بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

احتمال ابتلا به سرماخوردگی و کرونا به‌طور همزمان وجود دارد؟


آیا امکان دارد فردی به‌طور همزمان هم به کرونا و هم به سرماخوردگی و یا حتی آنفلوآنزا دچار شود؟ علائم سرماخوردگی بعد از واکسن با علائم کرونا متفاوت است؟ در صورت ابتلا بطور همزمان، علائم سرماخوردگی تا چند روز ادامه دارد؟

آیا امکان دارد فردی به‌طور همزمان هم به کرونا و هم به سرماخوردگی و یا حتی آنفلوآنزا دچار شود؟ علائم سرماخوردگی بعد از واکسن با علائم کرونا متفاوت است؟ در صورت ابتلا بطور همزمان، علائم سرماخوردگی تا چند روز ادامه دارد؟ در این مقاله از مقالات پزشکی جدید مجله سیب، می‌خواهیم به بررسی علائم سرماخوردگی بعد از کرونا و احتمال بروز این بیماری‌ها با هم بپردازیم.

علائم سرماخوردگی بعد از واکسن

همانطور که می‌دانید واکسیناسیون توانسته تا حد زیادی از ابتلای شدید و مرگ و میر ناشی از کووید-19 جلوگیری کند. واکسن‌ها ابزاری ضروری برای پایان دادن به این پاندمی هستند.

بعد از واکسن زدن ممکن است فرد علائمی را تجربه کند که همچون علائم سرماخوردگی هستند. برخی از این علائم شامل این مواردند:

 • تب
 • خستگی مفرط
 • سردرد
 • لرز
 • درد عضلات
 • درد مفاصل

اما نکته ای که باید بدانید این است که واکسن نمی‌تواند همچون یک سپر کاملاً از فرد در برابر کووید-19 محافظت کند. لازم است هنوز مراقبت‌های لازم را انجام دهید، ماسک بزنید، پروتکل‌ها را رعایت کنید و از مکمل‌های غذایی برای افزایش ایمنی بدن استفاده کنید. درصد کمی از افراد واکسینه شده به ویروس مبتلا می‌شوند. در این شرایط بهتر است با علائمی که به واکسن و سرماخوردگی مرتبط نیستند و مربوط به کووید-19 هستند آشنا شوید:

 • سرفه
 • تنگی نفس
 • آبریزش بینی
 • گلودرد
 • از دست دادن حس چشایی یا بویایی

طبق اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، مطالعات نشان داده‌اند که افراد کاملاً واکسینه شده به میزان کمتری ویروس را منتشر می‌کنند اما همچنان خطر انتشار ویروس توسط این افراد وجود دارد. در صورت مشاهده‌ی علائم، این افراد باید تست کرونا بدهند و در صورت مثبت شدن تست قرنطینه شوند.

علائم سرماخوردگی بعد از واکسن

علائم سرماخوردگی با کرونا

کارشناسان اظهار کرده‌اند که این امکان وجود دارد که افراد به طور همزمان مبتلا به کووید-19 و آنفولانزا شوند.

از آنجایی که کووید-19 و آنفولانزا هر دو بیماری‌های تنفسی هستند. حدس و گمان‌هایی وجود دارد که ابتلا به یکی از این بیماری‌ها احتمال ابتلا به بیماری دیگر را افزایش می‌دهد و ابتلای همزمان به هر دو می‌تواند احتمال بروز پیامدهای جدی را افزایش دهد. برای اینکه از این ویروس ها در امان بمانید سعی کنید از فواید ویتامین c برای بدن غافل نشوید.

طبق اظهارات دکتر مایکل رویزن: «ما نمی‌دانیم که این دو ویروس چگونه با هم تعامل دارند، اما احتمالاً اگر همزمان به هر دو مبتلا شوید، زنده ماندن دشوارتر خواهد بود".

اگر چه هر دو بیماری با ذات‌الریه مرتبط هستند، اما نحوه آسیب رساندن آن‌ها به ریه‌ها بسیار متفاوت است.

آنفولانزا می‌تواند باعث تجمع مایعات در سلول‌های خاصی در ریه‌ها شود، در حالی که تصور می‌شود کووید-19 با تولید لخته‌های خونی گسترده در رگ‌های خونی ریه، به ریه‌ها حمله می‌کند.

برخلاف آنفولانزا، سرماخوردگی ناشی از ویروس کرونا است. و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سرماخوردگی می‌تواند از فرد در برابر ابتلا به یک مورد جدی تر کووید-19 محافظت کند.

طبق اظهارات کارشناسان این امکان وجود دارد که عفونت ناشی از برخی از ویروس‌های کرونا که باعث سرماخوردگی می‌شوند، باعث فراهم کردن ایمنی به شکل لنفوسیت تی خاطره شود. این سلول‌ها در پاسخ به عفونت تولید می‌شوند و می‌توانند به بدن در مبارزه با عفونت‌های مشابه کمک کنند.

همچنین این احتمال نیز وجود دارد که ابتلا به سرماخوردگی احتمال ابتلای شما به کروناویروس جدید را کاهش دهد.

کارشناسان همچنین می‌افزایند که "اما این امری رایج است که یک عفونت ویروسی ثابت شده با عفونت ثانویه توسط همان ویروس یا یک ویروس نزدیک، تداخل داشته باشد. تعجب‌آور نیست اگر ابتلا به یک ویروس کرونا احتمال ابتلای همزمان به یک ویروس مشابه را کاهش دهد".

همانطور که می‌بینید احتمال بروز همزمان آنفولانزا و کووید-19 وجود دارد زیرا دارای دو ویروس مجزا هستند اما احتمال بروز سرماخوردگی و کووید-19 به صورت همزمان وجود ندارد. پس همراه شدن علائم سرماخوردگی با کرونا امکان‌پذیر نمی‌باشد مگر اینکه شما هم کرونا گرفته باشید و هم آنفلوآنزا.

علائم سرماخوردگی با کرونا

علائم سرماخوردگی بعد از کرونا

به گفته‌ی محققان، ویروسی که باعث سرماخوردگی می‌شود می‌تواند به طور مؤثر ویروس کووید را از سلول‌های بدن خارج کند و آن را سرکوب کند.

اگر راینوویروس و Sars-CoV-2 به طور همزمان منتشر شوند، فقط راینو ویروس موفق می‌شود. اگر راینوویروس نقطه‌ی شروع 24 ساعته داشته باشد، Sars-Cov-2 احتمال برد ندارد. و حتی زمانی که Sars-CoV-2 نقطه‌ی شروع 24 ساعته داشته باشد، راینوویروس آن را بیرون می‌کند و این ویروس به شدت توسط راینوویروس مهار می‌شود.

آزمایش‌های بیشتر نشان داده‌اند که راینوویروس یک پاسخ ایمنی در داخل سلول‌های آلوده ایجاد می‌کند که توانایی Sars-CoV-2 را برای ساختن کپی از خود مسدود می‌کند.

از آنجایی که ویروس کووید-19 و سرماخوردگی مشترک است احتمال این که به طور همزمان یا بلافاصله پس از هم رخ دهند وجود ندارد. همانطور که در قسمت بالا هم ذکر شد ویروس سرماخوردگی اغلب غالب است. بنابراین احتمال تجربه‌ی علائم سرماخوردگی بعد از کرونا وجود ندارد.

تفاوت و شباهت‌های آنفولانزا و کرونا

در نهایت به منظور آگاهی از اینکه به کرونا، آنفولانزا و یا هر دو مبتلا شده‌اید، لازم است که با علائم، تفاوت‌ها و شباهت‌های هر دو آشنا شوید. اما ازآنجاکه برخی از علائم آنفولانزا و کووید -19 شبیه به یکدیگر هستند، انجام آزمایش برای تأیید تشخیص اولیه لازم است.

علائم و نشانه‌ها

شباهت‌ها:

همان‌طور که گفتیم هم آنفولانزا و هم کووید 19 شدت‌ها و علائم مختلفی دارند (گاهی حتی بدون علامت هستند). علائم مشترک آنفولانزا و کووید -19 عبارت‌اند از:

 • تب/ لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس و مشکلات تنفسی
 • خستگی (بی‌حالی)
 • گلودرد
 • آبریزش و گرفتگی بینی
 • بدن درد
 • استفراغ و اسهال
 • تغییر در حواس چشایی و بویایی

علائم سرماخوردگی بعد از کرونا

زمان بروز علائم پس از قرارگیری در معرض ویروس

شباهت‌ها:

هم در آنفولانزا و هم در کووید -19، پس از 1 روز علائم پدیدار خواهند شد.

تفاوت‌ها:

امکان دارد که بروز علائم کرونا نسبت به آنفولانزا، زمان بیشتری ببرد.

آنفولانزا: به طور معمول فرد علائم را بین 1 تا 4 روز پس از ابتلا به ویروس تجربه می‌کند.

کرونا: علائم معمولاً حدود 5 روز پس از ابتلا ظاهر می‌شوند، اما به طور میانگین علائم بین 2 تا 14 روز پس از ابتلا پدیدار خواهند شد.

مدت زمان امکان انتشار ویروس توسط افراد

شباهت‌ها:

در هر دو ویروس امکان انتشار ویروس حداقل 1 روز قبل از بروز علائم وجود دارد.

تفاوت‌ها:

مدت زمان انتشار و انتقال ویروس توسط فرد مبتلا به کووید -19 نسبت به آنفولانزا طولانی‌تر است.

آنفولانزا: معمولاً فرد آلوده، 1 روز قبل از بروز علائم ناقل ویروس است. فرد آلوده معمولاً طی 3 تا 4 روز اولیه بیماری خود ناقل است. بسیاری از افراد نیز تا حدود 7 روز ناقل باقی می‌مانند.

کودکان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، برای مدت بیشتری ناقل خواهند بود.

کرونا: این احتمال وجود دارد که افراد حدود دو روز قبل از تجربه علائم ناقل ویروس باشند و حداقل تا 10 روز پس از بروز علائم، ناقل خواهند ماند. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ممکن است تا 20 روز نیز ناقل باقی بمانند.

نحوه انتشار

شباهت‌ها:

هم کرونا و هم آنفولانزا در فاصله دو متری از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. هر دو ویروس عمدتاً توسط ذرات کوچک موجود در هوا و هنگام سرفه، عطسه و یا صحبت با فرد آلوده انتقال می‌یابند. در محیط‌های کوچک و سربسته، امکان انتقال ذرات از فاصله‌ای بیش از دو متر نیز وجود دارد.

تفاوت‌ها: ویروس کووید -19 مسری‌تر از آنفولانزا است و با سرعت بیشتری فرد را درگیر می‌کند. در نتیجه ویروس کووید -19 با سرعت بالاتری در بین افراد منتشر می‌شود.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3117

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins