بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

ثبت شرکت سهامی خاص


ثبت شرکت سهامی خاص یک فرصت عالی برای شروع کسب و کار با مزایای متعدد است که در ایران نیز مورد توجه بسیاری قرار گرفته است .
شرکت سهامی خاص مانند شرکت مسئولیت محدود از جمله رایج‌ترین نوع ثبت شرکت ها هستند

به طور کلی در یک دسته‌بندی شرکت‌های سهامی به خاص و عام تقسیم می‌شوند، در شرکت‌های سهامی عام بخشی از سرمایه توسط مؤسسین و بخش دیگر از طریق پذیره‌نویسی تأمین می‌گردد .
امکان پذیره‌نویسی در شرکت سهامی خاص وجود ندارد و پذیره‌نویسی به معنای فروش سهام به اشخاص ثالث جهت تأمین قسمتی از سرمایه است .

ثبت شرکت سهامی خاص

در این مقاله قصد داریم در مورد ثبت شرکت سهامی خاص، مدارک، قوانین و شرایط، مزایا، مراحل و هرآنچه که باید در مورد ثبت شرکت سهامی خاص بدانید ، توضیح دهیم .
با ثبت شرکت سهامی خاص به نسبت شرکت با مسئولیت محدود از مزایای بیشتری بهره‌مند خواهید شد، چنانچه در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی نیز از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردار است .

در مجموع ثبت شرکت به کسب و کار شما جنبه قانونی و رسمی‌تری می‌بخشد و افراد تمایل بیشتری به عقد قرارداد با اشخاص حقوقی دارند .

پیش از ثبت شرکت بهتر است با میزان مسئولیت سهامداران و اعضاء شرکت‌ها آشنایی بیشتری پیدا کنید، چنانچه کارشناسان متخصص ثبت شرکت نیک کلیه این خدمات ثبتی را به متقاضیان ارائه می‌دهند و تا انتهای مراحل شما را همراهی می‌کنند .

مزایا ثبت شرکت سهامی خاص

 • ثبت این شرکت و تشریفات مربوط به آن به نسبت شرکت سهامی عام ساده‌تر است .
 • میزان تعهد سهامداران به میزان مبلغ اسمی آنان است .
 • بهره‌مندی از اعتبار و ارزش بیشتر در مقایسه با شرکت با مسئولیت محدود
 • امکان دریافت وام و تسهیلات از بانک‌ها از پس از ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت

تذکر :
در شرکت‌های سهامی خاص حتی در صورتی که فعالیت‌شان تجاری نباشد، شرکت بازرگانی به حساب می‌آیند .

بعد از ثبت شرکت، مسئولیت سهامداران در شرکت تقسیم می‌گردد و در صورتی که فعالیت اقتصادی، تجاری صورت بگیرد همه اعضاء مسئول خواهند بود نه فقط یک نفر .

شرایط و قوانین ثبت شرکت سهامی خاص

 • پیش یا پس از نام شرکت باید عبارت "شرکت سهامی خاص" عنوان گردد .
 • حداقل تعداد اعضاء هیئت مدیره در این شرکت‌ها 3 نفر است.
 • دو بازرس در شرکت‌های سهامی الزامی است ( بازرس اصلی و علی‌البدل )
 • حداقل سرمایه در شرکت‌های سهامی خاص 1000000 است، در صورتی که سرمایه شرکت کاهش پیدا کند، باید ظرف مدت یک‌سال اقدام به افزایش سرمایه نمایید، در غیر این صورت هر یک از ذی‌نفعان می‌توانند از دادگاه درخواست انحلال شرکت را کنند .

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

 • دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص
 • دو نسخه اساسنامه شرکت
 • دو نسخه مجمع عمومی مؤسسین
 • دو نسخه از جلسه هیئت مدیره
 • ارائه وکالت‌نامه وکیل در صورتی که از وکیل استفاده می‌کنید .
 • اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیربط در صورتی که موضوع شرکت مجوزی باشد .
 • ارائه مدارک هویتی اعضاء هیئت مدیره، سهامداران، بازرسین (شناسنامه و کارت ملی)
 • در صورتی که یکی از اعضاء شخصیت حقوقی باشد، ملزم به ارائه روزنامه تأسیس، آخرین تغییرات شرکت و مدارک هویتی نماینده شخصیت حقوقی نیز خواهید بود .

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

 1. پیش از هر چیزی از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان سامانه ثبت شرکت نیک در تماس باشید و در رابطه با مسئولیت شرکاء و تمامی موارد مربوط به شرکت‌های سهامی خاص مشاوره رایگان دریافت نمایید .
  پس از تکمیل مدارک ثبت شرکت که در بالا عنوان شد، باید به سامانه ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری به نشانی www.sherkat.ssaa.ir مراجعه کنید .
 2. با انتخاب نمودن نوع شخصیت حقوقی تمامی موارد مربوطه از جمله کدپستی معتبر، تاریخ شروع سال مالی، اطلاعات مربوط به وکیل شرکت، موضوع شرکت، پنج نام پیشنهادی شرکت، اطلاعات هویتی اعضاء و سهامداران، میزان سرمایه شرکت، میزان سهام هر یک از سهامداران و ... را وارد نمایید .
 3. در صورتی که تمامی موارد مربوطه، قوانین و ضوابط شرکت‌ها را رعایت کرده باشید، نام پیشنهادی به ترتیب اولویت مورد تأیید واقع می‌گردد و در این مرحله باید تمامی مدارک، اوراق شرکت و ... در پوشه مخصوصی از طریق پست به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال گردد .
 4. پرونده مربوطه توسط کارشناسان مورد بازرسی قرار می‌گیرد که در این صورت از سه حالت زیر خارج نیست :
  رد پرونده، نقص پرونده، تأیید پرونده
   
 5. تمامی جوانب پرونده توسط کارشناسان اداره مورد بازرسی قرار می‌گیرد و در صورتی که نقصی در آن نباشد مورد تأیید قرار می‌گیرد و در دفتر ثبت شرکت‌ها یادداشت می‌شود .
  صدور آگهی آخرین مرحله از ثبت شرکت است و پس از پرداخت هزینه‌ها، در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار نیز درج می‌گردد .

سامانه ثبت شرکت نیک

سامانه ثبت شرکت

ثبت شرکت نیک با تجربه بیش از 23 سال در امور ثبتی ایران در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با حداقل هزینه توجه بسیاری از مدیران بزرگ و کوچک کشور را به خود جلب کرده است .
برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و انجام خدمات ثبتی در کوتاه‌ترین زمان از طریق شماره 02188888822 با کارشناسان ما در تماس باشید .

همچنین می‌توانید مقالات آموزشی امور ثبتی را نیز در سامانه اینترنتی ثبت نیک به نشانی www.nikregister.com مطالعه نمایید .

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3673

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins