بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی برای پرواربندی و کشتار روز


بهترین نژاد گوسفندان ایرانی با ویژگی‌های چند قلوزا، گوشتی، شیری و پشمی منحصر به منطقه خاصی نیستند و در مناطق مختلفی از ایران جای گرفته‌اند.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی با ویژگی‌های چند قلوزا، گوشتی، شیری و پشمی منحصر به منطقه خاصی نیستند و در مناطق مختلفی از ایران جای گرفته‌اند. با توجه به اینکه دامداری در ایران به عنوان یکی از مشاغل پررونق شناخته می‌شود، بنابراین در بسیاری از مناطق افراد زیادی از جمله روستاییان و عشایر عزیز به شغل دامداری مشغول هستند. گستردگی اقلیم ایران سبب شده است تا انواع گوسفند با نژادهای مختلفی متناسب با نوع آب و هوا و شرایط در بخش‌های مختلف ایران پراکنده شوند.

انواع گوسفندان در ایران با تفاوت‌ها و شباهت‌های متعدد وجود دارند که دامداران با توجه به شرایط محیطی نسبت به خرید گوسفند زنده از نژاد خاصی اقدام می‌کنند. تا با انتخاب نژاد مناسب و به‌صرفه بتوانند بازدهی قابل توجهی از پرورش گوسفندان دریافت کنند. در ادامه به معرفی بهترین گوسفندان ایرانی در اقلیم‌های مختلف می‌پردازیم.

در این بخش اطلاعاتی هم درباره قیمت گوسفند زنده در مرکز خرید و فروش برای قربانی در عید قربان، مراسمات مذهبی، اعیاد، حجاج، عقیقه و ... خواهیم داشت.

بهترین گوسفندان ایران

عزیزانی که از طریق بازار فروش گوسفندان قصد خرید گوسفند زنده در تهران و کرج برای قربانی کردن دارند و یا دامدارانی که تمایل دارند تا بهترین نژاد گوسفندان ایران را شناسایی کنند، تا با خرید آنها بتوانند در جهت دستیابی به هدف خود از قبیل تولید شیر، پشم، بره و ... قدم مؤثری بردارند، می‌توانند این مقاله مفید و کاربردی را تا انتها دنبال کنند. مسلماً هر دو دسته خریداران چه برای کشتار و چه برای پرواربندی، می‌خواهند گوسفندی مناسب و متناسب با شرایط و نیاز خود انتخاب کنند تا بهترین و بیشترین بازدهی را داشته باشد. در همین رابطه به دنبال شناسایی نژادهای برتر گوسفندی در ایران هستند.

بهترین نژاد گوسفندی می‌تواند برای هر شخصی بنا به خواسته و نیازی که دارد، نژاد متفاوتی باشد. اما به صورت کلی در جهت معرفی گوسفندان با بازدهی بالا در هر زمینه‌ای، در این بخش مجموعه‌ای از برترین نژادهای گوسفندان ایرانی را معرفی می‌کنیم تا بتوانید شناخت خوبی از این دسته از دام‌ها داشته باشید. قبل از معرفی این موارد بهتر است تا اطلاعات جامعی راجع به انواع گوسفندان ارائه دهیم.

قیمت گوسفند زنده نژاد گوشتی

دسته‌بندی انواع گوسفندان

به صورت کلی برای تقسیم‌بندی انواع دام زنده اعم از گاو، گوسفند، بز و ... دسته‌های مشخصی در نظر گرفته شده است، تا انواع نژادها با توجه به قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی که دارند در دسته خاصی قرار بگیرند. با توجه به پراکندگی انواع نژاد و وجود دام‌هایی با ویژگی‌ها و مشخصات مختلف، به صورت کلی تمامی دام‌ها اعم از گوسفندان در دسته‌بندی‌های دام گوشتی، شیری، پشمی و پوستی قرار می‌گیرند.

نژاد گوشتی

آن دسته از دام‌هایی که تیپ بدنی و خصوصیات آنها به نسبت سایر دام‌ها، بیشتر مناسب برای وزن‌گیری است و ژنتیک خاص آنها سبب می‌شود تا مراحل وزن‌گیری و افزایش حجم در آنها به سرعت طی شود در دسته دام‌های گوشتی قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه نژادهای مختلفی از گوسفندان در ایران دارای این ویژگی هستند، بنابراین می‌توان بسیاری از آنها را در این دسته در نظر داشت. در ادامه به معرفی بهترین گوسفندان گوشتی ایران می‌پردازیم. از جمله :

 • گوسفندان افشاری
 • نژاد سنگسری
 • سنجابی
 • گوسفنده شال
 • گوسفندان مهربان
 • گوسفند مغانی
 • نژاد کردی
 • و ...

این نوع گوسفند زنده برای آن دسته از عزیزانی که به دنبال خرید گوسفند با وزن بالا و همچنین بازدهی لاشه گوشتی به مقدار زیاد هستند، مناسب است. چرا که در صورت ذبح نیز می‌توانند گوشت با کیفیت و زیادی به دست بیاورند. خرید بره زنده از نژاد گوشتی نیز مورد توجه دامدارانی است که قصد پرواربندی گوسفندان در جهت افزایش وزن سریع و فروش آنها را دارند.

البته خرید بره تنها مربوط به دامدار نیست، بسیاری از مردم به دلیل نیاز به دام سبک وزن برای کشتار بره زنده نژاد گوشتی انتخاب می‌کنند. البته باید گفته شود قیمت بره نسبت به قیمت گوسفند در انواع نژادها تفاوت‌هایی هم دارد.

نژاد شیری

آن دسته از دام‌هایی که قابلیت تولید شیر در آنها به نسبت سایر نژادها بیشتر و بهتر است، در دسته دام‌های شیری قرار می‌گیرند. در میان انواع دام، افرادی که قصد خرید دام زنده به منظور تولید شیر را دارند، بیشتر به پرورش بز و همچنین گاوهای شیری مشغول هستند چرا که میزان شیر بیشتری تولید می‌کنند. در این میان گوسفندانی نیز وجود دارند که در زمینه تولید شیر بسیار فعال هستند. بهترین نژاد گوسفندان شیری در ایران را می‌توان موارد زیر در نظر داشت:

 • گوسفند آواسی
 • قره گل
 • گوسفند شال
 • و ...

با توجه به قیمت لبنیات در ایران می‌توان گفت که پرورش و نگهداری دام‌های شیری امروزه می‌تواند به صرفه باشد. البته در صورتی که قیمت نهاده‌های دامی مناسب باشد، چرا که در شرایط موجود تمامی دامداران از وضعیت گرانی نهاده‌ها ناراضی هستند.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

بهترین گوسفندان پشمی ایران

پشم گوسفندان به عنوان یکی از مواد مورد نیاز در صنایع تولید الیاف، تولید انواع نخ، تولید خامه جهت بافتن فرش، تولید البسه و کفش و ... شناخته می‌شود. در میان انواع گونه‌های موجود در ایران، دسته‌ای از دام‌ها به عنوان بهترین گوسفندان پشمی در ایران شناخته می‌شوند. این گوسفندان می‌توانند مقدار پشم زیاد و با کیفیتی تولید کنند و در این زمینه استعداد بالایی دارند. از جمله گوسفندان پشمی ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نژاد ماکویی
 • گوسفند ماکویی
 • نوع بلوچی
 • و ...

گوسفندان پوستی در ایران

بهترین گوسفندان پوستی در ایران نیز وجود دارد. شاید تا به حال توجه نکرده باشید که گوسفندانی وجود دارند که بنا به داشتن پوست نرم و لطیف، در جهت ذبح برای استفاده از گوشت و همچنین استفاده از پوست، کاربرد دارند. پوست این نژادها برای استفاده در مصارف تولیدی و تولید موارد حساس و البسه با کیفیت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید گوسفنده زنده

عزیزانی که به دنبال خرید با قیمت گوسفند زنده ارزان در تهران و کرج برای کشتار اعم از ذبح و قربانی کردن هستند همواره به دنبال انتخاب بهترین نژاد گوشتی هستند، که با توجه به توضیحات ارائه شده در رابطه با دسته‌بندی انواع گوسفندان ایرانی و همچنین ویژگی‌ها و نژادهای معرفی شده، می‌توانند به راحتی با توجه به نیاز خود، بهترین نژاد را انتخاب نمایند. توجه داشته باشید که در مواردی یک نژاد می‌تواند در چند دسته‌بندی قرار بگیرد. برای مثال گوسفندان افشاری یکی از مرغوب‌ترین و برترین نژادهایی هستند که جزو دام‌های گوشتی، پشمی، شیری هستند و در بسیاری از مناطق ایران نگهداری می‌شوند.

معرفی گوسفند نژاد افشار

همانطور که گفته شد گوسفند افشاری یکی از بهترین گوسفندان ایرانی است که با داشتن ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف، در دسته دام‌های گوشتی و شیری قرار می‌گیرد و در تولید پشم نیز عملکرد قابل توجهی دارد. سازگاری این دام با اقلیم‌های مختلف و مقاوم بودن در برابر انواع بیماری‌ها، در کنار قدرت تولید مثل و دوقلوزایی بالا سبب شده است تا در بسیاری از مناطق ایران از این نژاد نگهداری شود.

توجه داشته باشید که نژادهای اندکی در میان تمامی نژادهای موجود در ایران قابلیت دوقلوزایی با درصد بالا را دارند، که گوسفند افشاری یکی از دام‌های موفق در این زمینه است. جمعیت زیادی از این نژاد در مناطق آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، کرمانشاه، همدان، اردبیل و ... پرورش داده می‌شوند. عزیزانی که قصد خرید گوسفند دارند می‌توانند این نژاد را مد نظر داشته باشند.

خرید گوسفند زنده در تهران و کرج برای قربانی

قیمت گوسفند زنده

قیمت دام زنده کشتاری با توجه به هدف از خرید و همچنین نوع نژاد دامی که خریداری می‌شود می‌تواند برای نژادهای مختلف، مقدار متفاوتی باشد. حتی قیمت بره زنده با قیمت گوسفند نیز مقدار متفاوتی است. به صورت کلی قیمت‌دهی برای انواع گوسفندان که با هدف کشتار خریداری می‌شوند، براساس مقدار وزن آنها صورت می‌گیرد. جهت استعلام قیمت گوسفند زنده برای کشتار روز از نژادهای مختلف می‌توانید با کارشناسان سایت در ارتباط باشید تا قیمت روز انواع دام زنده را دریافت کنید.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از جمله دام افشاری در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. مرکز خرید و فروش دام زنده لایو شیپ برند معروف در این زمینه است که به عنوان مرکز فروش انواع دام زنده سالم با بهداشتی شناخته می‌شود که به تمامی نقاط تهران و کرج خدمات رسانی می‌کند.

مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران

در بخش پایانی مقاله معرفی بهترین نژاد گوسفندان می‌پردازیم به موضوعی که مربوط به کشتارگاه‌ها و میدان دام مناطق مختلف استان تهران و استان البرز است. منظور از مرکز خرید مربوط به همه بخش‌هایی می‌شود که در این زمینه فعالیت دارند. بنابراین می‌توان تمامی جاهایی که زمینه فعالیت آن فروش گوسفند زنده است را با عنوان مراکز فروش شناخت. تنها مورد مهمی که باید به آن توجه کنید مربوط به معتبر بودن این فروشندگان است. شما در هر محدوده و محله‌ای که هستید باید بررسی کنید که آیا در اطراف شما این نوع کشتارگاه دام زنده که شامل گاو و گوساله زنده، گوسفند و بره زنده، بز و بزغاله و ... می‌شوند وجود دارد یا خیر. در نتیجه می‌توانید بهترین گزینه را برای خرید انتخاب نمایید.

منبع: https://livesheep.co

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3118

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins