بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

علت نشت آب از ماشین ظرفشویی


علت نشت آب از ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم خانگی پرطرفدار در میان مردم است. یکی از دلایل محبوبیت این دستگاه صرفه‌جویی در مصرف انرژی و آب است. در شستشوی ظروف به روش سنتی میزان زیادی آب مصرف می‌شود که هزینه­ زیادی را به همراه دارد. به همین دلیل ماشین ظرفشویی با شستشوی کم‌هزینه بهترین انتخاب برای شستن ظروف کثیف است. اما ممکن است به دلایل مختلفی ماشین ظرفشویی دچار مشکل شود. یکی از این مشکلات نشت آب است. ما در این مقاله از  وب اپلیکیشن تعمیرات لوازم خانگی قصد داریم به  موضوع علت نشت آب از ماشین ظرفشویی بپردازیم و راهکارهایی را برای رفع این مشکل ارائه دهیم. با ادامه مطلب همراه ما باشید.

نشت آب ماشین ظرفشویی

اشکال در پمپ اولین علت نشت آب در ماشین ظرفشویی

علت نشت آب در ماشین ظرفشویی خرابی در واشر دور درب است

خرابی محفظه مواد شوینده دیگر علت نشت آب در ماشین ظرفشویی

اشکال در بازوی آبپاش و ارتباط آن با نشت آب در ماشین ظرفشویی

اختلال در شناور آخرین علت نشت آب در ماشین ظرفشویی

اشکال در پمپ اولین علت نشت آب در ماشین ظرفشویی

یکی از رایج‌ترین دلایل نشت آب در ماشین ظرفشویی اشکال در پمپ آب است. همانطور که می‌دانید پمپ آب وظیفه­ گردش آب در ماشین ظرفشویی را برعهده دارد و همچنین در برخی از مدل‌ها آب درون ماشین ظرفشویی به کمک پمپ تخلیه می‌شود. پمپ درون محفظه‌ای قرار گرفته است با یک نوار لاستیکی به بدنه­ پایینی ماشین ظرفشویی چسبیده است. این نوار لاستیکی ممکن است به مرور زمان و به دلیل برخورد مواد شوینده با آن خشک شود و ترک بخورد. خراب شدن این نوار لاستیکی می‌تواند موجب نشت آب در ماشین ظرفشویی شود. به علاوه قسمت‌های مختلف پمپ نیز به صورت جداگانه دارای نوارهای لاستیکی هستند که برای جلوگیری از نشت آب استفاده می‌شوند. در صورت ترک داشتن و خراب بودن هر کدام از آن‌ها ممکن است دستگاه به صورت قطره‌ای نشتی داشته باشد.

کاربران گرامی؛ در صورت استفاده از ماشین ظرفشویی بوش و بروز خرابی در این دستگاه می‌توانید برای رفع عیب دستگاه خود از خدمات نمایندگی تعمیر ماشین ظرفشویی بوش استفاده کنید.

علت نشت آب در ماشین ظرفشویی خرابی در واشر دور درب است

یکی دیگر از دلایل نشت آب در ماشین ظرفشویی خراب شدن واشر لاستیکی دور درب دستگاه است. دور درب ماشین ظرفشویی، یک نوار لاستیکی (واشر) قرار گرفته است که تمام اطراف در را پوشانده است. این واشر یا نوار لاستیکی برای جلوگیری از نشت آب در ماشین ظرفشویی ساخته شده است. این واشر یا نوار لاستیکی ممکن است به مرور زمان و دچار شکستگی شده و موجب نشتی آب در ماشین ظرفشویی شود. در صورت بروز این اتفاق واشر دور درب را بررسی کنید و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن اقدام کنید. در بسیاری از مواقع این واشر به خوبی به درب ماشین ظرفشویی متصل نشده است و به همین دلیل آب از درزهای آن نشت می‌کند.

کاربران گرامی؛ در صورت بروز خرابی در ماشین ظرفشویی سامسونگ خود می‌توانید برای رفع عیب دستگاه از خدمات نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی سامسونگ استفاده کنید.

خرابی محفظه مواد شوینده دیگر علت نشت آب در ماشین ظرفشویی

شوینده ماشین ظرفشویی

اشکال در محفظه مواد شوینده یکی دیگر از دلایل نشت آب در ماشین ظرفشویی است. این محفظه معمولاً روی پنل درب جلویی ماشین ظرفشویی قرار دارد. در بعضی از مدل‌ها این محفظه توسط پیچ و مهره روی پنل وصل شده است و برای جلوگیری از نشت آب به کمک یک نوار لاستیکی آب‌بندی شده است. در صورتی که این نوار لاستیکی یا واشر دچار پوسیدگی یا ترک و یا شکستگی شود احتمال نشت آب در ماشین ظرفشویی بالا می‌رود. در صورتی که نشت آب از قسمت جلوی ماشین ظرفشویی باشد به احتمال زیاد واشر محفظه مواد شوینده دچار مشکل شده است و برای رفع آن باید واشر را تعویض کنید.

اشکال در بازوی آبپاش و ارتباط آن با نشت آب در ماشین ظرفشویی

تمام ماشین‌های ظرفشویی دارای بازوی آبپاش در قسمت پایین دستگاه هستند که آب را به روی ظروف اسپری می‌کند. در بعضی از مدل‌های جدید یک بازوی آبپاش جدید نیز در قسمت بالایی دستگاه تعبیه شده است. بیشتر بازوهای آبپاش از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند. به همین دلیل ممکن است به دلیل پوسیدگی و ترک خوردن باعث نشت آب در ماشین ظرفشویی شوند. حتی بازوهای آبپاشی که از جنس فلز هستند نیز ممکن است باعث این اتفاق شوند. در این مواقع خرابی باعث تغییر مسیر آب به سمت پایین درب می‌شود که واشر آب‌بندی در آنجا موجود نیست و در نهایت نشتی آب را به دنبال خواهد داشت.

اختلال در شناور آخرین علت نشت آب در ماشین ظرفشویی

همانطور که می‌دانید وظیفه شناور در ماشین ظرفشویی جلوگیری از پر شدن بیش از اندازه ماشین ظرفشویی از آب است. این قطعه به نوعی یک قطعه­ ایمنی محسوب می‌شود. شناور دقیقاً در قسمت پایین ماشین ظرفشویی قرار گرفته است که در صورت لبریز شدن آب در ماشین ظرفشویی دستور تخلیه آب را به کمک سوئیچ شناور می‌دهد. در صورتی که شناور و یا سوئیچ شناور دچار مشکل شوند، دستگاه بیش از حد پر از آب می‌شود و در نهایت موجب نشت آب در ماشین ظرفشویی می‌شوند. برای رفع این مشکل باید شناور و یا سوئیچ شناور را بررسی کنید و در صورت خرابی به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

پست های مرتبط

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 3096

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins