بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی


استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است .

استنتاج بهترین تبیین یا استدلال ربایشی Abductive reasoning ، به فرضیه‌ای گفته می شود که بهترین تبیین را برای دسته‌ای از پدیده‌ها ارائه می‌دهد و این تبیین احتمالاً صادق است . نظریه استنتاج بهترین تبیین توسط چارلز سندرز پیرس Charles Sanders Peirce در اواخر قرن نوزدهم مطرح شد که بر اساس استنتاج منطقی ساخته شده است .

A مجموعه ای از امور واقع است . فرضیه B ، A را تببین می کند . هیچ فرضیه دیگری نمی تواند A را به خوبی B تبیین کند . بنابراین B تبیین صادقی از A است . برای مثال ، پیراهن شما با سس کثیف شده است ، شما احتمال می دهید که در زمانی که با عجله شام خوردید این اتفاق افتاده است . پس محتمل ترین توضیح برای کثیف شدن پیراهن شما همین است.

لفظ احتمالا در استدلال به این معنا است که هیچ تفسیر خاصی از احتمالات نیست و نتیجه به شکل قیاسی از دل مقدمات بیرون نمی آید . استدلال ربایشی یا استنتاج بهترین تببین ، شکلی از استنتاج منطقی است که با مشاهداتی آغاز می‌ شود و سپس به دنبال یافتن ساده‌ترین و محتمل‌ترین توضیح برای آن مشاهده است .

برای دریافت آخرین‌های بلاگ و کارگاه‌های مرکز اطلاعات علمی در خبرنامه عضو شوید.

فیلم وبینار Generating Theory by Abduction

وبینار Generating Theory by Abduction در تاریخ سه شنبه ساعت 18.30 تا 20 توسط دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد . در وبینار Generating Theory by Abduction پروفسور Alf Steinar Sætre استاد نوآوری و استراتژی در گروه اقتصاد صنعتی و مدیریت فناوری از دانشگاه علم و فناوری نروژ و پروفسور Andrew H. Van de Ven از  دانشگاه مینه‌سوتا حضور داشتند Generating Theory by Abduction   

 

وبینار Generating Theory by Abduction

منبع :

اعتمادالاسلامی بختیاری، س.، و موسوی کریمی، م. (1394). استنتاج بهترین تبیین و «ایراد گروه بد». هستی و شناخت, 2(2 ), 111-130. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=309246

 

 

پست های مرتبط

وبینار کاربرد دیتا ساینس در دیوار

تاریخ: 1400/11/17

بازدید: 461

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

حجم داده با پیشرفت فناوری سرعت گرفته است . با حجم روزافزون داده ، نیاز به بستری که بتوان این داده ها را ذخیره کرد وجود دارد . به این حجم از داده که نیاز به بستر دارد کلان داده گفته می شود .

مدرس

@ins

نشست ارتباط صنعت با دانشگاه

تاریخ: 1400/08/25

بازدید: 457

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در دنیای امروز ، سرمایه های فکری بیشتر از زمان های دیگر اصلی ترین سرمایه های کشور محسوب می شوند. سرمایه های فکری شامل سرمایه انسانی ، سرمایه اجتماعی و سرمایه سازمانی است .

مدرس

@ins

پژوهشگر متعهد : تاثیر گسترش تحقیقات دانشگاهی در دنیای امروز

تاریخ: 1401/01/31

بازدید: 223

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تاثیر گسترش تحقیقات دانشگاهی از نیاز دانشگاهیان برای خارج شدن از جوامع تحقیقاتی خاص خود و رساندن کار خود در جهانی که به آن نیاز دارد ، صحبت می کند .

مدرس

@ins

وبینارهای رایگان دانشگاه صنعتی شریف در هفته پژوهش

تاریخ: 1400/09/15

بازدید: 555

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پژوهش در توسعه همه‌جانبه پایدار نقشی برجسته و انکارناپذیر دارد که می‌توان آن را به عنوان نیروی محرک توسعه در همه حوزه‌ها دانست. به دلیل اهمیت پژوهش در توسعه ، روز‪ 25 ‬آذر روز پژوهش نام گذاری شده است .

مدرس

@ins

تکنولوژی های نوظهور برای علم و فناوری

تاریخ: 1400/08/15

بازدید: 324

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نانو مواد به موادی گفته می شود که دست کم یکی از ابعاد آن‌ در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ نانومتر باشد . نانو مواد می تواند به صورت طبیعی ، یا به عنوان محصول جانبی واکنش های احتراق ، ایجاد شود و به صورت هدفمند از راه مهندسی برای انجام عملکردی تخصصی تولید شوند.

مدرس

@ins

وبینار ساخت بافت و اندام

تاریخ: 1401/05/08

بازدید: 66

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

هدف پزشکی، تامین سلامت افراد است. ساخت بافت و اندام، به منظور جایگزینی یا ترمیم بافت ها و اندام هایی است که بر اثر جراحت یا عوامل مختلف آسیب دیده یا از بین رفته‌اند.

مدرس

@ins

وبینار درحوزه علوم شناختی با حضور پروفسور نوام چامسکی

تاریخ: 1400/07/17

بازدید: 308

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

موسسه آموزش عالی علوم شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی وبیناری در حوزه علوم شناختی با حضورپروفسور نوام چامسکی چهره برجسته علوم شناختی معاصر به همراه یکی از اساتید داخلی برگزار می کند.

مدرس

@ins

کوآنتوم از نوع سوم آنیون ها

تاریخ: 1400/08/24

بازدید: 635

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آنیون ها ، اتم ها یا گروهی از اتم ها با نام رادیکال هستند که از الکترون به دست آمده اند.

مدرس

@ins

تحلیل شبکه های اجتماعی علمی

تاریخ: 1401/01/16

بازدید: 336

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با سرعت و شتاب سریع داده های بزرگ علمی ، فناوری های شبکه های اجتماعی اخیرا توجه زیادی را در عرصه تحقیقات علمی به خود جلب کرده است .

مدرس

@ins

نسبی گرایی معرفتی

تاریخ: 1400/08/22

بازدید: 782

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نسبی گرايی معرفت شناختی ، به عنوان يک جريان فکری نيرومند در حوزه تاملات فلسفي مطرح است .

مدرس

@ins