بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

میزان تعمیرپذیری محصولات اپل چقدر است؟


هنگام خرید دستگاه‌های الکترونیکی، بهتر است به میزان تعمیرپذیری آنها نیز توجه کنیم. هرقدر هم که کیفیت ساخت موبایل، لپ تاپ، تلویزیون و ... شما بالا باشد، احتمال خرابی قطعات یا آسیب دیدگی آن وجود دارد.

هنگام خرید دستگاه‌های الکترونیکی، بهتر است به میزان تعمیرپذیری آنها نیز توجه کنیم. هرقدر هم که کیفیت ساخت موبایل، لپ تاپ، تلویزیون و ... شما بالا باشد، احتمال خرابی قطعات یا آسیب دیدگی آن وجود دارد. اگر  امتیاز تعمیرپذیری وسیله مورد نظر شما بالا باشد، می‌توانید آن را ترمیم کرده و هزینه بالای خرید یک مدل جدیدتر را به تعویق بیندازید. با توجه به این که نمایندگی اپل در ایران شعبه رسمی ندارد، ضروری است بدانید که دستگاه apple شما تا چه اندازه شانس و قابلیت تعمیر دارد. در ادامه این مطلب، میزان تعمیرپذیری محصولات اپل را بررسی می‌کنیم تا بیشتر با این مسئله آشنا شوید.

درج امتیاز تعمیرپذیری محصولات اپل در سایت این شرکت

بر اساس قانون جدیدی که دولت فرانسه در این کشور وضع کرده است، کمپانی اپل ناچار شده امتیاز تعمیرپذیری محصولاتش را در وب سایت رسمی apple ثبت کند. بر همین اساس، حالا می‌توانیم در سایت اپل، ببینیم که گوشی‌ها و لپ تاپ‌های این برند، چقدر قابلیت تعمیر دارند. البته بسیاری معتقدند که سیاست محافظه کارانه ساکنین اپل پارک، مانع از ارائه اطلاعات دقیق و درست در این مورد شده است. با این حال می‌توان تا حد زیادی، به این اطلاعات اعتماد کرده و تخمین زد که شانس تعمیر مک بوک یا دیگر تولیدات این برند چقدر است. در ادامه، میزان تعمیرپذیری محصولات اپل را در خصوص دستگاه‌های مختلف، بررسی می‌کنیم.

تعمیرپذیری آیفون‌های اپل

در ادامه بررسی میزان تعمیرپذیری محصولات apple، سراغ گوشی‌های این برند می‌رویم. امتیاز تعمیر موبایل اپل برای مدل‌های مختلف، در وب سایت این شرکت درج شده و به شرح زیر است:

 

میزان تعمیرپذیری محصولات اپل چقدر است؟

آیفون 7: 6.7 از 10

می‌توان گفت که برنده رقابت امتیاز تعمیرپذیری در میان گوشی‌های اپل، آیفون 7 است. طراحی این گوشی به گونه‌ای است که تعمیرکاران راحت‌تر می‌توانند به قطعات مختلف آن دسترسی پیدا کنند. همچنین اجزای یدکی آیفون 7 در دسترس هستند و معمولاً برای پیدا کردن آنها مشکلی وجود ندارد.

آیفون 7 پلاس، آیفون 8، آیفون 8 پلاس: 6 از 10

اگر از آیفون 7 پلاس، آیفون 8 و یا آیفون 8 پلاس استفاده می‌کنید، بد نیست بدانید که امتیاز تعمیرپذیری این مدل  ها 6 است. البته این گوشی در بخش جداسازی قطعات، امتیاز پایین‌تری گرفته است؛ با این حال دسترسی به قطعات یدکی آن به مراتب راحت‌تر از گوشی‌های جدیدتر است.

آیفون SE مدل 2020: 6.2 از 10

تمام آیفون‌های تولیدی سال 2020 اپل دارای امتیاز تعمیرپذیری 6 به بالا از 10 هستند. آیفون اس ای 2020 با این که ارزان‌تر از دیگر مدل‌هاست، رتبه بالایی را در بررسی تعمیرپذیری محصولات اپل کسب می‌کند.

آیفون 12، آیفون 12 مینی، آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس: 6 از 10

خانواده آیفون 12 هم امتیاز نسبتاً خوبی در تعمیرپذیری کسب کرده‌اند و وب سایت اپل، نمره 6 از 10 را به آنها داده است. جالب است بدانید که مدل‌های مختلف آیفون 12، در بخش جداسازی قطعات، امتیاز بسیار بالایی را کسب کرده است. البته در مقایسه با دیگر پرچمدارهای موجود در بازار، چنین امتیازهایی چندان قابل قبول نیستند.

تعمیرپذیر مک بوک‌های apple

مک‌ بوک ایر 13 (مدل 2017): 7 از 10

در ادامه بررسی تعمیرپذیری محصولات اپل، نوبت به لپ تاپ‌های این برند می‌رسد. مک‌بوک ایر 2017 برای جداسازی قطعات امتیاز 11.3 از 20 و برای تعداد مراحل مورد نیاز امتیاز 6 از 10 کسب کرده است. در مقایسه با دیگر مدل‌های لپ تاپ اپل، این امتیازها بسیار بالا و حتی درخشان محسوب می‌شوند.

تعمیرپذیر مک بوک های apple

مک ‌بوک ایر 13 اینچی M1 و MBA (مدل 2019): 6.5 از 10

مک بوک ایر جدید که به تراشه M1 مجهز شده است، امتیاز 6.5 از 10 را در بخش تعمیرپذیری سایت اپل دریافت کرده است. جالب است که این مدل، در چندین بخش مانند جداسازی قطعات، در دسترس بودن قطعات یدکی و قیمت‌گذاری قطعات یدکی، از مدل 2017 عقب ‌تر است.

مک‌بوک پرو 16: 6.3 از 10

مک بوک پرو 16، پر سروصداترین لپ تاپ اپل است که  طول عمر بالایی در مقایسه با دیگر مدل‌ها دارد. این محصول از نظر میزان تعمیرپذیری، در رتبه پایینی قرار دارد. حتی در بخش‌هایی همچون جداسازی قطعات، امتیاز پایین‌تری هم دارد.

مک‌بوک پرو 13 (مدل 2018): 6.2 از 10

در بین مک بوک پروها، مدل 13 اینچی 2018 بالاترین امتیاز تعمیرپذیری محصولات اپل را به خود اختصاص داده است. این محصول در بخش قیمت قطعات یدکی، امتیاز 15 از 20 را کسب کرده است که یک شاهکار محسوب می‌شود.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3118

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins