بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

فیزیوتراپی چگونه در پروسه درمان به افراد کمک می‌کند؟


وقتی که فردی دچار آسیب دیدگی، بیماری و یا ناتوانی جسمی می‌شود درمان فیزیوتراپی به او کمک می‌کند تا حرکات و عملکرد طبیعی بدنش را دوباره بازیابی کند همچنین فیزیوتراپی به او کمک می‌کند تا خطر آسیب دیدگی یا تشدید بیماری در آینده کاهش پیدا کند.

وقتی که فردی دچار آسیب دیدگی، بیماری و یا ناتوانی جسمی می‌شود درمان فیزیوتراپی به او کمک می‌کند تا حرکات و عملکرد طبیعی بدنش را دوباره بازیابی کند همچنین فیزیوتراپی به او کمک می‌کند تا خطر آسیب دیدگی یا تشدید بیماری در آینده کاهش پیدا کند. فیزیوتراپیست یا درمانگر فیزیکی به بیماران کمک می‌کند تا آنها بتوانند درد، تعادل و تحرک عملکردهای حرکتی خودشان را مدیریت کنند.

افراد در برخی از مقاطع زندگی خودشان ممکن است با یک فیزیوتراپیست، کار کرده باشند. ممکن است بعد از یک سانحه رانندگی، جراحی و یا حتی به علت کمردرد به یک  متخصص فیزیوتراپی و کاردرمانی مراجعه کرده باشند. آنها بدون استثناء با همه بیماران، با هر شرایط پزشکی  و محدودیتی که دارند، کار می‌کنند.

فیزیوتراپیست چه کاری انجام می‌دهد؟

یک فیزیوتراپیست با بیماران از طریق برنامه‌های شخصی‌سازی شده که مخصوص آنها طراحی شده است کار می‌کند تا بتواند توانایی‌ها و عملکردهای حرکتی آنها را تا جای ممکن بازیابی کند آنها آموزش می‌بینند تا بتوانند به بیماران در تمام مراحل زندگی از نوزادی تا سنین پیری و همینطور که به کسانی که به علت آسیب دیدگی توانایی حرکتی شان تحت تأثیر قرار گرفته است کمک کنند:

 • بیماری
 • مشکلات سلامتی
 • آسیب دیدگی
 • عوامل محیطی
 • پیری
 • اختلالات
 • مشکلات وزن

فیزیوتراپیستها با استفاده از روشهای مختلفی به این هدف خود دست پیدا می‌کنند:

 • از بیمار می‌خواهند ورزشهای خاصی را انجام دهد
 • ماساژ عضلات
 • استفاده از دستگاهها تحریک عضلانی
 • جا انداختن مفاصل
 • آموزش فعالیتهای سبک زندگی راه رفتن و حالت بدنی و...
 • کشش عضلات

آنها تمام بدن شما را در نظر می‌گیرند و فقط به یک بخش از سلامت فیزیکی شما نمی‌پردازند. بلکه آنها شرایط احساسی و روانشناختی و همینطور مسائل اجتماعی شما را در نظر می‌گیرند آنها در همه مراحل مراقبتهای سلامتی شما کار می‌کنند که شامل جلوگیری، آموزش، مداخله وتغییر، توانبخشی و درمان می‌شود.

هدف فیزیوتراپیست بهبود کیفیت زندگی شماست.

فیزیوتراپیست چه مشکلاتی را می‌تواند درمان کند؟

فیزیوتراپیستها بر روی جلوگیری و توانبخشی کار می‌کنند. درمان می‌تواند برای مشکلاتی که ناشی از آسیب دیدگی بیماری و ناتوانی است انجام شود. در اینجا مثال‌هایی آورده شده است:

 • گردن درد و کمردرد که ناشی از مشکلاتی در عضلات و بافت اسکلتی بدن باشد
 • مشکلاتی در استخوانها مفاصل ماهیچه‌ها و رباطها از جمله شامل آرتروز و تأثیرات بعد از قطع عضو می‌شود.
 • مشکلات ریوی مثل آسم
 • ناتوانی که ناشی از مشکلات قلبی است
 • موارد مربوط به فلج، مشکلات مربوط به لگن مثل مشکلات مثانه و روده که در ارتباط با زایمان پیش آمده است.
 • از دست دادن تحرک به علت تراما، آسیب به مغز یا ستون فقرات که ناشی از بیماری‌هایی مثل پارکینسون و ام اس هستند.
 • خستگی مفرط درد ورم سفتی و از دست دادن قدرت عضلانی برای مثال در طی درمان سرطان یا مراقبت تسکینی

چه انتظاری می‌توانم از درمان فیزیوتراپی داشته باشم؟

جلسه فیزیوتراپی مربوط به مشکل خاص شماست و نیازهای شخص شما را برطرف می‌کند. به طور کلی اتفاقات زیر برای شما می‌افتد:

 • فیزیوتراپیست در مورد سابقه پزشکی شما اطلاعات کاملی به دست می‌آورد.
 • فیزیوتراپیست شرایط شما را بررسی و تشخیص می‌دهد.
 • شما برنامه درمانی که اهداف خاص شما را دنبال می‌کند را به دست می‌آورید.
 • یک برنامه ورزشی و دستگاه‌های کمکی مورد نیاز برای شما تجویز می‌شود.

دلایلی که باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنم:

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود شما به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید. گاهی اوقات پزشک شما به این منظور که آسیب دیدگی و شرایط خاص شما را درمان کند شما را به فیزیوتراپیست ارجاع می‌دهد. در مواقع دیگر ممکن است شما خودتان اقدام کرده باشید و درمان فیزیوتراپی را شروع کنید.

برخی از شایعترین دلایلی که مردم به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنند شامل موارد زیر می‌شود:

 • بیماری: بعد از بیماری طولانی یا بعد از بیماری که روی تعادل تحرک یا مهارتهای حرکتی شما تأثیر گذاشته باشد.
 • مشکلات مزمن سلامتی: برخی مشکلات مزمن برای سلامتی مثل دیابت که بر روی تحرک و تعادل شما تأثیر بگذارد.
 • پس از جراحی: بعد از جراحی بلند شدن و حرکت کردن نقش مهمی در روند بهبودی شما دارد. اگر بخشی از بدن شما مثل دستها، پاها ،کمر ،تحت تأثیر قرار گیرند فیزیوتراپی به بیمار کمک میکند که دوباره بتواند از آن بخش از بدن استفاده کند یا آسیب دیدگی را جبران کند.
 • آسیب دیدگی‌ها که باعث می‌شود بیمار با درد زیاد یا ناتوانی هنگام حرکت مواجه شود اغلب از طریق فیزیوتراپی درمان می‌شوند.
 • پیری : همانطور که افراد پیر می‌شوند تغییراتی در بدنشان احساس می‌کنند که روی حرکت و عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد. فیزیوتراپی به آنها کمک می‌کند برخی از عملکردها را به دست آورند یا به آنها آموزش می‌دهد چگونه با آن کنار بیایند.
 • بحران عمده سلامتی مثلاً حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب مغزی تروماتیک و سایر بحرانهای سلامتی می‌تواند فرد را در عملکرد روزانه با مشکلات زیادی مواجه کند فیزیوتراپی به این افراد کمک می‌کند تا بخشی یا تمام عملکردهایشان را به دست آورند.
 • بهبود عملکرد بدن. ورزشکاران یا حتی بیمارانی که می‌خواهند عملکرد بهتری در تناسب اندام خود داشته باشند می‌توانند به فیزیوتراپیست مراجعه کنند تا استراتژیهایی برای به حداکثر رساندن توانایی‌های بدنی خود هنگام اجرا دست پیدا کنند.
 • سلامت عمومی بدن:بیماران می‌توانند فیزیوتراپی را برای مواجه با اثرات پیری یا یادگیری مهارتهای برای سالم ماندن، انعطاف‌پذیری و حفظ و تقویت اندامها شروع کنند.

انواع فیزیوتراپی

براساس آنچه در مقاله « فیزیوتراپی و کاربردهای آن» که در سایت کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پرفسور بیژن فروغ  منتشر شده است، درمان در فیزیوتراپی به طور کلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود: تمرین درمانی، الکتروتراپی، مهارت‌های درمان با دست و در تمامی گروه‌های سنی که برای درمان به فیزیوتراپی نیازمندند از این سه گروه درمانی اصلی استفاده می‌شود:

فیزیوتراپی در دوران پیری

این شکل از درمان به افراد سالمند مربوط می‌شود چون فرآیند پیری را پشت سر می‌گذارند. کسانی که در حوزه فیزیوتراپی سالمندان تخصص دارند مهارتها و توانایی‌هایی دارند که می‌توانند اختلالات مربوط به پیری مثل آلزایمر و بی‌اختیاری ادرار و آرتروز و از دست دادن حرکت را درمان کنند. آنها برنامه‌های خاصی را برای تسکین درد، بازیابی تحرک و آسانتر کردن فعالیت‌های روزانه انجام می‌دهند.

فیزیوتراپی ورزشی

ورزشکاران حرفه‌ای به طور منظم با فیزیوتراپیست ها کار می‌کنند. یک درمانگر خوب می‌تواند به شما کمک کند تا بعد از تمرین سریعتر به بهبودی دست پیدا کنید، از آسیب دیدگی‌ها جلوگیری کنید و عملکرد ورزشی خود را به حداکثر برسانید. ممکن است فیزیوتراپیست به شما پیشنهاد کند برنامه‌های ورزشی کششی و تقویتی، ماساژ درمانی، یا وسایل کمک‌ حرکتی داشته باشید تا روند بهبودی خودتان را سرعت ببخشید.

فیزیوتراپیستهای ورزشی همچنین تستهایی را طراحی می‌کنند تا سطح آمادگی جسمانی شما و نواحی ضعف شما را تشخیص دهند. مثلاً آنها می‌توانند برای کسانی که دچار عدم تعادل عضلانی در قسمت ساق پا، کمردرد یا تاندونیت هستند، تمرینات ورزشی تجویز کنند تا عملکرد کلی آنها بهبود پیدا کند و خطر آسیب دیدگی کاهش یابد.

فیزیوتراپی ارتوپدی

 آیا تا به حال کمردرد و گردن درد، شکستگی، کشیدگی عضلات یا رگ به رگ شدن را تجربه کرده‌اید؟  فیزیوتراپی ارتوپدی می‌تواند در این مسائل به شما کمک کند، یک فیزیوتراپیست ماهر اختلالات اسکلتی عضلانی را که روی توانایی انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی شما تأثیر می‌گذارد، تشخیص، کنترل و درمان می‌کند. به طورکلی، درمان شامل ترکیبی از ورزشهای کششی تعادلی کرایوتراپی، ماساژ، یخ و گرما درمانی یا تکنیکهای جا انداختن ستون فقرات می‌شود. فیزیوتراپیستها همچنین می‌توانند ورزشهای خانگی و دستگاههای ارگونومیک را به شما پیشنهاد کنند باعث تسریع روند بهبودی شما می‌شود.

فیزیوتراپیستی را انتخاب کنید که در مورد مشکل شما تجربه و مهارت لازم را دارد. برخی از فیزیوتراپیستها در درمان مسائل خاص زنان، برخی دیگر در آسیبهای ورزشی تخصص دارند. بنابراین، بسیار مهم است که با ارزیابی گزینه‌های مورد نظر خود یک تصمیم‌گیری آگاهانه انجام دهید.

 فیزیوتراپی کودکان

 این شکل از درمان با هدف تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالاتی است که کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.  برخی از نمونه‌ها عبارتند از: اسپینا بیفیدا، فلج مغزی، بیماریهای عضلانی، نقایص مادرزادی، یا تأخیر در رشد هستند. کسانی که در درمان کودکان متخصص هستند تمرینات و درمان‌هایی برای کمک به آنها در نظر می‌گیرند تا قدرت و دامنه حرکتی آنها را بازیابی کنند و مهارت‌های حرکتی آنها را بهبود ببخشند و به آنها کمک کنند که یک زندگی عادی داشته باشند.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3169

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins