بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

آیا شامپو بدون سولفات سبب ریزش موها می‌شود؟


آیا شامپو بدون سولفات سبب ریزش موها می‌شود؟

شامپو ضد ریزش بدون سولفات

اکثر مردم ریزش مو را مربوط به عوامل ژنتیکی و یا مشکلات مرتبط با سلامت بدن می‌دانند. شاید افراد کسی را بیابید که بگویند شامپوها یا محصولات مراقبت از مو تأثیری روی ریزش موها دارند. برعکس این باور کلی، شاید بسیاری از افراد که نمی‌دانند دلیل اصلی ریزش موهایشان چیست، باید تجدید نظری روی شامپوی مورد استفاده خود داشته باشند. اختلاف‌نظر بسیاری در مورد تأثیر یک شامپو برای ریزش مو و بدون سولفات بر روی سلامت کلی موها وجود دارد. در ادامه در مورد این موضوع بیشتر توضیح می‌دهیم.

سولفات چیست؟

سولفات‌ها نوعی سورفکتانت هستند که می‌توانند آلودگی و چربی را از پوست کف سر و ساقه موها پاک کنند. وجود این ترکیبات در شامپوها کمک می‌کند که به راحتی با آب ترکیب شده و چربی‌ها را پاک کنند. این مواد در بسیاری از محصولات نظیر شامپو، صابون، انواع شوینده، خمیر دندان و نرم‌کننده‌ها وجود دارند. سولفات‌های متفاوتی در محصولات شوینده و بهداشتی وجود دارند. اما پرکاربردترین آن‌ها سدیم لورث سولفات، سدیم لوریل سولفات و آمونیم لورث سولفات هستند. این سه نوع ترکیب علاوه بر این که قیمت ارزانی دارند، کف بسیار خوبی نیز ایجاد می‌کنند.

سولفات‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

یکی از مهم ترین ویژگی آن‌ها، توانایی بالا در از بین بردن چربی اضافه پوست سر و موها و آلودگی موجود در آن‌ها است. این ترکیبات سبب ایجاد کف روی سر شده و این کف حس پاکیزگی برای مو ایجاد می‌کند. هرچه ترکیب سولفاتی قوی‌تر باشد بهتر کف می‌کند و همین امر باعث می‌شود طرفداران بیشتری داشته باشد. با این حال این قدرت زیاد همیشه هم خوب نیست و ممکن است بیش از حد نیاز پوست و مو را تمیز کند.

سولفات‌ها چه معایبی دارند؟

ترکیبات سولفاتی بسته به قدرتشان معایب مختلفی دارند. این مواد علاوه بر آلودگی‌ها، چربی و روغن پوست سر را نیز از بین می‌برند. مشکل زمانی پیش می‌آید که آن‌ها روغن مورد نیاز برای سالم ماندن پوست سر را نیز از روی آن پاک می‌کنند. روغن‌ها به عنوان یک محافظ طبیعی عمل می‌کنند و وقتی وجود نداشته باشند، موهاو پوست سر در برابر آلودگی‌ها، رادیکال‌های آزاد و دیگر عوامل آسیب رسان بی‌دفاع می‌شوند.

یکی دیگر از معایب سولفات‌ها این است که به دلیل قدرت بالای پاک کنندگیشان می‌توانند پروتئین موها را تیز شسته و از بین ببرند. این امر موجب ضعیف شدن کوتیکول مو و در نتیجه شکننده و آسیب‌پذیر شدن آن می‌شود. همچنین قدرت پاک کنندگی آن‌ها ممکن است به پوست سر آسیب زده و آن را خشک و ملتهب کند.

آیا سولفات‌ها باعث سرطان می‌شوند؟

هرچند بسیاری از مردم معتقدند که آن‌ها باعث ایجاد سرطان می‌شوند، اما این ادعا توسط تحقیقات علمی به اثبات نرسیده است. در حدود30 سال قبل برخی از شامپوها حاوی نوع خاصی از سولفات بودند که ریسک سرطان پوست را افزایش می‌دادند. یکی از آن‌ها به اسم اتانول آمین لوریل سولفات که حاوی نیتروزامین بود باعث ایجاد سرطان می‌شد که استفاده از آن‌ها در محصولات آرایشی بهداشتی ممنوع شده است.

در مقابل، ترکیباتی نظیر سدیم لوریل سولفات هیچ‌گونه ارتباطی به سرطان پوست ندارند. برای اثبات این ادعا، کالج سم‌شناسی آمریکا تحقیقات کاملی در مورد این ترکیب انجام داده و نتایج آن را در سال 2002 منتشر کردند. گزارشات نشان داد که سدیم لوریل سولفات که به طور گسترده در تولید شامپوها استفاده می‌شوند، هیچ گونه خطری برای سلامتی انسان‌ها نداشته و عاری از مواد سرطان‌زا است.

شامپو بدون سولفات

علی رغم تبلیغات فراوان شرکت‌های سازنده، هنوز بسیاری از مردم اطلاعات کافی در مورد شامپو فاقد سولفات ندارند. تاثیر مثبت یا منفی این نوع شامپوها بستگی به نوع موهای شما دارد. این نوع شامپوها قدرت پاک‌کنندگی کمتری دارند بنابراین نیاز به تلاش بیشتری برای تمیزی کامل موها وجود دارد. هرچند میزان کف کمتری در مقایسه با شامپوهای عادی دارند اما باز قدرت پاک‌کنندگی خوبی دارند. استفاده از یک شامپوی بدون سولفات مزایای زیر را با خود به همراه دارد.

  • عدم ایجاد وزی در موها
  • حفظ رنگ و کراتین موها
  • ایجاد تعادل در چربی طبیعی پوست سر
  • عدم ایجاد التهاب و حساسیت در پوست

شامپو برای ریزش مو بدون سولفات

آیا همه باید از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنند؟

از آنجایی که هنوز گزارش علمی دقیقی برای اثبات تأثیر شامپوهای حاوی سولفات بر ریزش مو منتشر نشده است، می‌توانید بدون نگرانی از آن‌ها استفاده کنید. اما اگر پوست سری حساس دارید و بعد از استفاده از این نوع شامپوها دچار التهاب و خارش می‌شوید، بهتر است استفاده از شامپوهای حاوی این ترکیبات را کنار بگذارید.

اگر موهایتان را رنگ کرده‌اید، شامپوی فاقد سولفات انتخاب بهتری برای شما است زیرا باعث ماندگاری طولانی‌تر رنگ مو می‌شود. شامپوهای معمولی به خاطر اینکه حاوی شوینده‌های قوی هستند، رنگ موها را شسته و از بین می‌برند. در مقابل اگر موهایی به شدت چرب دارید، این نوع شامپوها اصلاً انتخاب مناسبی برای شما نخواهند بود زیرا توانایی کافی برای از بین بردن جربی و روغن‌های اضافی پوست سر و موها را نخواهد داشت. این حالت می‌تواند منجر به تجمع چربی و در نتیجه افزایش ریسک ریزش موها شود.

آیا شامپوهای بدون سولفات می‌توانند سبب ریزش مو شوند؟

از دلایل ژنتیکی گرفته تا مشکلات خود ایمنی و یا بیماری‌های هورمونی و غیره، ریزش مو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. هرچند مشکلات موجود در بدن انسان از اصلی‌ترین دلایل کم‌پشت شدن و ریزش موها است، اما لزوماً این بدبن معنی نیست که عوامل بیرونی در ریزش مو مؤثر نیستند. محیط کار و زندگی و همچنین محصولات مراقبتی موی مورد استفاده روزمره نیز تأثیر مستقیمی در سلامت موهای شما دارند.

شامپوهای حاوی سولفات ممکن است باعث ضعیف و شکننده شدن موها شوند. در مقابل یک شامپوی بدون سولفات می‌تواند به عنوان یک شامپو ضد ریزش نیز عمل کند. علی رغم مزایای شامپوهای فاقد سولفات، در شرایط معمولی نیازی نیست که همه از آن‌ها استفاده کنند. اما اگر دارای شرایط زیر هستید بهتر است استفاده از آنها را در اولویت قرار دهید.

  • در صورت رنگ و یا کراتینه کردن موها
  • افرادی که دارای موهایی خشک و وز هستند.
  • کسانی که دارای موهایی کم پشت و یا مستعد ریزش هستند.
  • زنان در دوران یائسگی و پس از آن
  • کسانی که دارای بیماری‌های خود ایمنی هستند.

در صورتی که موهایی به شدت چرب دارید و می‌خواهید حتماً از شامپوهای ضد ریزش بدون سولفات استفاده کنید، حداقل هفته‌ای یک‌بار با محصولات سولفات‌دار موهایتان را بشویید. چون قدرت پاک‌کنندگی شامپوی بدون سولفات نسبتاً پایین است، ممکن است با استفاده مداوم از آن‌ها تجمع چربی در پوست سر اتفاق بیفتد که همین امر منجر به ریزش مو می‌شود.

پس از استفاده از شامپوهای حاوی سولفات، باید از نرم‌کننده و یا ماسک مو استفاده کنید تا رطوبت کافی به موها تزریق شده و سلامتی آن به خطر نیفتد.

کلام آخر

شامپوهای معمولی سولفات‌دار را می‌توانید در هر فروشگاهی پیدا کنید. اما اگر موهایی کم‌پشت و ضعیف و در عین حال خشک دارید یک شامپوی ضد ریزش فاقد سولفات بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. برای این که بتوانید بهترین انتخاب را با توجه به نوع موهایتان داشته باشید، توصیه می‌کنیم از مشاوران مجرب فروشگاه اینترنتی شمال مال مشاوره بگیرید. پس از دریافت مشاوره می‌توانید انواع شامپو ضد ریزش و بدون سولفات را با توجه به نوع موهایتان از شمال مال تهیه کنید.

منبع: فروشگاه اینترنتی شمال مال

جهت دسترسی به مقالات مرتبط با "خرما" کلیک کنید: https://sid.ir/527

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3051

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins