بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

کمپرسور باد چیست؟ راهنمای انتخاب بهترین کمپرسور باد


پمپ باد، کمپرسور هوا، پمپ هوا از نام‌های آشنائی است که در دنیای فناوری امروز بسیار به گوش می‌رسد. اما تمام این نام‌ها اسامی دیگر کمپرسور باد هستند.

پمپ باد، کمپرسور هوا، پمپ هوا از نام‌های آشنائی است که در دنیای فناوری امروز بسیار به گوش می‌رسد. اما تمام این نام‌ها اسامی دیگر کمپرسور باد هستند. در این مقاله قصد داریم بیش‌تر با این وسیله‌ی کاربردی آشنا شویم پس با ما همره باشید.

کمپرسور بادکمپرسور باد چیست؟

قبل از این که به سراغ کمپرسور باد برویم بهتر است سیستم پنوماتیک را بشناسیم. سیستم پنوماتیک برای انجام کار از هوای فشرده بهره می‌گیرد. سیستم پنوماتیک هوا را جذب می‌نماید و وارد مدار می‌کند تا بتواند انرژی مورد نیاز را فراهم نماید. با توجه به این توضیح متوجه اهمیت و ضرورت این سیستم خواهیم شد. اما سیستم‌های پنوماتیکی در دنیای امروز انسان دارای چه نقشی هستند؟

زمانی که به دندان پزشکی می‌روید برای جرم‌گیری دندان از دریل‌های مخصوصی استفاده می‌شود. این دریل‌ها برای کار خود از نیروی پنوماتیکی استفاده می‌کنند. یخچال منازل، کارخانه‌ها، صنایع تولیدی بزرگ و کوچک از این سیستم برخوردار هستند. با این توضیحات می‌توان به راحتی نقش کمپرسور باد را یافت. در واقع آن وسیله‌ای که وظیفه‌ی فشرده‌سازی هوا را دارد کمپرسور باد است. می‌توان این گونه گفت در سیستم‌های پنوماتیک نقش اصلی را کمپرسور باد ایفا می‌کند.

این دستگاه هوای اطراف را به داخل خود جذب می‌کند و این هوا را در داخل مخزنش فشرده می‌نماید. از این هوای فشرده در صنایع مختلف و مشاغل متعدد که به فشار باد نیاز دارند استفاده می‌شود.

انواع کمپرسور باد

کمپرسور باد یا پمپ باد در انواع مختلفی ساخته می‌شود و به بازار عرضه می‌گردد. کمپرسور باد دارای 4 نوع مختلف است.

 • کمپرسورهای سیلندری یا کوبه‌ای: این کمپرسور از نوع روغنی است. صدا و لرزش زیادی را در حین انجام کار تولید می‌کند. حجم مخزن این نوع از کمپرسورها 24،50،80،100 لیتر است.
 • کمپرسورهای پیستونی یا تسمه‌ای: این نوع از کمپرسورها نیز روغنی هستند و دارای صدای فراوانی هستند. کمپرسور پیستونی را می‌توان در ردیف کمپرسورهای صنعتی قرار داد. حداقل حجم مخزن این کمپرسورها 150 لیتر است. بهترین مکانی که می‌توان از آن‌ها استفاده نمود کارگاه‌ها و کارخانه‌ها است زیرا تولید صدای بالایی دارند و برای منازل و مکان‌هایی که نیازمند سکوت هستند مناسب نیستند.
 • کمپرسور باد یخچالی: این کمپرسورها هم نیاز به روغن دارند و هر 6 ماه باید روغن آن‌ها عوض شود. کمپرسورهای یخچالی فاقد صدا هستند و حجم مخزن آن ها از 10 لیتر تا 400 لیتر متغیر است. با توجه به قدرت موتوری که این کمپرسورها دارند حجم مخزن آن‌ها نیز تغییر می‌یابد. می توان این گونه دسته‌بندی کرد که حجم مخزنی 10 تا 30 لیتر برای مصارف خانگی، 30 تا 100 لیتر برای مصارف نیمه صنعتی و 100 تا 400 لیتر در زمره ی مصارف صنعتی قرار دارد. این نوع کمپرسورها به خاطر این که تولید صدا ندارند مورد مناسبی برای استفاده در مناطق مسکونی و بیمارستان‌ها هستند. قدرت این مدل کمپرسور با سایر مدل‌ها کاما برابر است
 • کمپرسورهای باد خشک یا Oil Free: جدیدترین و به روزترین نوع کمپرسورهای ارائه شده به بازار کمپرسورهای Oil Free هستند. این مدل کمپرسور نیازی به روغن ندارد و بسیار کم صدا هستند. به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های جدید و آلیاژهای مختلف در ساخت آن، محبوبیت خاصی در میان مخاطبان دارد. جنس درجه 1 این محصولات طول عمر بالائی دارند. کمپرسور Oil Free نیاز به شرایط نگهداری ویژه ای ندارد و نسبت به دیگر مدل‌ها قیمت بالاتری دارد.

بهترین کمپرسور باد

بهترین برند کمپرسور باد

تا پیش از تحریم‌های اقتصادی و تجاری محصولات خوبی از ایتالیا وارد کشور می‌شد. اما با وجود این تحریم‌ها جنس وارداتی مناسب و با کیفیتی امروزه وارد کشور نمی‌شود. ایران پمپ(iranpump.com) یکی از بهترین شرکت‌های تولید کننده‌ی پمپ باد است که به شکل کاملاً تخصصی اقدام به تولید انواع کمپرسورهای بدون صدا وبدون روغن می‌کند.

محصولات این شرکت 1 سال ضمانت دارند و با توجه به نیاز و سلیقه‌ی مشتری تولید و عرضه خواهند شد. ایران پمپ یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع کمپرسور باد در ایران است. از ویژگی‌های متمایز کننده‌ی پمپ بادهای تولیدی در شرکت ایران پمپ، نسبت به سایر شرکت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان جداسازی موتور از مخزن
 • امکان سفارشی بودن رنگ مخزن کمپرسور
 • امکان استفاده از قطعات سفارشی
 • امکان تغییر فشار باد کمپرسور با توجه به درخواست مشتریان
 • امکان طراحی و تولید کمپرسور باد اختصاصی

روغن مورد استفاده در کمپرسور باد

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم 3 نوع از کمپرسورها، روغنی هستند و به وسیله‌ی روغن کار می‌کنند. اما این که برای این پمپ بادها از چه روغنی استفاده کنیم از موارد بسیار پر اهمیتی است که باید به آن توجه ویژه شود.

 • کمپرسورهای یخچالی: بهترین روغن برای این کمپرسورها روغن برودتی است. برای این کمپرسورها، هیچ روغن دیگری مناسب نیست. به سبب ویسکوزیته و غلظت متفاوتی که دارند باید فقط روغن برودتی برای آن‌ها استفاده شود.
 • کمپرسورهای سیلندری و تسمه‌ای: بهترین روغن برای این دو نوع کمپرسور روغن وی دی ال 68(vdl68) است. در صورتی که این روغن در دسترس نبود می‌توان از روغن 40 هیدرولیک استفاده کرد. این کمپرسورها بر روی سیلندر خود یک نمایشگرمیزان روغن دارند که میزان روغن داخل سیلندر را مشخص می‌کند. برای تعویض روغن ابتدا روغن آن را باید خالی کرد و روغن تازه را درون محفظه مشخص ریخت. زمانی که میزان روغن داخل مخزن، طبق نمایشگر کمی بالاتر از حد وسط آن باشد روغن موتور کامل است.

مهمترین قطعات کمپرسور باد

مهم ترین قطعات ساخت کمپرسور باد

در این قسمت از مطلب قصد داریم با مهم‌ترین قطعاتی که لازمه‌ی ساخت یک کمپرسور باد است آشنا شویم. در هنگام ساختن کمپرسور باد و یا خرید پمپ باد این قطعات لزوماً باید در دستگاه تعبیه شده باشند:

 • کلید اتومات: این  کلید وظیفه‌ی قطع  و وصل برق دستگاه را برعهده دارد.
 • گیج: از طریق گیج می‌توان فشار داخلی مخزن را بررسی کرد. گیج نشان دهنده‌ی فشار درون مخزن است.
 • شیر یک طرفه: از شیر یک طرفه برای این که هوا از موتور به داخل مخزن برود و از مخزن به موتور بازگشت پیدا نکند استفاده می‌شود.
 • سوپاپ اطمینان: سوپاپ اطمینان قطعه‌ای مکانیکی است. در صورتی که به هر دلیلی کلید قطع کن، عمل نکند، سوپاپ اطمینان وظیفه دارد که اگر هوای مخزن از حد معین افزایش یافت، هوای اضافی داخل مخزن را خارج نماید. عملکرد سوپاپ اطمینان موجب می‌شود که به موتور فشار وارد نشود.
 • شیر خروجی باد: از طریق باز و بسته نمودن شیر خروجی هوای مخزن خارج می‌شود.

چه نوع کمپرسور بادی را خریداری کنیم؟

پیش از اقدام به تهیه ی کمپرسور باد باید به بررسی چند مورد پرداخت که در هنگام خرید، فاکتورهای بسیار مهمی هستند.

 • ابتدا باید در نظر گرفت که پمپ باد را برای چه مصرفی می‌خواهیم.
 • مکانی که قرار است کمپرسور در آن فعالیت کند نیاز به آرامش دارد یا این که کمپرسورهای صدا دار هم می‌توانند در آن به فعالیت بپردازند.
 • روغنی بودن یا نبودن دستگاه باید ارزیابی شود زیرا برای مشاغلی همچون پزشکی کمپرسور روغنی برای بهداشت محیط مناسب نیست.
 • برق مصرفی را باید در نظر گرفت.(3 فاز یا تکفاز)
 • حجم مخزن باید بتواند، پاسخگوی کار مشتریان باشد. پس حجم مخزن هم یکی از فاکتورهای خرید به حساب می‌آید.
 • شرایط آب و هوایی باید سنجیده شود. پمپ باد روغنی برای مناطق سردسیری مناسب نیست زیرا روغن سفت خواهد شد و سفت شدن روغن در کارائی دستگاه خلل ایجاد می‌کند.
 • دبی خروجی هوا باید مورد توجه قرار گیرد.
 • ثابت یا پرتابل بودن دستگاه بسیار مهم است.

مواردی که ذکر شد از فاکتورهای مهمی هستند که در هنگام خرید باید مد نظر داشت. اگر با این اطلاعات آشنائی ندارید می‌توانید با مشاوران و متخصصان مجرب و کارآمد ایران پمپ تماس حاصل نمائید. این مشاوران بهترین راهنمایان در زمینه‌ی خرید کمپرسور باد مناسب به شما هستند.

منبع: iranpump.com

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3142

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins