بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ


در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

همانطور که مستحضر هستید امروزه تولید و انتشـار محتوا در محیط وب و همچنین شـبکه‌های اجتماعی نقش بسزایی در تبلیغات و معرفی برند دارند، در این میان نقش موتورهای جستجو در بازیابی اطلاعات به کاربران دوچندان است؛ تا جایی که در سـالهای اخیـر شـرکتها و تولیدکنندگان هزینه زیادی را صرف بالا بردن ارتقاء رتبه سایت خود در این عرصه نموده اند، که این امر بی‌شک نشانه نفوذ و گسترش پهنای وب و ایجاد روابـط جدید میـان کاربـران موتورهای جستجو بـا اهداف مشـترک در جهت تسـهیل در ارتباط با مشتریان در عرصه دیجیتال است.

براین اساس یکی از بهترین راه‌های اعمال این راهکارها تحت عنوان ریپورتاژ جهت بهبود SEO سایت است.

ریپورتاژ چیست؟

ریپورتاژ متنی است که از آن برای معرفی خدمات یا محصولاتی که توسط شما ارائه می‌گردد استفاده می‌شود. این متن را می‌توانید در سایت‌هایی با اعتبار بالا مانند سایت‌های خبری و مرجع مانند سایت مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی قرار دهیم. ریپورتاژ باید به نحوی باشد که در عوض القای حس تبلیغ به مخاطب، ایشان را به کسب اطلاعات در زمینه مربوطه جذب نماید.

از جمله شاخصه‌های ریپورتاژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کلمات کلیدی مناسب: در طی سالیان گذشته الگوریتم‌های گوگل برای استفاده از کلمات کلیدی دچار تغییراتی شده است. امروزه در کناراستفاده از کلمات کلیدی مرتبط و حفظ چگالی آن نکته دیگری که حائز اهمیت است استفاده از کلمات مترادف وLSI های پیشنهادی گوگل است.
 • استفاده از سبک‌های مختلف لینک‌دهی: بر خلاف تصور بسیاری از افراد هیچ الزامی برای استفاده از سه لینک در ریپورتاژ وجود ندارد، گرچه برخی سایت‌های پذیرنده ریپورتاژ محدودیت‌هایی را اعمال می‌نمایند اما گاهی استفاده از یک لینک تأثیر کافی را برای شما خواهد داشت.
 • از عنوان مناسب برای متن خود استفاده کنید، عنوانی که مخاطب را مجاب کند متن را بخواند.
 • می‌توانید از موضوعات اخبار روزمره برای نوشتن ریپورتاژ استفاده کنید.
 • هرگز متن کپی را در ریپورتاژ خود قرار ندهید، از دیدگاه گوگل این امر تأثیر منفی زیادی روی سایت شما دارد.
 • بهتر است ریپورتاژ را با عنوان متن خبری یا مقاله بنویسید.
 • مفهوم خود را خلاصه و مفید بیان کنید و از حاشیه و شاخ و برگ بیهوده بپرهیزید.

برندیگ چیست؟

برندسازی مکانیزمی است که از آن برای شناخته شدن یک محصول، خدمات، یا یک شخص استفاده می‌شود. این اصل با استفاده از یک نام یا نماد خاص در به خاطر سپاری به مخاطب کمک می‌کند و نهایتاً با تلاش برای ایجاد تمایز بین خود و رقیبان، میزان فروش را افزایش می‌دهد. افزایش اعتبار برند این امکان را فراهم می‌سازد تا شما بدون افزایش کیفیت، قیمت را نسبت به رقیبان افزایش دهید. یکی از روش‌های افزایش اعتبار برند استفاده از سایر برندهای محبوب برای تبلیغ آن محصول است، به طور مثال یک شرکت ارائه لوازم ورزشی از ورزشکاران محبوب برای تبلیغ برند خود استفاده می‌کند، در واقع آن شرکت صرفاً به واسطه کیفیت محصولات خود فروش نمی‌کند.

 

در طی مراحل برندسازی باید به چند سؤال ذهن مخاطب پاسخ دهید:

 • هدف سازمان شما چیست؟
 • مزیت محصول شما نسبت به سایر رقیبان چیست؟
 • مشتریان شما انتظار چه سطحی از کیفیت را دارند؟
 • جامعه هدف برندیگ شما چیست؟

مؤلفه‌های تأثیرگذار در مراحل برندیگ:

 • استفاده از لوگوی حرفه‌ای
 • برندسازی صدایی
 • تبلیغات دهان به دهان
 • برندیگ ویدیویی

در چه سایتی ریپورتاژ قرار دهیم؟

هرچه میزان اعتبار دامنه (دامین اتوریتی) و میزان ورودی سایت (مخاطبان) ببیشتر باشد، میزان تأثیرگذاری روی سایت مقصد به مراتب بیشتر خواهد بود. در واقع عملکرد این مکانیزم بر سئوی سایت شما بدین‌صورت خواهد بود که بخشی از اعتبار سایت مبداء به سایت مقصد داده شده و به آن کمک می‌کند تا در رتبه‌بندی نتایج جستجوی گوگل به نتایج اولیه نزدیکتر شود. سعی کنید در صورت امکان ریپورتاژ را روی سایتی قرار دهید که مرتبط با زمینه کاری شما باشد. یکی دیگر از مواردی که در این امر تأثیر دارد سن دامنه‌ای است که متن روی آن قرار می‌گیرد؛ هرچه سن دامنه بیشتر باشد از نظر گوگل دارای اعتبار بالاتری است.

تفاوت بکلینک و ریپورتاژ:

 • معمولاً بکلینک‌ها بعد از شش ماه تا یک‌سال از روی سایت حذف می‌گردد اما درمورد ریپورتاژ اینچنین نیست و صفحه‌ای که برای ریپورتاژ استفاده می‌شود همیشگی است.
 •  با توجه به نکته ذکر شده بدلیل نیاز برای تمدید بکلینک‌ها، هزینه‌ها به صورت دوره‌ای تکرار می‌شوند، همچنین تأثیر ریپورتاژ به مراتب بیشتر از بکلینک است.
 •  گوگل تمایل بیشتری به یک متن پرمحتوا و جذاب برای مخاطب دارد.
 • نرخ کلیک بر روی ریپورتاژ بالاتر از بکلینک‌های پروفایلی است.

وب‌سایت مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی به عنوان یکی از سایت‌های مرجع با در اختیار داشتن سه بانک اطلاعاتی، محل مراجعه روزانه بیش از 110 هزار علاقمند در حوزه علم و فناوری است.

این سایت با داشتن اعتبار دامنه بالا و مخاطبان بالا، می‌تواند فضای مناسبی را در اختیار شرکت‌ها و تولیدکنندگان داخلی جهت معرفی دستاوردهای بومی خود در کنار سایر فناوری‌های روز دنیا قرار دهد.

جهت سفارش و اطلاع از شرایط درج ریپورتاژ آگهی با شماره تلفن 44265001 داخلی 109 ویا 09385436660، کارشناس تبلغات مرکز اطلاعات علمی، تماس حاصل فرمایید.

 

پست های مرتبط

نمایه مقالات فصلنامه تحقیقات كاربردی علوم جغرافیایی در بانک نشریات علمی SID

تاریخ: 1397/10/24

بازدید: 782

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

طراحی سایت شرکتی اف دیزاین باعث رشد شرکت شما می‌شود!

تاریخ: 1400/09/10

بازدید: 441

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

طراحی سایت شرکتی باعث افزایش فروش و اثربخشی فرآیند بازاریابی شرکت‌ها می‌شود. شرکت‌هایی که قصد رقابت با رقبای قدرتمند خود را دارند حتماً به اهمیت سایت حرفه‌ای در میزان موفقیتشان واقف هستند.

مدرس

@ins

وضعیت مجلات ایران در پایگاه سای‌مگو سال 2018

تاریخ: 1398/03/13

بازدید: 3381

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

وضعیت مجلات ایرانی در پایگاه سای‌مگو سال 2018

مدرس

@ins

گروه مکعب سازنده بهترین برند میز اداری

تاریخ: 1400/09/08

بازدید: 411

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

بهترین میز‌های اداری سال ۲۰۲۱ به شما کمک می‌کنند تا به راحتی و با خیال راحت کار کنید، فرقی نمی‌کند چه در دفتر باشید و چه در خانه.

مدرس

@ins

چگونه 10 مهره را در سه ظرف به صورت فرد تقسیم کنیم

تاریخ: 1400/03/22

بازدید: 941

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

استعداد تحصیلی

مدرس

@ins

بهترین روش تبلیغات برای کسب‌وکار شما حقایقی که باید در مورد تبلیغات گوگل بدانید

تاریخ: 1401/04/07

بازدید: 107

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تبلیغات یکی از مهم‌ترین عوامل برای پیشرفت و موفقیت چشمگیر و سریع در کسب‌وکار است. ما از استراتژی‌های تبلیغاتی برای آگاهی‌رسانی به جامعه درباره برند، محصولات و خدمات بهره می‌گیریم و می‌توانیم در بازه زمانی کوتاه‌تری اهداف کسب‌وکار را محقق کنیم.

مدرس

@ins

آموزش جستجوی دقیق در اسکوپوس

تاریخ: 1399/12/03

بازدید: 3645

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نحوه جستجو در پایگاه های اطلاعاتی

مدرس

@ins

بازدید معاونت اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از غرفه SID

تاریخ: 1400/10/08

بازدید: 1651

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز سوم نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی 1400 از غرفه مرکز اطلاعات علمی بازدید کرد.

مدرس

@ins

انتشار کتاب "پژوهش و فناوری در برنامه‌های توسعه کشور"

تاریخ: 1399/06/19

بازدید: 1725

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کتاب "پژوهش و فناوری در برنامه‌های توسعه کشور" نوشته فریبا فهیم‌یحیائی، معاون هزینه‌ای امور تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه، منتشر شده است.

مدرس

@ins