بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

علت درد پا چیست و چگونه در خانه درمان می‌شود؟


قسمت‎های پایینی پاها و زانوها بیشترین فشار فعالیت‏های روزمره را تحمل می‎کنند با این وجود دردهای همیشگی در پاها امری طبیعی نیست.

قسمت‎های پایینی پاها و زانوها بیشترین فشار فعالیت‏های روزمره را تحمل می‎کنند با این وجود دردهای همیشگی در پاها امری طبیعی نیست. شدت درد یا ناراحتی در هر قسمت از ساق پا می‎تواند از یک حالت ملایم تا شدید متغیر باشد. درد پا بیشتر از همه به دلیل استفاده بیش از حد پاها و آسیب‎های جزیی رخ می‎دهد. این مشکل اغلب بعد از مدت کوتاهی از بین می‎رود. اما در برخی موارد ممکن است علت درد یک مشکل جدی باشد. اگر درد پا، شدید یا مداوم باشد باید به پزشک مراجعه شود. اگر پزشک تشخیص دهد که بیمار دچار گرفتگی عضلات پا، لخته شدن خون یا مشکلات عصبی است برای هر یک از علل بروز  پا درد، درمان‎های پزشکی متعددی وجود دارد. اگر یک بیماری زمینه‎ای مسبب درد پا باشد و به سرعت تشخیص داده و درمان شود می‎تواند از بدتر شدن درد جلوگیری کند و شرایط بیمار را در آینده بهبود بخشد.

علل شایع درد پا

برخی از شایع‎ترین دلایل درد پا، عوارض جزئی و یا موقتی هستند که با مراجعه به پزشک متخصص به طور مؤثری درمان می‎شوند. برخی از این علل شایع عبارتند از:

گرفتگی عضلات

علت اصلی درد پا، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی است. انقباض عضلات پا یا همان گرفتگی عضلات پا باعث بروز درد ناگهانی و شدید می‎شود. ماهیچه‎های منقبض اغلب باعث تشکیل یک توده قابل مشاهده و سخت در زیر پوست می‎شوند و ممکن است علائمی مثل کمی قرمزی و تورم اطراف آن ایجاد شود.

خستگی عضلانی و کم آبی ممکن است باعث گرفتگی پا به ویژه در ساق پا شود. برخی داروها از جمله دیورتیک‎ها و استاتین‎ها هم ممکن است در برخی از افراد باعث گرفتگی عضلات پا شوند.

آسیبها

درد پا اغلب می‎تواند به دلیل آسیب‎های زیر باشد:

فشار عضلانی

کشیدگی عضلانی یک آسیب شایع است و زمانی اتفاق می‎افتد که فیبرهای عضلانی به دلیل کشش بیش از حد پاره شوند. این مشکل اغلب در عضلات بزرگ‎تر مانند: همسترینگ، ساق پا یا چهار سر ران رخ دهد.

تاندونیت

درد در ناحیه انتهایی ساق پا یکی از اولین علائم هشدار دهنده التهاب تاندون آشیل (زردپی اشیل) است. این وضعیت یک آسیب شایع است که باعث تورم، کشش یا پارگی تاندون می‎شود. این مشکل می‎تواند در اثر کار بیش از حد ماهیچه ساق پا یا بالا رفتن از پله‎ها ایجاد شود و ممکن است برای مدت طولانی هم باقی بماند. بورسیت زانو زمانی اتفاق می‎افتد که کیسه‎های پر از مایع یا بورسا در اطراف زانو ملتهب شوند.

شین اسپلینت

شین اسپلینت باعث ایجاد درد در امتداد لبه داخلی استخوان ساق پا یا درشت نی می‎شود. این آسیب زمانی رخ می‎دهد که عضلات اطراف استخوان ساق پا در اثر استفاده بیش از حد پاره شوند. صافی کف پا می‎تواند احتمال بروز این عارضه را افزایش دهد.

شکستگی استخوانها یا رگ به رگ شدن

شکستگی‎های تنشی، شکستگی‎های کوچکی هستند که در استخوان‎های پا به ویژه در استخوان ساق به وجودمی‎ایند.

بیماری‌های زمینه‌ای

برخی از بیماری‌های زمینه‌ای نیز می‌توانند باعث درد پا شوند. ازجمله:

آرترواسکلروز

آرترواسکلروز به باریک شدن وسفت شدن رگ‎ها به دلیل تجمع چربی و کلسترول گفته‎می‎شود. شریان‎ها، رگ‎های خونی هستند که خون حاوی اکسیژن را در سراسر بدن حمل می‎کنند. مسدود شدن این شریان‎ها باعث کاهش انتقال خون به قسمت‎های مختلف بدن می‎شود. اگر بافت‎های پا، اکسیژن کافی دریافت نکنند ممکن است شما دچار درد پا به ویژه در ساق پا شوید.

لخته شدن خون

اگر خون در رگ غلیظ‎تر شود و به هم بچسبد می‎تواند به لخته تبدیل شود. به لخته‎ای که در سیاهرگ عمقی بدن ایجاد می‎شود، ترومبوز سیاهرگ عمقی می‎گویند. اکثراً لخته‎های خونی سیاهرگ عمقی در قسمت ران یا ساق پا تشکیل می‎شوند. احتمال تشکیل این لخته‎ها زمانی بیشتر می‎شود که شما برای مدت طولانی فعالیت نداشته باشید. مانند: یک پرواز طولانی یا ماشین سواری. همچنین اضافه وزن، مصرف سیگار یا داروهای خاص ممکن است شما را در معرض خطر لخته خون قرار دهد.

آرتروز

آرتروز به التهاب مفاصل گفته می‎شود. این بیماری ممکن است باعث تورم، درد و قرمزی در ناحیه آسیب دیده شود. آرتروز اغلب مفاصل زانو و باسن را تحت تأثیر قرار می‎دهد. نقص‎های ظاهری ساق پا مثل  پاهای پرانتزی، آسیب‎های قدیمی و افزایش سن برخی از عواملی هستند که می‎توانند خطر ابتلا به آرتروز را افزایش دهند.

سایر دلایل درد پا

شرایط و آسیب‎های زیر هم می‎توانند باعث درد شدید پا شوند. اما کمتر شایع هستند:

 • لغزش دیسک و فتق دیسک زمانی رخ می‎دهد که یکی از دیسک‎ها بین مهره‎های ستون فقرات از جای خود خارج شود. این دیسک می‎تواند اعصاب ستون فقرات را فشرده کند. این شرایط ممکن است باعث دردی شود که از ستون فقرات به بازوها و پاها سرایت می‎کند.
 • بیماری ازگوداشلاتر زمانی رخ می‎دهد که تاندونی که کاسه زانو را به استخوان ساق پا وصل می‎کند دچار کشیدگی شود. این وضعیت غضروف درشت نی را از جایی که به استخوان می‎چسبد، دچار کشش می‎کند و به دلیل حساسیت و تورم اطراف زانو باعث ایجاد یک توده دردناک در زیر زانو می‎شود. این مشکل بیشتر در نوجوانانی که در دوران بلوغ دچار جهش رشد می‎شوند رخ می‎دهد.
 • بیماری لگ کالوپرتس به دلیل خون‎رسانی به مفصل ران رخ می‎دهد. کمبود خون به استخوان آسیب جدی می‎زند و می‎تواند باعث تغییر شکل آن می‌شود. این ناهنجاری‎ها اغلب باعث درد به ویژه در اطراف لگن، ران یا زانو می‎شوند.

درمان در خانه

بسیاری از موارد درد پا را می‎توان در خانه و بدون مراجعه به پزشک برطرف کرد. اگر گرفتگی عضلات دلیل جدی نداشته باشد خود فرد می‎تواند مشکل را برطرف کند. مصرف مسکن‎ها باعث کاهش گرفتگی عضلات پا نمی‎شود. اما حرکات کششی و ماساژ می‎توانند به رفع کشیدگی کمک کنند.

برای تسکین درد گرفتگی عضلات:

 • انگشت پا صاف و کشیده باشد در حالی که پا را صاف نگه داشته‌اید آن را به سمت بدن به عقب فشار بدهید.
 • راه رفتن روی پاشنه پا تا زمانی که گرفتگی از بین برود.

درمان آسیبهای ناشی از ورزش

آسیب‎های ورزشی جزئی مانند: رگ به رگ شدن پا و کشدیدگی پا را می‎توان با روش‎های زیر درمان کرد:

 • استراحت: برای جلوگیری از آسیب بیشتر و کمک به کاهش تورم در دوران درمان.
 • کمپرس یخ: برای کاهش تورم، درد، و التهاب، یخ را به مدت بیست دقیقه در یک کیسه بپیچید و در ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
 • فشرده‎سازی: برای کاهش تورم و درد با یک باند کشی محل آسیب دیده را محکم، اما نه خیلی سفت ببندید.
 • ارتفاع: پا را تا بالاتر از سطح قلب بلند کنید تا کشش نیروی جاذبه به کاهش درد و تورم کمک کند.

مشکلات گردش خون

مراجعه به پزشک برای لنگیدن پا و سایر علائم بیمارهای قلبی عروقی به دلیل خطر حمله قلبی یا سکته ضروری است. موراد زیر برای کاهش خطر قلبی عروقی به افراد توصیه می‎شود:

 • دوری کردن یا ترک سیگار
 • مدیریت میزان قند خون، کلسترول و لیپیدها
 • کنترل فشار خون
 • درمان‎ ضد پلاکتی برای کاهش لخته خون
 • ورزش و رژیم غذایی سالم

کسانی که به دلیل بیماری قلبی عروقی یا سایر بیماری‎ها برنامه درمانی خاصی دارند باید با دقت آن را دنبال کنند.

چه زمانی باید برای درد پا به پزشک مراجعه شود

گاهی اوقات تخشیص اینکه چه زمانی باید برای درد پا به پزشک مراجعه کنید دشوار است.

در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه شود:

 • اگر درد پا بدتر شود یا بیشتر از چند روز ادامه پیدا کند
 • تورم در هر دو پا
 • رگ‎های واریسی که فرد را اذیت می‎کنند
 • درد هنگام راه رفتن

منبع: کلینیک ارتوپدی فنی امید

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3051

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins