بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آشنایی با انواع جار شیشه ای ، بطری شیشه ای و پلاستیکی


بطری بازار تولید کننده انواع جار شیشه ای ، بطری شیشه ای و پلاستیکی با بهترین قیمت

جار شیشه ای ، ظرفی ازجنس شیشه که مطمئناً در طی روز به دفعات با آن سر و کار داریم و جزو لوازم پر مصرف در نگهداری انواع مواد غذایی علی الخصوص در آشپزخانه ها به حساب می‌آیند.
قدمت جار شیشه ای به صدها سال قبل بر می‌گردد که در طی این مدت دستخوش تغییرات بسیاری شده است تا امروزه به شکل و شمایل کنونی و با چنین محبوبیتی مورد استفاده عموم قرار بگیرد، شاید بتوان کاربردی ترین تغییر در جار شیشه ای را نحوه بستن درب آن برشمرد، چرا که در گذشته و قبل از تولید درب های مخصوص جارها، مصرف کننده‌ها از چربی حیوانات یا موم زنبور عسل برای بستن درب آن‌ها استفاده می‌کردند، تا مانع از ورود هوا و ریختن مایعات داخل جار شیشه ای بشوند، ولی امروزه با تولید درب های مخصوص برای هر نوع از جار ها، دیگر روش‌های سنتی منسوخ شده و درب هایی از جنس فلز روی یا استیل برای این منظور استفاده می‌شوند.

جار شیشه ای و انواع آن

همراه با رواج پیدا کردن استفاده از جار شیشه ای و بعدها بطری شیشه ای در زندگی روزمره، تنوع این محصولات نیز بیشتر شده و علاوه بر جنس آنها که غالباً از شیشه یا پلاستیک استفاده می‌شود، از لحاظ ظاهری نیز در اشکال، و سایزهای مختلف، تولید و به بازار عرضه شده‌اند، اگر بخواهیم چند نمونه از انواع محبوب و پرکاربرد جار شیشه‌ای را نام ببریم باید به جار شیشه ای استوانه‌ای، چهارگوش، جارهای چند وجهی و نوع گوشواره‌ای اشاره کنیم،که هرکدام از آنها نیز دارای چندین سایز مختلف از لحاظ گنجایش مواد نگهداری در داخل خود، هستند.

جار شیشه ای

کاربرد جار شیشه ای

حتماً تاکنون در آشپزخانه منزل یا محل کار خودتان با انواع مختلفی از جار شیشه ای و بطری پلاستیکی برخورد داشته‌اید که محتوی مواد غذایی مختلفی مانند: عسل، مربا، ترشیجات، خیارشور، سس، حبوبات و ... بوده‌اند.
در واقع کاربرد اصلی جار شیشه ای برای نگهداری از مواد غذایی است که اگر در مجاورت هوا قرار بگیرند فاسد می‌شوند و دیگر قابل استفاده نخواهند بود، اما، با گسترش انواع مختلف جارها و ذوق و سلیقه‌ای که تولید کننده‌های این محصول طی سالها فعالیت و طراحی برای ظاهر جار شیشه ای به خرج دادند و با رواج سبک دیزاین مینیمال در بین اقشار جامعه، بعضا به عنوان ظروف دکوری یا مصرفی مانند لیوان نیز مورد اسفاده قرار می‌گیرند که نشان از محبوبیت هرچه بیشتر جار شیشه ای در سبک زندگی عموم مردم دارد.

بطری پلاستیکی

بطری شیشه ای

بطری شیشه ای نوع دیگری از ظروف نگهداری مایعات است که کاربرد بسیار زیادی در عرصه‌های گوناگون تولید و نگهداری مایعات مورد استفاده جامعه دارد. بطری شیشه ای دارای انواع مختلفی هم از لحاظ شکل ظاهری و هم از نظر جنس بطری است که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.
معمولاً برای تولید بطری شیشه ای از جنس شیشه و پلاستیک استفاده می‌شود که از هر دوی آنها با توجه به نوع مایع مدنظر و شرایطی که برای نگهداری آن حائز اهمیت است، در صنایع مختلفی استفاده می‌شود.
استفاده از بطری شیشه ای مزیت‌های بسیاری نسبت به نوع پلاستیکی آن دارد که برای مثال می‌توان از آن جمله به قابلیت بازیافت سریعتر، از لحاظ بهداشتی مورد اعتمادتر بودن و طول عمر بیشتر مواد غذایی در داخل بطری شیشه ای اشاره کرد، البته اگر به مزیت‌های بطری شیشه ای اشاره کردیم باید به قیمت بالاتر، وزن بیشتر، امکان شکستن بطری در اثر ضربه و ... آن نیز به عنوان معایب این نوع بطری هم اشاره کنیم.
بطری شیشه ای علاوه بر تولید در سایزهای مختلف دارای دو نوع شیشه شفاف و شیشه رنگی است که غالباً از نوع رنگی آن برای تزئین و دیزاین محصولات بیشتر استفاده می‌شود.

بطری شیشه ای

بطری پلاستیکی

بطری پلاستیکی نوعی دیگر از بطری‌های نگهداری مایعات است که به واسطه هزینه کمتر، حمل آسانتر و وزن پایینتر آنها نسبت به بطری شیشه ای بیشتر مورد توجه صنایع بوده و موارد مصرفی بیشتری نیز دارد، از بطری پلاستیکی برای نگهداری انواع و اقسام مایعات مانند: نوشابه‌های گازدار، آبمیوه‌ها، آب معدنی‌ها، عرقیجات و ... استفاده می‌شود.
بطری پلاستیکی نیز همانند سایر محصولات هم خانواده خود دارای انواع مختلفی از لحاظ شکل ظاهری و سایز بطری است. مانند: بطری‌های استوانه‌ای، بطری پلاستیکی کمر باریک، بطری‌های چندوجهی، بطری‌های کتابی و ...
استفاده از بطری پلاستیکی با وجود معایب و محاسنی که دارد هموار مورد بحث بوده است، اما، تحولی که پیدایش این بطری‌ها در امر نگهداری و توزیع مایعات مصرفی عامه جامعه به وجود آورد قابل چشم‌پوشی نیست و با حذف این بطری‌ها از چرخه تولید، بسته‌بندی و توزیع صنایع، دارای هزینه بالایی خواهد بود، هرچند این موضوع که بطری پلاستیکی برای محیط زیست مضر بوده و مدت زمان بالای تجزیه آنها مشکل‌ساز است را نیز نمی‌توان بی‌اهمیت شمرد و شاید بهتر است نسبت به نوع صحیح مصرف و بازگرداندن بطری پلاستیکی به فرآیند بازیافت دوباره آن، بشتر از پیش توجه داشته باشیم.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3085

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins