند و همین امر انتخاب یک آزمایشگاه مناسب را تبدیل به یک معضل کرده است.

دستورالعمل های اساسی زیر به شما در انتخاب مرکز تشخیصی مناسب کمک می کند. با در دست داشتن این اطلاعات، می توانید با صرفه جویی در وقت و هزینه خود، آزمایشگاه مناسب را انتخاب کنید.

چگونه می توان بهترین آزمایشگاه را برای آزمایش خود انتخاب کرد؟

 

مکان آزمایشگاه و فاصله آزمایشگاه از منزل شما

اینکه آیا یک بار یا چندین بار مجبور خواهید بود مسیر بین منزل و آزمایشگاه را طی کنید، عاملی است که باید در نظر گرفته شود. طی کردن فاصله طولانی برای انجام آزمایش، تنها به معنای هدر دادن زمان و پول است. هرچه فاصله ی آزمایشگاه با منزل شما کمتر باشد، این موضوع به نفع شما خواهد بود.

بهداشت

در زمینه پزشکی، به ویژه آزمایشگاه های بالینی، رعایت بهداشت عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود. هیچ کس نمی خواهد برای تشخیص عارضه خود به یک آزمایشگاهی برود و در آنجا به بیماری دیگری مبتلا شده و برگردد.

خدمات

علاوه بر یافتن آزمایشگاهی که بتواند آزمایش‌های دقیق مورد نیاز شما را انجام دهد، شما باید از قبل در مورد آزمایش‌هایی که به آنها نیاز دارید فکر کنید و در نتیجه آزمایشگاهی را انتخاب کنید که بتواند به راحتی آزمایش‌های اضافی مورد نیاز شما را انجام دهد. اکثر آزمایشگاه ها خدمات مختلفی از جمله انواع آزمایش خون نیز ارائه میدهند.

تجربه و تخصص

مهم ترین گزینه در انتخاب یک آزمایشگاه خوب این است که بتوانید آزمایشگاهی را پیدا کنید که در زمینه ی بیماری شما تخصص داشته باشد. در مورد آنها و آزمایش های قبلی که انجام داده اند مطالعه کنید، یا اینکه با مسئول آزمایشگاه مربوطه صحبت کنید و سوالات خود را از او بپرسید.

تکنولوژی سخت افزاری و نرم افزاری مورد استفاده در آزمایشگاه

آزمایشگاه‌های تشخیصی و پاتولوژیکی که از جدیدترین فن‌آوری‌ها و بروزترین ابزارها استفاده می‌کنند باید در بین اولویت های شما هنگام جستجو برای یافتن یک آزمایشگاه خوب باشند. چرا که چنین آزمایشگاهی، به کمک جدیدترین فن آوری ها،  اطلاعات و داده ها را به طور موثر پردازش می کند و نتایج و گزارشات دقیق و با کیفیتی در اختیار پزشک شما قرار می دهد. البته امروزه اکثر آزمایشگاه‌ها ادعا دارند که مجهز به جدیدترین فناوری ها و ابزارها هستند، به همین دلیل انتخاب آزمایشگاه مناسب جهت برخورداری از نتایج دقیق و استاندارد، اهمیت بسیار بالایی دارد.

ارتباط گیری و نحوه تعامل

باید ببینید در طول تعاملات شما با آن مرکز تشخیصی، آیا آزمایشگاه به سرعت به شما و سوالاتتان پاسخ می دهد؟ آیا تلاشی برای دریافت اطلاعات دقیق از وضعیت شما انجام می دهند؟ پس باید آزمایشگاهی را پیدا کنید که در نحوه تعامل و ارتباط گیری با عوامل آن، احساس راحتی می کنید و میدانید که این آزمایشگاه جوابگوی نیازهای شما خواهد بود.

عوامل موثر در هزینه

بسته به مشکل و نیازی که دارید، ممکن است بتوانید آزمایشگاه ارزان‌تری را انتخاب کنید.

میزان دقت گزارش های گردآوری شده(دقیق بودن نتایج آزمایش)

پزشکان یا متخصصان، درمان را بر اساس گزارش ارائه شده از مراکز تشخیصی(آزمایشگاه ها)  انجام می دهند، به همین دلیل انتخاب آزمایشگاهی که گزارش ها و نتایج دقیقی را در اختیار پزشک قرار می دهند، بسیار حائز اهمیت و حیاتی است. گزارش‌های تشخیصی حاوی جزئیات دقیقی در مورد وضعیت و شرایط بیمار است، از طرفی حتی یک اشتباه جزئی در آزمایش می‌تواند کل نتیجه را تغییر دهد و گاها حتی منجر به فوت بیمار شود. بنابراین، دقیق و استاندارد بودن نتایج آزمایش، ارتباط مستقیمی با معتبر بودن آزمایشگاه دارد.

آزمایشگاه ها چه نوع آزمایش هایی انجام می دهند؟

 

آزمایشات خون

آزمایش خون کاربردهای گسترده ای دارد و یکی از رایج ترین آزمایش های حوزه ی پزشکی است.

برای مثال، می توان از آزمایش خون برای اهداف زیر استفاده کرد:

 • وضعیت سلامت عمومی بیمار را ارزیابی کرد
 • بررسی اینکه آیا عفونتی در بدن بیمار وجود دارد یا خیر
 • بررسی کارکرد برخی از اندام ها، مانند کبد و کلیه
 • غربالگری برای عارضه های ژنتیکی خاص

آزمایش خون می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار پزشک قرار دهد. پزشک میتواند از روی نتیجه ی این آزمایش ببیند که آیا عناصر خاص موجود در خون بیمار، در محدوده طبیعی قرار دارند یا خیر. اما در بسیاری از موارد، آزمایش خون تنها بخشی از اطلاعاتی است که پزشک برای تشخیص بیماری به آن نیاز دارد را ارائه می کند. به همین دلیل احتملا پزشک از بیمار بخواهد تا آزمایشاتی دیگری نظیر آزمایش ادرار نیز انجام دهد، تا پزشک اطلاعات کافی از وضعیت بیمار در اختیار داشته باشد.

بر اساس آنچه در مقاله آزمایشگاه در شهر ری  منتشر شده در سایت ری‌کلینیک آمده است که  عوامل زیادی بر نتایج آزمایش تأثیر می‌گذارد. این موارد شامل:

 • جنس، سن و نژاد شما
 • آنچه می‌خورید و می‌نوشید
 • داروهایی که مصرف می‌کنید
 • چقدر به خوبی دستورالعمل‌های قبل از آزمایش را رعایت کرده‌اید

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار، آزمایشی برای آنالیز ادرار است. این آزمایش برای تشخیص و درمان طیف گسترده ای از عارضه ها و اختلالات، از جمله عفونت های دستگاه ادراری، بیماری های کلیوی و دیابت استفاده می شود.

انواع آزمایش ادرار جهت بررسی ظاهر، غلظت و محتوای ادرار انجام میشود. به عنوان مثال، عفونت مجاری ادراری می تواند موجب شود ادرار به جای شفاف بودن، کدر به نظر برسد. افزایش سطح پروتئین در ادرار نیز می تواند نشانه ای از بیماری کلیوی باشد.

نتایج غیرمعمول آزمایش ادرار اغلب نیاز به آزمایش بیشتر برای یافتن منبع مشکل دارند.

آزمایش ادرار یک آزمایش رایج است که به چند دلیل انجام می شود:

 • به منظور بررسی سلامت کلی فرد: آزمایش ادرار ممکن است بخشی از یک معاینه پزشکی معمولی، چکاپ بارداری یا آمادگی قبل از جراحی باشد. یا ممکن است زمانی که در بیمارستان بستری می شوید، آزمایش ادرار به منظور تشخیص انواع اختلالات، از جمله دیابت، بیماری کلیوی یا بیماری کبد، انجام شود.
 • به منظور تشخیص عارضه یا بیماری: اگر بیمار، درد شکم، کمردرد، تکرر ادرار یا دفع ادرار همراه با درد، وجود خون در ادرار یا سایر مشکلات ادراری داشته باشد، احتمالا انجام آزمایش ادرار، درخواست شود. آزمایش ادرار می تواند به تشخیص علت این علائم و نشانه ها کمک کند.
 • به منظور نظارت بر وضعیت پزشکی بیمار: اگر ابتلا به یک بیماری، مانند بیماری کلیوی یا عفونت دستگاه ادراری تشخیص داده شود، پزشک ممکن است آزمایش ادرار را به طور منظم برای نظارت بر وضعیت بیمار و روند درمان، توصیه کند.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3170

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins