بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آموزش جوجه‌کشی از پرندگان زینتی


امروزه جوجه‌کشی از انواع پرندگان بدلیل داشتن بازار فروش وسیع و سود بالا به یکی از شغل‌های اول بسیاری از افراد تبدیل شده است.

امروزه جوجه‌کشی از انواع پرندگان بدلیل داشتن بازار فروش وسیع و سود بالا به یکی از شغل‌های اول بسیاری از افراد تبدیل شده است؛ برای نمونه جوجه‌کشی از پرندگانی مانند مرغ، بلدرچین، غاز، بوقلمون و ... بدلیل استفاده عموم مردم از گوشت و تخم آنها به صرفه بوده و میتوان با راه‌اندازی فضاهای پرورشی نسبت به پرورش آنها اقدام کرد. در نظر داشته باشید که پرورش این نوع پرندگان نیازمند فضای پرورشی بزرگ بوده و برای پرورش اصولی آنها باید از انواع تجهیزات و سیستم‌های مرغداری مانند آبخوری، دانخوری، هیترهای گرمایشی و ... استفاده کرد. برخی از افراد به دلیل نداشتن مکان مناسب برای نگهداری و پرواربندی این نوع پرندگان به جوجه‌کشی از پرندگان زینتی روی می‌آورند. پرورش و جوجه‌کشی از پرندگان زینتی مانند کاسکو، کاکادو، مرغ عشق، عروس هلندی و ... نیاز به فضای بزرگی نداشته و به سادگی میتوان نسبت به پرورش آنها اقدام کرد.

چرا پرورش پرندگان زینتی؟!

همانطور که متوجه شدید برخلاف پرورش سایر طیور که نیازمند محوطه پرورشی، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، سیستم‌های برودتی و ... هستند هزینه کردهای پرورش طوطی سانان بسیار ناچیز است. بعنوان نمونه شما برای پرورش طوطی سانان به قفس پرورشی و اسباب‌بازی‌های مختلف نیاز خواهید داشت و سایر هزینه‌ها تنها و تنها جهت تغذیه آنها صرف خواهد شد. علاوه بر این مدت زمان بازگشت هزینه در این فعالیت نسبتاً سریع بوده و همین سبب می‌گردد تا میزان ریسک‌پذیری این فعالیت بسیار کمتر از پرورش سایر طیور باشد.

پرورش پرندگان زینتی

میزان سود فروش پرندگان زینتی چقدر است؟

پرندگان زینتی در واقع بدلیل دارا بودن هوش بالا و انجام دادن حرکات بامزه طرفداران زیادی دارند. مصداق تأیید این جمله را میتوان منازل مسکونی را بررسی کرد چرا که امروزه در اغلب منازل مسکونی پرندگان زینتی وجود داشته و مردم جهت سرگرمی نسبت به نگهداری آنها اقدام می‌کنند. با توجه به پرورش این پرنده‌ها در منازل مسکونی و قیمت مناسب این آنها میتوان گفت پرورش و جوجه‌کشی پرندگان زینتی سود مناسبی داشته و میتوان با پرورش این پرنده‌ها درآمدی به مراتب چندین برابر از یک حقوق کارمندی بدست آورد. گواه این موضوع آنجا مشاهده می‌شود که با توجه به یونیک بودن این شغل بسیاری از افرادی که نسبت به پرورش پرندگان زینتی در سطح وسیع اقدام می‌کنند هیچ‌گاه و در هیچ کجا اشاره‌ای به درصد موفقیت این کار و میزان سود خود نمی‌کنند! همچنین این افراد در اغلب موارد تخم‌های نطفه‌دار تولید شده توسط پرندگان زینتی خود را به بازار عرضه نمی‌کنند و خود نسبت به جوجه‌کشی از آنها اقدام می‌کنند؛ چرا که سود فروش یک پرنده زینتی چند روزه بسیار بیشتر از تخم نطفه‌دار آن است.
همچینن با یک گشت و گذار به سایت آگهی دیوار نیز میتوان مشاهده کرد که قیمت‌های درج شده گواه ارزش بالای این پرنده‌ها بوده و با طوطی سانان قیمت‌های بسیار ایده‌آل خرید و فروش می‌شوند.

لیست قیمت پرندگان زینتی

روش پرورش و جوجه‌کشی از پرندگان زینتی چگونه است؟

قبل از اینکه به توضیح روش پرورش پرندگان زینتی بپردازیم بهتر از با چند نمونه از این پرندگان آشنا شوید. مهمترین پرندگان زینتی با ارزش با قابلیت نگهداری در منازل مسکونی عبارتند از مرغ عشق - عروس هلندی - قناری - مرغ مینا - کاسکو - طوطی برزیلی. اساس پرورش پرندگان نامبرده به یک صورت بوده و پرنده‌ها باید در یک مکان امن و ساکت نگهداری شوند. در مورد تغذیه پرنده‌های زینتی اغلب این پرنده‌ها همه‌چیز خوار بوده و باید رژیم غذایی مناسبی برای آنها در نظر گرفته شود؛ رژیم غذایی نیز باید شامل انواع ویتامین‌های ضروری پرنده « مانند ویتامینA ، ویتامینD ، ویتامین K و... » باشد. با توجه به حساسیت موضوع پیشنهاد می‌کنیم که برای تهیه رژیم غذایی با دامپزشکان و صاحب‌نظران در این زمینه مشورت کنید.
جوجه‌کشی از پرنده زینتی نیز به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می‌پذیرد. در جوجه‌کشی طبیعی پرنده مادر بر روی تخم‌ها خوابیده و بدین صورت عملیات جوجه‌کشی را بصورت طبیعی انجام می‌دهد. در برخی موارد و زمانی که پرنده مادر علاقه‌ای به خوابیدن بر روی تخم‌ها ندارد از دستگاه جوجه‌کشی برای جوجه‌کشی مصنوعی از تخم نطفه‌دار پرنده‌ها استفاده می‌شود. دستگاه جوجه‌کشی وسیله‌ای است که تمامی عملکردهای یک مرغ مادر را شبیه‌سازی می کند و سبب به وجود آمدن جوجه از تخم می‌شود. به کمک این نوع محصولات میتوان از چندین تخم نطفه‌دار پرنده زینتی بدون نیاز به عملکرد پرنده مادر جوجه‌کشی کرد.
معمولاً افراد خبره در حیطه جوجه‌کشی برای تسریع در امر جوجه‌کشی از ماشین جوجه‌کشی استفاده می‌کنند؛ بدین صورت که پرنده مادر در اصل وظیفه تغذیه کردن پرنده‌های زینتی بصورت همیشگی عهده‌دار شده «مرغ حمال» و دستگاه جوجه‌کشی برای جوجه‌گیری از تخم‌های نطفه‌دار استفاده می‌شود. این حالت بالاترین بازدهی جوجه‌کشی را به همراه داشته و میتوان در کمترین زمان ممکن به بالاترین سطح نتیجه رسید.

پرنده زینتی در حال تولد

معرفی بهترین دستگاه‌های جوجه‌کشی مناسب برای جوجه‌کشی از پرندگان زینتی

الف. دستگاه جوجه‌کشی آرکام

دستگاه جوجه‌کشی آرکام محصولی از کشور کره بوده و با کیفیت‌ترین محصول جوجه‌کشی در ایران است. بدلیل استفاده از  تکنولوژی متفاوت و قطعات درجه یک در ساختار دستگاه‌های جوجه‌کشی آرکام میتوان گفت معروفیت این برند در سطوح جهانی بوده و راندمان آن نیز نزدیک به 100٪ است. بهترین محصول آرکام کره برای جوجه‌کشی از طوطی سانان مدل kingsuro max-20 بوده که در ایران با نام دستگاه جوجه‌کشی 24 تایی آرکام شناخته می‌شود. ظرفیت نهایی دستگاه جوجه‌کشی 24 تایی آرکام همانطور که از نام آن نیز مشخص است عدد 24 بوده و با توجه به کوچکی تخم‌های نطفه‌دار پرندگان زینتی میتوان تا 60 عدد تخم نطفه‌دار را درون دستگاه قرار داد. بزرگترین محدودیتی که در سری محصولات برند‌ آرکام وجود دارد قیمت آنها است که در زمان نگارش این مطلب قیمت یک‌عدد دستگاه جوجه‌کشی آرکام بیش از 9 میلیون تومان ثبت گردیده است.

ب. دستگاه جوجه‌کشی ایزی باتور

دستگاه جوجه‌کشی ایزی باتور مدل 6 نیز برای جوجه‌کشی از تخم نطفه‌دار انواع طوطی سانان مناسب است. این محصول ساخت ایران بوده و طبق اظهار سازنده از قطعات ساخت کشور سوئیس و مالزی در ساخت محصول استفاده شده است. میتوان گفت ایزی باتور 6 با اختلاف بسیار زیاد بهترین دستگاه ایرانی در مقایسه با نمونه‌های سایر تولیدکنندگان ایرانی است. این محصول جوجه‌کشی برای جلوگیری از اتلاف انرژی و دریافت بیشترین مقدار راندمان از پمپ آب استفاده می‌کند. استفاده از پمپ آب سبب می‌گردد تا برای تزریق رطوبت درون محفظه دستگاه نیازی به باز کردن درب دستگاه نباشد و به این ترتیب تأثیر منفی بر روی راندمان گذاشته نشود. ایزی باتور 6 دارای ظرفیتی معادل با 12 عدد تخم نطفه‌دار مرغ بوده و با توجه به ریز بودن تخم طوطی سانان میتوان تا 30 عدد تخم درون دستگاه قرار داد.
ذکر این نکته ضروریست که تمامی توضیحات درج شده در این مطلب به قلم نویسنده بوده و در آن به هیچ وجه از اشخاص، گروه و یا سازمانی حمایت  و طرفداری نشده است.

وبسایت خرید دستگاه جوجه‌کشی : https://easy-bator.com

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 2995

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins