بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

معرفی رشدانا پلتفرم توانمندسازی منابع انسانی


آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که معتقدید مهارت کافی برای اشتغال در دانشگاه را نیاموخته‎ و مدرک دانشگاهی‌‎تان به هیچ عنوان برای فعالیت در شغل دلخواه‌تان مناسب نیست؟

آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که معتقدید مهارت کافی برای اشتغال در دانشگاه را نیاموخته‎ و مدرک دانشگاهی‌‎تان به هیچ عنوان برای فعالیت در شغل دلخواه‌تان مناسب نیست؟

آیا مدت‌ها است با این سؤال که "چطور و کجا مشغول به کار بشم؟" به دنبال یک کار خوب می‌گردید؟ حق با شما است و این موضوع امروزه تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه افراد شده است.

اما برای دستیابی به شغلی که در راستای علائق و استعدادهای‎تان باشد، گاهی اوقات لازم است که در یک بستر مهارت‌آموزی مناسب، مسیر رشد و اشتغال خود را بگذارنید. بستری که علیرغم آموزش مباحث عمومی و تخصصی شغل موردنظر، با واگذاری پروژه‌های مختلف، توانایی شما را به چالش بکشد و در این مسیر، یک کوچ حرفه‌ای را نیز برای رشد همه‌جانبه و هر چه سریع‌تر، در کنارتان قرار دهد و در نهایت قابلیت معرفی شما به کسب و کارهای معتبر را داشته باشد.

مهم نیست که در کدام شهر زندگی می‌کنید و یا در کدام رشته، تحصیل کرده‌اید؛ رشدانا ، پلتفرم توانمندسازی نیروی انسانی و بستری مناسب برای مهارت آموزی، شاغل شدن و کسب درآمد است.

 

توانمندسازی منابع انسانی

معرفی رشدانا در یک نگاه

رشدانا، پلتفرم توانمندسازی منابع انسانی است که در سال‌های اخیر ضمن کشف خلأهای موجود در بازار کار دیجیتال، توانسته گام‌های مثبتی در اتصال میان کارجویان و صاحبان کسب و کارهای مختلف، بردارد. هدف اصلی رشدانا، بهبود فضای کسب و کار‌های کشور در حوزه فناوری دیجیتال و همچنین رشد و توسعه سرمایه‌های انسانی می‌باشد که در ادامه، راجع به این دو موضوع بیشتر خواهیم گفت.

ایده اولیه راه‌اندازی رشدانا زمانی شکل گرفت که به ناکارآمدی سیستم آموزش آکادمیک کشور پی بردیم؛ در حالی‌که، بازار کار واقعی به ویژه در حوزه مشاغل دیجیتال، به شدت نیازمند افراد دارای مهارت و متخصص می‌‎باشد.

به عبارت دیگر، آموزش‎ در دانشگاه‌ها و مدارس کشور به شیوه‎ای است که فارغ التحصیلان دوره‌های مختلف دانشگاهی پس از گذراندن تحصیلات، علی‌رغم نیاز شدید بازار کار، نمی‌توانند در شغل دلخواه خود استخدام شوند. دلیل تکرار چنین اتفاق ناخوشایندی، عدم کسب مهارت کافی در دوران تحصیل افراد است. چرا که آموزش‌ها به هیچ عنوان تناسبی با نیاز بازار کار نداشته و افراد را جهت اشتغال، ورزیده نمی‌کنند.

این پلتفرم در حالی شکل گرفته است که شرکت‌ها و سازمان‌های بسیار زیادی برای استخدام نیروی انسانی توانمند اعلام آمادگی می‌‌کنند اما اکثر فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی، در مصاحبه‌های شغلی آن‎ها پذیرفته نمی‌شوند. از این‌رو، ما در رشدانا برای توانمندسازی افراد جویای کار تلاش نموده؛ پس از مهارت آموزی به این افراد، آن‏ها را هوشمندانه وارد بازار کار کرده و به صاحبان کسب و کارهای مختلف معرفی می‌کنیم.

بنابر آنچه گفتیم، مخاطبان رشدانا شامل گروه‌های زیر می‌باشند:

 • افرادی که نیازمند توانمندشدن در مهارت‎های ضروری مشاغل دیجیتال هستند تا از این طریق در جایگاه شغلی و شرکت دلخواه خود استخدام شوند.
 • شرکت‌هایی که به دنبال استخدام نیروی انسانی متبحر، توانمند و متخصص هستند.
 • سازمان‌هایی که قصد دارند ضمن آموزش‏ مهارت‌های سخت، مهارت‌های نرم را به نیروی انسانی فعلی خود بیاموزند.
 • مدرسین و صاحبان تجربه در مشاغل آنلاین که قصد دارند مباحث تخصصی حوزه دیجیتال را به افراد و شرکت‌ها آموزش دهند.

رشدانا با توجه به اهداف و چشم اندازهای ترسیم شده و جهت تحقق رسالت اجتماعی‌اش، فعالیت‌های حرفه‌ای خود را توسط بخش‌های زیر به انجام می‌رساند.

کالج رشدآموزی

همانطور که اشاره کردیم، برای رسیدن به اهداف شغلی خود باید ابتدا دانش و مهارت‌‏های لازم را کسب کنید و سپس وارد بازر کار شوید. از این رو، کالج رشدآموزی رشدانا، مکانی است که مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در مشاغل آنلاین را به شما می‌آموزد.

پس از ورود به کالج و البته ارزیابی توسط تیم توانمندسازی، وارد دوره رشدآموزی خواهید شد. دوره رشدآموزی، شامل 2 ترم می‌باشد. در ترم اول مهارت‌های سطح جنرال به رشدآموزان، آموزش داده می‌شود و ترم دوم نیز شامل مسیر رشدهای شغلی - مهارتی است که در ادامه به طور کامل به آن می‌پردازیم.

و اما ترم 1 رشدآموزی

در ترم 1 برنامه توانمندسازی که مقدمه‌ای برای ورود به ترم 2 یا همان مسیر رشد می‌باشد، دو سبک مختلف از مهارت‌های مورد نیاز برای ورود به بازار کار مشاغل دیجیتال، به رشدآموزان آموزش داده می‌شود. این آموزش‌ها در دو حوزه مهارت‌های مرتبط با کسب و کارهای دیجیتال مانند برنامه نویسی، سئو، دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوا و مهارت‌های مربوط به رفتار سازمانی همچون خودشناسی، رزومه نویسی، ارتباط مؤثر و سایر مهارت‌های نرم، ارائه می‌شود.

در طول این دوره که مدت زمان تقریبی آن یک ماه می‌باشد، علاوه بر حضور اساتید متخصص در حوزه کسب و کارهای آنلاین، منتورهای رشدانا که رشدیبان نامیده می‌شوند، در انجام پروژه‌ها و تسهیل امور آموزشی و مسیر یادگیری، در کنار رشدآموزان هستند.

یکی از برجسته‌ترین مزیت‌های شرکت در ترم یک برنامه توانمندسازی، یادگیری و رویارویی با چالش‌های کار تیمی است. چرا که رشدآموزان در قالب گروه‌های چند نفره و با همراهی منتورها، پروژه‌های واقعی کسب و کار همچون راه‌اندازی وب سایت را درون یک تیم فرا می‌گیرند و این خود مقد‌مه‌ای ارزشمند برای انجام  کار تیمی در کمپانی‌های بزرگ می‌باشد.

آخرین جلسه این ترم نیز به بیان نتیجه ارزیابی فردی رشدآموزان در طول دوره و راهنمایی جهت ورود به مناسب‌ترین مسیر رشد، اختصاص دارد.

مسیر رشد، آغاز یادگیری مهارت‌های تخصصی کسب و کارهای دیجیتال

مسیر رشد در واقع همان ترم دوم برنامه توانمندسازی است که کمی قبل به آن اشاره کردیم. البته افراد به صورت آزاد، بدون آن که در ترم یک حضور داشته باشند، می‌توانند در این دوره‌ها ثبت نام کنند. اجازه دهید پیش از توضیح آنچه در ترم 2 رشدآموزی می‌گذرد، کمی بیشتر راجع به مسیر رشد شغلی صحبت کنیم.

 

مسیر رشد

مسیر شغلی یا مسیر رشد شغلی (Career Path) چیست؟

مسیر رشد شغلی، مسیری است که در طول آن، هر یک از نیروهای انسانی شاغل در سازمان‎ها و شرکت‎ها می‎توانند جایگاه و سمت شغلی خود را ارتقاء دهند. در حقیقت، مسیر رشد به فرد کمک می‎کند تا نسبت به همکاران خود رشد بیشتری داشته باشد و به اهداف حرفه‎ای خود نیز دست یابد.

 بنابراین، در ترم دوم برنامه توانمندسازی، مسیر یادگیری جنبه تخصصی خواهد داشت. به این معنی که رشدآموزان پس از یادگیری مهارت‌های عمومی و با کمک تیم توانمندسازی، علاقه و استعداد خود را در یکی از شاخه‌های کسب و کارهای آنلاین، کشف می‌کنند و به یکی از مسیرهای رشد شغلی زیر هدایت می‌شوند:

 • طراحی سایت (Web Design)
 • وبمستر و راهبر سایت (Webmaster)
 • دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing)
 • طراح رابط رابط کاربری UI و گرافیک دیجیتال (UI Design)
 • طراح تجربه کاربری UX (UX Design)
 • ادمین حرفه‌ای اینستاگرام و مدیر شبکه‌های اجتماعی (Instagram & Social Media Admin)
 • سئو و بهینه سازی سایت (SEO)
 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • برنامه نویسی فرانت اند (Front-End)
 • برنامه نویسی بک اند (Back-End)
 • مدیر محصول (Product Manager)
 • کارشناس منابع انسانی (Human Resource Specialist)
 • مهارت‌های نرم (Soft Skills Expert)

مسیرهای رشد شغلی - مهارتی ذکر شده، زمینه اشتغال رشدآموزان را در مشاغلی همچون دیجیتال مارکتینگ، طراح وب، تولید محتوا، بازاریاب محتوا، متخصص سئو، طراح رابط کاربری، موشن گرافیست و ... فراهم می‌آورند. در طول مسیر رشد که حدود 3 تا 4 ماه زمان می‎برد، برای هر یک از رشدآموزان یک منتور اختصاصی درنظر گرفته شده تا آن‎ها را در رشد سریع‌تر و بهتر یاری کند.

رشدآموز موظف است ضمن گذراندن مسیر رشد موردنظر، پروژه‌های اعلام شده توسط اساتید هر یک از کارگاه‌ها را تکمیل نموده و منتور خود را از فرآیند انجام پروژه مطلع نماید. در انتهای دوره، با ارزیابی‌های صورت گرفته از روند فعالیت رشدآموز، تیم توانمندسازی تشخیص می‌دهند که آیا این فرد از آمادگی لازم برای معرفی به کسب و کارها برخوردار است یا نه. اینجا همان نقطه‌ای است که رسالت رشدانا، محقق شده و کارجویان توانمند شده را در کمتر از 6 ماه به کارفرمایی شایسته و مورد اعتماد معرفی می‌کند.

هدف از طراحی مسیر رشد شغلی –  مهارتی چیست؟  

ممکن است در رابطه با مسیر رشد و علت طراحی آن، کمی دچار ابهام شده باشید. بهتر است بدانید متخصصان منابع انسانی و صاحبان شناخته شده کسب و کارهای دیجیتال بر این باورند که متخصص شدن در هر یک از حوزه‌های کسب و کارهای آنلاین، نیازمند یادگیری مجموعه‌ای از مهارت‌های دقیق و متناسب با نیاز بازار است.

هرچند طراحی هر یک از مسیرهای شغلی و آموزش‌های مرتبط با آن، بسیار زمان بر است اما تجربه ما در رشدانا اثبات کرده که خروجی چنین مسیرهایی، عرضه متخصصین ماهر و کاربلد به سازمان‌ها و کسب و کارهای گوناگون است.

مزیت دوره‌های آموزشی رشدانا نسبت به سایر دوره‌های آموزشی موجود، موارد زیر می‌باشد:

 • ارائه 0 تا 100 مباحث تخصصی سئو به صورت تئوری و عملی مناسب برای افراد مبتدی و حتی حرفه‌ای
 • ارائه خدمات منتورینگ و پشتیانی منتور در صورت بروز هرگونه سؤال، مشکل و ابهام
 • امکان اشتغال به محض اتمام مسیر آموزش
 • برگزاری دوره به صورت حضوری و آنلاین
 • امکان ارتباط و مطرح نمودن سئوالات با مدرسین در طول دوره
 • امکان ارتباط و تبادل اطلاعات با سایر رشدآموزان در طول دوره
 • اعطای مدرک معتبر
 • پشتیبانی آنلاین
 • دریافت مشاوره رایگان

تیم توانمندسازی منابع انسانی

مسئولیت اصلی تیم توانمندسازی، ارزیابی مستمر سطح کیفی و هدایت افرادی است که وارد پلتفرم رشدانا شده و مشغول به مهارت آموزی شده‌اند. به عبارت دیگر، این تیم موظف به پرورش رشدآموزان طی یک فرآیند تجربه محور و همچنین آموزشی است تا آن‏ها به سطح کیفی مطلوبی از لحاظ مهارتی دست یافته و آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را بدست آورند. سپس از این طریق، علاوه بر کمک به اشتغال رشدآموزان، می‎توان به کسب و کارها و سازمان‌های مختلف نیز کمک کرد.

مرکز مشاوره شغلی و منابع انسانی رشدانا

یکی از بزرگترین دغدغه‌های رشدانا، توسعه فردی و شغلی افرادی است که به دنبال یافتن مسیری متناسب با خواسته‌ها و استعدادهایشان هستند. از این رو، با هدف کمک به رشد همه جانبه افراد، مرکز مشاوره رشدانا نیز فعالیت خود را آغاز نمود.

 

مرکز مشاوره شغلی

در واقع تیم مشاوره رشدانا در تلاش است تا به نیازهای مختلف افراد شاغل، جویای کار و سازمان‌ها پاسخ دهد. مشاوران متخصص ما علاوه بر پاسخ به نگرانی‌ها و پرسش‌های افراد شاغل و یا کسانی که به دنبال شغل مطلوب خود هستند، به سازمان‌ها نیز جهت تأمین منابع انسانی و رفع چالش‌هایی که در این مسیر پیش رویشان می‌باشد کمک می‌کنند.

تیم مشاوران علیرغم تلاش جهت دستیابی افراد به توسعه فردی و شغلی، در کنار سازمان‌ها و صاحبان کسب و کاری است که با چالش‌های متعددی در رابطه با منابع انسانی خود مواجه‌اند. از این رو، هدف نهایی این تیم، افزایش کیفیت عملکرد سازمان‌ها و کمک به پیشرفت کسب و کارها می‌باشد.

مدیران سازمان‌ها با بهره‌گیری از مشاوره‌های تخصصی این تیم می‌توانند ضمن جلوگیری از آزمون و خطاهای متعدد جهت استخدام و نگهداری نیروی انسانی کارآمد، برند و سازمان خود را نیز ارتقاء دهند.

اشخاص جویای کار و همچنین افراد شاغلی که از شغل فعلی خود ناراضی هستند، با استفاده از امکانات واحد مشاوره و گفتگو با متخصصان این واحد می‎توانند وضعیت فعلی خود را به طرز چشمگیری بهبود بخشیده و با کسب ویژگی‌های لازم برای یک شخصیت حرفه‌ای، چالش‌های مسیر شغلی خود را به آسانی پشت سر بگذارند.

سامانه اشتغال هوشمند رشدانا

 این سامانه جهت ثبت درخواست اشتغال به کار از سوی کارجویان و همینطور ثبت درخواست استخدام نیروی انسانی از سمت کارفرمایان، طراحی شده است. به این صورت، رشدانا نه تنها به افراد کارجو در یافتن فرصت‌های شغلی مناسب کمک خواهد کرد، بلکه کارفرمایانی که به دنبال جذب نیروی انسانی توانمند و آموزش دیده هستند را نیز یاری می‌کند.

اگر در دسته کارجویان قرار دارید، کافی است رزومه خود را که شامل مهارت‌ها، تحصیلات، سوابق کاری، مهارت‌های نرم و دوره‌های گذرانده شده می‌باشد را در این سامانه ثبت نمایید تا به سرعت با شرکت‌ها و کارفرماهایی که به دنبال افراد مهارت آموخته‌ای مانند شما هستند، وارد ارتباط شوید.

مزیت دیگر سامانه اشتغال هوشمند این است که کارفرماها نیز با استفاده از سیستم هوشمند این سامانه می‎توانند به راحتی فرد مناسب جهت استخدام در شرکت خود را یافته و پس از تکمیل فرم مربوطه در سامانه، تقاضای ارتباط با شخص موردنظر خود را ثبت کنند.

برای ارتباط با رشدانا و هریک از بخش‎های پنجگانه تخصصی آن، کافی است در هر ساعت از شبانه روز، به آدرس www.Roshdana.com مراجعه نموده و سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 5530

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins

روز فرهنگ عمومی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/08/11

بازدید: 359

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع فرهنگ عمومی معرفی شدند.

مدرس

@ins