بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

از مدت فرآیند داوری مجله مورد نظر خود مطلع شوید


بعد از ارسال مقاله به مجله مورد نظرتان، مقاله برای انتشار از نظر کیفی توسط تیم داوری و سردبیر مورد ارزیابی قرار می گیرد . مرحله اول پذیرش ، توسط هیات تحریریه و سردبیر انجام می شود و در صورتی که مقاله مورد پذیرش انها بود در مرحله دوم ، حداقل به دو نفر متخصص (داور) ارجاع داده می شود .

بعد از ارسال مقاله به مجله مورد نظرتان، مقاله برای انتشار از نظر کیفی توسط تیم داوری و سردبیر مورد ارزیابی قرار می گیرد . مرحله اول پذیرش ، توسط هیات تحریریه و سردبیر انجام می شود و در صورتی که مقاله مورد پذیرش انها بود در مرحله دوم ، حداقل به دو نفر متخصص (داور) ارجاع داده می شود ، در این مرحله داوران به سردبیر اعلام می کنند که آیا مقاله برای انتشار در مجله باید مورد پذیرش قرار بگیرد ، پس از اصلاح پذیرش شود و یا اینکه رد شود . در مرحله بعد سردبیر مجله با کمک بازخوردهای ارسالی توسط داوران تصمیم می گیرد که مقاله را رد یا مورد پذیرش قرار دهد.

تقریبا هر ساله سه میلیون مقاله برای انتشار به مجلات ارسال می شوند . با توجه به حجم بالای مقالات ارسال شده سردبیران مجلات به غربالگری آنها می پردازند و در مرحله بعدی آن را برای داوران ارسال می کنند . مطالعات نشان می دهد حدود 6 تا 60 درصد از مقالات ارسالی در مرحله اول توسط سردبیر پذیرش نمی شوند. اما همین بررسی اولیه نیز برای نویسنده ای که مقاله خود را برای پذیرش به مجله ای ارسال کرده زمان بر است و نویسنده خواهان این است که از مدت زمان فرآیند داوری مطلع شود.

برای دریافت آخرین‌های بلاگ و کارگاه‌های مرکز اطلاعات علمی در خبرنامه عضو شوید.

فرآیند داوری مجله، فرآیند طولانی است که اغلب محققان را کلافه می کند. تجربه فرآیند داوری شبیه به تجربه انتظاربرای یک نتیجه نامشخص است. فرآیند داوری یکی از مراحلی است که کمتر به آن در فرآیند تولید علم توجه شده است. دانش جدید ارزشمند تا مدت ها روی میز سردبیران مجلات علمی خاک می‌خورد. با استفاده از مدت زمان فرآیند داوری این موضوع به صورت شفاف دیده می شود. بر این اساس،  SciRev.org وب سایتی است که این امکان را برای محققان فراهم می کند تا تجربیات خود را در فرآیند داوری به صورت شفاف بیان کنند.

با استفاده از سایت SciRev.org محققان می‌توانند مجله مورد نظر خود را جستجو کنند و از مدت زمان فرآیند داوری آن مطلع شوند. همچنین به سردبیران کمک می کند تا عملکرد مجله خود را با دیگر مجلات مقایسه کنند. از آنجا که این وب سایت توسط محققان زیادی دیده می شود با قرار دادن آگهی رایگان علمی در آن می توان با دانشمندان در سراسر جهان ارتباط برقرار کرد.

سایت SciRev.org متعلق به Stichting SciRev است که موسسه غیر انتفاعی در هلند است. هدف این موسسه کمک به علم از راه کارآمدتر کردن فرآیند داوری است.

برای اطلاع از زمان فرآیند داوری مجله مورد نظر خود به آدرس مراجعه کنید. عنوان مجله مورد نظر خود را وارد کنید .

فرآیند داوری

در قسمت بالای صفحه می توانید نظرات کاربران در مورد مجله را ببینید و یا اینکه اگر خودتان در مورد مجله نظری دارید در این قسمت وارد کنید. برای وارد کردن نظر خود باید وارد سایت شوید.

فرآیند داوری

در صفحه مجله به اطلاعاتی مثل مدت زمان مراحل رسیدگی به داوری مقاله ، مدت زمان بررسی اولیه ، کل زمان فرآیند داوری، زمان تصمیم گیری برای عدم پذیرش در مرحله اول ، ویژگی های مراحل فرآیند داوری ، میانگین تعداد گزارش های بررسی داوران ، کیفیت گزارش داوری و سختی نظرات مربوط به داوران وجود دارد که از 0 تا 5 امتیاز دهی شده اند . امتیاز صفر یعنی خیلی بد و امتیاز پنج یعنی خیلی عالی. همچنین می توان آخرین نظر ثبت شده کاربران در مورد مجله را ملاحظه کرد. در قسمت Related journals مجلاتی که از نظر موضوعی به هم شبیه به مجله مورد نظرهستند دیده می شود .

در قسمت سمت چپ اطلاعاتی که باید توسط سردبیر مجله تکمیل شود وجود دارد . این اطلاعات شامل تعداد شماره مجله در سال ، تعداد مدارک علمی منتشر شده در سال آخر ،  تعداد مقالات دریافتی در سال آخر ، درصد مقالات پذیرفته شده ، درصد مقالاتی که سریعا رد شدند ، وضعیت دسترسی به مقالات ، آیا هزینه داوری دریافت می شود ، شاخص تاثیر دو و پنج ساله مجله و حوزه های موضوعی مجله.

فرآیند داوری

برای اینکه مجلات در حوزه موضوعی مورد نظر خود را پیدا کنید می توانید در جعبه جستجوی Search for a scientific discipline موضوع موردنظر خود را وارد کنید. در صورتی که می خواهید جستجوی بهتری داشته باشید ، روی قسمت list of all discipline  کلیک کنید تا لیست موضوعات را ببینید.

فرآیند داوری

 

 

در این قسمت روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید. به اطلاعاتی شامل میانگین زمانی که مقاله ارسال شده اولین بازخوزد رد یا تایید را توسط سردبیر دریافت می کند ، میانگین ماه هایی که مقاله زیر نظر سردبیر یا داوران است ، میانگین روزهایی که در مورد مقاله ارسالی نظر داده می شود و غیره . علاوه بر این تعداد کل نظرات در حوزه موضوعی مورد نظر در قسمت بالا دیده می شود. اطلاعات مربوط به هر ستون با کلیک قابل سرت sort  است. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید روی عنوان مجله کلیک کنید.

تبلیغات علمی رایگان

SciRev امکان قرار دادن تبلیغات علمی رایگان را برای کاربران فراهم می کند. SciRev به محققان این امکان را می دهد تا با قرار دادن تبلیغات علمی رایگان با همکاران خود در سراسر جهان ارتباط برقرار کنند. این تبلیغات شامل پنج دسته هستند : مشاغل پیشنهادی ، همکاری، داده ، مجلات و غیره. برای ثبت تبلیغات علمی خود لازم است در سایت ثبت نام کنید. سپس اطلاعات مربوط به تبلیغات خود را تکمیل کنید و شرحی در مورد آن بنویسید.

تبلیغات علمی رایگان

تبلیغات علمی رایگان

 

علاوه بر این در این سایت اطلاعاتی مثل آخرین اخبار ، مجلات آتی ، آخرین نظرات ارسالی و نظرسنجی دیده می شود.

پست های مرتبط

تبدیل ورد به پی دی اف با حفظ ساختار سلسله مراتبی

تاریخ: 1400/06/21

بازدید: 5110

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در نگارش اسناد طولانی معمولا ساختار سلسله مراتبی برای آن ایجاد می کنیم.برای حفظ ساختار سلسله مراتبی ساخته شده ورد در فایل پی دی اف لازم است چند کار انجام دهید. این پست به شما کمک می کند.

مدرس

@ins

با Google forms پرسشنامه خود را کارآمد کنید

تاریخ: 1399/06/30

بازدید: 2407

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پرسشنامه‌ و آزمون خود را با ابزار گوگل بسازید، منتشر کنید و تحلیل کنید.

مدرس

@ins

افزودن فوتر در پاورپوینت

تاریخ: 1399/12/11

بازدید: 2119

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آموزش افزودن متن در پایین صفحه پاورپوینت

مدرس

@ins

آموزش جستجوی دقیق در اسکوپوس

تاریخ: 1399/12/03

بازدید: 3686

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نحوه جستجو در پایگاه های اطلاعاتی

مدرس

@ins

از همایش‌های داخلی و خارجی مربوط به حوزه موضوعی خود مطلع شوید

تاریخ: 1398/03/26

بازدید: 8908

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

WikiCFP A Wiki For calls For Papers

مدرس

@ins

قرار دادن یک عکس در تمامی اسلایدهای پاورپوینت

تاریخ: 1400/10/04

بازدید: 710

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

اغلب در جلسات رسمی و همچنین کلاس های آموزشی از نرم افزار پاورپوینت استفاده می کنیم . ممکن است برای ارائه لازم داشته باشیم تا عکس یکسانی را در تمامی اسلایدها داشته باشیم .

مدرس

@ins

عنوان مقاله خود را استناد پذیر کنیم

تاریخ: 1398/03/07

بازدید: 1914

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نتایج تحقیقات جهانی

مدرس

@ins

تابع VLOOKUP در اکسل

تاریخ: 1400/09/14

بازدید: 509

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تابع VLOOKUP یکی از توابع اکسل است که به شما کمک می کند تا مقداری را که در اکسل به دنبال آن هستید پیدا کنید. برای مثال شما در صفحه اکسل خود داده های متفاوتی دارید و می خواهید مقدار مورد نظر یک ستون را پیدا کنید.

مدرس

@ins

درج تعداد اسلایدها در پاورپوینت

تاریخ: 1400/07/02

بازدید: 1406

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این پست یاد می گیریم چگونه شماره اسلاید و اسلایدهای باقی مانده در پاورپوینت را نشان دهیم.

مدرس

@ins

شمارش کلمات داده در اکسل و پایتون

تاریخ: 1401/02/21

بازدید: 498

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

برخی اوقات لازم است تا تعداد آیتم ها یا کلمات هر ستون را در داده بشماریم. در این پست ، سراغ یادگیری شمارش کلمات داده در اکسل و پایتون می رویم.

مدرس

@ins