بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

ماشین جوجه کشی چه انواعی دارد و در خرید هر یک چه نکاتی باید رعایت شود؟


دستگاه جوجه کشی که با نام ماشین جوجه کشی، انکوباتور و دستگاه جوجه آوری نیز شناخته می‌شود، از جمله تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی یک واحد مرغداری است.

دستگاه جوجه کشی که با نام ماشین جوجه کشی، انکوباتور و دستگاه جوجه آوری نیز شناخته می‌شود، از جمله تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی یک واحد مرغداری است. این دستگاه در انواع مختلفی تولید می‌شود که هر یک ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارند. در این مقاله شما را با انواع ماشین جوجه کشی آشنا خواهیم کرد. همچنین به نکاتی که باید در رابطه با هر دستگاه نیز بدانید، اشاره خواهیم داشت. تا انتها با ما همراه باشید.

ماشین جوجه کشی چه انواعی دارد

دستگاه جوجه کشی

یکی از دستگاه‌هایی که در یک واحد تولیدی مثل مرغداری به کار گرفته می‌شود، دستگاه جوجه کشی نام دارد. دستگاه جوجه کشی با فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب، تخم مرغ‌های نطفه‌دار را به جوجه تبدیل کند. در واقع ماشین‌های جوجه کشی، شبیه‌ساز مرغ مادر برای پرندگان مختلف هستند و با نگهداری و پرورش تخم‌ها، آن‌ها را به جوجه بدل می‌سازند.

دما، رطوبت، چرخش مداوم تخم‌ها و تهویه هوای درون و سایر عوامل تأثیرگذار و صد البته مورد نیاز برای تبدیل تخم به جوجه توسط دستگاه جوجه‌کشی تأمین می‌شوند. ماشین‌های جوجه کشی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر یک طبق طراحی که دارند، سبب تبدیل شدن تخم‌های نطفه دار به جوجه می‌گردند. در ادامه شما را هر کدام از انواع دستگاه جوجه کشی آشنا خواهیم کرد.

انواع دستگاه جوجه کشی

انواع دستگاه جوجه کشی:

همان طور که گفتیم، این دستگاه‌ها برای این طراحی شدند تا با فراهم آوردن شرایط مورد نیاز، تخم‌های بالغ و نطفه‌دار را به جوجه تبدیل کنند. از این رو ماشین‌های جوجه کشی در انواع مختلفی تولید می‌شوند. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان این دستگاه‌ها را به 2 نوع تقسیم‌بندی کرد:

 1. ماشین جوجه کشی صنعتی
 2. ماشین جوجه کشی خانگی

در ادامه شما را با هر کدام از این انواع آشنا خواهیم نمود. همچنین نکاتی که باید در مورد هر ماشین جوجه کشی نیز بدانید، بیان خواهیم کرد.

1- دستگاه جوجه کشی صنعتی:

ماشین جوجه کشی صنعتی به دلیل این که در محیط‌های بزرگ و صنعتی‌تر به کار گرفته می‌شوند، باید برخی خصوصیات و ویژگی‌هایی هم داشته باشند تا بتوانند متناسب با سطح راندمان کاری شما عمل کنند.

برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • بدنه مقاوم و مستحکم
 • کیفت ساخت بسیار بالا
 • طراحی صنعتی و مناسب
 • ظرفیت مناسب
 • سادگی کار و سهولت در استفاده

2- دستگاه جوجه کشی خانگی:

این دستگاه جوجه‌کشی مناسب کسب و کارهای کوچک و خانگی است. ظرفیت دستگاه جوجه کشی خانگی با توجه به اندازه آن، حداکثر تا 150 تخم است. دستگاه جوجه کشی خانگی در مقایسه با انواع صنعتی آن، ابعاد کوچکی دارد و به راحتی می‌توان آن را جا به جا کرد.

برای این که بتوان با استفاده از دستگاه جوجه کشی خانگی تخم‌های نطفه دار را پرورش داده و به جوجه بدل کرد، نیاز است که دستگاه مذکور ویژگی‌هایی را دارا باشد. مثل:

 1. سنسور سنجش دما و رطوبت
 2. بدنه ضد زنگ
 3. برد هوشمند
 4. سیستم چرخشی مناسب
 5. سیستم تامین رطوبت
 6. تعداد شانه مناسب
 7. و…

هر کدام از این ویژگی‌ها به دلیل این که در بازدهی سرمایه شما نقش دارند، مهم هستند و پیشنهاد می‌کنیم که حتماً دستگاهی را انتخاب نمایید که ویژگی‌های مذکور را دارا باشد تا هم دچار ضرر و زیان مالی نشوید، هم این که در مدت زمان کوتاهی به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید.

تفاوت دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی

تفاوت دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی:

یکی از تفاوت‌های اصلی بین دستگاه‌های جوجه کشی صنعتی با خانگی، میزان ظرفیت آن‌ها است. معمولاً ظرفیت دستگاه‌های جوجه کشی صنعتی از چند صد عدد به بالاست. برخی از این دستگاه‌های جوجه کشی صنعتی بزرگ می‌توانند حتی تا 6000 عدد تخم را در خود پرورش داده و تبدیل به جوجه کنند.

البته دستگاه‌های صنعتی جوجه کشی در ظرفیت‌های دیگری نیز موجود هستند، مثل: 600 تخم، 800 تخم، 1000 تخم و … . نیازی که شما از خرید این دستگاه‌ها دارید، می‌تواند در انتخاب دستگاه جوجه کشی صنعتی بسیار تأثیرگذار باشد.

ماشین‌های جوجه کشی خانگی در اندازه و ظرفیت مختلفی تولید می‌شوند؛ اما در حالت کلی این نوع ماشین‌های جوجه کشی ظرفیتی بیش از 150 تخم را ندارند. به سبب ظرفیت نسبتاً کم در مقایسه با دستگاه‌های جوجه کشی صنعتی، اندازه کوچکی نیز دارند. یک دستگاه جوجه کشی کوچک هم وزن سبک‌تری دارد، هم این که به راحتی قابل جابجا شدن است.

نکات مهم در خرید دستگاه جوجه کشی:

اگر قصد خرید دستگاه جوجه کشی دارید، باید برخی نکات و موارد را در نظر بگیرید. این نکات و موارد کمک می‌کنند تا بتوانید انتخاب درست و به جایی هنگام خرید داشته باشید.

برای خرید بهترین دستگاه جوجه کشی (صنعتی و خانگی) حتماً به این موارد توجه نمایید:

 • ظرفیت و گنجایش دستگاه
 • برند تولید کننده
 • جنس بدنه
 • قدرت موتور
 • تغذیه و سوخت مصرفی
 • حجم و اندازه دستگاه
 • سنسورهای هوشمند تعبیه شده
 • متریال استفاده شده برای ساخت آن

ممنون که تا انتها با این مقاله همراه ما بودید. همان طور که ملاحظه کردید، دستگاه‌های جوجه کشی به 2 نوع صنعتی و خانگی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این انواع دارای کارکرد و برخی خصوصیات خاص هستند. در بخش‌های مختلف این مقاله، هر کدام از این دستگاه‌ها را خدمتتان معرفی کردیم، و هم به تفاوت‌هایی که با هم دارند، پرداختیم. امیدواریم که اطلاعات ارائه شده، برای شما عزیزان مفید بوده باشند.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3096

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins