بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

افزایش امتیاز علمی مقالات با موضوع کرونا


با اعلام وزیر بهداشت مقالات علمی در مورد کرونا امتیاز دو برابری می گیرند.

با توجه به نیاز کشور برای تحقیق در مورد بیماری کرونا دکتر عین الهی، وزیر بهداشت اعلام کرد امتیاز مقالات علمی که توسط اعضای هیات علمی دانشگاه های وزارت بهداشت در مورد کرونا نگارش شده‌اند، دو برابر محاسبه می شود. همچنین دکتر عین الهی تاکید کرد اعضای هیات علمی وزارت بهداشت باید به مقالات در مورد کرونا که در سطح جهان منتشر شده اند دسترسی داشته باشند.

بر این اساس ، در این پست به بررسی مدارک علمی ایران در پایگاه های استنادی بین المللی و داخلی می پردازیم.

تعداد مدارک علمی منتشر شده ایران در پایگاه اسکوپوس با موضوع کرونا

تعداد مدارک علمی ایران با موضوع کرونا در تاریخ 31 شهریور 1400 برابر با 5591 است. ایران با انتشار این مدارک علمی در جایگاه چهاردهم جهان و اول خاورمیانه قرار گرفته است. آمریکا ، چین و انگلیس به ترتیب کشورهایی هستند که بیشترین تعداد مدارک علمی مرتبط با کرونا را در اسکوپوس منتشر کرده اند. 67 درصد از مدارک علمی مرتبط با کرونا دسترسی آزاد هستند.

 دکتر نیما رضایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتشار 119 مدرک علمی، مجله Journal of Military Medicine با انتشار 64 مدرک علمی ، دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتشار 1255 مدرک علمی به ترتیب محقق ، مجله و دانشگاهی هستند که بیش ترین تعداد مدارک علمی ایران را در موضوع کرونا منتشر کردند. بیشترین میزان هم تالیفی محققان ایرانی نیز با محققان آمریکایی بوده است. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، دانشگاهی است که بیشترین حمایت مالی را از مدارک علمی مرتبط با کرونا داشته است. گفتنی است که محققان جهاد دانشگاهی در انتشار 54 مدرک علمی ایران مشارکت داشته اند. 

مقاله The SARS, MERS and novel coronavirus (COVID-19) epidemics, the newest and biggest global health threats: what lessons have we learned با دریافت 551 استناد، پر استنادترین مدرک علمی ایران با موضوع کرونا در سال 2020 است. این مقاله با همکاری ده محقق از هفت کشور نگارش شده است. مطالعات نشان داده با افزایش مشارکت محققان بین المللی، تعداد استنادات نیز افزایش می یابد. از افق کوروش تنها نویسنده ایرانی این مقاله است. نکته جالب در خصوص مهدی بهمن زاده ، این است که با وابستگی سازمانی غیر دانشگاهی و غیر پزشکی در نگارش این مقاله مشارکت داشته است.

جدیدترین مقاله علمی ایران با عنواندر اسکوپوس نمایه شده است که به ارایه مدل جدیدی برای تست بیماری کووید 19 می پردازد. این مقاله با همکاری دو محقق از دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران نگارش شده ، و در مجله Pattern Recognition درحوزه موضوعی کامپیوتر و متعلق به الزویر است ، منتشر شده است.

تعداد مدارک علمی منتشر شده ایران در پایگاه مرکز اطلاعات علمی با موضوع کرونا

تعداد مدارک علمی مرتبط با کرونا و کووید که تا کنون در پایگاه مرکز اطلاعات علمی نمایه شده برابر با 302 است. جدیدترین مقاله نمایه شده در خصوص کرونا ،  کووید-19 و سرطان پستان (سخن سردبیر) است. دسترسی به تمامی مدارک علمی نمایه شده در پایگاه مرکز اطلاعات علمی رایگان است. همچنین ، مرکز اطلاعات علمی به منظور کمک به دسترس پذیری اطلاعات کرونا ، پایگاهی با استفاده از داده های پابمد فراهم کرده که امکان رصد مقالات کرونا را فراهم می کند. از جمله ویژگی های این پایگاه امکان مشاهده تعداد مقالات منتشر شده به تفکیک کشورها و سال ، بیش ترین کلمات کلیدی استفاده شده در مدارک علمی مرتبط با کرونا است.

بالاترین امتیاز آلتمتریکس مقاله در مورد کرونا

مقاله با امتیاز 26745 بالاترین امتیاز آلتمتریکس را در جهان به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است که نمره آلتمتریکس میزان اهمیت و اثربخشی یک اثر پژوهشی را بر اساس میزان توجه به آن در وب ارزیابی می کند. نمره آلتمتریکس با استفاده از یک الگوریتم وزن‌دهی و بر اساس سه عامل اصلی محاسبه می‌شود: اندازه ذکرها (منظور تعداد دفعاتی است که یک عنوان مقاله در صفحات دیگر ذکر شده است.)، منبع ذکرها و نویسنده ذکرها. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آلتمتریکس به این پست مراجعه کنید.

 

پست های مرتبط

چگونه اوقات فراغت خود را در زمان قرنطینه بگذرانیم؟

تاریخ: 1398/12/20

بازدید: 7188

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در قرنطینه از خواندن لذت ببریم

مدرس

@ins

جدیدترین مقالات علمی در مورد کرونا ویروس

تاریخ: 1398/12/17

بازدید: 69332

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بر اساس وب آو ساینس

مدرس

@ins

بررسی مدارک علمی مرتبط با کرونا

تاریخ: 1399/02/10

بازدید: 2699

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کتابسنجی مدارک علمی کرونا بر اساس اسکوپوس

مدرس

@ins

احساس کاربران فارسی زبان توییتر درباره واکسن‌های کرونا

تاریخ: 1400/01/19

بازدید: 3330

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تحلیل احساس در خصوص واکسن‌های کرونا

مدرس

@ins

تست آنلاین کرونا

تاریخ: 1399/10/20

بازدید: 154786

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

با یک آزمایش ساده آنلاین ابتلای خود به کرونا را تشخیص دهیم

مدرس

@ins

رضایت مدرسان دانشگاه از نیاز به ارتباط مستمر یادگیری آنلاین در زمان کرونا

تاریخ: 1400/12/07

بازدید: 340

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

به یادگیری که در محیط آنلاین صورت می گیرد ، یادگیری الکترونیک یا  'E-learning' گفته می شود .

مدرس

@ins

تاثیر ابتلا به کوید-19 بر صدای انسان

تاریخ: 1399/08/01

بازدید: 4082

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

دکتر ماندانا نوربخش عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) به همراه تیمی از متخصصان به مطالعه تاثیرابتلا به بیماری کوید 19 برای امواج صوتی حاصل از صدای انسان پرداختند.

مدرس

@ins

ناشر وب آو ساینس، پایگاه رایگانی در مورد ویروس کرونا ارائه داد

تاریخ: 1398/12/26

بازدید: 1601

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

Clarivate Ananlytics & Coronaviruses

مدرس

@ins

طرح آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید ۱۹

تاریخ: 1400/07/18

بازدید: 1267

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تشریح طرح آنالیز گفتار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ به منظور امکان سنجی تشخیص زود هنگام بر اساس نتایج آکوستیکی و هوش مصنوعی

مدرس

@ins

بررسی مقاله منتشر شده در مورد واکسن کوو ایران برکت

تاریخ: 1400/08/17

بازدید: 3931

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کوو ایران برکت یکی از واکسن‌های کووید-۱۹ است که توسط گروه صنعتی ایرانی شفا فارمد تولید شده ‌است. اولین آزمایش انسانی آن در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ آغاز شد. در این پست به تحلیل اولین مقاله در رابطه با کوو ایران برکت خواهیم پرداخت.

مدرس

@ins