بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

عکاسی صنعتی در خانه - نکات و فوت و فن‌ها


عکاسی صنعتی یا عکاسی محصولات یکی از شاخه‌های هنر عکاسی به شمار می‌رود.

عکاسی صنعتی یا عکاسی محصولات یکی از شاخه‌های هنر عکاسی به شمار می‌رود. با ورود اینترنت به بازار کار و گسترش بازاریابی دیجیتال، کسب و کارها از این سبک عکاسی برای معرفی مزایا، کاربردها و ویژگی‌های محصولات خود استفاده می‌کنند. عکس‌های صنعتی تأثیر بسزایی در افزایش فروش یک محصول دارند. این عکس‌ها در طراحی سایت‌های فروشگاهی، طراحی بروشور، کاتالوگ و آگهی تبلیغاتی به کار می‌روند. در سال‌های قبل کسب و کارهای مختلف برای معرفی محصولات خود از عکس‌های موجود در اینترنت و باصطلاح استوک استفاده می‌کردند. اما امروزه عکسهای واقعی و با کیفیت محصولات باعث اعتماد مشتری‌های هوشمنده می شود.امروزه بسیاری از کسب و کارهای کوچک و خانگی عکسهای محصولات را خودشان تهیه می‌کنند. بسیاری از عکاسان علاقمند به عکاسی صنعتی هم در فضای خانه استودیوی شخصی خود را ایجاد کرده و به فعالیت می‌پردازند. در این مقاله قصد داریم درباره مهمترین نکات برای گرفتن عکس‌های صنعتی در خانه صحبت کنیم.

عکاسی استودیو مانی

عکاسی صنعتی در استودیوی خانگی

 همان‌طور که گفتیم عکاسی صنعتی در فضای منزل یکی از روشهایی است که کسب و کارهای خانگی یا عکاسان تازه‌کار و علاقمند با هزینه‌های کمتر انجام می‌دهند. این عکسها را با کمترین تجهیزات یا پیشرفته‌ترین ابزارها می‌توان انجام داد و بستگی به بودجه شما دارد. ایجاد یک استودیوی خانگی کمک می‌کند بتوانید از محصولات خود یا سفارش مشتریان عکسهای صنعتی تهیه کنید. علاوه بر دوربین‌های عکاسی به کمک یک گوشی هوشمند هم می‌توان عکس‌های صنعتی تهیه کرد اما این عکسها صرفا کار راه‌انداز هستند و اگر با کیفیت تهیه شوند مناسب بازاریابی اینترنتی هستند.استفاده از دوربین‌های عکاسی برای عکاسانی که قصد دارند سفارشات مشتریان را در استودیوی خانگی انجام دهند لازم و ضروری است. اما اینکه چه نوع دوربینی و با چه قیمتی استفاده کنند منوط به بودجه آنها برای این ابزارها است.

تجهیزات موردنیاز برای عکاسی محصولات

در این بخش مهم‌ترین تجهیزات عکاسی محصولات در منزل را معرفی می‌کنیم. این تجهیزات شامل دوربین عکاسی، لنز، میز عکاسی، تجهیزات نورپردازی، سه‌پایه عکاسی، سیستم‌‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای ویرایش عکس می‌باشد. اولین ابزار موردنیاز در عکاسی محصولات انتخاب یک دوربین مناسب است. دوربین‌های مختلف با برندهای متتوعی در بازار وجود دارند که از بین آن‌ها دوربین‌های میان رده SLR مناسب‌تر هستند. سه‌پایه عکاسی هم از ملزومات یک استودیوی خانگی است و کمک می‌کند عکسهای باکیفیت‌تری تهیه کنید. برای گرفتن عکس از محصولات به یک میز نور هم نیاز دارید، میزی که قابلیت تحمل وزن و سایز محصولات معمول را داشته باشد. برای عکاسی در خانه نیازی به تهیه تجهیزات نورپردازی گران‌قیمت نیست، شما می‌توانید از فلاش‌های استودیویی ارزان قیمت یا  نورهای ال ای دی استفاده کنید. سیستم کامپیوتر و نرم‌افزار ویرایش عکس هم یکی از تجهیزات مهم برای ادیت عکسهای تهیه شده است.

 

چند نکته بسیار مهم در عکاسی صنعتی در منزل

  • انتخاب یک دوربین مناسب

برای عکاسی محصولات در منزل حتماً نباید از دوربین‌های خیلی حرفه‌ای و لنزهای گرانقیمت استفاده کنید. استفاده از دوربین‌های دیجیتال خانگی یا دوربین‌های اس ال آر میان‌رده هم گزینه مناسبی برای عکاسی در منزل است. نکته مهم اینکه باید بتوانید از امکانات دوربین‌ها به خوبی استفاده کنید. برای عکاسی از محصولات در منزل باید با مثلث نوردهی شامل دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو و همچنین نورسنجی دقیق هر محصول آشنا شوید.

  • استفاده از سه‌پایه عکاسی

استفاده از سه‌پایه در عکاسی صنعتی نکته‌ مهم دیگریست که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد. همان‌طور که می‌دانید لرزش دوربین کیفیت عکس‌ها را به شدت پایین می‌آورد. استفاده از سه‌پایه ثابت مانع از لرزش دوربین شده و در نهایت می‌توانید عکس‌های خوب و باکیفیتی تهیه کنید.

  • استفاده از پس زمینه‌ای مناسب

عکاسی از محصولات معمولاً با زمینه‌های سفید و ساده انجام می‌شود. برای عکاسی صنعتی در استودیوی خانگی از مقواهای سفید که ارزان قیمت هستند می‌توانید استفاده کنید. با قرار دادن محصول در پس زمینه سفید تمام حواس بیننده به سمت محصول جذب می‌شود. در حالی که پس زمینه‌های رنگی تمرکز مخاطب را از محصول کم می‌کنند.

  • انتخاب زاویه مناسب برای گرفتن عکس

قبل از این که از محصول موردنظر خود عکس بگیرید، باید بهترین زاویه را انتخاب کنید. باید زاویه‌ای از محصول را برای عکاسی انتخاب کنید که ویژگی‌ها و مزایای محصول را بهتر نمایش دهد. این موضوع باعث می‌شود مخاطبان بیشتر جذب محصول شده و ترغیب به خرید می‌شوند. برای افزایش جذابیت عکس‌ها از عکاسی دکوراتیو کمک بگیرید. عکس‌های دکوراتیو با ایجاد فضاسازی بسیار ساده و استفاده از عناصر مرتبط با محصول انجام می‌شود.

  • نورپردازی محصول برای عکاسی صنعتی

یکی از نکات بسیار مهم در عکاسی صنعتی باید به آن توجه کرد، نورپردازی می‌باشد. نورپردازی در این نوع عکاسی با توجه به این که در فضای داخلی انجام می‌شود، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهترین و مناسب‌ترین نور برای گرفتن عکس‌های با کیفیت نور خورشید است. بهترین منابع نور برای عکاسی از محصولات فلاش‌های استودیویی هستند که نور را لحظاتی کوتاه به سوژه می‌تابانند. اما اگر توانایی خرید این تجهیزات را ندارید از منابع نور متوالی مثل لامپ‌های پرنور کم مصرف و یا پنل‌های ال ای دی که قیمت کمتری نسب به فلاش‌ها دارند هم می‌توانید استفاده کنید. هنگام نورپردازی باید از 2 یا 3 منبع نور در اطراف محصول استفاده کنید تا تمام نقاط سوژه به خوبی در عکس ثبت شود. دقت کنید شدت نورها مناسب با جنس و رنگ محصول باشد تا جزئیات آن از دست نرود. برای کاهش نورهای شدید از دیفیوزرها می‌توانید استفاده کنید.

  • توجه به جزئیات

در عکاسی صنعتی به جزئیات محصولات توجه کنید و آنها را به شکلی واضح در عکسها نشان دهید تا عکسها بتواند اعتماد خریداران محصولات را جلب کنند. نشان دادن یک دکمه، زیپ و حتی یک بند بسیار کوچک در جذاب‌تر شدن عکسها مؤثر خواهد بود. هر چه جزئیات بیشتری در عکس به نمایش درآید،‌ مشتری بهتر می‌تواند برای خرید تصمیم بگیرد. فراموش نکنید که قبل از گرفتن عکس محصولات را به خوبی تمیز کنید و مطمئن شوید گرد و غبار یا لک روی آن‌ها باقی نمانده باشد.

  • کمک گرفتن از نرم‌افرازهای ویرایش عکس

برای تهیه عکسهای حرفه‌ای سعی کنید از فرمت خام استفاده کنید. فرمت خام  عکس جزئیات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. از طرفی عکسهای دیجیتال بدون ویرایش کامل و جذاب نیستند. برای تهیه عکسهایی کامل و حرفه‌ای باید با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری عکسهایتان را ویرایش کنید. تنظیم رنگ، نور، کنتراست و افزایش جزئیات و کیفیت عکس مواردی است که در پروسه ادیت عکسها انجام می‌شود.

نمونه عکس استودیو مانی

استودیو مانی بهترین مجری خدمات حرفه‌ای عکاسی صنعتی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که برای گرفتن عکس صنعتی در منزل هیچ مهارت و توانایی خاصی لازم نیست، در حالی که عکس گرفتن از محصولات کاری بسیار تخصصی است و به مهارت بالا و تجهیزات مختلفی نیاز دارد. برای آشنایی بیشتر با این سبک عکاسی و مطالعه مقالات تخصصی متعدد می‌توانید به سایت استودیو مانی با آدرس اینترنتی www.studiomani.ir مراجعه کنید. استودیو مانی با بیش از 15 سال سابقه فعالیت و همکاری با معتبرترین شرکت‌ها و برندها خدمات حرفه‌ای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی را با مناسب‌ترین قیمت‌ها ارائه می‌دهد. شما می‌توانید کامل‌ترین مقالات عکاسی تبلیغاتی ایران را در این سایت مشاهده کنید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3096

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins