بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

لزوم توجه ویژه به آموزش‌های کاربردی در صنعت ساختمان از نگاه سایت بسپار


لزوم توجه ویژه به آموزش‌های کاربردی در صنعت ساختمان از نگاه سایت بسپار

این روزها تکنولوژی و صنعت با چنان سرعتی در حال رشد است که جهان را با تحول بزرگی رو به رو ساخته است. صنعتی شدن جهان در دنیای امروز امری غیر قابل انکار است. این تحول به طرز چشمگیری در صنعت  ساختمان سازی نیز دیده می‌شود. شاید کمی عجیب باشد اما صنعت ساخت و ساز در سراسر دنیا سال‌ها است که همگام با رشد تکنولوژی دچار تغییر و تحول شده و بشر شاهد آسمان‌خراش‌ها و برج‌هایی است که با به روزترین و شاید عجیب‌ترین مصالح و سازه‌ها بنا نهاده شده است. ساختمان سازی را می‌توان مادر صنایع دانست. بنابراین با توجه به اهمیت ساخت و ساز در دنیای صنعتی امروز، آموزش در صنعت ساختمان از مهم‌ترین اصول آموزشی کاربردی و فنی به شمار می‌رود. اگر هنوز قدم به دنیای مدرنیته و صنعتی امروزی نگذاشته‌اید، مبحث آموزش در صنعت ساختمان و اهمیت و ارتباط آن با دنیای صنعتی برایتان عجیب خواهد بود. و استفاده از دوره‌های کاربردی و عملی، می‌تواند زودتر از مسیر دانشگاهی، شما را وارد بازار کار صنعت ساختمان کند. آموزشگاه‌ها می‌توانند با تمرکز بر دوره های آموزشی ساخت و ساز، تأثیر بسزایی در اشتغالزایی و کارآفرینی داشته باشند.

برای این که با اهمیت آموزش در صنعت ساختمان آشنا شوید، حتماً نباید از محدوده مزرهای جغرافیایی این کشور عبور کنید. اگر این مسئله را در اقتصاد و رشد مالی کشور بررسی کنیم به اهمیت آموزش کاربردی در صنعت ساختمان می‌رسیم. ساختمان سازی از مهم‌ترین صنایع  کشور است و بخش عظیمی از اقتصاد کشور حول محور ساختمان سازی می‌چرخد. در حقیقت یک سوم هزینه‌های مالی کشور توسط صنعت ساختمان سازی تأمین می‌شود. گذشته از آن چند میلیون نفر از جامعه آماری کشور زیر سایه همین صنعت به نان‌آوری رسیده‌اند. این موضوع اهمیت صنعت ساختمان سازی را روشن می‌کند. اکنون مسئله اینجا است که آموزش چه ارتباطی به ساختمان سازی دارد. در ادامه  این مهم را بررسی می‌کنیم‌.

اهمیت آموزش در صنعت ساختمان

همان طور که گفتیم صنعت در تمام نقاط دنیا رشد کرده است. در همین کشور ایران نیز صنایع مختلف نسبت به سال‌های پیشین با پیشرفت قابل توجهی همراه بوده آمد. از آنجا که نمی‌توان ارتباط کشور را با سایر جهان نادیده گرفت باید همگام با پیشرفت دنیا در جهت صنعتی شدن، رشد کرد. از طرفی رشد صنعت در تمام حوزه‌ها به خصوص ساختمان سازی و عمران  سبب پیدایش گرایش‌ها و شغل‌های تازه و نوینی شده است. برای فعالیت و کار بهینه در این مشاغل، دیگر دانش و تجربه گذشته پاسخگو و کافی نیست. در نتیجه باید مهارت‌های لازم را همگام با رشد صنعت ارتقاء بخشید. ساختمان سازی در کنار صنایع دیگر با سرعت بالایی در حال رشد است و قطعاً به نیروهای متخصصی نیاز دارد که با مهارت‌های خاص خود این صنعت را وارد دنیای نوینی کنند. بنابراین نیاز به آموزش در صنعت ساختمان شدیداً احساس می‌شود.

اهمیت آموزش کاربردی در صنعت ساختمان

در مبحث آموزش در صنعت ساختمان به آموزش کاربردی و درک معنا و مفهوم آن می‌رسیم. آموزش کاربردی در واقع آموزش علمی به روش صحیح است که در آن افراد می‌توانند مهارت‌های خود را به مرحله اجرا برسانند. در واقع آموزش علمی که کاربردی نباشد عملاً هیچ فایده‌ای ندارد. گویی افراد مباحثی را به صورت طوطی‌وار حفظ می‌کنند اما وقتی به عمل می‌رسد کاری از دستشان ساخته نباشد. نکته این است که توسعه و پیشرفت در جهان صنعتی امروز بدون توجه به آموزش‌های کاربردی دست نیافتنی خواهد بود. نیروی انسانی ماهر در صنعت ساختمان  یک عامل رشد مؤثر برای این عرصه به شمار می‌رود و پرورش نیروهای ماهر کار بلد نیاز ضروری در این روزها است. بنابراین هیچ نیروی انسانی بدون آموزش و کسب مهارت در این حوزه موفق نخواهد بود. این مسئله در حقیقت به معنای رکود صنعت ساختمان و افزایش نرخ بیکاری و در نهایت رکود اقتصاد کل کشور است.

شاید این سؤال برایتان پیش آید که چه لزومی به آموزش در صنعت ساختمان وجود دارد در صورتی که می‌توان حین کار آموزش‌های لازم را کسب کرد؟ این سؤال جواب قاطع و روشنی دارد. بله درست است در سال‌های گذشته مهارت‌های شغلی در این صنعت حین کار به دست می‌آمد. در واقع استادکار شاگردهای خود را حین آموزش می‌داد اما با صنعتی شدن جوامع روش‌ها و پیچیدگی‌های خاصی در مهارت‌های ساخت و ساز لحاظ شده که دیگر مبنای استاد - شاگردی پاسخگو نیست. در این شرایط افراد برای تسلط کامل بر شغل خود به آموزش حرفه‌ای احتیاج دارند. از آنجا که پیوند عمیقی بین علم و صنعت وجود دارد، افراد باید در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی صنعت ساخت و ساز آموزش علمی ببینند و برای رسیدن به آموزش کاربردی، مهارت‌های حرفه‌ای خود را در محیط  کارگاه عملی اجرا کنند.

آموزش در صنعت ساختمان و کارت اشتغال

کارت اشتغال و مهارت، کارتی است که وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری افراد در صنعت ساخت و ساز مشخص می‌کند. افراد می‌توانند به کمک این کارت توانایی خود را شغل و حرفه خاصی اثبات کنند. این کارت برای مشاغل ساختمانی که سختی‌های بسیاری دارد و دقت بالایی برای حفظ ایمنی و مسائل حفاظتی می‌طلبند، ضروری است. افرادی که این کارت را دریافت می‌کنند، قطعاً مهارت لازم برای انجام  کار را دارند، این بدان معنی است که حوادث ناشی از کار و تلفات جانی و مالی به طرز چشمگیری گاهش می‌یابد. گذشته از این که افراد با گرفتن کارت مهارت در حرفه خود متخصص می‌شوند، می‌توانند از مزایای آن مانند بیمه برخوردار شوند. حال می‌خواهیم بدانیم که کارت اشتغال چه ارتباطی با آموزش در صنعت ساختمان دارد؟

کارت مهارت توسط سازمان فنی حرفه‌ای کشور به افراد ماهر و متخصص در مشاغل مختلف مخصوص مشاغل ساختمانی اهدا می‌شود. این سازمان و ارگان‌های آموزشی دیگر نقش مهمی در ایجاد اشتغال آموزش محور و همچنین تربیت نیروی انسانی ماهر دارند. این آموزش‌ها برای افراد در کسب و کار مختلف متناسب با نیاز بازار کار آماده می‌شود. از مزایای این آموزش‌های مهارتی این است که قابلیت‌ها و استعدادهای افراد شناسایی شده و توانمندی آن‌ها برای کار در این صنعت پرورش می‌یابد. در نهایت صنعت ساختمان سازی و اقتصاد کلان کشور با رشد صعودی همراه می‌شود.

نقش بسپار در آموزش صنعت ساختمان

سایت بسپار در واقع رسانه صنعت ساختمان است و با هدف رشد کسب و کارهای مرتبط با این صنعت راه‌اندازی شده است. این سایت نقش مهمی در ایجاد تعامل بین کسب و کارهای مرتبط و معرفی آن‌ها به کاربران هدف ایفا کرده است.  شما می‌توانید خدمات آموزشی آموزشگاه خود را در این سایت معرفی کنید. به این صورت که باید آگهی مربوط به خدمات آموزشی در زمینه صنعت ساختمان را در سایت بسپار درج کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر وارد سایت بسپار شوید.

https://www.bespar.net

جهت دسترسی به مقالات مرتبط با "صنعت ساختمان" کلیک کنید: https://sid.ir/500

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3086

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins