بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

طرح آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید ۱۹


تشریح طرح آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به منظور امکان سنجی تشخیص زود هنگام بر اساس نتایج آکوستیکی و هوش مصنوعی

طرح آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید 19 به منظور امکان سنجی تشخیص زود هنگام بر اساس نتایج آکوستیکی و هوش مصنوعی با کد اخلاق Ir.namad.1399.56 از موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) و طرح مصوب صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور است. مرکز اطلاعات علمی از ابتدا با این طرح همکاری کرده است و تست آنلاین کرونا را برای افراد به صورت رایگان قرار داده است.

طرح آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید 19 به منظور امکان سنجی تشخیص زود هنگام بر اساس نتایج آکوستیکی و هوش مصنوعی با همکاری دکتر ماندانا نوربخش و دکتر مارال آسیایی هر دو از دانشگاه الزهرا، دکتر امیر واحدیان از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم، سید شهاب آتشی از دانشگاه جندی شاپور و دکتر عبدالصمد کرامت فر از مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی انجام شده است. در کارگاهی به معرفی طرح آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید 19 به منظور امکان سنجی تشخیص زود هنگام بر اساس نتایج آکوستیکی و هوش مصنوعی به همراهی مجری و همکاران طرح پرداخته شد. دکتر عبدالصمد کرامت فر مدیر اداره تحلیل دادگان مرکز اطلاعات علمی به عنوان همکار در این طرح حضور داشت.

در ابتدای کارگاه دکتر نوربخش ، مجری طرح گفت : این طرح از اوایل اردیبهشت سال 1399 آغاز شد. دستاورد اصلی این طرح نرم افزار آن است که در دی ماه سال 1399 به بهره برداری رسید. وی گفت برای پژوهش هایی که بر روی انسان انجام می شود لازم است کد اخلاق گرفته شود. بیماری کرونا بیماری است که از طریق تنفس و هوا منتقل می شود. کرونا قابلیت سرایت بالایی دارد و از طریق قطرات ریز هنگام سرفه عطسه و حتی در موقع صحبت کردن منتقل می شود. بر اساس آمارهای جهانی ، ایران کشوری است که شیوع بالایی دارد.

دکتر نوربخش گفت تشخیص و غربال گری بیماری کووید 19 با تست پی سی آر RT-PCR، تصویربرداری رادیولوژی مثل CT  و X-ray، آزمون های بالینی و ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین انجام می شود که البته انجام تست پی سی ار و رادیولوژی با مشکلات آزار دهنده ای برای بیمار همراه است و نمی توان آنها را روزانه دریافت کرد. برای جلوگیری از این مشکل استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می تواند به افراد و همچنین به پزشکان کمک کند تا بیماری را به سادگی تشخیص دهند. از علایم بیماری کووید می توان به سردرد ، سرگیجه ، اسهال، تب ، سرفه و غیره اشاره کرد.

دکتر نوربخش ادامه داد یکی از آسیب های کووید ، نارسایی حنجره است که حتی ممکن است مدت ها بعد از بهبودی نارسایی صدا وجود داشته باشد. علایم بیماری کووید با علایم بیماری های دیگر حتی آنفولانزا متفاوت است.

در تشریح طرح نوربخش افزود در مرحله اول طرح، تفاوت صدای افراد مبتلا به کووید 19 با سایرین به اثبات رسید. شش پارامتر انتخاب شد : 1. فرکانس پایه 2. تغییرات فرکانس پایه 3. نظم ارتعاشات 4. تفاوت ارتعاشات 5. هارمونیستی 6. جریان هوا. تعداد نهایی افراد آزمایش شده در فاز اول 134 نفر که 70 نفر سالم و بقیه بیمار بودند.

تست این گونه است که فرد اَاَ را گفته و تا جایی که نفس دارد ، می کشد و به این دلیل انتخاب شده که هر فردی به راحتی بتواند از نرم افزار استفاده کند و در هر زبانی بتوان از آن استفاده کرد.

هوش مصنوعی در انجام تست کرونا

عبدالصمد کرامت فر نیز در این کارگاه به معرفی هوش مصنوعی در پزشکی پرداخت و گفت هوش مصنوعی همان یادگیری ماشین است. در این طرح غربالگری بیماری به دو دسته تقسیم شد افرادی که بیمار هستند و افرادی که بیمار نیستند، اما تکنیک های هوش مصنوعی در پاندمی کووید 19 به چهار منظور به کار رفته اند: Classification ، Prediction ، Diagnosis و Other applications like early warning and alerts

مدل هوش مصنوعی در این پژوهش: 1 شناسایی ویژگی ها و تبدیل ان به پارامترهای خاص با استفاده از نرم افزار پرات. 2. استاندارد سازی ویژگی ها 3. به کار گرفتن شش مدل یادگیری ماشینی (FNN, GNB, DT, KNN, SVM, LR)  جهت مقایسه و انتخاب بهترین مدل 4. استفاده از روش leave one subject out.

کرامت فر در ادامه در تشریح هوش مصنوعی به معرفی سنجه های طرح پرداخت و گفتRecall  در پزشکی اهمیت بیشتری دارد چون اگر یک بیمار اشتباه تشخیص داد شود و آن را سالم بدانیم جان او به خطر می افتد. در این طرح 90 درصد از پیش بینی ها در نمونه تست را درست انجام داده است. این سیستم نمونه هایی که دیده نشده را هم درست تشخیص داده است. یعنی اگر فردی که قبلا به سیستم مراجعه نکرده بوده و الان تست داده این سیستم با احتمال 90 درصد درست تشخیص داده است ، یعنی از هر ده بیماری که به سیستم مراجعه کنند نه تای آنها را درست تشخیص داده است و خطای آن بسیار پایین است. برای ملاحظه کل کارگاه به فیلم مراجعه کنید.

 

 

[1] classification

 

 

 

پست های مرتبط

پرسشنامه کرونا (کرونا را شکست می‌دهیم)

تاریخ: 1398/12/19

بازدید: 9437

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

همبستگی ملی - سلامت همگانی

مدرس

@ins

جدیدترین مقالات علمی در مورد کرونا ویروس

تاریخ: 1398/12/17

بازدید: 69379

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بر اساس وب آو ساینس

مدرس

@ins

چگونه اوقات فراغت خود را در زمان قرنطینه بگذرانیم؟

تاریخ: 1398/12/20

بازدید: 7192

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در قرنطینه از خواندن لذت ببریم

مدرس

@ins

احساس کاربران فارسی زبان توییتر درباره واکسن‌های کرونا

تاریخ: 1400/01/19

بازدید: 3334

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تحلیل احساس در خصوص واکسن‌های کرونا

مدرس

@ins

رضایت مدرسان دانشگاه از نیاز به ارتباط مستمر یادگیری آنلاین در زمان کرونا

تاریخ: 1400/12/07

بازدید: 343

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

به یادگیری که در محیط آنلاین صورت می گیرد ، یادگیری الکترونیک یا  'E-learning' گفته می شود .

مدرس

@ins

دسترسی رایگان به تحقیقات کووید 19 در اسکوپوس

تاریخ: 1399/01/06

بازدید: 4693

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پایگاه استنادی اسکوپوس، اطلاعات در مورد این بیماری را به صورت رایگان در دسترس قرار داد

مدرس

@ins

بررسی مدارک علمی مرتبط با کرونا

تاریخ: 1399/02/10

بازدید: 2711

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کتابسنجی مدارک علمی کرونا بر اساس اسکوپوس

مدرس

@ins

آشنایی با پایگاه‌های اطلاعاتی رایگان در مورد کووید 19

تاریخ: 1399/01/16

بازدید: 6306

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

یک منبع رایگان برای جامعه تحقیقاتی جهان

مدرس

@ins

افزایش امتیاز علمی مقالات با موضوع کرونا

تاریخ: 1400/06/31

بازدید: 1177

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با اعلام وزیر بهداشت مقالات علمی در مورد کرونا امتیاز دو برابری می گیرند.

مدرس

@ins

بررسی مقاله منتشر شده در مورد واکسن کوو ایران برکت

تاریخ: 1400/08/17

بازدید: 3938

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کوو ایران برکت یکی از واکسن‌های کووید-۱۹ است که توسط گروه صنعتی ایرانی شفا فارمد تولید شده ‌است. اولین آزمایش انسانی آن در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ آغاز شد. در این پست به تحلیل اولین مقاله در رابطه با کوو ایران برکت خواهیم پرداخت.

مدرس

@ins